kategoria: Karty procesorowe
[#1] emu68 na RPI3
hej

bawie sie aktualnie emu68 na a2000 i musze przyznac ze dziala to bardzo sprawnie.
jedno co nie daje mi spokoju to ilosc fast, mam pod WB dostepne tylko 8MB. mozecie mnie naprowadzic co pominalem?

mam rom 3.2 (zmapowany) i czysty AOS3.2 + MMULibs. system postawiony na karcie SD (malina). Powyciagalem dla pewnosci wszystkie karty poza budda
[#2] Re: emu68 na RPI3

@habib, post #1

musisz mieć full 32bit procka, żeby mieć więcej pamięci, min 020 beż żadnego EC
[wyróżniony] [#3] Re: emu68 na RPI3

@habib, post #1

mschulz, autor emu68, chciał Ci odpowiedzieć ale wywalił konto ppa jakiś czas temu bo go trole wkurzały. Przekazuję co mi powiedział żeby Tobie napisać

użyj kickstart dla A1200 i wywal mmu libs bo pod emu68 nie ma mmu


Więcej informacji możesz uzyskać na oficjalnym discordzie pistorma, dostępnym tutaj - jest również tam polski kanał jak nie chcesz pytać po angielsku. Ktoś tam na pewno pomoże. ;)
[#4] Re: emu68 na RPI3

@teh_KaiN, post #3

Wielkie dzieki za odpowiedz :)

Nastepnym razem zapytam bezposrednio na diskordzie
[#5] Re: emu68 na RPI3

@habib, post #4

Nastepnym razem zapytam bezposrednio na diskordzie


I jak ktoś za dwa dni będzie miał ten sam problem.... to nie znajdzie odpowiedzi na forum.
Discord jest fajny na pogaduchy, jak IRC, ale ślad pozostawiony na forum zostaje na dłużej, wiele razy znajdowałem odpowiedzi na swoje pytania w wątkach na PPA sprzed 10 czy nawet 15 lat.

Powyższe to najlepszy dowód na to, że forumowych trolli trzeba tępić stanowczo, nawet jeśli komuś miałoby się to nie podobać - bo inaczej forum powoli będzie zanikać. Ostatnio wiele wartościowych osób zlikwidowało konta na rzecz discorda/fejsbooka, a wiele innych zauważalnie zmniejszyło aktywność, niestety ze strata dla społeczności.

Sorry za OT.
5
[#6] Re: emu68 na RPI3

@vojo, post #5

Masz racje. Pierwsze co zrobilem to przeszukalem forum ppa, dopiero potem zapytalem googla, a na koniec zaczalem nowy watek.
Forum ppa to jednak wielka skarbnica wiedzy, tak powinno pozostac.
[#7] Re: emu68 na RPI3

@habib, post #4

Z kronikarskiego obowiązku wspomnę tu jeszcze tylko o tym, że najnowsze nightly (albo wersja budowana ręcznie tak sprzed 10 minut) umie już kickstarty typowo od A500 i dodaje w nich brakujący FAST. Także problem już w przyszłości nie powinien wystąpić. ;)

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2021 10:11:05 przez teh_KaiN
[#8] Re: emu68 na RPI3

@teh_KaiN, post #7

Mimo wszystko jeżeli Pan Michał czyta te słowa osobiście proszę go o powrót na PPA. Jeżeli wkurzają go jakieś trolle i inni filozofowie, to ten portal posiada piękną opcje ignorowani użytkownika. Opcja ta bardzo pomaga w czytaniu forum. Zresztą prośba dotyczy innych użytkowników którzy odeszli.

A teraz do rzeczy. Czy będzie możliwość zaimplementowania (a może już jest bo ostatni raz PiStorma testowałem na starym sofcie i od tego czasu prawdziwej Amigi nie uruchamiałem) takiej 100% emulacji oryginalnego procesora 68000 jaki jest standardowo w Amidze 500.
Wiem że to śmieszna prośba ale PiStorm jak każde turbo wkładane w miejsce procesora psuje kompatybilność z oprogramowaniem typowym dla a500+1mb ram.
O ile w dla Amigi 1200 spora część oprogramowania (głównie produkcji scenowych dla AGA, bo w gry gram rzadko) w przypadku turbo z o30 a nawet z o60 nie jest tak wielkim problemem jak w przypadku OCS (bo to już jest tragedia a WHdload to raptem kilka procent staffu).
Mnie najbardziej pasował by PiStorm jako rozszerzenie boczne ale zapewne pociągnęło by to za sobą sporo problemów finansowo-konstrukcyjnych. Więc może jeżeli PiStorm ma możliwość wymiany rdzenia (prawi w locie) dało by się to jakoś zrobić.

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2021 13:27:20 przez jimiche

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2021 13:27:39 przez jimiche
1
[#9] Re: emu68 na RPI3

@jimiche, post #8

Cycle exact z UAE, działa raczej 100% dobrze z 68000 i w raczej przeważającej większości z 020 (kompatybilność z gołą A1200). Nie ma takiej opcji z emu68k bo to JIT więc zupełnie inaczej przetwarza instrukcje 68k.
Mnie najbardziej pasował by PiStorm jako rozszerzenie boczne ale zapewne pociągnęło by to za sobą sporo problemów finansowo-konstrukcyjnych

Z konstrukcyjnych w sumie tylko gniazdo, bo o ile dobrze kojarzę wszystkie potrzebne sygnały z procesora na 86 pinowym gnieździe krawędziowym są, a z finansowych to chyba tylko obudowa. Ale to raczej nie do niego sugestie. Może warto odwiedzić Discorda i tam zostawić info? Jak najbardziej pomysł wydaje się słuszny.
[#10] Re: emu68 na RPI3

@jimiche, post #8

Czy będzie możliwość zaimplementowania (a może już jest bo ostatni raz PiStorma testowałem na starym sofcie i od tego czasu prawdziwej Amigi nie uruchamiałem) takiej 100% emulacji oryginalnego procesora 68000 jaki jest standardowo w Amidze 500.


W linuksowym pistormie (stary soft) raczej nie będzie bo nikomu się nie chce dorzucać delayów tu i tam, w emu68 na pewno nie będzie bo to JIT - przeważnie działa szybciej ale czasem może być wolniejszy i nie masz nad tym kontroli.

Widziałem na discordzie że ktoś przymierzał pistorma do uniwersalnego adaptera bocznego dla rozszerzeń dla procesorowego gniazda, ale nie pamiętam czy działało, chyba tak.

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2021 20:48:55 przez teh_KaiN
[#11] Re: emu68 na RPI3

@teh_KaiN, post #10

Sorry, że się wbiję w temat i trochę nie na temat .....
Mam problem z kartą IQaudIO DAC+ podłączoną poprzez adapter GPIO do RPi 400.
Po podłączeniu jest totalna cisza ... Ponoć karta działa plug&play, hmmmm. Zarówno pod piMiga 1.5 jak i pod Raspbianem. Macie jakieś pomysły, może jakaś zworka, drivers? ;)
Z góry dzięki za sugestie ok, racja
[#12] Re: emu68 na RPI3

@biax, post #11

Sorry, już działa :)

#dtparam=audio=on
dtoverlay=iqaudio-dacplus
[#13] Re: emu68 na RPI3

@teh_KaiN, post #10

Nie wiem czy było już tu to poruszane ale znalazłem taki projekt https://github.com/arananet/LAZARUSTORM

Może jest tu osoba która była by w stanie zmontować coś takiego (ja nie umiem ).
W tym momencie to dla mnie załatwia sprawę z kompatybilnością w 100%.
2
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem