[#1] Raspberry, taśma FFC i HDMI
Cześć,
Ostatnio postanowiłem poeksperymentować z RGB2HDMI. Kupiłem sobie:
- Raspberry Pi Zero 2 W,
- Adapter wtyk HDMI Mini do FFC20pin, 0.5mm (od strony Raspberry),
- zwykłą nieekranowaną taśmę FFC20cm, 0.5mm o długości 20cm (żeby to docelowo jakoś rozlokować wewnątrz mojej A600),
- adapter FFC20, 0.5mm do gniazdo HDMI (od strony telewizora, docelowo do panelu z tyłu A600 zamiast modulatora).
- RGB2HDMI od Archi-Tech ale to nie ma znaczenia bo nawet go jeszcze nie podłączyłem :).

Na razie robię testy w ogóle bez Amigi i bez RGB2HDMI. Próbuję po prostu podłączyć Raspberry do telewizora HDMI w salonie. Jakie było moje zdziwienie kiedy okazało się, że już na tym etapie projektu jest problem. Takie połączenie działa bardzo niestabilnie. O ile w konsoli przy ładowaniu systemu w Raspberry jestem w stanie uzyskać obraz po wielu trudnach (tu chyba rozdzielczość HDMI jest niska) to już na pulpicie obraz znika i pojawia się tylko w określonych okolicznościach kiedy macam palcami taśmę FFC. Obraz czasami daje się uzyskać więc połączenia są OK, wystarczy tylko przysunąć palec do taśmy, żeby obraz się pojawił więc to nie jest kwestia braku kontaktu.

Teraz widzę, że niektórzy producenci sprzedają specjalną, ekranowaną taśmę FFC i będę taką zamawiał, ale generalnie jestem zaskoczony, że 20 cm taśmy robi problem, chociaż rzeczywiście dalszy research wskazuje, że po HDMI idą gigaherce i może nie lubić taśmy.

Czy robiliście takie testy z taśmami FFC? Chciałem tylko wyprowadzić sobie gniazdo HDMI z tyłu A600 za pomocą elastycznej taśmy FFC. Kamami sprzedaje takie taśmy i adaptery wtyków HDMI bez zająknięcia więc myślałem, że to będzie działać.
[#2] Re: Raspberry, taśma FFC i HDMI

@bfgmatik, post #1

Nie przejmował bym się brakiem obrazu przy takich testach, jak robisz.

Sam korzystam z RGB2HDMI w A500 choć w wersji CPLD produkcji LinuxJedi i pozostałe graty kupiłem w Botlandzie.
Także taśmę FFC + wtyk do Pi0 + gniazdo na tył A500.
Po zmontowaniu i uruchomieniu wewnątrz A500 wszystko elegancko działa.
Nie macaj, tylko poskładaj do kupy i wtedy testuj.
[#3] Re: Raspberry, taśma FFC i HDMI

@Gandalf, post #2

Ale ja mam już problemy na etapie zwykłego sprawdzenia tego Raspberry z systemem Raspbian i moim telewizorem, nie próbowałem jeszcze wgrywać na kartę tego dedykowanego softu dla rgb2hdmi i łączyć tego w Amidze.

A taśmę używasz taką zwykłą?
https://kamami.pl/tasmy-ffc-fpc/1184888-tasma-ffcfpc-20-zyl-o-dlugosci-20-cm-i-rastrze-05mm-typ-a-b.html
Czy ekranowaną:
https://botland.com.pl/przewody-i-zlacza-audio/22129-przewod-diy-hdmi-ffc-20cm-waveshare-14721.html

Bo ja kupiłem tą pierwszą i z nią mam problemy.
[#4] Re: Raspberry, taśma FFC i HDMI

@bfgmatik, post #3

Kupiłem tą z Botlandu, ale dłuższą - 50 cm, bo 20 cm w pięćsetce to za mało, gdy gniazdo wyjściowe zamontowałem pod stacją dysków na tylnej ściance obok portu myszki/joy-a.

Nawet nie zwróciłem uwagi, prawdę mówiąc, czy jest ekranowana, dopiero teraz to zauważyłem.

A500 mam jednak podpięte do małego TV pod rozdziałkę 1366x768 (ma tylko taką).
Podpinałem ją też do monitora (1920x1080), ale zrezygnowałem, bo Workbencha mam ~640x512, a gry i dema są w niższej i przełączanie trybów graficznych w Pi0 + w monitorze powodowało ciemność na ekranie, a to przeszkadza.
Może kiedyś, gdy rozgryzę więcej możliwości ustawień uniknę tego problemu.

Jeszcze jedno. Spotkałem się z TV będąc na urlopie na kwaterze, do którego chciałem podpiąć Pi 4, żeby obejrzeć coś
na Eurosporcie Extra i nie udało mi się. Ten TV (nie pamiętam marki) nie chciał współpracować. A z tunerem C+ działał.
[#5] Re: Raspberry, taśma FFC i HDMI

@Gandalf, post #4

Dzięki za informacje, będę walczył dalej. Może w niższych rozdzielczościach to będzie lepiej działać albo inna taśma pomoże. Dla 1920x1080 częstotliwość linii CLK przekracza 3GHz więc może moja taśma nie daje rady. Trochę jestem zawiedziony tym co dotychczas uzyskałem.
[#6] Re: Raspberry, taśma FFC i HDMI

@bfgmatik, post #5

Spróbuj na niższej rozdziałce, taśma też nie majątek.

Ja jestem bardzo zadowolony.
Nie jest to ideał, bo parę rzeczy da się jeszcze zrobić, ale myślę, że poprawki w sofcie do Pi0 jeszcze będą.
Życzę powodzenia.
[#7] Re: Raspberry, taśma FFC i HDMI

@Gandalf, post #4

...gniazdo wyjściowe zamontowałem pod stacją dysków na tylnej ściance obok portu myszki/joy-a.


BTW. Właśnie przymierzam się do takiego rozwiązania. Które gniazdo zastosowałeś?
[#8] Re: Raspberry, taśma FFC i HDMI

@Sounder, post #7

MiniHDMI-taśma-HDMI z Botlandu (np. HDMI).
Z Aledrogo adapter Delock 65313 czarny.
Wygląda to tak.

2
[#9] Re: Raspberry, taśma FFC i HDMI

@Gandalf, post #4

Właśnie robię testy i rodzaj tasiemki ma elementarne znaczenie. Ta czarna jest przede wszystkim dużo grubsza bo ma ekran/masę po całej jednej stronie. Testuję teraz 100cm i działa super stabilnie podczas gdy zwykła FFC 20cm działała tylko w konsoli przy ładowaniu Raspbiana kiedy jeszcze rozdzielczość ekranu była niska.

Dalej będę robił testy już z RGB2HDMI wewnątrz Amigi :)
[#10] Re: Raspberry, taśma FFC i HDMI

@bfgmatik, post #9

Metrowa taśma? W A600?
Ważne, że działa.
[#11] Re: Raspberry, taśma FFC i HDMI

@Gandalf, post #10

Kupiłem wszystkie 3 długości bo robię crashtesty :P. Mam już też dwa różne kable HDMI, teraz kupiłem jakiś grubaśny bo myślałem, że poprzedni też miał wpływ na problemy z sygnałem.

Inna rzecz, że przełączając kable HDMI na gorąco w złości przy poprzednich testach uwaliłem chyba dekoder Netii bo nie uzyskuję już z niego sygnału, heh...
[#12] Re: Raspberry, taśma FFC i HDMI

@bfgmatik, post #11

Na wojnie i w gospodarstwie straty w sprzęcie i ludziach muszą być.

Styk gorący jest krótszy, więc pierwszy się wypina i ostatni wpina, no chyba, że "przełączanie" mogło naruszyć połączenie styku gniazda i ścieżki.
Wymień dekoder i z bańki. W Netii raczej tego nie zdiagnozują od ręki, chyba, że gniazdo się rusza i jest tam ktoś kumaty.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem