[#1] Fizyka na karcie
Nowoczesne karty graficzne i coraz szybsze procki to jak widać za mało, teraz powstały jeszcze karty z procesorem PPU (PhysiX Processing Unit) , które mają za zadanie obliczać fizyke w grach.

http://www.ageia.com/technology.html

http://www.gdhardware.com/events/e3/2005/day1/001.htm

Zastanawia mnie co teraz wymyślą karte do sprzętowego wspomagania klwiatury ;)
[#2] Re: Fizyka na karcie

@Olo, post #1

Zastanawia mnie co teraz wymyślą


Procki bialkowe (tzn. juz wymyslili). No, a pozniej bedzie koniec swiata. No chyba ze "chwycimy SkyNET za..."
[#3] Re: Fizyka na karcie

@Olo, post #1

I bardzo dobrze. Jestem za I tak wszystko skończy się na nanorobotach.
[#4] Re: Fizyka na karcie

@Sasquatch, post #3

Nie. Na końcu się obudzimy. ;)

[#5] Re: Fizyka na karcie

@MinisterQ, post #4

w takim razie to
http://www.ue.eti.pg.gda.pl/WA/K21/QC/dok01-00.html

jest totalne sajns-fikszyn :)

a juz tak na powaznie przeniesienie procedur do ... wlasnie nie wiem jak to nazwac do "generowania fizyki" w 3d srodwisku lub zachowan fizycznych jest jak by podyktowane samym stworzeniem akceleratora 3d. zreszta w enginach do gry od dawna juz sa przeciez stosowane takie procedury i sensowne jest ze najnowsza generacja kart graficznych bedzie posiadala takie cos.

zreszta na ten temat powinien sie wypowiedziec ktos kto o wiele lepiej sie na tym zna... przynajmniej mogl by poteoretyzowac :). najlepiej chyba mdw.

[#6] Re: Fizyka na karcie

@MinisterQ, post #4

białkowy komp a po co :>? skoro już są lasery na krzemie :>? a po co jak już są małe proce kwantowe :>?
[#7] Re: Fizyka na karcie

@Domik, post #6

Naukowcy również pracują nad procesorem "optycznym". Sygnały byłyby przenoszone przez światło (laser?). Nie oznacza to że taki procesor pracowałby z prędkością światła, gdyż w grę wchodzi jeszcze oczywiście czas przełączania bramek (NANDy, ORy i inne takie :) ).
Przepraszam że nie poprę tegożadnym linkiem ani innym źródłem informacji. Gdzieś, kiedyś o tym czytalem :)

[#8] Re: Fizyka na karcie

@Prince, post #7

Prince napisał(a):

> Naukowcy również pracują nad procesorem "optycznym". Sygnały
> byłyby przenoszone przez światło (laser?). Nie oznacza to że
> taki procesor pracowałby z prędkością światła, gdyż w grę
> wchodzi jeszcze oczywiście czas przełączania bramek (NANDy, ORy
> i inne takie :) ).
> Przepraszam że nie poprę tegożadnym linkiem ani innym źródłem
> informacji. Gdzieś, kiedyś o tym czytalem :)

Ja też o tym czytałem (np. taki procesor optyczny mógłby być sześcianem, a nie płaską płytką), sporo takich różnych ciekawostek można znaleźć w książce "Wizje, czyli jak nauka zmieni świat w XXI wieku" autorstwa Michio Kaku, wydanej w 2002 przez Prószyński i S-ka w serii "Na ścieżkach nauki"
[#9] Re: Fizyka na karcie

@Prince, post #7

W obecnych "elektronowych" procesorach problemem są trzy rzeczy - ilość wydzielanego ciepła, rozmiary elementów i trudności z umieszczeniem ich w przestrzeni, oraz szybkość.

Kiedyś procesory taktowane były sygnałem zewnętrznym. Teraz przy częstotliwościach rzędu GHz jest to niemożliwe, bo nawet mały kawałek ścieżki jest anteną, ponadto jej indukcyjność już nie jest pomijalnie mała i stanowi dość duży opór dla sygnałów o tak dużej częstotliwości. Dlatego generator sygnału zegarowego znajduje się teraz w strukturze procesora i powiela częstotliwość sygnału zegarowego magistrali.
Zresztą nawet długości połączeństanowią swego rodzaju ograniczenie. Dla częstotliwości 3GHz w jednym takcie zegara sygnał poruszający się z prędkością światła przebywa drogę zaledwie... 10cm :] więc zbudowanie procesora taktowanego zegarem 30GHz wymusza konieczność umieszczenia go na płytce krzemu, w której najdłuższa droga wynosi 1cm :], więc albo miniaturyzacja, albo struktury przestrzenne. no i to ograniczenie dotyczy również "świetlnych" procesorów.
Zresztą obecne procesory są już bardzo bliskie granicy fizycznych możliwości krzemu. Następne generacje, to albo kilka procesorów w jednej obudowie (to w zasadzie już mamy), albo zmiana technologii.
[#10] Re: Fizyka na karcie

@shg, post #9

Tak, również o tym czytałem. Moim zdaniem technologia pozwoli na jescze mniejsze zminiaturyzowanie (a to są już wielkości rzędu atomów), a następnie zacznie się produkować procesory wielo, wielo... warstwowe tworząc coś na kształt wielościanu. Ta technologia obecnie jest najszybciej rozwijana na świecie. Myślę że bardzo niedługo się przekonamy co będzie następnym krokiem.

[#11] Re: Fizyka na karcie

@Olo, post #1

Jak zasymuluja sprzetowo cala fizyke to moga sie wziac za symulacje chemii. :) Najpierw softwareowo, a potem (jak juz gry beda to intensywnie wykorzystywac) zrobia jakis akcelerator sprzetowy. :)
[#12] Re: Fizyka na karcie

@MDW, post #11

I będziemy się delektować podczas grania zapachem krwi, palonego ciała i innych ciekawych zapachów :)
[#13] Re: Fizyka na karcie

@Prince, post #10

Następnym krokiem będą oczywiście nadprzewodniki, przesył energii bez strat co wpłynie na zmniejszenie poboru prądu i wydzielania ciepła.
[#14] Re: Fizyka na karcie

@MDW, post #11

Istnieją już układy scalone, które symulują neurony (nie wiem czy jest tam "logika rozmyta" czy binarna). Lecz do zasymulowania (?) mózgu człowieka wieeele brakuje.
Co do symulowania neuronów, to nie jest żadna magia. Gdzieś widziałem schemat elektroniczy jednego neurona (nie był zbyt skopiokowany).

[#15] Re: Fizyka na karcie

@Prince, post #7

Procesor optyczny nie pracowałby z prędkością światła na pewno, ale od krzemowego byłby sporo szybszy. Po pierwsze propagacja sygnału zachodziłaby szybciej, chociaż nie aż tak wiele - wbrew pozorom, sygnały po miedzi przenoszą się prawie z prędkością światła - siłą napędzającą elektrony jest pole elektryczne, a to przenosi się również z prędkością światła. Za to czasy przełączania sygnałów byłyby szybsze - przeskoki elektronów pomiędzy różnymi orbitalami charakteryzują się skrajnie niskimi czasami, sporo poniżej obecnie używanymi (dla kilku GHz ułamki ns). Co więcej nie wystepuje tu zjawisko pojemności ograniczające obecne układy, za to mamy dość długi czas życia fluorescencji, rzędu dziesiątków ns, co będzie pewnym problemem. Zjawiska fosforescencji, czyli zdolności do przebywania w stanie wzbudzonym przez długi czas (niekiedy i kilka godzin) pozwolą zapewne zbudować szybkie, energooszczędne i tanie pamięci (nie wymagające tak częstego odświerzania jak dzisiejsze DRAM). Inną cenną zaletą będzie całkowity brak indukcji, tudzież emisji sygnałów na zewnątrz układu w postaci promieniowania radiowego, czy mikrofalowego.
Tak czy inaczej, procesor optyczny byłby zapewne szybszy, bardziej upakowany, energooszczędny i odporniejszy na zakłócenia EM (sam powinien też ich mniej wytwarzać) od obecnych. Pierwsze kroki już są poczynione - używa się układów czysto optycznych w technice światłowodowej.
[#16] Re: Fizyka na karcie

@Prince, post #14

Z mózgiem problemem jest przede wszystkim skala. Mózg to około sto miliardów neuronów, z których każdy połączony jest co najmniej z kilkoma innymi za pomocą synaps. Niektóre neurony mają ponad tysiąc synaps. Co prawda prędkość przesyłania sygnałów poprzez wypustki nerwowe nie jest wielka (kilkadziesiąt m/s), i prędkość działania takiego neuronu z synapsami spokojnie możnaby zamknąć częstotliwością nie większą od 100 Hz, to ilość synaps niezbędna do zasymulowania ich jednoczesnego działania wymaga astronomicznej wręcz wydajności jednowątkowego procesora (100.000.000.000 neuronów * powiedzmy średnio 100 synaps * 10 Hz (nie ma co szaleć :) )= 100.000.000.000.000 operacji/s, czyli 100 TFlops). Sam wzór opisujący działanie neuronu jest banalny, bo jest to funkcja binaryzująca (z założonym progiem), a jej argumentem jest suma wzbudzeń wszystkich nadrzędnych neuronów przemnożona przez przypisane im wagi. Osobnym problemem jest topologia takiej sieci, już dla najprostszego modelu, jednowarstwowej pamięci asocjacyjnej wykazuje fantastyczne właściwości, nie mówiąc już o kilkuwarstwowych perceptronach (zazwyczaj są to modele kory wzrokowej). A to są tylko najprostsze modele, można topologię zagmatwać, z dwuwymiarowej zrobić trój, czy więcej wymiarową, można dodać sprzężenie zwrotne... a nadal mamy model uproszczony, bo prawdzwy mózg wykorzystuje rózne rodzaje neuroprzakaźników (symulujemy tylko jeden), z których niektóre mają działanie stymulujące, niektóre to inhibitory. Tak czy inaczej, ani w przypadku prawdziwego mózgu, ani w przypadku naszych uproszczonych modeli nie dysponujemy kompleksową teorią ich funkcji - to co dana sieć zrobi często jest niespodzianką.
Tak czy inaczej, jak dla mnie, sieci neuronowe to jedyna rzecz dla której marzę o możliwości wykorzystania Altiveca w moim G4 - ta jednostka jest wprost do tego stworzona....
[#17] Re: Fizyka na karcie

@wali7, post #16

Jeśli już krzem świeci (co było ciężko osiągalne;]) Izraelczycy wymyślili szybką zamianę sygnału optycznego na elektryczny i vice versa ;]. To chyba już wiadomo co to oznacza. Amerykanie bawią się aby zrobić komputer kwatnowy ;] i już prawie bramkę logiczną zrobili ;] a jeszcze teraz ;] powstała spinotronika ;] (teraz nie brak prądu lecz spin elektronu). Zanieczyszczenie krzemu germanem i możemy już szybciej płączać bramki ;]. Pozdrawiam.
[#18] Re: Fizyka na karcie

@wali7, post #16

Przyznam szczerze, że jestem zdumiony Twoją wiedzą w tej materii. Dowiedziałem się kilu ciekawych rzeczy (a jestem ciekawy świata :) )

[#19] Re: Fizyka na karcie

@Domik, post #17

Nie zapominaj, że Polscu naukowcy również nie odstają od reszty światowej czołówki. Pod tym względem naprawdę nie mamy się czego wstydzić. Np. Japończycy wiele lat pracowali nad niebieskim laserem i udało im się, lecz Polacy wynaleźli o wiele lepszy, bardziej wydajny.

[#20] Re: Fizyka na karcie

@Prince, post #18

Jest trochę książek na ten temat, np. "Wstęp do teorii obliczeń neuronowych" J. Hertz, A. Krogh, R. G. Palmer, to akurat pozycja dosyć ciężka. Trochę też wydał Polak, prof. Tadeusiewicz, niestety nie pamietam tytułu, ściągnąłem kiedyś z sieci (chyba jakaś strona AGH) spory fragment jego książki. Interesowały mnie kiedyś te sprawy, mieliśmy o sieciach na zajęciach z Biofizyki bodajże, niestety teraz czasu brak :(
[#21] Re: Fizyka na karcie

@Prince, post #18

Na początek polecam też "Fizjologię" Traczyka - tę nową 3-tomową ale tylko dział neurofizji - zaczyna się od teori haosu, efektu motyla i wyjaśnieniu w tym ujęciu rozwoju sieci neuronowej człowieka i opisujących te zjawiska wzorach fraktalnych.



Ostatnia modyfikacja: 03.09.05 10:35
[#22] Re: Fizyka na karcie

@amigafan, post #21

Nie zapominam ,ale ten niebieski laser to wynaleźliśmy ale najtańszy sposób, potem sprzedaliśmy(bo firmy polskie nie potrafiły wykorzytsać ) no i ........ koniec ;]. Pozatym teraz jest walka między hd a blu ray ;]. Pozatym zapis na dyskach twardych będzie powolutku w pionie a nie jak teraz poziomie ;] potem zapis w polimerach, ewentualnie pójdzie to w stronę holograficzną. Można by pisać i pisać ;] a i tak pewnie jestem w tyle z wiadomościami :>?



Ostatnia modyfikacja: 04.09.05 00:49
[#23] Re: Fizyka na karcie

@Domik, post #22

ewentualnie pójdzie to w stronę holograficzną

Holograficzne napędy już są :D . Taka holograficzna płytka ma pojemność 30 GB i wygląda jak startrekowe świecące plastikowe coś ;) .
Nazywa się to Holographic Versatile Card (HVC) , pojemności od 30 GB . Niejaka firma Optware chwali się że na karcie holograficznej (wielkością przypomina karte kredytową tyle zę jest grubsza i wygląda jakby była zrobiona z plexi ) jest wstanie zmieścić 1.5 TB danych, a odczyt będzie z prędkością 1GB/s :D
[#24] Re: Fizyka na karcie

@Olo, post #23

No to nieźle, predkość odczytu na poziomie dzisiejszych pamięci RAM ;)



Ostatnia modyfikacja: 04.09.05 01:41
[#25] Re: Fizyka na karcie

@MinisterQ, post #24

I pomyśeć, że ja nie mogę zapamiętać swojego numeru telefonu ;)



Ostatnia modyfikacja: 04.09.05 01:51
[#26] Re: Fizyka na karcie

@Prince, post #25

Czyli już tą pamięc holograficzną wyprodukowali :>? Hym mineło bez większego rozgłosu ..... ;]
[#27] Re: Fizyka na karcie

@Domik, post #26

tak nawet widzialem film kiedys z prezentacja takich plytek, ale link do filmu wyparowal...
[#28] Re: Fizyka na karcie

@Brodek, post #27

Jak już tak sobie fantazujemy to co powiecie o zjawisku fal solitonowych? Teoria solitonów twierdzi że w świetle istnieje inteligencja ;)
W środowisku sieci przewodowych (światłowodowych) wykorzystanie fali solitonowej pozwoliłoby na przyspieszenie przemieszczania się informacji 10000 krotnie (średnio).
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem