kategoria: Karty graficzne
[#1] Własny Syncdoubler/Scandoubler
Witajcie, chciałbym odkopać stary wątek. Chodzi mi o próbę modyfikacji projektu syncdoublera. Chciałbym bowiem aby Amigę (i nie tylko) móc podłączyć do monitora VGA CRT niskim kosztem przy zachowaniu w miarę dobrej jakości obrazu (co tanie konwertery robią niezbyt dobrze). Oryginalny syncdoubler mógł wyświetlić tylko połowę obrazu, mnie zastanawia czy istnieje jakiś (tani) sposób aby wyświetlić cały obraz. Osobiście pomyślałem o podwojeniu nie tylko synchronizacji ale również sygnału koloru. Chciałbym dowiedzieć się jednak czy podwojenie koloru w taki sam sposób jak synchronizacji dałoby porządny efekt całego obrazu na ekranie. Wiem że taki podwajacz nie pozwoli na podwojenie częstotliwości sinusoidy jednak możliwa jest jej zamiana na falę kwadratową z pomocą przerzutnika schmitta z pomocą np. układu 4093. Chciałbym wiedzieć jednak czy ma to wogóle w teorii prawo zadziałać?
[#2] Re: Własny Syncdoubler/Scandoubler

@retromaniak, post #1

Sygnał PAL 15KHz, sygnał VGA 30kHz - to oznacza tyle, że sygnał PAL nie nadąża za sygnałem VGA, kiedy w PALu wiązka jest w połowie ekranu, na monitorze VGA ona już przeskakuje do następnej linii, stąd połowa ekranu. Podwajanie synchronizacji i inne voodoo nic nie zdziałają póki nie przyśpieszysz generowania pikseli w Amidze lub nie spowolnisz monitora VGA, czyli albo generujesz na Amidze obraz z odświeżaniem 30kHz lub spowalniasz monitor do 15kHz (niektóre mogą łykać). Scandoublery mają pamięć do której zapisują całą linię/ramkę zanim ją wyświetlą. Gdyby to było takie łatwe, to ten schemat z gazety już dawno byłby zmodyfikowany do pełnego scandoublera.
[#3] Re: Własny Syncdoubler/Scandoubler

@WyciorX, post #2

W takim razie widziałem też ten projekt, zastanawia mnie jednak czy warto to budować gdyż już za ok. 200 zł można kupić Retro TINK. Jeżeli jednak udało by się znaleźć jakieś tanie zamienniki ADC, line buffera i DAC to może i byłoby ciekawym rozwiązaniem... Czy wiadomo jednak jak jest z jakością obrazu wypluwaną przez to ustrojstwo? Czy po prostu warte jest to zachodu?

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2020 09:00:44 przez retromaniak
[#4] Re: Własny Syncdoubler/Scandoubler

@retromaniak, post #3

W takim razie widziałem też ten projekt, zastanawia mnie jednak czy warto to budować gdyż już za ok. 200 zł można kupić Retro TINK


ten projekt nie poradzi sobie z trybem interlace - on zapamietuje jedna linie obrazu i odtwarza ja na wyjsciu vga dwukrotnie. Scandoublery radzace sobie lepiej z trybem interlace moga miec np. bufor na pelna ramke obrazu a nie na linie, ale tez maja z definicji opoznienie 1/50 sekundy.

Jeżeli jednak udało by się znaleźć jakieś tanie zamienniki ADC, line buffera i DAC


to mogly by byc na przyklad przetwornikami 6-bitowymi a nie 8.

Czy wiadomo jednak jak jest z jakością obrazu wypluwaną przez to ustrojstwo?


Chcesz dobrze, czy tanio?
[#5] Re: Własny Syncdoubler/Scandoubler

@mschulz, post #4

ten projekt nie poradzi sobie z trybem interlace - on zapamietuje jedna linie obrazu i odtwarza ja na wyjsciu vga dwukrotnie. Scandoublery radzace sobie lepiej z trybem interlace moga miec np. bufor na pelna ramke obrazu a nie na linie, ale tez maja z definicji opoznienie 1/50 sekundy.

Tak, mam tego świadomość, nie zależy mi na usuwaniu przeplotu
Chcesz dobrze, czy tanio?

Zależy ile wyjdzie drogo, ile tanio i jaka będzie różnica w obrazie. Tak na poważnie jednak. Powiedzmy że w takiej kwocie aby po zakupie komponentów zamknąć się w 200 zł.
A i żeby było jasne, cała sekcja konwertera YC to RGB może iść do wywalenia, wystarczy jedynie konwersja sygnału RGB.

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2020 09:32:52 przez retromaniak
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem