[#1] ATNEL-WIFI232-T i Amiga
Zielony z elektroniki jestem ale czy to zasilane tym po podpięciu do pinów TX i RX seriala zadziała? Czy puszczę wszystko z dymem?
[#2] Re: ATNEL-WIFI232-T i Amiga

@ppill, post #1

Nie zadziała, sygnały serial Amigi z mają napięcia -12/+12 , adapter 0/+3,3.
Potrzebujesz jeszcze adapter RS232 na TTL - coś podobnego do tego https://allegro.pl/oferta/konwerter-rs232-ttl-max3232-uart-db9-arduino-d-sub-9599226507 po upewnieniu się że obsługuje napięcie 3,3V
[#3] Re: ATNEL-WIFI232-T i Amiga

@grpw, post #2

Dzięki!

To inaczej... WIFI ESP8266 (ma już rs232) i zasilany tym (3.3/5V przez USB).

esp8266 ma sporo fajnych komend AT a przede wszystkim:

AT+CIPSTART: Establish TCP Connection, UDP Transmission, or SSL Connection¶
Establish TCP Connection¶
Set Command¶
Command:

// Single connection (AT+CIPMUX=0):
AT+CIPSTART=<"type">,<"remote host">,<remote port>[,<keep alive>][,<"local IP">]

// Multiple Connections (AT+CIPMUX=1):
AT+CIPSTART=<link ID>,<"type">,<"remote host">,<remote port>[,<keep alive>][,<"local IP">]


W sumie za grosze można sobie zrobić wifi modem w porównaniu z gotowcami jak wifi232 modem.
[#4] Re: ATNEL-WIFI232-T i Amiga

@ppill, post #3

[#5] Re: ATNEL-WIFI232-T i Amiga

@pp, post #4

OK
[#6] Re: ATNEL-WIFI232-T i Amiga

@ppill, post #3

Nie zadziała, sygnały serial Amigi z mają napięcia -12/+12 , ta karta 0/+3,3.

Potrzebujesz jeszcze adapter RS232 na TTL - coś podobnego do tego https://allegro.pl/oferta/konwerter-rs232-ttl-max3232-uart-db9-arduino-d-sub-9599226507 po upewnieniu się że obsługuje napięcie 3,3V.

Druga karta również nie ma RS232, obsługuje polecenia RS232 tak jak i poprzedni ale sygnały są 0/3.3V a nie -12/+12 tak jak w Amidze, więc potrzebujesz adapter.

Standard RS232 operuje na napięciach -x/+x V, a te płytki na napięciach 0/+3.3V ewentualnie 0/+5V co nie jest zgodne ze standardem RS232, inna kwestią są same komendy które mogą być takie same.

Zobacz że w tamtym wątku było wspomniane ESP oraz układ MAX3232 który robi za konwerter napięć, i taki jest w adapterze do którego podałem link - pewnie znajdziesz taniej ;)

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2021 00:57:28 przez grpw
[#7] Re: ATNEL-WIFI232-T i Amiga

@grpw, post #6

The MAX3222/MAX3232/MAX3237/MAX3241 transceivers
have a proprietary low-dropout transmitter output stage
enabling true RS-232 performance from a 3.0V to 5.5V
supply with a dual charge pump. The devices require only
four small 0.1µF external charge-pump capacitors


Z dokumentacji.

Zasilanie spoko tylko jeszcze kondensatorki potrzebne (nie mam pojęcia co to "charge pump") chyba, że te pieguski na płycie A500 przy porcie załatwiają sprawę.

W jednym z zalinkowanych wątków (dzięki wszystkim za info) TF wspomina, że i tak z Amigi chyba leci -5/5V.

Jednak na początek spróbuję złożyć na płytce prototypowej SDBoxa. Ktoś wie gdzie na allegro kupić Arduino Nano co bez problemu pójdzie z avrdude bez potzreby używania programatora avr?
[#8] Re: ATNEL-WIFI232-T i Amiga

@ppill, post #7

Ktoś wie gdzie na allegro kupić Arduino Nano co bez problemu pójdzie z avrdude bez potzreby używania programatora avr?


Każdy klon arduino nano tak będzie działał, oryginalne też ale przepłacisz. Klony oparte o usb-uart CH340 wymagają ręcznego doinstalowania sterownika na windowsie. Nie kupuj tylko "pro mini" ani żadnych bluepillów, bo to nie jest kompatybilne.

Zasilanie spoko tylko jeszcze kondensatorki potrzebne (nie mam pojęcia co to "charge pump") chyba, że te pieguski na płycie A500 przy porcie załatwiają sprawę.


Jak spojrzysz w dataszicie na "Slew-Rate Test Circuits" to zobaczysz 4 kondensatory podpięte do pinów (do C1+, C1-, C2+, C2-, V+, V-) - musisz zrobić tak samo. Tu masz typowe podłączenie, potrzebujesz 4 kondki 0.1uF albo bardziej po ludzku 100nF.

Scalak jest potrzebny bo ESP gada sygnałem 0V/3.3V (typowy UART - 0V to stan niski) a Amiga -5V/5V lub -12/12V, nie pamiętam (typowy RS232 - napięcia są symetryczne) i jakoś to trzeba ze sobą pożenić. ;)
[#9] Re: ATNEL-WIFI232-T i Amiga

@teh_KaiN, post #8

W sumie to chodzi o to by na Arduino był wgrany bootloader a podobno czasami różnie bywa.

Kondki są na tym konwerterze ACS MAX3232 podlinkowanym przez grpw. To chyba nie będzie problem. Tylko czy zasilanie da radę bo nominalnie ma być 3.5V a będzie 3.3V. Niby układ daje radę od 3.0V...

Tu jeszcze fajny opis.



Inny ESP8266 ale zasada ta sama. W sumie RTS/CTS by się przydał. Spoko. Ten sam scalak ale wyprowadzone RTS/CTS/

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2021 23:32:46 przez ppill
[#10] Re: ATNEL-WIFI232-T i Amiga

@ppill, post #9

Patrząc na symbol scalaka na zdjęciu w aukcji dotarłem do datashita tu i jak byk jest że może zejść niżej niż 3.5V.

Co do przygód z brakiem bootloadera to chyba nigdy tak nie miałem. Tak czy inaczej, jak masz jakiekolwiek inne sprawne arduino (ze scalakiem atmega albo takie co na pewno używa 5V albo ze skonwertowanymi napięciami) to możesz sobie go dość łatwo wrzucić na nowe atmegowe.

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2021 10:19:20 przez teh_KaiN
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem