kategoria: Karty procesorowe
[#1] Wicher 1211 zwiechy
Zakupiiem sobie ostatnio Wichera do 1200 stki (płyta 1D4) która miała służyć do Octameda. Niestety po dołożeniu Wichera 1211 amiga wiesza się. A to błąd biblioteki a to nie może czytać dysku. Setup jest bardzo oszczędny Indyvison Aga MK3, Gotek i IDE do SD. Próbowałem przeczyścić styki, wyłączyć RAM na karcie. Ale nic nie pomogło. Jakieś inne sugestie?

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2021 12:42:28 przez sand
[wyróżniony] [#2] Re: Wicher 1211 zwiechy

@sand, post #1

Cześć, mam to samo u siebie. W moim przypadku, po serii różnych testów, okazało się, że problem leży w pamięci "C0". U mnie wyłączenie tej pamięci spowodowało, że wszystkie problemy ustąpiły, tylko ramu jest 1,5MB mniej teraz, a czasami by się przydało. Problem leży chyba po stronie nowego firmware. Niedawno oddawałem kartę do upgreadu do Autora i problemy zaczęły się po powrocie karty. Przed upgreadem nie zauważyłem takich problemów, a też miałem włączoną pamięć "C0".
Jakbyś zrobił testy u siebie z wyłączeniem tej pamięci to daj znać o wynikach, ciekaw jestem, czy u Ciebie jest taka sama przyczyna.
Jeszcze jedno, u mnie musiałem wyłączyć tę pamięć ręcznie w pliku konfiguracyjnym, inaczej to nie działało. Program konfiguracyjny resetował Amigę zanim zdążył zapisać zmiany w pliku konfiguracyjnym, więc po restarcie pamięć ta dalej była aktywna.
[#3] Re: Wicher 1211 zwiechy

@dolek, post #2

A ile jest tego C0 wykryte, 1.5MB, czy więcej (showconfig)?
[#4] Re: Wicher 1211 zwiechy

@san_u, post #3

SysInfo pokazywało 1,5MB.
[#5] Re: Wicher 1211 zwiechy

@dolek, post #2

Dzięki, ja nawet nie doszedłem do instalacji softu bo system z karta sie nie uruchamia (AOS 3.2) . Czyli radzisz dodac soft wichera ręcznie do startup sequence? Czy jest jakis przykładadowy konfig ktory ma wyłączony ram i mogę wrzucić do systemu?
[#6] Re: Wicher 1211 zwiechy

@sand, post #5

Ja mam OS3.1.4. Instalka Wichra sama dodaje wszystko gdzie trzeba, w tym do startup-sequence. Problem miałem z wyłączeniem pamięci "C0" z użyciem dołączonego narzędzia konfiguracyjnego, aby wyłączyc pamięć "C0" musiałem edytować ręcznie plik konfiguracyjny od Wichra (instaluje się w katalogu "S"). Tylko u mnie karta startowała od razu, na gołym systemie, jeszcze przed zainstolowaniem narzędzi od niej. Wtedy miałem tylko dodatkowe 8MB Fastu. Pozostała pamięć i inne funkcjonalności są dostępne dopiero po zainstalowaniu oprogramowania do Wichra.
[#7] Re: Wicher 1211 zwiechy

@dolek, post #4

Które sysinfo? Wersja 4.0 bodajże pokazuje jej złe wartości, np że mam 1MB, kiedy mamy 1.5MB, ale zakresy adresów pokazuje prawidłowo (showconfig za to nie zawiódł mnie jeszcze).

Czy zakres w sysinfo to C00000 - D7FFFF (albo D80000)?
[#8] Re: Wicher 1211 zwiechy

@sand, post #1

A rozważyliście zrobienie timing fiksa? Znaczy, wywalenia ze spodu płyty dwóch rezystorów i dwóch kondensatorów?
[#9] Re: Wicher 1211 zwiechy

@san_u, post #7

SysInfo było świeżo instalowane z Aminetu więc powinno być najnowsze. Cały system stawiałem od nowa jak kupiłem tę kartę, no i miałem fizyczny ROM3.1.4 (teraz mam 3.0, a 3.1.4 mapuję z pliku, stary firmware mojej karty tego nie umożliwiał dlatego wysyłałem do Autora do upgreadu).
Co do dokładnych zakresów adresów to nie wiem. Postaram się to sprawdzić wieczorem i napiszę.
[#10] Re: Wicher 1211 zwiechy

@perinoid, post #8

W mojej Ami "timing fix" jest zrobiony ale jak dobrze pamiętam to wywala się tylko 2 kondensatory (E123C E125C) i tak też mam zrobione.
[#11] Re: Wicher 1211 zwiechy

@dolek, post #10

Miałem problem z Warpem do tego stopnia, że nawet do Cizara odesłałem żeby sprawdził akcelerator. Ostatecznie okazało się, że karta jest OK. Timing fix doradził mi Chucky (John Hertel) i zalecił usunięcie również rezystorów E123R i E125R - co zrobiłem i problem zniknął.
[#12] Re: Wicher 1211 zwiechy

@perinoid, post #8

Myślałem i o tym, co prawda zostało mi to odradzone, ale sam nie wiem ile w tym prawdy, ze timing fix niewiele da. Teraz z wypowiedzi wyglada, ze to konieczność. Jako, ze moje możliwości lutownicze są na granicy cudu, wiec będę zmuszony kogoś poprosić.
[#13] Re: Wicher 1211 zwiechy

@sand, post #12

Szczerze mówiąc to nie znam przypadku by timing fix był potrzebny do rozszerzenia fast. Jaki masz ustawiony maxtransfer dla dysku?
[#14] Re: Wicher 1211 zwiechy

@pp, post #13

Hmm, a te timing fixy nie mają być do poprawy sygnałów zegarów? Ten wicher to nie tylko FAST, ale i:

pamięć ram: 11MB FAST RAM dla AmigaOS (zastosowana pamięć 16 MB SDRAM),
zegar RTC
kontroler SPI,
przyjazne dla PCMCIA (4MB + 1.5MB),
funkcja MAPROM,
funkcja BootRom
zalecany Kickstart: Kickstart 3.1

Fix może pomóc.
Pytanie standardowe: Kondensatory wymienione?
[#15] Re: Wicher 1211 zwiechy

@snifferman, post #14

Tak, kondensatory wymienione. Będę próbował z Max transfer. A jak nie to chyba tylko timing fix został.
[#16] Re: Wicher 1211 zwiechy

@pp, post #13

Pozwolę sobie tak zacytować Hertela (ja pytałem):
http://yen.ipipan.waw.pl/~ed/Screenshot_20211217_194844.png

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2021 19:53:21 przez perinoid
[wyróżniony] [#17] Re: Wicher 1211 zwiechy

@sand, post #1

Jak masz podłączone to SD do IDE? Jakiś adapter czy taśma IDE?
Druga sprawa, czy możesz zrobić zdjęcie złącza na Wichrze (od strony szczeliny tam gdzie jest wsuwana kara na płytę) ?
[#18] Re: Wicher 1211 zwiechy

@dolek, post #2

Ten najnowszy firmware ma dodaną opcję mapowania romu z pliku i właściwie tylko taka jest różnica między starym.
[#19] Re: Wicher 1211 zwiechy

@sand, post #15

Dla kart SD jako dysk twardy też trzeba ustawiać MaxTransfer 0x1fe00
[#20] Re: Wicher 1211 zwiechy

@san_u, post #7

Wicher1211 używa zakresu C00000 - D7FFFF.
[#21] Re: Wicher 1211 zwiechy

@spidi, post #17

@spidi Mam Amsidera. Próbowałem obniżyć transfer nic to nie dało. Mogę spróbować tez z CF albo z standardowym dyskiem 2.5. Poniżej link do google photos z dwoma zdjęciami:

https://photos.app.goo.gl/8HSLpZsRjjdoeQFc9

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2021 22:29:35 przez sand

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2021 22:32:42 przez sand
[#22] Re: Wicher 1211 zwiechy

@sand, post #21

Czyli tasiemkę IDE można wykluczyć.
Widzę, że to jest nowa płyta główna (z tych odtwarzanych).
Tak dla potwierdzenia możesz sprawdzić na CF lub dysku twardym.
Potem będziemy szukać dalej.
[#23] Re: Wicher 1211 zwiechy

@spidi, post #22

Jutro sprawdzę i dam znać.
[#24] Re: Wicher 1211 zwiechy

@sand, post #23

Jeszcze pytanie, czy posiadasz programator do xilinxów i wiesz jak programować te układy?
[#25] Re: Wicher 1211 zwiechy

@spidi, post #24

Niestety nie mam (Altera roolez!). Ale, jako ze mam pare wolnych sztuk Xilixa z chęcią kupię dla ciekawości.
[#26] Re: Wicher 1211 zwiechy

@spidi, post #24

Wiec próba na CF się nie powiodła i dalej się wiesza, podłączony kątówka, wiec nie powinno być problemów. Programator Xilinx powinienem mieć jutro.
[#27] Re: Wicher 1211 zwiechy

@sand, post #26

Kurcze nie widzę opcji edycji na telefonie. Co ciekawe, przy zimnym starcie karta i amiga potrafi się uruchomić, ale nie zawsze. Po tem po jakimś czasie wisi. Bez karty wszystko dziala w porządku. Znalazłem stary fast 4mb i on działa bez zarzutu.
[#28] Re: Wicher 1211 zwiechy

@sand, post #27

Może tak naprawdę podstawka słabo łączy? Próbowałeś np podlać wszystkie piny alkoholem i dopiero włożyć Wichra?
[#29] Re: Wicher 1211 zwiechy

@san_u, post #28

Tak, To zrobiłem w pierwszym poście.

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2021 21:38:28 przez sand
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem