kategorie: Dyski twarde, Kontrolery
[#1] [A500] Kontroler IDE
Czy ktos kiedys pokusil sie o wykonanie interfejsu IDE wg tego opisu: link?
[#2] Re: [A500] Kontroler IDE

@Phibrizzo, post #1

Jeśli dobrze kojarzę, mam taki interfejs. Nie bootuje o ile nie zrobimy customowego KS z ide.device. Pamiętam, że miałem na nim problemy z WHDLoad. Wyjąłem i wrzuciłem do szuflady.
[#3] Re: [A500] Kontroler IDE

@Phibrizzo, post #1

To jest najpewniej to samo co to oraz to. Rozdawałem nawet płytki za darmo na ppa, już wszystkie poszły, sory.
[#4] Re: [A500] Kontroler IDE

@alt_, post #2

A pamietasz moze czy podpinany dysk nalezalo wczesniej przygotowac na innej Amidze (HDToolBox, przygotowanie opdowiedniej mountlisy).
Lub czy dalo sie to wszystko zrobic poprostu po podpieciu dysku do Amigi z tym interfejsem?
[#5] Re: [A500] Kontroler IDE

@Phibrizzo, post #4

Na kickstarcie od 2.x zrobisz to pewnie na niej samej HDToolBoxem. Dla romu i WB 1.3 będzie raczej problem z narzędziami do tego.
[#6] Re: [A500] Kontroler IDE

@Rafał A-3000, post #5

Tylko oczywiście w HDToolBox trzeba ustawić SCSI_DEVICE_NAME=ide.device
[#7] Re: [A500] Kontroler IDE

@alt_, post #2

Bo do tego albo trzeba mieć odpowiednio zapaczowany KS, albo przed odpalaniem czegoś na WHDLoad uruchomić (i zaraz zamknąć) SysInfo albo też odpalić bez parametrów scsiquery (z aminetu).
[#8] Re: [A500] Kontroler IDE

@Phibrizzo, post #1

No wiec dobrze. Po wielu bojach i trudach i mnie sie udalo :)
Przez co ja musialem przejsc zeby to zrobic: a to rysunek plytki w zlym odbiciu,
a to pomylone sciezki na plytce (jedna znaleziona jeszcze w czasie testow logiki).
Dwie pozostale w trakcie uruchamiania projektu.

Tak wiec przedstawiam wersje eksperymentalna podlaczenia dysku IDE do CDTV:
Tadaaaa!


A tak wyglada wynik z SysInfo:


Okej, a teraz kilka faktow sprzetowych.
Jak widac na zalaczonym obrazku jest to dysk 2.5' podlaczony do portu MemoryCard.
Co prawda braklo tam dwoch sygnalow, wiec pociagnalem je z plyty glownej.

Bootowac oczywiscie nie ma prawa, dlatego pytanie: czy wgranie ide.device do KS, zalatwi sprawe?
Na jakiej zasadzie dziala scsi.device ze tego od razu nie zalatwia?
I co w takim razie z mountlista?
3
[#9] Re: [A500] Kontroler IDE

@Phibrizzo, post #8

Jeśli załączałeś obrazy - to ci się nie udało.
[#10] Re: [A500] Kontroler IDE

@perinoid, post #9

Ech, te dzisiejsze technologie
Linki bezposrednie:
Tak to wyglada
Osiagi w Sysinfo

Jesli kogos intersuje schemat, rysunek PCB, wiecej zdjec, to prosze dac znac.
1
[#11] Re: [A500] Kontroler IDE

@Phibrizzo, post #10

Ja bym proponował abyś zrobił repozytorium na githubie z tym co zrobiłeś.
Albo chociaż jakiś artykuł na PPA ... tak aby Twoja praca nie przepadła.
[#12] Re: [A500] Kontroler IDE

@Rafael/ARMO, post #11

Nie mam konta na Githubie, ale o artykule na PPA myslalem.
Obecnie jest jeszcze za wczesnie zeby cokolwiek opisywac. Mam zamiar rozwinac projekt.
Jesli mi sie uda osiagnac to co mam w zamysle to wtedy to opisze.
2
[#13] Re: [A500] Kontroler IDE

@Phibrizzo, post #12

@Phibrizzo
Ja osobiście polecam Ci założyć sobie konto na githubie i trzymać tam swoja pracę (projekty) w prywatnych repozytoriach, jest to naprawdę bardzo wygodna i użyteczna sprawa która ułatwia kontrolę/zarządzanie projektem zmianami w nim, historią, błędami, poprawkami etc Nawet jak tylko sam pracujesz nad danym projektem. Można tam poprzenosić stare projekty nawet z zachowaniem przeszłej historii jeśli tylko posiadasz jakieś backupy z datami, a nie korzystałeś z żadnego systemu kontroli wersji. A jeśli masz już coś w svn etc jest możliwość konwersji do gita.
[#14] Re: [A500] Kontroler IDE

@Phibrizzo, post #12

Niestety, ale mam zle wiesci.
Zadowolony z dzalania pierwszej wersji interfejsu zachecilo mnie do wykonania drugiej, ktora
bardziej by pasowala do wnetrza mojej CDTV. Okazalo sie jednak ze zycie musialo pokazac swoje trzy grosze.

Pierwszy interfejs, dziala idealnie, bez zajakniecia. Niewazne czy jest wpiety sam bez HDD, z HDD albo z HDD
bez podpietego zasilania (w tym przypadku dysk sie nie zglasza, ale Amiga nie zglasza fochow).
Za to drugi interfejs nijak nie chce dzialac poprawnie choc zostal wykonany dokladnie z tych samych zalozen.
Wpiecie dysku powoduje zolty, czasami czewrony ekran, nie wazne czy HDD jest zasilony czy nie.
Jak juz system wstanie to okazuje sie ze nie widzi pamieci FAST. Ogolnie jakies czary-mary.
Wszystkie sciezki przepikane tam i spowrotem. Zero bledow czy tez zwarc itp.

Mam przypuszczenia ze powstaje jakis szum na liniach danych, ktory zakluca prace komputera.
Czy poprowadzenie sciezek ma az takie znaczenie?

Reasumujac: na chwile obecna zniechecony kilku dniowa batalia z bestia musze odpuscic.
Pewnie kiedys jeszcze do tego wroce jak troszke przemysle sprawe.
1
[#15] Re: [A500] Kontroler IDE

@Phibrizzo, post #14

A tam nie ma ukladów logicznych, które mogą być niesprawne, albo innego typu?

Mam przypuszczenia ze powstaje jakis szum na liniach danych, ktory zakluca prace komputera.
Czy poprowadzenie sciezek ma az takie znaczenie?

Zawsze możesz dodać ekranowanie przyklejając kapton i na to blachę/folię.

Zwarcia nigdzie nie zrobileś?
[#16] Re: [A500] Kontroler IDE

@snifferman, post #15

Zwarcia nigdzie nie zrobileś?

Przepikane wszystko ze sto razy i nic nie znalazlem.

Zrobilem troche inny eksperyment z dzialajacym interfejsem.
Otoz, wgralm do Boot ROMu ide.device. I raczej zaskoczenia nie bylo.
Amiga nie wystartowala z HD przy starcie. Plus taki ze sterownik ten nie musi byc juz na dysku.
Dlatego moje pytanie jest takie: co powinno byc spelnione zeby taki sterownik wykryl odrazu HD?

Domyslam sie ze potrzebna tu jest wysoka wiedza systemu amigowego.
[#17] Re: [A500] Kontroler IDE

@Phibrizzo, post #16

Rozkminy ciag dalszy.
Poszukalem, wyslalem modly do amigowych duchow z krainy NILandii i otrzymalem odpowiedz
Znalazlem sterownik ktory po wgraniu do Boot ROMu w CDTV wykryl dysk podlaczony przez moje ustrojstow
i da sie z niego zabootowac.

boot_menu

Niestety, predkosc nie jest oszalamiajaca. Jak widac na zalaczonym obrazku to tylko 88kB.
A przy normalnym ide.device wynosilo przeszlo 800kB. Wiec to praktycznie 10x mniej!
Ale dziala

Speeeed...
2
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem