[#1]
Pistorm - budowa - problemy
Cześć,
daaawno temu postanowiłem sobie polutować Pistorma dla A500. Wiele czasu upłynęło i w końcu nadeszła wiekopomna chwila lutowania. Lutowania nie było wiele, zainstalowałem płytkę w miejscu 68000 w A500, przygotowałem kartę SD z odpowiednią wersją Raspberry OS, podpiąłem monitor i klawiaturę bezpośrednio do A500, włączyłem zasilanie i ....
ZONK. Nie bootuje, świeci tylko czerwona ledka zasilania RPi (3A), zielona od aktywności karty SD ciemna. Po wyjęciu RPi z Pistorma i wpięciu zasilania przez USB pięknie bootuje, można się zalogować.
Jako że mam trochę więcej części, zlutowałem na szybko drugą sztukę. Efekt ten sam - RPi po wsadzeniu do Pistorma tylko świeci czerwoną ledką. Gdy wyjmę Pistorma z Amigi i wepnę zasilanie wprost do RPi efekt jest ten sam.
Co może być nie tak? Trefne Altery? Były kupione gdzieś w Chinach... reszta części w Mouserze. Dokumentacja nie ta? BOM mam z https://github.com/captain-amygdala/pistorm/blob/main/PiStorm_RevB_EPM240_74LVC16373.zip. To wszystko jest dawno nie aktualizowane. Płytkę mam do tej wersji z jednym stabilizatorem napięcia (Altery mam na 3.3V).
Drugi problem. Przy podpięciu zasilania z USB, gdy RPi wstanie, próbuję skompilować softową część Pistorma (docelowo oczywiście będzie Emu68, ale w pakiecie Emu68 nie ma chyba narzędzi do zaprogramowania Altery). Robię wszystko dokładnie wg https://github.com/captain-amygdala/pistorm, i w trakcie kompilacji (make) wywala błąd, że czegoś mu tam brakuje (jakiś plik .h).
Spróbowałem innej wersji Raspberry OS, tutaj są trochę inne polecenia (inne pakiety trzeba doinstalować), i też się wywala w trakcie wykonywania make.
Repozytorium było dosyć długo nieauktualizowane, więc pewnie od tego czasu coś coś się zmieniło w Raspberry OS i mamy niezgodność. Wie ktoś co z tym robić? Czy pozostaje eksperymentowanie ze starymi wersjami Raspberry OS? Czy może istnieje inny sposób zaprogramowania Altery w Pistormie (bo to że ogólnie istnieje to wiem)? Jak pisałem, soft Pistorma z https://github.com/captain-amygdala/pistorm potrzebny mi jest tylko do zaprogramowania Altery, potem wrzucam tam Emu68 od Michała Schulza.
Lutował to ktoś? Są jakieś sensowne i aktualne strony z poradami? Bo po zapytaniu "building Pistorm" czy "soldering Pistorm" dostaje stare filmy gości z sukcesem kompilujących soft pod RPi, ew. ambitne filmy o lutowaniu pinów do płytki Pistorma....
Ostatnia aktualizacja: 21.09.2024 22:32:13 przez wali7