[#1] A500, MC68000 cpu mod na 10Mhz.
Procesor bierze taktowanie na nóżce bodajże 15. Pomyślałem, że możnaby
zakupić oscylator 10mhz i przetaktować cpu z 7 na 10mhz.
Montując dodatkowo jakiś przełącznik, byłoby możliwe wrócić do fabrycz-
nego taktowania.
Taki mod jest popularny na konsoli SegaMD, gdzie niektóre gry moją
spore spowolnieniea - głównie szutery z masą spritów. Przetaktowanie
na 10mhz rozwiązuje problem.

Na Amidze zauważyłem spore spowolnienia w R-Type 2 i Saint
Dragon a nawet Swiv miejscami się wlecze.

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2022 20:59:24 przez mmarcin2741
[#2] Re: A500, MC68000 cpu mod na 10Mhz.

@mmarcin2741, post #1

A synchro z resztą chipsetu to niby niepotrzebne? :) Wiele rzeczy się da zrobić, nie wszystkie mają sens. Przetaktowanie 68k nie ma żadnego, trzeba nadal pewne sygnały generować z 7MHz bo tak muszą być. A sam 68k bez Fastu taktowany wyżej i tak będzie czekał na dane z chipramu podawane w dokładnie tych samych slotach co dla modelu taktowanego 7MHz.

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2022 21:03:14 przez abcdef
[#3] Re: A500, MC68000 cpu mod na 10Mhz.

@mmarcin2741, post #1

To już lepiej wrzucić MC68010 i Fast ram.
2
[#4] Re: A500, MC68000 cpu mod na 10Mhz.

@mmarcin2741, post #1

Jeśli by to było takie proste, wówczas już ponad 30 lat temu zastosowany by ten trik...
[#5] Re: A500, MC68000 cpu mod na 10Mhz.

@mmarcin2741, post #1

Na Amidze nie jest to takie oczywiste - Agnus traci stabilnosc przy wiekszej czestotliwosci

albo wiesz co ...siadaj i zrob OK chetnie zobacze efekty
[#6] Re: A500, MC68000 cpu mod na 10Mhz.

@HOŁDYS, post #5

Przecież to już było wałkowane nawet na tym forum. Jest nawet tabelka z prędkościami. W tamtym temacie są też linki do schematów.

Gra nie warta świeczki, ale jak ktoś chcę się pobawić to czemu nie.
[#7] Re: A500, MC68000 cpu mod na 10Mhz.

@mmarcin2741, post #1

Samo przetaktowywanie praktycznie nic w Amidze nie daje, niektóre instrukcje wykonują się szybciej, ale dostęp do pamięci pozostaje ten sam i to jest największy hamulec. Zmieniają się też timingi i synchronizacja zostanie zgubiona jeśli zegar nie będzie w fazie z tym Amigowym. Jak poszukasz to znajdziesz proste mody, żeby puścić cpu w A500 na 14MHz, jest też coś takiego jak Wicherek, popytaj się ludzi jak to chodzi bez fastu.
[#8] Re: A500, MC68000 cpu mod na 10Mhz.

@san_u, post #7

Przecież "piętro wyżej" dałem linka do tematu gdzie są linki do opisu modów oraz tabelka z osiągami A500 7Mhz vs 7Mhz+Fast vs 14Mhz vs 14Mhz+Fast.
[#9] Re: A500, MC68000 cpu mod na 10Mhz.

@snifferman, post #8

Procesor M68000 pracuje w zakresie 7-16 Mhz, zależy
od modelu.
Ciekawe, dlaczego Commodore nie dał od razu, np.
10 Mhz.
[#10] Re: A500, MC68000 cpu mod na 10Mhz.

@mmarcin2741, post #9

Bo w tamtym czasie procesor o wyższym taktowaniu kosztował więcej. Samo wyższe taktowanie nie daje dużej różnicy A500. Wg info, które podlinkowałem pare postów wyżej to raptem 10% przy taktowaniu 14Mhz

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2022 16:24:23 przez snifferman
[#11] Re: A500, MC68000 cpu mod na 10Mhz.

@snifferman, post #10

Tak też myslałem. I chyba trzeba by było dołożyć jeszcze jeden
dodatkowy oscylator na 10 czy 12 Mhz. A tak wykorzytuje się
jeden oscylator i wszystkie taktowania uzyskują poprzez
odpowiedni podzielnik.
Z tymże niewielka różnica z teście syntetycznym czy programie
użytkowym może w rezultacie okazać się znacząca w grach,
[#12] Re: A500, MC68000 cpu mod na 10Mhz.

@mmarcin2741, post #9

CPU jest taktowane zegarem głównym 28MHz podzielonym przez 4 i wokół tego zegara została opracowana cała reszta. W taki sposób były niegdyś budowane komputery. Wybór częstotliwości zegara głównego nie jest przypadkowa, w oparciu o nią generowana jest częstotliwość nośna sygnału video, stąd inne częstotliwości taktowania w komputerach PAL i NTSC.

Każda karta turbo musi emulować cykl procesora 68000 pracującego w 7MHz, kiedy następuje dostęp do Amigi, w przeciwnym razie Amiga nie będzie działać w ogóle, bądź pojawią się nieprzewidywalne problemy (jednym z powodów jest to, że procesor będzie odczytywał dane z szyny szybciej niż normalnie i tych danych może tam jeszcze nie być - dużo zależy od zasady działania całego urządzenia). A500 jeszcze jakoś toleruje procesor podkręcony na dziko do 14MHz, ale z tego co pamiętam, to pojawiają się problemy z stacją dysków, bo CIA zaczyna być taktowane podwójnie, w A500 CIA jest taktowane zegarem E generowanym przez 68000, a ten z kolei powstaje przez podzielenie zegara CPU przez 10.


Ciekawe, dlaczego Commodore nie dał od razu, np.
10 Mhz.


Z 28MHz nie uzyskasz 10MHz, możesz uzyskać 14MHz. Zapewne z góry ustalono, że procesor będzie pracował na 7MHz, bo P8 jest tańszy od P16.
Jeśli nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze.
[#13] Re: A500, MC68000 cpu mod na 10Mhz.

@mmarcin2741, post #11

Z tymże niewielka różnica z teście syntetycznym czy programie
użytkowym może w rezultacie okazać się znacząca w grach,


Może w jakichś grach, w których brakuje kilku instrukcji do wygenerowania ramki, ale które to mogą być?
Popytaj się użytkowników Wicherków, ile im daje CPU na 14MHz bez fastu.


Nóżkę od zegara CPU możesz w A500 odgiąć i podać jaki zegar chcesz, to jedna z najłatwiejszych modyfikacji, w których w mgnieniu oka możesz zweryfikować swoje przypuszczenia.

Mogę się mylić, ale nie wróżę jednak dużych sukcesów z asynchronicznymi zegarami, najłatwiejszy mod na którym A500 na bank się uruchomi to 14MHz pobrane z Amigi, wygenerowane z 28MHz bądź 7MHz, takie mody znajdziesz z łatwością w internecie.

Tutaj przykład takowego. Niestety po francusku, ale są tam wspomniane też problemy jakie wynikają z samego przetaktowania procesora. Google to tłumaczy w miarę zrozumiale.


Ostatnia aktualizacja: 10.09.2022 18:01:58 przez san_u
[#14] Re: A500, MC68000 cpu mod na 10Mhz.

@snifferman, post #8

Ale nie ma opinii ludzi na temat, w jaki sposób jest to zauważalne w grach, w testy syntetyczne nie wszyscy muszą wierzyć, ale konkretne zdanie ludzi posiadających takie urządzenie jak Wicher bez fastu, może pomóc rozwiać wątpliwości lub stanowi po prostu dobre uzupełnienie.


Ostatnia aktualizacja: 10.09.2022 17:59:11 przez san_u
[#15] Re: A500, MC68000 cpu mod na 10Mhz.

@san_u, post #13

A tutaj masz jeszcze projekt "turbo" samego procesora taktowanego 14MHz. Co prawda napisane jest, że nie testowany, ale widać po schemacie, że nie polega to tylko na podaniu na wejście CPU szybszego zegara.


A tu jeszcze inny schemat, którego nie mogę już znaleźć w internecie.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem