kategoria: PC
[#1] PC Task 4.4 i Windows 3.11 - dziwne zachowanie
Mam taki problem pod A1200 030, 32 MB. PC Task się instaluje, Windows 3.11 PL instaluje się do końca, reboot, wpisuję win i ENTER. Pokazuje się logo Windows 3.11 i komp stoi. Dzieje się tak pod WinUAE jak i na prawdziwej Amidze. Na 060 z BVision nie ma tego problemu. Pod WinUAE sprawdzałem z RTG i bez i jest problem. Nie ma znaczenia czy jest tryb Window czy Screen. Jeśli zrobię plikopartycję na 060 to działa tylko na fizycznej maszynie z 060 i BVision. Nie działa ani pod UAE ani na fizycznej A1200 z 030 na pokładzie. Ktoś może mi sprawdzić ew podesłać swoją plikopartycję z Win 3.11 PL? Instalkę Win 3.11 mam dobrą bo działa pod DOSBoxem.

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2013 13:08:43 przez pong777
[#2] Re: PC Task 4.4 i Windows 3.11 - dziwne zachowanie

@pong777, post #1

Spróbuj uruchomić przy użyciu komendy win /s
[#3] Re: PC Task 4.4 i Windows 3.11 - dziwne zachowanie

@Bluecmfx, post #2

Dostaję komunikat, że system Windows nie pracuje w trybie rzeczywistym ani standardowym.
[#4] Re: PC Task 4.4 i Windows 3.11 - dziwne zachowanie

@pong777, post #3

Plikopartycja poszła do sprawdzenia do życzliwego Forumowicza i czekamy na testy.
[#5] Re: PC Task 4.4 i Windows 3.11 - dziwne zachowanie

@pong777, post #1

Na 030 chyba tak powinno być, musisz zaczekać z pół godziny zanim Win3.11 się uruchomi. Może nawet dłużej. To jest też kwestia FPU i tego czy używasz wersji dynamic czy zwykłej. W wersji dynamic, ważne jest aby ustawić jak największy "Dynamic Buffer". Przy 32 MB ramu możesz raczej ustawić tylko "tiny" lub "small". "Large" i "huge" wymaga duuuużo ramu. Po zatym chyba nie masz FPU w 030...
A na jak mocnej maszynie odpalasz WinUAE?
[#6] Re: PC Task 4.4 i Windows 3.11 - dziwne zachowanie

@pong777, post #4

Podeślij mi też tą plikopartycję. Jeżeli będę miał z nią problemy, to podeślę ci moją. :)
[#7] Re: PC Task 4.4 i Windows 3.11 - dziwne zachowanie

@Andrzej Drozd, post #6

Plikopartycja poszła. Też myślałem, że to wina słabego 030 bez FPU. Stąd próba odtworzenia tego pod WinUAE. Pod WinUAE też ustawiałem różne procki. Moja maszyna to ASUS N75S z Intel i7 4x2.2 i 8 GB RAM z SSD więc to nie powinno stanowić wąskiego gardła. Dodatkowo cała plikopartycja WinUAE trzymana w RAM DYSKU Windowsa 7 (2 GB). Nie korzystam z trybu Dynamic. Ustawiam kartę graficzną na VGA.
[#8] Re: PC Task 4.4 i Windows 3.11 - dziwne zachowanie

@pong777, post #7

Nie korzystam z trybu Dynamic

Musisz. Bez tego zapomnij o rozsądnej prędkości. :)

4x2.2

Czyli masz komputer 2.2 GHz, a WinUAE korzysta tylko z jednego rdzenia. Na komputerze 2.0 GHz osiągałem bardzo słabe prędkości na WinUAE. Teraz używam jednordzeniowca (choć dwuwątkowego) 2.6 GHz i jest o niebo, czyli o całe 600 MHz lepiej. :)
Sprawdzę plikopartycję i dam ci znać. :)
[#9] Re: PC Task 4.4 i Windows 3.11 - dziwne zachowanie

@pong777, post #4

Plikopartycja dziala, tylko przerazliwie wolno na 030.
Mozna dodac wiecej bufor (1000) do dysku na ktorej jest plikopartycja
[#10] Re: PC Task 4.4 i Windows 3.11 - dziwne zachowanie

@pong777, post #7

OK, partycja działa bez problemu. Odpaliłem na WinUAE (PC 2.6 MHz) i na dwóch A1200 z 040/40 MHz (jedna z BVision, druga z AGA). Filmy są kiepskiej jakości, ale coś widać i możesz sprawdzić czas działania.
Na PC i WinUAE odpaliłem w trybie 040+FPU z JITem ustawionym na 8MB - http://youtu.be/Fbe8jkcV45s
[#11] Re: PC Task 4.4 i Windows 3.11 - dziwne zachowanie

@Norbert, post #9

Faktycznie poszło w trybie dynamic. Nie wiem czemu wcześniej nie dawało rady i efekt był taki sam. Ale np. w zwykłym trybie sam DOS chodzi dużo szybciej. Szybkość emulacji pozostawia wiele do życzenia jeśli chodzi o Win 3.11. Może jakieś sztuczki pomogą w stylu bufory dysk bądź przeniesienia plikopartycji do RAMu. Pobawię się i dam znać.
[#12] Re: PC Task 4.4 i Windows 3.11 - dziwne zachowanie

@pong777, post #7

Tu jest film z A1200 Blizzard 040/40MHz i BVision - http://youtu.be/IVu8tv54RdY

A tu z A1200, Apollo 040/40MHz i AGA - http://youtu.be/T--2MLFXqYo


Odniosłem wrażenie, że Apollo z AGA jest najszybsze, a pecet 2.6 GHz ledwo emuluje 040 ;)
Tak czy inaczej na 030 będzie raczej masakra.

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2013 02:50:50 przez Andrzej Drozd
[#13] Re: PC Task 4.4 i Windows 3.11 - dziwne zachowanie

@Andrzej Drozd, post #12

W sumie dość podobnie działa Win 3.1 na 030 pod ... SoftWindows. Tylko mam problem z prawym klawiszem myszki ;) Zrobię filmik na YT i zapodam linka. Na WinUAE pod i7 4x2.6 jest rewelacja - szybko, płynnie i w ogóle git. Też pokuszę się o film i porównanie. Dorzucę jeszcze to samo pod Blizzardem 060/50 MHz dla porównania bo ktoś już wrzucił na kręconym na 80 MHz.

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2013 23:28:34 przez pong777
[#14] Re: PC Task 4.4 i Windows 3.11 - dziwne zachowanie

@pong777, post #13

win3.11
win95 -60/90
Windows 7 on Amiga 2000!!!

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2013 23:50:07 przez Dorian3d
[#15] Re: PC Task 4.4 i Windows 3.11 - dziwne zachowanie

@Dorian3d, post #14

Win 3.11 na WinUAE http://www.youtube.com/watch?v=CHetrNWIeX8
[#16] Re: PC Task 4.4 i Windows 3.11 - dziwne zachowanie

@pong777, post #11

A teraz link pod AMI z 030 bez FPU, 32 MB RAM. Uruchomiony ShapeShifter z SoftWindows. http://youtu.be/F8xEvzPpvNU . W pasjansa da się grać :D nawet na tak słabym konfigu. Po niedzieli podeślę filmik z 060 i BVision w akcji.
[#17] Re: PC Task 4.4 i Windows 3.11 - dziwne zachowanie

@pong777, post #16

Niestety film jest "prywatny". Musisz go ustawić na "niepubliczny". :)
[#18] Re: PC Task 4.4 i Windows 3.11 - dziwne zachowanie

@pong777, post #16

Mam jeszcze pytanie. Czy SoftWindows emuluje procek 486 i VGA? Jeżeli tak, to podeślę ci plikopartycje z Tombraiderem i sprawdzisz jak działa. :)
Na PC-Tasku i 040 działa tak - http://www.youtube.com/watch?v=Ou4LhtKoDLs
[#19] Re: PC Task 4.4 i Windows 3.11 - dziwne zachowanie

@Andrzej Drozd, post #18

Emuluje ale wersja SoftWindowsPPC (wiec powinna dzialac na iFusion), wersja m68k to tylko 286.... Z tego co pamietam

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2013 12:48:43 przez waldiamiga
[#20] Re: PC Task 4.4 i Windows 3.11 - dziwne zachowanie

@waldiamiga, post #19

iFusion PPC działa tylko na CSPPC.
[#21] Re: PC Task 4.4 i Windows 3.11 - dziwne zachowanie

@ede, post #20

Wiem.
Więc szczęśliwi posiadacze CyberstormaPPC odpalą sobie emulacje MacaPPC na której uruchomią emulacje PC 486.
[#22] Re: PC Task 4.4 i Windows 3.11 - dziwne zachowanie

@Andrzej Drozd, post #17

Już są upublicznione filmiki obydwa. Jutro zrobię z tym 060 i może się też pokuszę na Windows 95 ;)
[#23] Re: PC Task 4.4 i Windows 3.11 - dziwne zachowanie

@pong777, post #22

Jestem ciekaw jak Win95 działa na 060. U mnie na 040/33 mhz przy wpisaniu dużej liczby buforów dyskowych system startuje w jakieś 20 minut.
Zainstalowałem obsługę amigowego CD-Romu i nawet sterowniki do drukarki Star NX-1500. Od "kliknięcia w panel sterowania" do wydruku strony testowej minęła jakaś godzina.
Udało mi się również pod nim odpalić Excela z 92 roku, chociaż przy próbie wyjścia z niego wyskakuje BSOD. Generalnie mało stabilnie 95-tka działa.
Natomiast Win3.1 najlepiej zainstalować ze sterownikiem Video7 (mamy 256 kolorów i nieco szybsze działanie, chociaż wskaźnik myszy wtedy nie wygląda za ładnie). Odpalać go najlepiej pod wersją Interpretive PC-Taska komendą "win /s" - wtedy działa bez trybu rozszerzonego.
Uruchomienie systemu od wpisania komendy do całkowitego załadowania to około 1 minuta i 15 sekund.
W ramach ciekawostek: Windows 3.0 uruchamia się w 30 sekund. I jest to bodaj ostatnia wersja mogąca działać w trybie rzeczywistym. Mam jakąś mega starą wersję PC-Taska, która emuluje tylko 8086. Muszę kiedy sprawdzić jak zadziała
Żeby było jasne: korzystam z plikopartycji.
Natomiast niedługo mam zamiar zastąpić amigowy dysk karta CF. Jestem ciekaw co wtedy będzie szybsze - uruchamianie z plikopartycji czy może lepiej postawić oddzielną partycję dla PC-Taska?
SoftWindows pod MacOS nie próbowałem, patrząc na filmik z 030 chyba warto. Aczkolwiek nie sądzę by w przypadku Win95 różnice prędkości między PC-Taskiem a SoftWindows były znaczące
[#24] Re: PC Task 4.4 i Windows 3.11 - dziwne zachowanie

@pwe, post #23

Ja próbowałem Win3.11 na 060@66MHz i działa koszmarnie wolno, przynajmniej instalator. Od momentu włączenia PC-Taska do pokazania się polecenia z włożeniem dysku startowego mija z 30s. Niestety system się nie uruchomił, bo nie dotrwałem do końca instalacji
Sam system instaluje się powoli bo uzywam gęstej stacji dyskietek, która jak wiadomo ma spowolniony odczyt.
Używam ostatniej (darmowej) wersji PC-Task. Próbowałem w trybie Dynamic i Interpretive. Może za dużo ramu mu dałem (16MB)?
[#25] Re: PC Task 4.4 i Windows 3.11 - dziwne zachowanie

@glichtanski, post #24

Win3.11 próbowałem pod WinUAE, ale odpalić mi się go nie udało o ile pamiętam. Możliwe, że coś robiłem źle.
Natomiast instalacja Windowsa 3.1 z płytki CD na 040 to jakieś 20-30 minut (PC Task Interpretive). Kiedyś również próbowałem instalować Win 3.1 z innej plikopartycji, ale szło to koszmarnie wolno (nie dotrwałem). Zwiększenie buforów naprawdę pomaga, ale i zżera trochę ramu.
Na marginesie: nigdy nie udało mi się zainstalować Windowsa NT (obojętnie czy 3.5 czy 4.0) - ani na prawdziwej Amidze, ani na WinUAE.
Wyskakiwał taki błąd: http://files.tinypic.pl/i/00437/y49kj06n3w1k.png
Z nudów, zarówno pod Amigą jak i WinUAE próbowałem kiedyś instalować Windowsa 98, ME... XP (zobaczyć instalator /co prawda jeszcze w trybie dosowym/ na amigowym monitorku - bezcenne). Ciekawe są niektóre komendy pozwalające uruchomić instalator poniżej minimalnych wymagań. :)

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2013 15:22:51 przez pwe
[#26] Re: PC Task 4.4 i Windows 3.11 - dziwne zachowanie

@pwe, post #25

Zacząłęm na nowo zabawę z PC-Taskiem. Nie mogę zainstalować Win3.11. Instalator rusza, zmieniam dyskietki, dochodzę do dyskietki nr 2 i po skopiowaniu plików wyskakuje błąd emulatora, że "screen" jest niewłaściwy. Jakiego trybu (SVGA lub VGA z karty graficzej, tryby PAL) bym nie wybrał to jest to samo. W czasie instalacji Windowsa wybieram tryb VGA lub SVGA zgodny z wybraną rozdzielczością dla emulatora i cały czas pojawia się ten błąd.
Amiga jak w stopce. Ta większa ;)
[#27] Re: PC Task 4.4 i Windows 3.11 - dziwne zachowanie

@glichtanski, post #26

wyskakuje błąd emulatora, że "screen" jest niewłaściwy

Fatal Error Opening or Using: Screen
[#28] Re: PC Task 4.4 i Windows 3.11 - dziwne zachowanie

@glichtanski, post #27

Zdefiniuj sobie poszczególne ekrany w konfiguracji. Zwróć uwagę na rozdzielczość i głębię kolorów. Przygotuj kilka ekranów i zapisz config.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem