[#1] Nowy film YT o ulepszeniach karty turbo 68030TK v2
Cześć, zapraszam do oglądnięcia mojego nowego filmiku na YouTube. Tym razem tematem są ulepszenia karty turbo 68030TK v2 (projekt Matzego):
- więcej pamięci (128 MB)
- montaż na zewnątrz komputera (Lazarustorm)
- przyspieszenie IDE (Maprom)
- przetaktowanie CPU
Film https://youtu.be/0FjXhdEjnpg
10
[#2] Re: Nowy film YT o ulepszeniach karty turbo 68030TK v2

@wali7, post #1

Bardzo fajna prezentacja!
[#3] Re: Nowy film YT o ulepszeniach karty turbo 68030TK v2

@wali7, post #1

I cyyyyyyyk poleciał subik!
[#4] Re: Nowy film YT o ulepszeniach karty turbo 68030TK v2

@wali7, post #1

no i pikne te 128mb jest
:)

ps.
ile dziś to kosztuje?
[#5] Re: Nowy film YT o ulepszeniach karty turbo 68030TK v2

@Cezarykl, post #4

Dzięki.

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2022 15:30:19 przez wali7
[#6] Re: Nowy film YT o ulepszeniach karty turbo 68030TK v2

@wali7, post #5

Hej,
Zainteresowała mnie ta zmiana ide waitstates.
Czy to można z dowolną kartą zrobić?
Ja obecnie korzystam tylko z amiga Ide a jako turbo mam v1200 I prędkość tez jest ponad 3mb/s. Czy można przyspieszyć to jakoś?
[#7] Re: Nowy film YT o ulepszeniach karty turbo 68030TK v2

@mateusz_s, post #6

Podejrzewam, że MapROM będzie działał jedynie w kartach Matzego, sprawdzałem w 68030TK v2 i 68EC020TK i w obydwu przyspiesza znacznie IDE. W CDTV-RAM-IDE nie działa.
Kontroler w A1200 dostaje znaczącego przyspieszenia po zainstalowaniu EIDE.device, który przy okazji ułatwia obsługę CD-ROM (inna sprawa, czy ktoś używa dzisiaj CD-ROM :) ).
[#8] Re: Nowy film YT o ulepszeniach karty turbo 68030TK v2

@wali7, post #7

A ten eide.device to chyba wymaga przejściówki Eide'99? Czy wystarczy samo zainstalowanie tego softu? Można to gdzieś pobrać?

No i jak na filmiku uzyskano te 8mb/s skoro prędkość Amiga IDE to 3.3mb/s

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2022 01:09:49 przez mateusz_s
[#9] Re: Nowy film YT o ulepszeniach karty turbo 68030TK v2

@mateusz_s, post #8

Tyle dzięki EIDE.device nie uzyskasz, ale przyspieszenie jest b. odczuwalne. W czasach gdy A1200 była moim jedynym komputerem do pracy (lata 90), to bardzo sobie chwaliłem.
EIDE.device nie wymaga żadnej przejściówki, działa bardzo dobrze na oryginalnym kontrolerze IDE w A1200.
[#10] Re: Nowy film YT o ulepszeniach karty turbo 68030TK v2

@wali7, post #9

EIDE.DEVICE jest szybki i byłby bardzo super gdyby obsługiwał dyski większe niż 4GB- a tak to bieda
[#11] Re: Nowy film YT o ulepszeniach karty turbo 68030TK v2

@BULI, post #10

No tak, tego nie miałem okazji odczuć, bo w owych czasach miałem najpierw HDD 210 MB, a potem 850 MB.
Jeśli jednak nie musimy używać dysków >4 GB, to EIDE.device jest dla posiadaczy A1200 świetnym wyborem.
Ja wiem, że wiele osób napisze, że musi mieć dysk np. 40 GB, bo ma tam tysiące dem, dziesiątki tysięcy modów i cały WHDownload... tylko komu życia starczy na oglądniecie tych wszystkich gier, posłuchanie tych modów i odpalenie choćby raz tych wszystkich gier. Moim zdaniem przy zachowaniu niezbyt dotkliwego reżimu "wystarczy każdemu" ;)
A całe to archiwum można trzymać na zewnętrznym nośniku, albo np. dysku sieciowym podpiętym do A1200 (do tej Amigi tanich rozwiązań sieciowych jest dużo).
1
[#12] Re: Nowy film YT o ulepszeniach karty turbo 68030TK v2

@wali7, post #11

mozna tez odpalac z imp3 bez trzymania tego wszystkiego na dysku

bardzo ciekawe z tym eide, nie mialem pojecia. no i dzieki za fajny film o turbo
[#13] Re: Nowy film YT o ulepszeniach karty turbo 68030TK v2

@juen, post #12

No tak, zapomniałem o imp3... muszę się pobawić :)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem