kategoria: PC
[#1] Vortex AT-Once
Dzisiaj zabrałem się za sprzątanie w rupieciarni i po rozkręceniu jednej z pięćsetek znalazłem nalutowany na Motorolę 68000 sprzętowy emulator PC, AT-Once Rev.2. :)

Mam już dyskietki i będę starał się to uruchomić. Ciekawostką w tej Amidze jest układ Gary. Jest on wsadzony w jakby potrójny socket (jeden na drugim). Pytanie - czy ma to związek z tym emulatorem?
[#2] Re: Vortex AT-Once

@mccnex, post #1

Sądząc po klik nie wydaje się, może to jakaś pozostałość po rozszerzeniu RAM. Zapodaj jakieś fotki.
[#3] Re: Vortex AT-Once

@mccnex, post #1

O i na tym wolf3d powinien działać ;)
[#4] Re: Vortex AT-Once

@azazel44, post #3

Nie zadziała, bo nie ta karta graficzna... Wolf3D wymaga VGA color. Poza tym na AT 8 MHz to byłaby tragedia...
[#5] Re: Vortex AT-Once

@Jacques, post #4

Ajjj, nie zauważyłem, że to CGA :(
[#6] Re: Vortex AT-Once

@mccnex, post #1

Tak się składa że znam dobrze ten sprzęt. Więc coś niecoś o nim opowiem.

Fabrycznie ten sprzęt jest wlutowany na MC68000, po prostu wyjmujemy procesor z Amigi i na jego miejsce wkładamy w podstawkę ATONCE. (Operację na podstawce procesora należy jednak ograniczać do minimum, gdyż może rodzić to problemy)

Jakiekolwiek granie raczej można sobie od razu odpuścić. Obsługa grafiki działa sprawnie tylko w trybie MDA/Hercules, program do obsługi emulatora jest napisany słabo (dotyczy to też emulatorów montowanych w rozszerzeniach GVP bo to właściwie klon AT-ONCE'a). Natomiast co się tyczy reszty, to emulator bije na głowę rozwiązania programowe, wszelkie użytki w DOS pracują jak w prawdziwym AT. Do gier bardziej pasował emulator KCS mimo iż tam siedział klon procesora z XT, w nieco szybszej wersji NEC V30 bodaj. Ale KCS mimo iż emulował tylko XT, robił to lepiej (grafika), nadawał się dzięki temu do prostych gier (takie na XT też istniały). Była też wyższa wersja AT-ONCE Plus, posiadała rozszerzenia FASTRAM i szybszy iNTEL286 bo 14/16MHz (Clasik 7.14/8MHz), nie posiadał natomiast już nadmiarowego MC68000, wykorzystywał ten wyjęty z Amigi.

Tyle pamiętam na temat tego sprzętu. Krótko mówiąc do jego obsługi potrzebny jest ten kulawy soft.



Ostatnia aktualizacja: 01.06.2012 11:30:26 przez C2H5OH-bis
[#7] Re: Vortex AT-Once

@C2H5OH-bis, post #6

Dodam jeszcze że pomimo iż tryb CGA istnieje, nie obsługuje on praktycznie w ogóle gier. CGA można używać w trybie tekstowym głównie. Taki to program emulatora dorobiono do niezłego w sumie pomysłu na hardware.
[#8] Re: Vortex AT-Once

@C2H5OH-bis, post #7

Była wersja 386 (Vortex ATonce-386SX) dla Atari ST, która oferowała emulację EGA i VGA, ale ZTCP tylko tryby mono.
[#9] Re: Vortex AT-Once

@Diaboł, post #8

Dla duzych Amig istnieja tez sprzetowe emulatory PC z lepszymi CPU niz 286 np. GoldenGate 386SX i GoldenGate 486SLC
[#10] Re: Vortex AT-Once

@Diaboł, post #8

A ja wkrótce będę montował coś takiego w 1040 STE:

http://www.stryker.pigwa.net//atari/at_speed_1.gif
http://www.stryker.pigwa.net//atari/at_speed_2.gif

:)

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2012 11:23:09 przez Jacques
[#11] Re: Vortex AT-Once

@altcomputing, post #2

Hej! Sorry za dluga nieobecnosc. Wydaje sie, ze to nie jest zwiazane bezposrednio z AT Once Classic. Cos takiego zdaje sie jest potrzebne do wersji Professional tego emulatora. Oto fotka:



Bede wystawial to cudo na Allegro, wlasnie potestowalem i wszystko jest ok, chce tylko dyskietki systemowej i mozna sie bawic :)
[#12] Re: Vortex AT-Once

@mccnex, post #11

Tak wyglada plytka samego AT Once - jest wlutowana w Motorole 68000:



jak myslicie Panowie, ile to moze byc warte? Za czesto nie wystepuje - z jednej strony, a z drugiej to tylko smieszne 286 ...

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2012 15:50:09 przez mccnex
[#13] Re: Vortex AT-Once

@mccnex, post #12

A może interesuje cię zamiana na jakiś amigowy sprzęt ?
[#14] Re: Vortex AT-Once

@mccnex, post #12

Chyba tylko wartość kolekcjonerska.

Mi wpadł w ręce ATonce-386SX ale niestety z Amigą niepopracuje...
[#15] Re: Vortex AT-Once

@grg, post #14

mialem sprzetowy KCS+ PowerPC wersja A500plus (dzialal jako rozszerznie do 2 MB chip w AmigaOS)
wyswietlal VGA mono.EGA color,CGA,Adblib 8 bit (dzwiek natywny przez kanaly amigi , 8086/10 mhz) dzialalo bardzo fajnie.
[#16] Re: Vortex AT-Once

@HOŁDYS, post #15

wrzucam na Allegro, zobaczymy co się stanie ... dzięki za informacje :)
[#17] Re: Vortex AT-Once

@mccnex, post #16

Panowie, wracam do tematu bo sam wykopałem AT-Once 286. Mam parę pytań dla znających temat...Jeśli oczywiście mogę.
Jakie są min. wymagania pamięci i jej rodzaju do wystartowania tego (nie oczekuję zbyt wiele - raczej cheć wystartowania i pocieszenia oka). Czy emulator wykorzystuje CHIP/SLOW czy tylko FAST RAM...
No i skąd pobrać obraz systemu dla MsDos (bo jak zrozumiałem muszą być nagrane na dyskietce w formacie amigowym lub adf a nie dyskietki PC??? Czy może się mylę?
Resztę plików do wystartowania emulatora ju mam - tylko kwestia startu po uruchomieniu go (bo wstępnie wystartowałem go na A500/512Kb i pytam jaką rozbudowę potrzebuję)

Dzięki za garść informacji
[#18] Re: Vortex AT-Once

@kudlaty999, post #17

wejdzi na strone i tam jest wiekszaosc mialem wersje At-Onec Plus dzialalo ok

http://amiga.resource.cx/exp/atonce

pamiec wykozystuje tyle co masz w podziale na 640 kb konwencjonalnej i to co masz powyzej 1 MB jako expanded mozna Win 3.1 spokojnie odpalic

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2023 20:23:31 przez HOŁDYS
1
[#19] Re: Vortex AT-Once

@mccnex, post #1

Jak masz w amidze stacje 1,7hd to dyskietka normalna , a jak masz 880 to dyskietka pc z system 720
[#20] Re: Vortex AT-Once

@mccnex, post #16

Ej no... użyj Google, tego pełno jest. Dobrym miejscem z know-how nt. DOS'a i tego typu rzeczy jest np. forum vogons org.

Problem może być ze zorganizowaniem się na dyskietce DD, żeby Amiga ją odczytała. Dlatego zanim zaczniesz się bawić w instalacje DOS polecam zrobić sobie zwykły dysk startowy MS-DOS aby zabootować. Tutaj, o ile nie dysponujesz jakimś retropecetem, będziesz musiał skorzystać z DOSBOX'a. Trochę zabawy i będzie dobrze.

W ogóle to masz napęd FDD w pececie?

Można to ogarnąć także Amigą, czyli sformatować się jako PC0: i skopiować tam zawartość dyskietki startowej, czyli command.com i zapomniałem jakie pliki jeszcze ale dużo tego nie ma.

No i dalej przyda się jakiś HDD pod tego DOS'a inaczej to będzie rzeźnia. Jak ogarniesz, skopiuj zawartość dyskietki startowej na dysk C.

Jak zabootuje to kolejna rzecz - zorganizowałbym sobie managera plików np. DOS NAVIGATOR'a, który jest darmowym klonem komercyjnego NORTON COMMANDERA. Potem jakieś DOS'owe RAR'y, ZIP'y, ARJ'y i cokolwiek tam potrzebujesz.

Potem powinno być z górki aczkolwiek na takim "pececie" to... naprawdę nie wiem co można fajnego robić
[#21] Re: Vortex AT-Once

@mccnex, post #20

Nie no, jak tylko skopujesz pliki, to taka dosowa dyskietka nie będzie bootowalna. Musi ją sformatować jako systemową albo ściągnąć obraz gotowca.
Ogólnie, jak tak się bawić to najlepiej mieć starszy pc obok.
[#22] Re: Vortex AT-Once

@Ralpheeck, post #21

No ciekawe, jak kopiowałem na fizycznym pececie zawartość dyskietki na HDD to mi butowało dyskietka systemowa na pececie musi zawierać command.com i coś tam jeszcze (ale nie pamiętam dokładnie), to jest "podstawa" ms-dos zawierająca komendy typu format, dir, rename, rd i inne ustrojstwa. Nie ma specjalnego bootblocka jak w przypadku Amigi.

---

A, jeszcze warto wspomnieć, że nie trzeba iść w MS-DOS, jest jeszcze FreeDOS (darmowy) albo PC-DOS, rozwinięcię MS'a chyba przez firmę IBM o ile się nie mylę, też łatwy do znalezienia (chyba nawet opublikowany dla ogółu jako free) pełna zgodność z MS, to tak, żeby nie trzeba było się ograniczać do szukania jednej odmiany.

Tego PC-DOSa instalowałem na swoim pececie do dosowej demosceny. Różnicy pomiędzy nim a MS nie czuć.

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2023 05:05:26 przez mccnex
[#23] Re: Vortex AT-Once

@mccnex, post #22

jak masz stacje w amidze 1.7hd to widzi w amidze pc dyskietki 1.4

ja zrobiłem boot na 720

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2023 05:28:23 przez Dorian3d
[#24] Re: Vortex AT-Once

@Dorian3d, post #23

Ja nie mam ale też nie potrzebuję, tylko "Kudłaty" Ja mam fizycznego peceta do takich celów, tego Vortexa to (zwróć uwagę) ogarniałem sobie w 2012r, a teraz kolega się męczy.
[#25] Re: Vortex AT-Once

@mccnex, post #24

[wyróżniony] [#26] Re: Vortex AT-Once

@Dorian3d, post #25

Dzięki wielkie Panowie.

MsDos nie jest problemem bo jest tego od groma, chociażby na https://winworldpc.com/product/ms-dos/3x
Kopiowanie dyskietki systemowej nic nie da - trzeba ją zrobić bootowalną poprzez "sys a:" - co zresztą wiecie
Raczej się zastanawiałem na głos czy ruszy z normalnej dyskietki sformatowanej w PC czy muszę ją jakoś inaczej przygotowywać pod Amigę - ale to już wiadomo.
Ze strony http://amiga.resource.cx/exp/atonce wszystko pobrane - są tam różne wersje programu do emulatora...
Niestety, jak na złość okazało się, że rozszerzenie 512kb SLOW padło akurat teraz i robiło mi różne jaja ze startowaniem z Goteka ;) - emulator pokazał po wyjęciu 128KB pamięci
Myślałem jeszcze wrzucić do Amigi rozszerzenie 2MB z podstawką pod GARY'ego ale ciekawy jestem czy się nie pokłóci z osobną podstawką wymaganą do emulatora ;) - nic kupimy i spróbujemy.
W filmiku z YT widać że w amidze jest 1MB CHIP i 0,5MBSLOW i emulator pokazuje tylko 0,5MB wykryte - dlatego pytałem czy pod niego nie potrzeba tylko FAST żeby ją zobaczył - czy macie jakieś doświadczenie w tym temacie?
[#27] Re: Vortex AT-Once

@kudlaty999, post #26

jak widać na moim filmie działa mi to nie rozumie o co ci chodzi ?
[#28] Re: Vortex AT-Once

@Dorian3d, post #27

Oczywiście, ja tylko myślę jak zrobić więcej RAM w emulatorze
1
[#29] Re: Vortex AT-Once

@Ralpheeck, post #21

Zeby zrobic bootowalna dyskietke w ms dos na pc
Format a:/s
Lub
Sys A:

Tak jak juz pisalem ten emulator wykorzystuje amigowy fast ram do 8 mb w nie poszatkowana widziana w dosie
Vortex lubi sie gryzc z kartami turbo ..ale z rozszerzeniami wspolpracuje

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2023 17:15:52 przez HOŁDYS

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2023 17:16:54 przez HOŁDYS
1
[#30] Re: Vortex AT-Once

@HOŁDYS, post #29

Dokładnie tak. Samo skopiowanie systemowych plików nie tworzy bootsectora i dos wywali jakiś non system disk or boot error :)
W Golden Gatecie jest o tyle prosto, że podpinasz pecetową stację, możesz popiąć pecetowy dysk i w sumie masz przepłacony SBC w amidze.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem