[#1] Amiga 2000HD - pomoc
Witam, od lat jestem miłośnikiem AMIGI, po latach znów czas wolny poświęcam na ten cud techniki.
Mam obecnie na stole AMIGA 2000HD w oryginale. I tak od jakiegoś czasu męczę się z jej postawieniem na nogi. Zasilacz nie wiem czy sprawny czy nie ale nie staruje. Płyta główna poza stara baterią wygląda na całą zdrową. Podsuńcie mi sugestie co mogę sprawdzić krok po kroku. W załącznikach zdjęcia płyty i zasilacza. Dziękuję

https://photos.app.goo.gl/nUfUmzimAB6Hx1Gm6



Ostatnia aktualizacja: 18.08.2020 13:31:47 przez gregon
[#2] Re: Amiga 2000HD - pomoc

@gregon, post #1

Sprawdź kondensatory.
[#3] Re: Amiga 2000HD - pomoc

@gregon, post #1

https://photos.app.goo.gl/nUfUmzimAB6Hx1Gm6

Do serwisu.
Bateria wylewa. Podstawki i układy do czyszcenia. W najlepszym przypadku.
Kondensatory nie zawadzi wymienić.
[#4] Re: Amiga 2000HD - pomoc

@gregon, post #1

Pierwsze to wycięcie baterii i czyszczenie płyty. Dalej to sprawdź zasilacz pod obciążeniem jakie daje napięcia. Czy płyta startuje z jakimś kolorem czy może czarny ekran?
[#5] Re: Amiga 2000HD - pomoc

@MariuszK, post #4

Dziękuję, jak mam wzbudzić ten zasilacz? Baterie usunę. Pozostałe podzespoły wyglądają dobrze tzn kondensatory nie są napuchnięte. Sprawdzę ich pojemności. Karty rozszerzające po wyjmowałem.
[#6] Re: Amiga 2000HD - pomoc

@gregon, post #5

Podłącz po prostu jakiś dysk twardy i włącz go. Sprawdź wtedy wszystkie napięcia na nim.
[#7] Re: Amiga 2000HD - pomoc

@MariuszK, post #6

Witam, po przerwie znów powróciłem do postawienia sprzętu. Niestety nie mogę wzbudzić tego zasilacza poza płytą główna albo nie potrafię. Gdzie obecnie można zakupić zestaw kondensatorów oraz gniazdo baterii systemowej ? Dziękuję za pomoc.
[#8] Re: Amiga 2000HD - pomoc

@gregon, post #7

Najpierw zajmij się tym zasilaczem. Podłącz go i sprawdź miernikiem czy cokolwiek z niego wychodzi. Albo sobie podłącz (nie wiem) wiatraczek do molexa. Jeśli nie działa - oddaj do fachowca.
Wtedy zajmij się płytą. Koniecznie tak jak pisali ci wcześniej, wylutuj/wytnij baterię.
Kondensatory w a2000 prawie nigdy nie wylewają, jest szansa że jak podepniesz sprawny zasilacz to jakiś kolor zobaczysz :)
[#9] Re: Amiga 2000HD - pomoc

@Ralpheeck, post #8

W takim wiekowym zasilaczu możnaby wymienić kondensatory
i mostek prostowniczy oraz regulatory 5V i inne, zależy od
konstrukcji zasilacza. Ja jeszcze przesmarowuję zawsze nową
pastę termoprzewodzącą.

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2020 18:53:17 przez mmarcin2741
[#10] Re: Amiga 2000HD - pomoc

@mmarcin2741, post #9

Przy takiej operacji to bardziej opłaca się zrobić przekładkę na starszego ATX z liniami -5V i -12V. Dać obciążenie na 3.3V i zapomnieć o sprawie... :)
[#11] Re: Amiga 2000HD - pomoc

@MariuszK, post #10

Dziękuję za rady, u mnie w okolicy niestety nikt zasilaczem nawet nie chce się zająć. przy podłączeniu HDD do samego zasilacza i włączeniu go nie daje oznak życia. Mam taki stary ATX 130 W. Jego może przerobić i zobaczyć czy płyta powstanie. A jak się ma sprawa o obciążeniu 3.3 V. Wybaczcie ale żółtodziób ma sporo pytań, a sprzęt jest jaki jest.
[#12] Re: Amiga 2000HD - pomoc

@gregon, post #11

Poszukaj sobie czegoś porządnego, a nie "taki stary ATX 130 W". Ja często używałem FSP250-60MDN, gdy cena jeszcze była normalna. Ma on wszystkie napięcia jakie są potrzebne do zasilenia płyty (-5V i -12V też). Wtyczki do 2000 kupisz za dosłownie grosze, trzeba tylko wiedzieć czego szukać (14pin raster 3,96mm). Pinout gniazda zasilania znajdziesz na schemacie A2000.
Z obciążeniem linii 3.3V w ATX to chodzi o to, aby dać na tą linię jakieś 10Ohm 5-10W żeby napięcia się ustabilizowały na pozostałych liniach.

Na takim zasilaczu uciągniesz niejedną solidną konfigurację w A2000. Musisz tylko pamiętać aby przestawić TICK na płycie na wewnętrzny, a nie z zasilacza (J300).

A jak nie chce Ci się bawić to po prostu kupujesz taki adapter i zapominasz o sprawie...

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2020 09:16:34 przez MariuszK
[#13] Re: Amiga 2000HD - pomoc

@gregon, post #1

Ja Ci naprawie ten zasilacz. Tylko mi go podeślij. Naprawiłem sporo zasilaczy i jeszcze kondensator nie był przyczyną. W takim sprzęcie jak Amiga to prawie zbrodnia wymieniać zasilacz na PC AT/ATX kiedy bez większego problemu i prawie darmo da się naprawić oryginał. Jak zdecydujesz się jednak nie naprawiać, to biorę go od Ciebie i wstawie w ramkę.
[#14] Re: Amiga 2000HD - pomoc

@Esio, post #13

Na wstępie niskie ukłony dla zacnego Esio, Amiga żyje a precyzyjniej zasilacz. Esio zaoferował swoją pomoc z której skorzystałem. Tak jak przypuszczałem iż w nim tkwi problem. Tak więc AMIGA 2000HD działa i szumi jak w najlepszych latach swej świetności.


link

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2020 16:51:37 przez gregon
[#15] Re: Amiga 2000HD - pomoc

@gregon, post #14

Czyli tak jak podejrzewałem ;)
Fajnie że to tylko zasilacz.
[#16] Re: Amiga 2000HD - pomoc

@gregon, post #14

Brawo Ty, brawo Esio
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem