kategoria: Karty procesorowe
[#1] Amiga 600 - wymiana kondensatorów
Dobry wieczór przy odlutowaniu kondensatorów straciłem kilka padów na płycie, musze to naprawić ale nie wiem dokładnie gdzie ścieżka idzie, widziałem taki cyfrowy schemat z widocznymi ścieżkami nie mogę tego znaleźć macie może link do tego ?
[#2] Re: Amiga 600 - wymiana kondensatorów

@Maciek44, post #1

Nie naprawiaj tego sam. Ale jeśli już chcesz koniecznie to szukaj w Googlach pod "Amiga PCB Explorer"
1
[#3] Re: Amiga 600 - wymiana kondensatorów

@Stoopi, post #2

O właśnie o to mi chodziło, dzięki stopi
1
[#4] Re: Amiga 600 - wymiana kondensatorów

@Maciek44, post #1

Szkoda uczyć się roboty na takim komputerze...

Jest tyle ciekawszych PCB.
3
[#5] Re: Amiga 600 - wymiana kondensatorów

@Hubez, post #4

Ja też straciłem 2 pady w Amigach przez ostatnie 7 lat, także każdemu może się zdarzyć. Rozwarstwiłem też raz laminat, bo go wcześniej niewygrzałem

Stracić kilka padów na jednym PCB, to albo opłakany stan, albo brak umiejętności.
[#6] Re: Amiga 600 - wymiana kondensatorów

@Maciek44, post #1

Polecam oddać PCB do naprawy do kolegi z Badbat.pl - moją mobo od A600, która była w opłakanym stanie właśnie przez kondensatory, doprowadził do stanu wręcz idealnego - działa do dziś bez najmniejszego problemu.
[#7] Re: Amiga 600 - wymiana kondensatorów

@snifferman, post #5

Raczej zlecę ich wymianę osobie która się zna:)
[#8] Re: Amiga 600 - wymiana kondensatorów

@Maciek44, post #1

Dobry wieczór przy odlutowaniu kondensatorów straciłem kilka padów na płycie

Ja się nie odważyłem sam wymieniać choć z lutownicą na bakier nie jestem, szkoda sobie sp...ć jedyną płytę główną która mi została Oby udało się odratować Twoją bo jak nie to czeka Cię spory wydatek na inną ;)
[#9] Re: Amiga 600 - wymiana kondensatorów

@Hubez, post #4

Na przykład PeCety (TFUUUU!!!!)
2
[#10] Re: Amiga 600 - wymiana kondensatorów

@Stoopi, post #2

Na pokładzie nowe kondensatory:), Amiga pożyje drugie tyle. Czasem warto posłuchać mądrych ludzi i zlecić wymianę fachowcom. Stoopi dziękuje za pomoc i wymianę :)

6
[#11] Re: Amiga 600 - wymiana kondensatorów

@Maciek44, post #10

Dzięki za dobre słowo, niech Amiga służy jak najdłużej. Z Amiga zostały przesłane kondensatory zakupione na allegro, przestrzegam przed ich zakupem nie upewniwszy sie u sprzedającego co sprzedaje . Kondensatory SMD elektrolity były o rozmiarach monety 10groszowej co dyskwalifikuje ich montaż, elektrolity tantalowe podpisane jako 10uf były w rzeczywistości 100uf, większość w obudowach "S" co zwykłemu użytkownikowi sprawiłoby ogromną trudność w ich wlutowaniu. Bądźcie czujni, pytajcie przed zakupem co kupujecie.
1
[#12] Re: Amiga 600 - wymiana kondensatorów

@Stoopi, post #11

Nie dodałeś jeszcze, że najczęściej są to kondensatory no name, najtańsze chińskie.
1
[#13] Re: Amiga 600 - wymiana kondensatorów

@AD99, post #12

To prawda, choć i w TME kupiłem serie kapiszonów. :D
[#14] Re: Amiga 600 - wymiana kondensatorów

@Stoopi, post #11

większość w obudowach "S" co zwykłemu użytkownikowi sprawiłoby ogromną trudność w ich wlutowaniu.


Co to za obudowa "S"?
[#15] Re: Amiga 600 - wymiana kondensatorów

@snifferman, post #14

takie coś na oko większe od obudowy D.
[#16] Re: Amiga 600 - wymiana kondensatorów

@Stoopi, post #15

Największe jakie kupiłem to były te.
EIA 7343-43 (Kemet X, AVX E): 7.3 mm × 4.3 mm × 4.3 mm.



Ps. Przy okazji muszę wymienić 470uf bo tam jest szyna 12V a ja wlutowałem 10V przez pomyłkę

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2023 14:15:00 przez snifferman
[#17] Re: Amiga 600 - wymiana kondensatorów

@snifferman, post #16

Musiałbym to cholerstwo przy okazji pomierzyć. W sensie ile mają mm.
[#18] Re: Amiga 600 - wymiana kondensatorów

@snifferman, post #16

Podpałkę już mamy z tantali, możemy robić grilla
[#19] Re: Amiga 600 - wymiana kondensatorów

@AD99, post #18

Teraz jestem fanem polimerów.


Co do tantali, to te niewiadomego pochodzenia sie zdarzyło, że zadymiły. Jak kupiłem pewne markowe, to odpukać wszystko działa.

Tak przy okazji są one stosowane powrzechnie i jakoś nie martwisz się, że lodówka lub router puści ci chate z dymem

Dyskusji już dużo było więc powiem tylko, że najlepiej polimery i z pewnego źródła. Szykuje mi się A600 do recapu to zrobie ładne zdjęcie
3
[#20] Re: Amiga 600 - wymiana kondensatorów

@Stoopi, post #11

Z Amiga zostały przesłane kondensatory zakupione na allegro


Od takiego użytkownika "żółtoniebieskiego"? Pytam, bo często u niego brałem, a ostatnio było dość ciekawie - tantale dostałem w za dużych obudowach, a kolega, który u niego zakupił i wysłał do mnie kondensatory do A1200 i CD32 nie sprawdził i okazało się, że zamiast 100 uF były 22 uF :D
1
[#21] Re: Amiga 600 - wymiana kondensatorów

@Drakon, post #20

Na priv ci odpowiem, tylko się dowiem od kogo.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem