kategoria: Karty procesorowe
[#1] Jak odgiąć piny w slocie Apollo 1260
Cześć.
Od jakiegoś czasu mam drobny ale bardzo upierdliwy problem z moją A1200 wyposażoną w w/w turbinkę.
Podczas każdego włączania aby karta załapała muszę kilkukrotnie poruszać ją na slocie rozszerzeń. Czasem łapie za pierwszym razem, czasem musi być kilkukrotnie ściągnięta i włożona z powrotem. Wszystko co się dało wymyłem izopropanolem, zero poprawy. Czytając różne wątki na forum wywnioskowałem że być może problem leży po stronie zbyt mocno odgiętych pinach w karcie co skutkuje brakiem właściwego połączenia z płytą główną.
Proszę o łopatologiczne wytłumaczenie jak (i czy to w ogóle możliwe domowymi sposobami) poodginać piny aby uzyskać odpowiedni docisk każdego z nich.
Z góry dzięki wielkie za każdą odpowiedź bądź sugestię OK
[#2] Re: Jak odgiąć piny w slocie Apollo 1260

@szczupi26, post #1

Ja to zawsze igłą robiłem.
Oczywiście, z godnością, bo jak przesadzisz to ułamiesz.
Myślę, że, oprócz środków chemicznych, dobrze robi mycie w myjce ultradźwiękowej.
[#3] Re: Jak odgiąć piny w slocie Apollo 1260

@szczupi26, post #1

Możesz również przetrzeć złącze krawędziowe gumką do mazania.
[#4] Re: Jak odgiąć piny w slocie Apollo 1260

@Daclaw, post #2

Okej iglą ale w jaki sposób? Piny są schowane w plastikowej obudowie. Z której strony się do nic dobrać? Z której strony wsadzić (:D) igłę?
Co do myjki ultradźwiękowej nie znam nikogo z takowym sprzętem
[#5] Re: Jak odgiąć piny w slocie Apollo 1260

@szczupi26, post #4

Ja robiłem tak że podginałem listwą goldpin, żeby naraz podgiąć więcej pinów. Igłą też się bawiłem ale do dupy to było. Przycinasz sobię listwę goldpin tak żeby było powiedzmy 5 pinów i naprzemiennie wsuwasz wszystkie naraz w gniazdo i odginasz listwą. A tak wogóle jak już masz wyruchane gniazdo to najlepiej wymienić. Jutro cyknę po robocie fotki z tego procesu to wstawię ( z procesu podginania, tylko że z blizzarda ale gniazfo te same)

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2021 20:21:13 przez jaster
[#6] Re: Jak odgiąć piny w slocie Apollo 1260

@jaster, post #5

Będę wdzięczny. Co do wymiany również o tym myślałem i biorę to pod uwagę jako jeden z kolejnych kroków w przypadku braku zadowalających efektów z podgięcia pinów.
[#7] Re: Jak odgiąć piny w slocie Apollo 1260

@szczupi26, post #6

Ja miałem takie same historie z Apollem 1260. Najpierw doginałem piny, ostatecznie skończyło się na wymianie złącza na nowe.
Co do odginania pinów, to wsuwasz igłę od strony szpary na złącze krawędziowe, między plastikową obudowę a pin i doginasz igłą pin do środka złącza. Oczywiście nie za bardzo, aby piny dotykały boków pcb złącza krawędziowego, a nie zostały złamane podczas wsuwania karty w Amigę.
Co do wymiany, to kupiłem złącze od Architecta. Jedyny problem był taki, że oryginalne złącze w karcie jest ciut krótsze (dosłownie o milimetr) i po wymianie karta nie chciała się wsunąć (tam jest tak zrobione, że nie da się karty zamontować w wyjętej pcb A1200 i wszystko zmontować razem). Skończyło się na tym, że delikatnie, od środka wyciąłem z obudowy zawadzający detal... i weszło. I problem z uruchamianiem Amigi tudzież okazjonalne zwiechy w czasie działania ustały.

PS. ten sposób Jastera z użyciem listwy goldpinów może być lepszy od pitolenia się z igłą.


Ostatnia aktualizacja: 17.05.2021 08:39:42 przez wali7
[#8] Re: Jak odgiąć piny w slocie Apollo 1260

@szczupi26, post #1

Czytając różne wątki na forum wywnioskowałem że być może problem leży po stronie zbyt mocno odgiętych pinach w karcie
Problem najczęściej leży po stronie zimnych lutów na złączu (czyli tam gdzie piny złącza są wlutowane w kartę). Pomaga staranne i cierpliwe przetopienie wszystkich 150 lutów, ze wstępnym podaniem fluxa i dodaniem w czasie lutowania niewielkiej ilości świeżej cyny. W ten sposób reaktywowałem Blizzarda 1260 i Blizzarda 1230-IV. Problemy z załapywaniem i losowymi zwieszkami zniknęły.
1
[#9] Re: Jak odgiąć piny w slocie Apollo 1260

@wali7, post #7

Jedyny problem był taki, że oryginalne złącze w karcie jest ciut krótsze


No właśnie ja zakupiłem jakis czas temu swoje apollo z takim wymienionym złączem...jest nie tylko dłuższe ale i grubsze i tak naprawdę karta mieści mi sie tylko do ami w obudowie od a1200.net i w dodatku bez blachy. Zamówiłem sobie już nowe gniazdo w "amiga on the lake" oni mają prawie identyczne z oryginalnymi (a przynajmniej tak na zdjęciu wyglądają). Po tym jak przyjdzie to zabieram się za wymiane złącza.
[#10] Re: Jak odgiąć piny w slocie Apollo 1260

@jaster, post #9

Nie chciało mi się wyciągać blizzarda z amigi więc cyknołem fotkę apollo. Ma co prawda inne nieoryginalne złącze ale chodzi o zdjęcie poglądowe. Wpycham listwy goldpin tak jak na zdjęciu i odginam delikatnie w dół. Piny na listwie wchodzą w co drugą dziurkę więc trzeba przekładać listwę aż wszystkie piny będą odgięte.




1
[#11] Re: Jak odgiąć piny w slocie Apollo 1260

@jaster, post #10

Dzięki wielkie za odpowiedzi. Po kolei postaram się zastosować do Waszych porad. Na początek odginanie, jak to nie pomoże, wymiana złącza u jakiegoś fachowca z prawdziwego zdarzenia OK
[#12] Re: Jak odgiąć piny w slocie Apollo 1260

@szczupi26, post #1

Karcioszka finalnie wylądowała u kolegi stachu100 celem zdiagnozowania i naprawy. Okazało się że problemy sprawiał kiepsko wlutowany Mach na pcb. Szybki serwis (wzorowy kontakt) i turbinka od wczoraj śmiga w mojej Amidze.

P.S polecam wszystkim szanownego kolegę (świetny fachowiec) OK

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2021 17:53:44 przez szczupi26
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem