kategoria: Karty graficzne
[#1] Indivision MK2 i rozpoznawanie trybu graficznego
Nie potrafię rozgryźć, w jaki sposób Indi rozpoznaje tryby graficzne. Dla wszystkich poza jednym rozpoznaje prawidłowo i na OSD pokazuje tę samą nazwę, jaka jest w lewym oknie ustawień i wyboru odpowiadających im trybów VGA.
Jedyny tryb (jaki zauważyłem i sprawia problemy) to tryb Euro72, który włącza się w Indi gdy uruchamiam BSD z opcją AGA ("loadbsd -A kernel"). Spodziewałem się trybu DblPAL i tak skonfigurowałem pod AmigaOS by prawidłowo ekran WB wywoływał w Indi taki właśnie tryb. Dla trybów PAL/DblPAL oraz NTSC i DblNTSC Indi włącza tryb VGA dokładnie taki jaki ustawiam w konfiguracjach. Niestety w konfiguratorze wybór trybu Euro72 wywołuje otwarcie (do testów, albo już po zatwierdzeniu w otwartym testowym ekranie WB) ekranu w trybie HighGFX:

Z tego też powodu nawet nie jestem w stanie odpowiednio ustawić poprawnej konfiguracji dla tego właśnie trybu Euro72. Być może problem leży w tym, że loadbsd otwiera ekran w jakimś innym trybie niż spodziewany DblPAL/DblNTSC, ale dziwne jest że wtedy Indi rozpoznaje i pokazuje na OSD właśnie tryb Euro72.

Ten powyższy ekran testowy WB wyświetla się po wybraniu w WB trybu Euro72, po zatwierdzeniu w opcjach Indi trybu Euro72 i potwierdzeniu "Apply".
Można jakoś pousuwać zbędne tryby, by uniknąć takich problemów? Najchętniej zostawiłbym tylko PAL/NTSC (i Dbl oczywiście) oraz ekran WB który udało mi się ustawić najlepszy dla mojego monitora (piksele 1/1 i wąskie paski): 1280x720. Da się coś więcej "wycisnąć" z "agatki"?
1
[#2] Re: Indivision MK2 i rozpoznawanie trybu graficznego

@sq7bti, post #1

EURO72 to nie to samo co EURO72 INTERLACED (LACED)

Po co korzystasz z rozdzielczości VGA amigowych mając MK2?
Przecież obsługa grafiki wtedy jest wolniejsza niż PAL/NTSC.

Zostaw sobie tylko PAL/NTSC i ten sterownik monitora do WB, a resztę wyrzuć z DEVS:MONITORS

"Cale' oprogramowanie na AGA i tak działa na PAL/NTSC chyba że zależy Ci konkretnej rozdzielczości ekranu, wtedy możesz użyć innego sterownika monitora.

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2023 00:33:35 przez Norbert
1
[#3] Re: Indivision MK2 i rozpoznawanie trybu graficznego

@sq7bti, post #1

Odpowiem sobie sam:
Problemem okazała się sama Indivision, a konkretnie jej problematyczna obsługa pewnych trybów: między innymi Euro72 i Super72. Widziałem gdzieś na forum EAB, gdzie użytkownicy opisują problemy z ustawieniami i że nie działa i już. Teraz już nie mogę znaleźć tego wpisu. W moim przypadku natknąłem się na ten problem od drugiej strony: loadbsd włącza ten tryb, a nie mogę go ustawić w programie konfiguracyjnym, żeby przypisać mu odpowiedni (czyt. widoczny i używalny) tryb VGA. Jako obejście problemu po prostu muszę unikać używania argumentu "-A" do loadbsd i ekran BSD otwiera się w trybie NTSC-lace, który mogę przypisać do trybu VGA-640x400. Tryb Euro72 niestety obcina lewą i dolną krawędź, co przekreśla całkowicie do użycia jako ekran konsoli tekstowej. Ewentualnie pozostanie mi ustawianie "w ciemno" trybu VGA dla Euro72 i za każdym razem przeładowanie sytemu by uruchomić BSD by sprawdzić. Zaletą trybu AGA jest możliwość uruchomienia X-ów z większą ilością bit-planów.
Super72 uruchamia u mnie tryb PAL, Euro72-laced uruchamia HighGFX-laced, natomiast Euro72 uruchamia HighGFX.
Wszystkich nie sprawdziłem, ale (chyba wszystkie) tryby 640x480 działają poprawnie, więc (chyba) problemem jest 800x600.
1
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem