[#1] A600 przywarcie w linii 5V potrzebna pomoc
Cześć, dostałem do recapu A600 ale podczas testów (diagrom) okazało się, że przy pomocy myszy nie bardzo da się poruszać po menu. Działa to tak że przeskoczyć z jednej opcji na kolejną mocna poprzez wielokrotne przesuwanie myszy i w końcu przeskoczy.

Pomierzyłem więc napięcia i okazuje się, że płyta mimo, że się uruchamia i nawet działa poprawnie to ma przywarcie na linii 5V. Z podłączonym samym zasilaczem mierząc linię 5V miernik pokazuje 0V natomiast -12V zmienia się w - 17V a +12 w +7V.

Po podłączeniu tv przez RGB mamy odpowiednio 3.9V na linii 5V (to tłumaczy takie działanie myszy jak opisałem) - 12.5V i 11.5V

Prąd pobierany przez płytę na linii 5V to 1.7A w porównaniu ze zdrową są niewielkie różnice w granicach 100mA

Przeglądałem płytę termowizją ale nie widzę żadnych niezdrowo grzejących się elementów, nie wypatrzyłem też żadnych upalonych ścieżek itp...

Idąc po schemacie zacząłem odłączać linię -12V ale nigdzie mnie to nie zaprowadziło.

Nie mam pomysłu jak szukać przyczyny, jeśli ktoś ma pomysły to proszę o pomoc.
[#2] Re: A600 przywarcie w linii 5V potrzebna pomoc

@kataklysm, post #1

Czy zasilacz daje 5V na gnieździe? Przy 3.9V to w ogóle dziwię się, że ta Amiga wstaje, 1.7A to żadne zwarcie. Póki pobór prądu mieści się w zakresie prądu znamionowego, to żadne przywarcia nie powinny prowadzić do spadku napięcia, jedynie rezystancje, takie jak zimne luty lub brak kontaktu dobrego.
[#3] Re: A600 przywarcie w linii 5V potrzebna pomoc

@san_u, post #2

Zasilacz odpada, to mój sprawdzony ATX przerobiony pod Amigi łącznie z A4k

Na gnieździe jest tak samo jak opisałem, z podłączonym przewodem RGB mam prawie normalne napięcia oprócz linii 5V (też jestem zdziwiony że w ogóle działa) Pod oryginalnym zasilaczem commodore ta płyta nie wstaje.

Tak jak napisałem nie jest to zwarcie a raczej przywarcie, dlaczego bez podłączonego przewodu RGB miernik na 5V pokazuje 0V ? za to na -12V mamy -7? jak dla mnie te napięcia się znoszą. Może brak masy ? ale jeśli tak to przecież nie na wszystkich liniach. Nie ukrywam, że trochę zgłupiałem i nie bardzo mam pomysł gdzie szukać.

Dodam jeszcze, że zasilając płytę molexem od FDD napięcia są w normie z podłączonym video jak i bez (na molexie nie ma -12V), dlatego zacząłem odłączać -12V i tutaj też ciekawostka bo odłączyłem wszystkie elementy za LF1C a mimo to na linii mam odczyt około 3V ale zakładam, że to indukcja na samym LF bo na zdrowej jest podobnie kiedy odłączę -12V całkiem.

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2021 16:25:41 przez kataklysm
[#4] Re: A600 przywarcie w linii 5V potrzebna pomoc

@kataklysm, post #3

Gdzie to 5V mierzysz, że ci pokazuje 0V, na złączu stacji dysków?
[wyróżniony] [#5] Re: A600 przywarcie w linii 5V potrzebna pomoc

@kataklysm, post #1

Prawdopodobnie masz przerwę w obwodzie masy w Amidze, dlatego pojawia się na niej potencjał +5 V. Podpięcie kabla video i telewizora powoduje, że masa częściowo zamyka się przez telewizor. Albo nawet przez sam kabel, zależy od schematu kabla.

Zmierz napięcie +5 V w Amidze dołączając minus miernika do masy wprost w zasilaczu (bez dołączonego kabla video). A potem idź tym minusem do Amigi i wyłap gdzie Ci masa znika. Obstawiam zimny lut na gnieździe zasilania, albo upalone coś na wejściu.

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2021 17:07:46 przez Krashan
[#6] Re: A600 przywarcie w linii 5V potrzebna pomoc

@Krashan, post #5

Dzięki ! Jest dokładnie tak jak mówisz ale pierwszy raz widzę coś takiego :) rzeczywiście napięcie się zgadza kiedy sprawdzam między masą zasilacza a płyta więc zostaje znaleźć przerwę. Dziękuję Ci za radę :)
[wyróżniony] [#7] Re: A600 przywarcie w linii 5V potrzebna pomoc

@kataklysm, post #6

Często przerwa robi się przy samym gnieździe zasilania. Wylutuj je, bo tam ścieżka jest prowadzona górną stroną i nic nie widać.
[#8] Re: A600 przywarcie w linii 5V potrzebna pomoc

@jarob, post #7

Było tak jak napisałeś, przelotka padła i górna warstwa nie łączyła. Już zrobione :)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem