kategoria: PC
[#1] Dostęp do partycji PC z poziomu AmigaOS
Dzień dobry,

Mam na swojej Amisi zainstalowany emulator PCx. Emulator ma dostęp do jednej plikopartycji na dysku Amigi, na której jest zainstalowany MS-DOS i do jednej fizycznej partycji na dysku tejże Amigi, która jest sformatowana już pod PCxem i na której mieszczą się wszystkie interesujące mnie programy.

Konfiguracja Amisi: Amiga 1200 z kartą Blizzard IV 030/50MHz, FPU 68882, 32MB RAM, 4GB HDD, 4GB karta CF na drugim kanale IDE, Indivision AGA, stacja DF1.

Emulowanej maszyny MS-DOS używam na Amidze, by nagrywać na dyskietki 720KB obrazy dyskietek ST/STX Atari ST. Alternatywą dla tej czynności, jest użycie PC z wbudowaną (nie USB) stacją dyskietek, którego ja nie posiadam - tj. mam PC ze stacją FDD USB, ale to nie działa tak jak należy.

Maszyna MS-DOS udawana na Amidze spisuje się bardzo dobrze. Jest jednak problem z dostępem z poziomu AmigaOS do filesystemu PC - plikopartycja, czy też partycja fizyczna. Po wygenerowaniu w PCx stosownego DOSdrivera i zamontowaniu wyskakuje, że "to nie jest dysk DOS w urządzeniu..." i na tym koniec.

Zależy mi, by mieć dostęp do filesystemu PC z poziomu Amigi, po to by w łatwy sposób ściągać z internetu i nagrywać na Amiście wspomniany już soft dla AtariST.

Pomocy!
[#2] Re: Dostęp do partycji PC z poziomu AmigaOS

@zilog, post #1

Pakiet xfs z aminetu ma taką możliwość.
Moutlista FILE to załatwia.
Pokaże sie requester do wyboru plikopartycji
[#3] Re: Dostęp do partycji PC z poziomu AmigaOS

@zilog, post #1

A nie prościej jest zainstalować PC0: i nagrywać dyskietki pc 720kb prosto z AmigaOS ?
[#4] Re: Dostęp do partycji PC z poziomu AmigaOS

@Risc, post #3

Można , ale czy wygodnie, szybko ?
[#5] Re: Dostęp do partycji PC z poziomu AmigaOS

@Norbert, post #2

100/100! Tego właśnie szukałem. Pakiet XFS załatwia sprawę. Wątek do zamknięcia.
[#6] Re: Dostęp do partycji PC z poziomu AmigaOS

@Risc, post #3

Dyskietki 720KB mo`na też nagrywać z PC na stacji FDD USB. Problem jest taki, że większość oprogramowania dla ST, dostępna jest w sieci w postaci plików ST lub STX i aby je rozpakować lub nagrać na dysk potrzebny jest specjalny program. Znane mi są 3 takie programiki:

1. FloIMG - Program wymaga specjalnego sterownika, który działa tylko ze stacją dyskietek PC podłączoną do płyty PC poprzez złącze SHUGART. Sterownik nie obsługuje stacji USB. Program działa pod Windows'32 a więc od 95 w górę.
2. STDisk - Jak wyżej, ale programik MS-DOS, który działa na emulowanej maszynie MS-DOS na Amidze.
3. Nieznany mi z nazwy program dla AtariST, który rozpakowuje lub nagrywa na dyskietki obrazy ST/STX w systemie Atari TOS. Z braku (jak narazie) atarowskiego dysku twardego, odpada jak dla mnie.

Amisia wspaniale się sprawdza jako retro maszyna obsługująca różne inne retro graty. Z powodzeniem używam jej do nagrywania dyskietek do Commodore 64 na dyski 5.25. Teraz też nagrywam dyskietki dla AtariST (opcja 2). Amiga ma wszystko co potrzebne a czego dziś nie ma we współczesnych PC. Chodzi mi o porty szeregowe, równoległy, stacja dyskietek. No i jest to komputer na którym można korzystać z internetu, co ma niebagatelne znaczenmie przy nagrywaniu softu na inne komputerki.

Dzięki wszystkim za pomoc i pozdrawiam serdecznie odwiecznym Amiga rulez.
[#7] Re: Dostęp do partycji PC z poziomu AmigaOS

@Norbert, post #4

Szybciej i wygodniej się nie da, wkładasz dyskietkę w formacie 720 kb i nagrywasz.
[#8] Re: Dostęp do partycji PC z poziomu AmigaOS

@Risc, post #7

No tak.
Przegranie 48 plików o łacznej wielkości 48MB, będzie szybkie i wygodne za pomocą dyskietki 720kb.
[#9] Re: Dostęp do partycji PC z poziomu AmigaOS

@zilog, post #5

Kombinacją LALT + LSHIFT + 0 na numerycznej możesz wymienić na inny plik. Czy to plikopartycje pc , amigowe, adfy dms i wiele innych .

Pakiet xfs ma wiele możliwości. Polecam.
[#10] Re: Dostęp do partycji PC z poziomu AmigaOS

@Norbert, post #9

Pakiet jest naprawdę super. Dzięki wielkie za pomoc.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem