[#61] Re: Zbiórka - Spectrum 128 (Harlequin 128)

@wali7, post #60

Super, czekam na pcb i zaczynam kompletowanie części OK
[#62] Re: Zbiórka - Spectrum 128 (Harlequin 128)

@wali7, post #1

Wszystkie płytki wysłałem. Sprawdźcie sobie w apce inpostu. Jeśli ktoś nie ma apki inpostu, to niech pisze na PM - odeślę nr przesyłki.
1
[#63] Re: Zbiórka - Spectrum 128 (Harlequin 128)

@wali7, post #62

Dzięki za zrzutkę i ogarnięcie tematu. Płytka doszła i wygląda świetnie. OK
[#64] Re: Zbiórka - Spectrum 128 (Harlequin 128)

@Stoopi, post #63

Witam.
Ja też już przesyłkę odebrałem. Czekam teraz na większość części co zamówiłem w DigiKey.
Zastanawiam się czy scalaki lutować bezpośrednio czy podstawki a jak podstawki to zwykle czy precyzyjne.
Dzięki i pozdrawiam.
Pozdrawiam.

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2023 22:47:19 przez ted
[#65] Re: Zbiórka - Spectrum 128 (Harlequin 128)

@ted, post #64

ja daję precyzyjne jak cos jest oryginalne. zwykłe jak coś z wylutu.
[#66] Re: Zbiórka - Spectrum 128 (Harlequin 128)

@ted, post #64

Mógłbyś wygenerować koszyk części w Digikey i udostępnić dla chętnych? Ogarnianie zamówień części jest jedną z bardziej czasochłonnych i nudnych czynności.
Jak ostatnio robiłem Harlequin 48 (układ płytki bardzo podobny, kilka scalaków mniej) wszystkie scalaki wlutowałem bezpośrednio - działa perfekt. Tutaj też planuję przynajmniej część lutować bezpośrednio (bodajże dwa duże scalaki muszą być podniesione podstawką, bo pod spodem mają mniejsze układy DIL, szkoda, że nie dał autor SMD np. SO, byłoby mniej ciasno).
[#67] Re: Zbiórka - Spectrum 128 (Harlequin 128)

@ted, post #64

Jeszcze sie nie wczytywałem, ale jak 128 jest tak samo wybredne co do układów jak Harlequin 48k, to bym nie ryzykował bez podstawek.
[#68] Re: Zbiórka - Spectrum 128 (Harlequin 128)

@lopezpb, post #67

Kupujesz w dobrym źródle (żadnych sklepów z Ali) układy z tej serii, z której powinny być, powinno być OK. Każda kolejna podstawka to ryzyko śniedzenia styków i problemów, jeśli nie teraz, to w przyszłości.
Ja mam widać nawyki z smd - tam lutujesz wszystko, a debugowanie to zabawa z oscyloskopem i hot-airem. Z reguły jednak działa.
Harlequin 48 lutowałem bez podstawek (jedyna - EPROM) i gdyby nie to, że źle doczytałem w dokumentacji obłożenie sygnałów w kwarcu (nie znalazłem rezonatora 14 MHz THT, kupiłem taki do smd w czterostykowej obudowie.. jak od generatora, mimo że to nie był generator ;) ), to by ruszyło od kopa.
Tak to wygląda:



Jak widać nie jest jeszcze całkiem wymyta - na razie zgrubne płukanie w IPA celem pozbycia się większości topnika. Gdy się uzbiera tego więcej pójdzie na myjkę ultradźwiękową.

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2023 18:12:09 przez wali7
3
[#69] Re: Zbiórka - Spectrum 128 (Harlequin 128)

@ted, post #64

Ja lutuje w podstawkach precyzyjnych, można powiedzieć że śniedzieją ale raczej w normalnym użytkowaniu nie ma to miejsca (nie trzymamy raczej komputerów w piwnicy z wilgocią) plus taki że zawsze łatwo coś wymienić itd. w HQ 128 i tak część układów musi być w podstawkach, a część wlutowana bo inaczej się nie da...

co do układów z Ali to raczej omijać łukiem jak już to przez ebay
nie wszystko da się kupić nowe np. UM61512AK-15, AY...
[#70] Re: Zbiórka - Spectrum 128 (Harlequin 128)

@wali7, post #68

A tak na marginesie, to chociaż gierki ze Spectruma w porównaniu z Amigą wyglądają fatalnie, a brzmią jeszcze gorzej, to np. w takiego Maniac Minera dobrą chwilę pograłem :)
Zna ktoś jakieś duże repozytorium z grami zapisanymi w MP3 lub WAV?
Można oczywiście sobie zrobić TZDuino, ale coś mi kołacze, że jest coś prostszego, nie opartego na Arduino. Ale nie mogę sobie przypomnieć.

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2023 23:03:36 przez wali7
[#71] Re: Zbiórka - Spectrum 128 (Harlequin 128)

@wali7, post #70

Telefon, kabelek mono mini jack + link. Chyba nic prostszego już nie ma OK
[#72] Re: Zbiórka - Spectrum 128 (Harlequin 128)

@lopezpb, post #71

Można też użyć laptopa i WinTZX, odpaliłem tak wiele gier z dzieciństwa. Tylko w zależności od parametrów sygnału na wyjściu słuchawkowym może się okazać, że amplituda będzie za niska żeby wejście EAR w spectrumie prawidłowo dekodowało sygnał. Kiedyś popełniłem takie urządzenie o nazwie "EARAMP - ZX Spectrum EAR input amplifier", można sobie wygooglować. :)

Chociaż telefon chyba wygodniejszy...

Podobno są też rozwiązania z audio Bluetoothem, i takie coś podłączone na stałe do Spectruma i sterowane z telefonu mogłoby być najbardziej ergonomiczne. Na Alledrogo takie moduły na PCB zaczynają się od 13.99 (Bluetooth audio PCB). Zrobiłem sobie kiedyś z tego interfejs Bluetooth audio do radia w Fabii i jakość dźwięku była zadowalająca. Ale czy z komputerem zadziała to nie wiem.
[#73] Re: Zbiórka - Spectrum 128 (Harlequin 128)

@wali7, post #66

na tej liście xls BOM są też kody z DigiKey, ja właśnie tak zamówiłem mnie wyszło ok 360zł
bez kilku elementów które już posiadam z80, złącza, AY czy ta kość 512 to mam ze starych płytach
z braków z DigiKey które muszę poszukać w PL lub gdzie indziej
4609X-101-103LF-ND 3szt
SN74HC08N 5szt
SN74HC00N 4szt
MAX3232CDR 1szt
SN74HC541N 1szt

wrzucam fotę swojej płyty HQ128 Issue 2D co ze 2 lata temu składałem z kitu
wizualnie widać różnice pomiędzy tą 4B


1
[#74] Re: Zbiórka - Spectrum 128 (Harlequin 128)

@wali7, post #70

Jak podobał ci się Manic Miner, to zagraj jeszcze w klasyka- Jet Set Willy.
Lubię czasem zagrać w te stare spectrumowe platformówki. Czysta nostalgia.
Choć wstyd przyznać, gram na cheatach
[#75] Re: Zbiórka - Spectrum 128 (Harlequin 128)

@JacK_Swidnik, post #73

Witam.
Zadzwoniła pani z urzędu celnego, prosząc o e-mail. Powiedziała, że chcą wiedzieć jaka zawartość w paczce i cel wykorzystania.
Miałem już kilka przesyłek z mouser-a i nie było takich cyrków.
Niby podatek polski opłacony a dalej coś im nie pasuje.
Może to kwestia firmy kurierskiej. Wybrałem FedEx.
Pozdrawiam.
[#76] Re: Zbiórka - Spectrum 128 (Harlequin 128)

@ted, post #64

no i paczka dotarła i do mnie :)
THX.
[#77] Re: Zbiórka - Spectrum 128 (Harlequin 128)

@ted, post #75

Ja miałem z fedexem raz do czynienia, pierwszy i ostatni, właśnie przy zamówieniu z mousera. Kazali mi jechać po paczkę 120km, bo kurier mnie nie zastal w domu i podobno zostawił kartkę na donofonie . A że nie mają biura w ZG to mam gnać po nia do Gorzowa Wlkp. bo oni 2gi raz z paczka nie przyjadą.

Ps. Z tego co pamiętam pani chciała dokumenty i musiałem opłacić podatki.

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2023 15:46:10 przez lopezpb
[#78] Re: Zbiórka - Spectrum 128 (Harlequin 128)

@wali7, post #1

Wygląda na to, że wszyscy dostali swoje płytki. Jeśli jest ktoś, kto płytki nie otrzymał, albo ma zastrzeżenia do jakości/wysyłki - proszę o kontakt.

ted na moją prośbę przygotował zgrubny koszyk z Digikey, spróbuję go wieczorem przeglądnąć i udostępnić dla każdego chętnego.

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2023 15:57:02 przez wali7
1
[#79] Re: Zbiórka - Spectrum 128 (Harlequin 128)

@wali7, post #78

Pytanie, na plycie jest drabinka 5x dioda DN1, tylko jak wlutowane są diody ? wspólna katoda czy anoda ?
[#80] Re: Zbiórka - Spectrum 128 (Harlequin 128)

@luka, post #79

Czytajcie uważniej... ;) Wszystko jest podane jak na talerzu. Kliknij w te trzy kropki pod spodem :D

...

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2023 14:01:52 przez Drakon
1
[#81] Re: Zbiórka - Spectrum 128 (Harlequin 128)

@Drakon, post #80

tak czy siak, dobrze by było zobaczyć dobrej jakości foto
ze złożonego i działającego już egzemplarza :)
1
[#82] Re: Zbiórka - Spectrum 128 (Harlequin 128)

@Cezarykl, post #81

Proszę bardzo, tutaj są fotki.
[#83] Re: Zbiórka - Spectrum 128 (Harlequin 128)

@Drakon, post #82

chodziło mi raczej a tą wersję płyty która została przez nas zamówiona,

może jak ktoś już polutuje TO udostępni fotki
:)
[#84] Re: Zbiórka - Spectrum 128 (Harlequin 128)

@Cezarykl, post #83

Jasne, rozumiem. Generalnie ta płyta ze względu na 99,9% THT to jakiś rocket science nie jest.
W razie problemów można się posiłkować odpowiednim wątkiem na speccy.pl
Jak składałem Karabasa 128, to miałem problem z CPLD (Altera w obudowie TQFP-100), głównie ze względu na kupiony najtańszy laminat (kupiłem z trzeciej ręki), ale _alt pomógł ;) Potem dorzuciłem do niego jeszcze moduł BT, żeby ładować sobie soft z telefonu bez kabelków.

Powodzenia przy składaniu dla zakupowiczów. :D

PS Jakaś część BOM Karabasa i Harlequina się pokrywa, a że musiałem zamawiać niektórych rzeczy po 10-20 sztuk, to pewnie mi się coś ostało. Jak znajdę chwilę, to zrobię listę, może ktoś coś będzie chciał. Na pewno mam gniazda miniDIN, kwarce 4.43, tranzystory, chyba złącza klawiatury i może coś jeszcze. Pewnie kilka sztuk Z80, bo ostatnio zamawiałem.

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2023 18:48:03 przez Drakon
[#85] Re: Zbiórka - Spectrum 128 (Harlequin 128)

@Cezarykl, post #83

Ja skladalem 2d wrzucałem wczesniej fotke. Chcecie to porobie wiecej.ale to dwie rozne wersje. I wydaje mi sie ze nikt w pl jeszcze hq128 4b nie ma i nie składał. Na speccy watki sa ale jw starszych rewizji. Złożyć złożę ale na pewno nie uruchomie.
[#86] Re: Zbiórka - Spectrum 128 (Harlequin 128)

@JacK_Swidnik, post #85

ps.
czy ktoś w Bstoku ma ZX ?
aby spr czy zakupiłem sprawne scalaki?

pół na pół z ebay i aliexpr
które jeszcze do mnie NIE dotarły.


Ostatnia aktualizacja: 30.08.2023 23:15:43 przez Cezarykl
[#87] Re: Zbiórka - Spectrum 128 (Harlequin 128)

@Cezarykl, post #86

A gdzie je kupiłeś?
[#88] Re: Zbiórka - Spectrum 128 (Harlequin 128)

@wali7, post #87

Do wczoraj sądziłem, że firmy w rodzaju Mouser poważnie minimalizują ryzyko (na granicy 0) kupna uszkodzonych elementów.... ale akurat wczoraj zaliczyłem wtopę z jednym elementem od nich.
Było to podczas uruchamiania karty N2630, gdzie brakowało mi jednego małego Xilinksa XC95144VQ64 i musiałem go dokupywać alarmowo w Mouserze (oczywiście z innymi rzeczami, bo aż tak zakręcony nie jestem). Okazało się, że programator wykrywa go jak trzeba, kasuje, programuje... ale weryfikacji nie przechodzi. Oglądnąłem pod mikroskopem, obmierzyłem miernikiem pod kątem wszelkich możliwych zwarć, nawet dodałem pullupy do JTAG, których akurat w tej karcie nie było. Nic nie pomogło.
Pomogło dopiero, gdy przekopałem do dna warsztat i znalazłem zaginiony woreczek z Ali z kilkoma takimi Xilinksami. Oczywiście wszystkie razem kosztowały mniej niż ten jeden w Mouserze. Ruszyło od kopa.
Oczywiście nadal myślę, że firmy w rodzaju Mouser, czy Digikey dają większą pewność niż "inne proszki", ale jak widać ta pewność jest mniejsza od 1. Teraz zostaje mi wypróbowanie jak działa w Mouserze reklamacja.
Taka... sytuacja szeroki uśmiech

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2023 10:38:48 przez wali7
[#89] Re: Zbiórka - Spectrum 128 (Harlequin 128)

@wali7, post #88

Od pewnego czasu w Mouserze (i nie tylko, np. w DigiKeyu też) można trafić na różne niespodzianki. Nie aż tak często jak na Ali, ale dość często.
W TME kilka miesięcy temu kupowałem kwarce - 4 na 10 było uwalonych.
Życie.
[#90] Re: Zbiórka - Spectrum 128 (Harlequin 128)

@Drakon, post #89

przeszła mi dziś paka z DigiKey-a jest więcej kartonu wypelnienia i folii niż samych elementów
mam już większość więc zaczytam składanie
1
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem