[#1] ReCap i serwis Amig - co jeszcze można poprawić ?
Cześć, od czasu do czasu naprawiam Wasze (jak i moje) retro sprzęty. Doszedłem już do pewnej wprawy i zastanawiam się co jeszcze można by poprawić we własnym warsztacie, może lepszy dobór elementów, może lepsze topniki ? Spoiwo ? Sam już nie wiem a ponieważ jestem purystą w tych kwestiach to zakładam ten temat. Każda uwaga mile widzialna. Zdjęcie to kawałek PCB dzisiaj zrobionej płyty od CD32, mam też zdjęcia przed gdyby ktoś chciał. Tak, wiem, że miał być kanał na YT ale jak na razie nie zanosi się na to.



Ostatnia aktualizacja: 27.08.2021 01:05:06 przez kataklysm
4
[#2] Re: ReCap i serwis Amig - co jeszcze można poprawić ?

@kataklysm, post #1

jestem purystą

Jakbyś naprawdę był purystą, to byś wlutował
elektrolity smd zamiast tantali


ps.
to żart, proszę o nie zasypywanie mnie ignorami;
dobre tantale z powodzeniem mogą zastąpić
w Amidze elektrolity; to indywidualna decyzja,
kto jakie chce mieć kondensatory



Ostatnia aktualizacja: 26.08.2021 22:35:46 przez mmarcin2741
[#3] Re: ReCap i serwis Amig - co jeszcze można poprawić ?

@kataklysm, post #1

Elektrolity albo polimery, nie kalecz Amigi tantalami.
4
[#4] Re: ReCap i serwis Amig - co jeszcze można poprawić ?

@SimonGK, post #3

Jasne liczę na konstruktywną krytykę, co jest na "nie" dla tantali a na "tak" dla polimerów ? których charakterystyki znam i o ile dla Audio są super to tutaj nie widzę sensu, a do tego przez ostatnie pół roku naprawiałem przynajmniej 2 płyty na polimerach które zrobiły pełnometaliczne zwarcie i naprawy były bardzo drogie (mam nadzieję, że to nie płyty które robiłeś pomysł)

Oczywiście, elektrolity są najlepszym rozwiązaniem i tutaj nie ma sprzeciwu z mojej strony jednak chodzi też o względy trwałości a jednak suchy kondensator jest bardziej bezpieczny na przyszłość, nikt z nas przecież nie używa tych sprzętów po 12h na dobę każdego dnia.

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2021 23:14:03 przez kataklysm
[#5] Re: ReCap i serwis Amig - co jeszcze można poprawić ?

@mmarcin2741, post #2

Zgadzam się z Tobą ale wyjaśniłem post wyżej.
[#6] Re: ReCap i serwis Amig - co jeszcze można poprawić ?

@kataklysm, post #4

Powiedzmy że John Hertell jest dla mnie "guru" , a on kategorycznie odradza stosowania tantali w Amigach (w miejsce gdzie były oryginalnie elektrolity).
[#7] Re: ReCap i serwis Amig - co jeszcze można poprawić ?

@SimonGK, post #6

Z Johnem mam stały kontakt przy diagnozach różnych uszkodzeń kiedy nie mam pomysłu od czego zacząć, zresztą jest autorem DiagRom'u którego też używam (nie za darmo) i pierwsze słyszę żeby coś takiego mówił, zapytam go, jak coś mogę opublikować odpowiedź jeśli się zgodzi może rzuci nowe światło na ten temat, też bardzo cenię jego rady, z tego co wiem on moje też :)

BTW: zrobiłem tych płyt już całkiem pokaźną ilość z początku zastanawiałem się czy te komputery nie będą miały jakiś "ukrytych" usterek np problemów z pracą z rozszerzeniami itp i nawet A4000 nie ma żadnych, zdecydowana większość to odsprzęganie zasilania z racji dość prostej konstrukcji samych linii zasilania także z własnego doświadczenia mogę napisać, że nie zarejestrowałem żadnych problemów nawet z bardziej egzotycznymi rzeczami jak cyberstorm czy inne PPC

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2021 23:39:54 przez kataklysm
[#8] Re: ReCap i serwis Amig - co jeszcze można poprawić ?

@SimonGK, post #6

bo trzeba "dawać" tantale około 2x większe "woltarze" i będzie ok.
[#9] Re: ReCap i serwis Amig - co jeszcze można poprawić ?

@SimonGK, post #6

Czy pan Hartell podaje konkretne powody, dlaczego
nie można zastosowac tantali?
Według mojej najlepszej wiedzy, tantale to tak
naprawdę "lepsze wersje" elektrolitów - bo
nie wylewają, charakterystyka jest podobna.
I dlatego też są o wiele droższe od elektrolitów.

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2021 23:40:29 przez mmarcin2741
[#10] Re: ReCap i serwis Amig - co jeszcze można poprawić ?

@Cezarykl, post #8

Każdy kondensator należy dobrać z zapasem do napięć panujących w obwodzie jego pracy :) na ogół jest to 20% i więcej
[#11] Re: ReCap i serwis Amig - co jeszcze można poprawić ?

@kataklysm, post #1

Nie jestem purystą więc mogę zasugerować wywalanie modulatorów tv i wymianę konwerterów video na nowsze, wtedy mozna pozbyć się kilku kondensatorów. Ale pewnie nie o to było pytanie
[#12] Re: ReCap i serwis Amig - co jeszcze można poprawić ?

@orila, post #11

Te mody też znam i czasami robię na wyraźną prośbę ale sam lubię sprzęt w oryginalnej postaci, ale czasami kusi taki egzemplarz można powiedzieć "zmota" na dzisiejsze standardy
[#13] Re: ReCap i serwis Amig - co jeszcze można poprawić ?

@mmarcin2741, post #9

Najważniejszy powód to że jak zawodzą to wybuchają i duże szkody robią, poza tym mają inne charakterystyki. Mam kilka screenshot'ow jego wypowiedzi z FB, ale nie wiem czy mogę tak poprostu tu wrzucić.
[#14] Re: ReCap i serwis Amig - co jeszcze można poprawić ?

@SimonGK, post #13

Wychuchają jedynie źle dobrane to mogę Ci powiedzieć z doświadczenia, ale nawet po takiej "eksplozji" kończy się jedynie na wymianie kondesatora a w odróżnieniu od elektrolitów nie robią zwarć a przynajmniej ja jeszcze takiego przypadku nie widziałem.

Nigdy nie zrobiłem żadnej płyty na polimerach ale jest to kusząca propozycja zdaje się, że są tańsze. Mam swój ostatni zakup w postaci A600, zrobię ją w ten sposób i porównam pracę z taką na tanatalach może to jakaś droga ku lepszemu, chociaż jak wspomniałem ratowałem już komputery które miały polimery i dostały zwarć, może były źle dobrane? A może przypadek

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2021 00:22:59 przez kataklysm
[#15] Re: ReCap i serwis Amig - co jeszcze można poprawić ?

@kataklysm, post #1

Najgorsze co może wyjść z serwisu, to zrecapowana płyta, uwalona topnikiem i kawałkami waty po czyszczeniu patyczkami.
Ostatnio kupiłem na allegro taką amigę od kolesia o nicku "Heavy321". Płyta upierdzielona topnikiem i pozostałościami pod patyczkach do czyszczenia czy nie wiem co to było. A w opisie aukcji "Płyta po profesjonalnym czyszczeniu" :)
1
[#16] Re: ReCap i serwis Amig - co jeszcze można poprawić ?

@kataklysm, post #14

odróżnieniu od elektrolitów nie robią zwarć a przynajmniej ja jeszcze takiego przypadku nie widziałem.

Tantale nie robią zwarć? Niestety robią.
Ważne, że jak już tantale (czy inne), to z pewnego źródła.
Te z Chin z napisem 25V wybuchały u mnie przy 14V

https://youtube.com/shorts/B2H8pNKRjLo?feature=share
[#17] Re: ReCap i serwis Amig - co jeszcze można poprawić ?

@kataklysm, post #14

W A1200 strzelił mi tantal, tu jest fotka jak wygląda po wylucie (dobrze, że w momencie strzału nie byłem nachylony nad Amigą bo możliwe, że oka bym nie miał). W każdym razie błysk był taki, że przez chwilę nic nie widziałem bo mnie oślepiło.



Ostatnia aktualizacja: 27.08.2021 09:03:50 przez Adinfo
[#18] Re: ReCap i serwis Amig - co jeszcze można poprawić ?

@SimonGK, post #13

To nie tak.
Wybuchają chińskie noname ew. podróbki.

Faktycznie - jedne z pierwszych serii tantali typu "łezka" z lat 60-70 lubiły dostawać zwarć po 30 latach.
Natomiast tantale nowego typu w obudowie typu sześcian nie wybuchają bez powodu.
Z tego powudu na komputerach przemysłowych / serwerach z epoki były tylko tantale:
link

Oczywiście polimery to nowsza i lepsza technologia, ale to nie znaczy że tantale są do do bani.
Także moim zdaniem tantale są jak najbardziej ok do Amigi. Tym bardziej, że phase5 (i inne firmy) dawały właśnie tantale. Bo polimerów wtedy nie było.
Czyli tantale są nawet bardziej koszerne (jeżeli kogoś koszerność interesuje).
6
[#19] Re: ReCap i serwis Amig - co jeszcze można poprawić ?

@stachu100, post #18

Tylko mam jedno, proste pytanie ciśnie się na usta.
Po co? Po co lutować tantale, skoro pola
lutownicze są przystosowane do elektrolitów smd?

Elektrolity wyleją? Nie ma takiej opcji. Dobry
elektrolit (105 stopni i 2000h) w Amidze
nawet się nie spoci.
[#20] Re: ReCap i serwis Amig - co jeszcze można poprawić ?

@kataklysm, post #1

Po zdjęciu trudno oceniać topniki, czy spoiwo, myślę, że bardziej chodzi o reklamę. Z tego, co widać, kondensatory wymienione są fachowo i estetyka jest bez zarzutu. Ale jakby mi serwis bez pytania wlutował tantale, to bym się wkurzył...
[#21] Re: ReCap i serwis Amig - co jeszcze można poprawić ?

@mmarcin2741, post #19

lutownicze są przystosowane do elektrolitów smd?

Każdy robi tak jak uważa. I bardzo dobrze.
Po prostu stwierdzam fakt, że dobre kondensatory tantalowe można śmiało montować w Amigach.
[#22] Re: ReCap i serwis Amig - co jeszcze można poprawić ?

@Adinfo, post #17

Sprostuję tylko, miałem na myśli, że nie widziałem tantala który by się uszkodził i zrobił stałe zwarcie, zwykle robi się w nich dziura (dosłownie wybuchają) a elektrolity potrafią zrobić pełno metaliczne stałe zwarcie do masy, widziałem to wiele razy w różnej elektronice również na płytach od amigi (raz był to większy cap 1000uf) uważam, że to dużo gorsza sytuacja, szkód po takim wybuchu też jeszcze nie widziałem ale wyobrażam sobie, że istnieje ryzyko uszkodzenia padów lutowniczych.

PS. tantale znajdują się też fabrycznie na płytach od amig np w A1200 jest to C407 (ale zależy od rewizji) a w CD32 ten sam C407 zawsze jest tantalowy.

Footprint padów jest bardzo podobny do elektrolitów SMD nie ma z tym problemu

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2021 14:08:00 przez kataklysm
[#23] Re: ReCap i serwis Amig - co jeszcze można poprawić ?

@Krashan, post #20

Ale jakby mi serwis bez pytania wlutował tantale, to bym się wkurzył...

Krashan idzie wyjaśnić sprawę kondensatorów.

[#24] Re: ReCap i serwis Amig - co jeszcze można poprawić ?

@mmarcin2741, post #23

Krashan akurat na swoim blogu popełnił fajny tekst o kondensatorach:
http://teleinfo.pb.edu.pl/krashan/blog/20160429-wymiana-kondensatorow.html
[#25] Re: ReCap i serwis Amig - co jeszcze można poprawić ?

@wali7, post #24

Akrtykuł Krashana czytałem wieki temu szeroki uśmiech Uwzględniając
pełny profesjonalizm artykułu, mam jedną uwagę -
- przypadek mocnego wylania i wylutu.

Na płycie Krashana kondki nie wylały. Użył gorących
szczypiec do wylutu.
W przypadku mocnego wylania, gorące szczypce
mogą być bezużyteczne. Wtedy chyba gorące
powietrze albo nawet ukręcanie będzie lepszym
wyborem.

ps.
szczypiec i tak prawie nikt nie ma, to wysoko
specjalistyczny sprzęt; do mojej lutownicy
w każdym razie nie ma; chyba do xytronica
były takie szczypce jako osobne akcesorium
do dokupienia

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2021 19:57:20 przez mmarcin2741
[#26] Re: ReCap i serwis Amig - co jeszcze można poprawić ?

@mmarcin2741, post #25

Płyta sfotografowana w artykule, to jedna z moich dwóch, faktycznie była w stanie dobrym. Niemniej, później przeszło przez moje ręce 6 płyt A1200, część z nich w stanie znacznie gorszym. Gorące szczypce były skuteczne. Faktem jest, że wśród tych płyt nie było żadnej w stanie "tragedia i masakra", wtedy faktycznie pady mogą się tak słabo trzymać, że nie zniosą podgrzania. Ale to też oznacza, że mogą nie znieść podgrzania przy montażu nowych kondensatorów. Oraz mogą nie znieść podgrzania hotem. Poza tym teraz mamy płyty ReAmiga – w przypadku mocno zniszczonej płyty zamiast walczyć z odpadającymi padami i przeżartymi ścieżkami może lepiej zrobić przekładkę.

A czy te szczypce to taki drogi pro sprzęt, no może... Czy moja stacja Xytronic LF1680 (szczypce były w komplecie) to pro sprzęt? Chyba nie, bo takie Wellery, Ersy czy JBC kosztują kilka razy więcej. No ale to tak na marginesie.
[#27] Re: ReCap i serwis Amig - co jeszcze można poprawić ?

@mmarcin2741, post #25

Gorące szczypce (Termopęseta) takie stand-alone możesz kupić za 50 zł. Sprawdzają się, ale nie wszędzie. W gąszczu okolicznych elementów są bezużyteczne, bo nie da się nimi podejść do padów. Łatwiej użyć dwóch lutownic z długimi grotami. Skutki wylewów bywają takie, że nie urypanie padów jest praktycznie niemożliwe bez względu na metodę.

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2021 20:25:51 przez Kilos
1
[#28] Re: ReCap i serwis Amig - co jeszcze można poprawić ?

@Kilos, post #27

W gąszczu okolicznych elementów są bezużyteczne, bo nie da się nimi podejść do padów.
Moje mają przykręcane końcówki. Można dokupić różne, albo zrobić swoje, nawet pod konkretne kondensatory na konkretnych modelach płyt głównych. szeroki uśmiech
[#29] Re: ReCap i serwis Amig - co jeszcze można poprawić ?

@Kilos, post #27

To chyba wszystko jest bardzo subiektywne.
Po uzywaniu hotaira, szczypiec, lutownicy i ukrecania, subiektywnie moja preferowana kolejnosc to ukrecanie, hotair, lutownica, szczypce. Tylko przy ukrecaniu nie mialem problemow z padami (ukrecalem tak ze na pcb zostawal plastik i cale piny , potem lamalem plastik i wylutowywalem piny od padow).
Przy hotair to powinienem byl uzywac okularow ochronnych, kondki czasem wylatywaly na orbitę. Ze szczypcami to czasem trudno dojsc i chwyt nie zawsze jest dobry i tez czasem byl wybuch wyschnietego kondka. Latwiej mi sie machalo grotem lutownicy miedzy padami niz szczypcami.
Subiektywnie tez wole tantale, bo... sa nizsze i bez plastiku, wiec da sie je lutowac wygodniej. Ale generalnie to na jednej plycie chyba raz uzylem wszystkich rodzajow, polimery i tantale do zasilania, a elektrolity do audio, na innej glownie tantale, a na innej elektrolity, itd....
W skrocie to metoda najlepsza jest taka ktora komus sie najlepiej sprawdza, a kondki to... dobre kondki sa lepsze od kiepskich (lepszy dobry tantal od kiepskiego elektrolitu, a dobry elektrolit lepszy od kiepskiego chinskiego tantala , itp itd ..)
[#30] Re: ReCap i serwis Amig - co jeszcze można poprawić ?

@Kilos, post #27

Ja mam szczypce zd 409 i stację zd-937 i jakoś lepiej idzie mi hotem albo na dwie lutownice. Dla mnie się nie sprawdzają. Być może te z wyższej półki są lepsze.

Lutownica z grotami T12 sprawdza się dość dobrze przy SMD. Można teraz kupić tanie klony i ja odczuwam różnicę vs ZD-937.

A tantale to montuje w Amigach tylko jak je kupuje z pewnego źródła. Mam takie z chin, które są do 16V ale wybuchają powyżej 14V.

Co do eksplozji tantala, to też zależy od zasilania. Przy amigowym zasilaczu , który ma 500mA na 12V, to za mało mocy na fajerwerki. Jak raz mi taki zwarł, to zasilacz się wyłączył i na ami czarny ekran. Tantala nawet nie przysmażyło.
Jak będzie to ATX albo mocny zasilacz w A4000, który da już kilka/kilkanaście amperów, to może go usmażyć razem ze ścieżkami.

Polimerowe używam w dużych pojemnościach, 470uf i 1000uf







Ostatnia aktualizacja: 28.08.2021 21:27:34 przez snifferman
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem