[#1] Poezja
A więc, skoro znalazłeś dalszy ciąg, to znalazłeś zapewne nazwisko autora którym oczywiście jest Cz. Miłosz. Przypomnij sobie, kto rozpętał niezwykle przykrą dyskusję na temat polskości poety, tudziesz "katolickości"... Akurat wtedy (sierpień u.r.) organizowaliśmy duży kongres fizjologii roślin, jako jeden z zaangażowanych w organizację tegoż byłem ciut wcześniej na miejscu kongresu - właśnie kończył się zjazd jakiejś "polskiej" organizacji "patriotycznej". Grupa pań w mocherowych beretach, bezzębnych staruszków i ogolonych na łyso młodzieńców skandowała "Miłosz na Litwę, nie na Wawel", potem były przemówienia, zapamiętałem tylko ubolewanie które wyraził prelegent, że nie mógł dojechać zaproszony "szanowny pan Le Pen". Brakowało jeszcze uniesionych, wyprostowanych rąk. Żenada.
A w kwesti interpretacji wiersza - oczywiście, był on dedykowany Stalinowi, ale autor nie namawiał tam do dekomunizacji ani wojny teczkami, chodziło o potępienie dyktatora i dyktatury jakiegolwiek rodzaju.
Z innych wierszy które lubię, a które pozwalają czasem na odkrycie prawdziwych intencji różnej maści szarlatanów politycznych, polecam wiersz Herberta: "Potęga smaku"

To wcale nie wymagało wielkiego charakteru
nasza odmowa niezgoda i upór
mieliśmy odrobinę koniecznej odwagi
lecz w gruncie rzeczy była to sprawa smaku
Tak smaku
w którym są włókna duszy i chrząstki sumienia

Kto wie gdyby nas lepiej i piękniej kuszono
słano kobiety różowe płaskie jak opłatek
lub fantastyczne twory z obrazów Hieronima Boscha
lecz piekło w tym czasie było jakie
mokry dół zaułek morderców barak
nazwany pałacem sprawiedliwości
samogonny Mefisto w leninowskiej kurtce
posyłał w teren wnuczęta Aurory
chłopców o twarzach ziemniaczanych
bardzo brzydkie dziewczyny o czerwonych rękach

Zaiste ich retoryka była aż nazbyt parciana
(Marek Tulliusz obracał się w grobie)
łańcuchy tautologii parę pojęć jak cepy

dialektyka oprawców żadnej dystynkcji w rozumowaniu
składnia pozbawiona urody koniunktiwu

Tak więc estetyka może być pomocna w życiu
nie należy zaniedbywać nauki o pięknie

Zanim zgłosimy akces trzeba pilnie badać
kształt architektury rytm bębnów i piszczałek
kolory oficjalne nikczemny rytuał pogrzebów

Nasze oczy i uszy odmówiły posłuchu
książęta naszych zmysłów wybrały dumne wygnanie

To wcale nie wymagało wielkiego charakteru
mieliśmy odrobinę niezbędnej odwagi
lecz w gruncie rzeczy była to sprawa smaku
Tak smaku
który każe wyjść skrzywić się wycedzić szyderstwo
choćby za to miał spaść bezcenny kapitel ciała
głowa

Tak, znowu o stalinistach (a o kim Herbert miał wtedy pisać) - ale znowu mamy potępienie chamstwa, arogancji, zwykłej ludzkiej nieprzyzwoitości. A tworzenie agitek, wielostronicowych dokumentów pełnych nadinterpretacji i kłamstw jest zwykłym draństwem. Bo o tym czy ktoś jest porządnym człowiekiem czy draniem, nie decyduje orientacja polityczna, czy hasła pod którymi się podpisujemy. Decydują o tym używane metody ("Zanim zgłosimy akces trzeba pilnie badać; kształt architektury rytm bębnów i piszczałek; kolory oficjalne nikczemny rytuał pogrzebów..."), a te używane przez tzw. "polską prawicę" obecnie, niczym nie różnią się od tych stosowanych niegdyś przez komunistów. Wyszukiwanie "haków" na przeciwników, odwoływanie się do najniższych instyktów ludzi (antysemityzm, ksenofobia, zaostrzenie kar, wprowadzenie kary śmierci). Każdy musi ocenić sam, ale warto wcześniej pomyśleć. Jako lekturę dodatkową polecam wiersz J. Tuwima "Pogrzeb prezydenta Narutowicza". To już nie jest o stalinistach...
[#2] Re: Poezja

@wali7, post #1

Miłosz różne rzeczy pisał.


Wiersz napisany przez Czesława Miłosza we Lwowie w 1939 roku. Wydrukowany w miejscowej prasie za zezwoleniem władz radzieckich i nagrodzony specjalną nagrodą Stalina.

1) Runą w łunach, spłoną w pożarach             3) Na ziemskim globie flagi czerwone
   Krzyże Kościołów, krzyże ofiarne               Będą na chwałę grały jak dzwony
   I w bezpowrotnym zgubi się szlaku               Czerwona Armia i wódz jej Stalin
   Z Lechickiej ziemi Orzeł Polaków                Odwiecznych wrogów swoich obali


2) O słońce jasne, wodzu Stalinie               4) Zmienisz się rychło w wieku godzinie
   Niech władza twoja nigdy nie zginie             Polsko, a twoje córy i syny
   Niech jako orłów prowadzi z gniazda             Wiara i każdy krzyż na mogile
   Rosji i Kremla płonąca gwiazda                  U stóp nam legnie w prochu i pyle.


[#3] Re: Poezja

@SirLEO, post #2

A więc w podobnej tonacji:
Ten dzień
Szymborska Wisława
o śmierci Józefa Stalina

Jaki rozkaz przekazuje nam
na sztandarach rewolucji profil czwarty?
- Pod sztandarem rewolucji wzmacniać warty!
Wzmocnić warty u wszystkich bram!

Oto Partia - ludzkości wzrok.
Oto Partia: siła ludów i sumienie.
Nic nie pójdzie z jego życia w zapomnienie.
Jego Partia rozgarnia mrok.

Niewzruszony drukarski znak
drżenia ręki mej piszącej nie przekaże,
nie wykrzywi go ból, łza nie zmaże.
A to słusznie. A to nawet lepiej tak.

A o co to oznacza? Że Noble należy odbierać i za kratki? Nie, każdy kiedyś, zwłaszcza w młodości, popełniał błędy. Inaczej wtedy żyło się w tamtej strasznej rzeczywistości, inaczej też postrzegał rzeczywistość ten, kto pamiętał koszmar wojny. Wielu z nich (w tym Miłosz i Szymborska) szybko wyleczyło się dosyć szybko z tych złudzeń, niektórzy, najbardziej przenikliwi (Herbert na przykład) dostrzegli od razu zło stalinizmu i kolejnych mutacji komunizmu. Ale sprawiedliwe ocenianie tych ludzi, według słów wypowiedzianych wtedy, w zupełnie innej rzeczywistości, jest bardzo trudne. Te próby, prowadzone obecnie przez propagandzistów rozmaitych orientacji politycznych prowadzą często do hipokryzji, nihilizmu, czy zwykłego opluwania porządnych ludzi.
Dzisiaj za krytykę władz nie grozi śmierć czy wieloletnie więzienie, a wtedy każda osoba wypowiadająca się publicznie stawała niejako na celowniku UB, stając się celem prowokacji, szykan, czy szantażu. Dobrze miały tyliko tzw "ciche myszki", czyli ci, co zwykłego tchórzostwa lub oportunizmu siedzieli wtedy cicho. Tylko dlaczego teraz słychać głównie tamtejsze "ciche myszki", oceniające tych pierwszych, niekiedy ciężko poszkodowanych?
Oczywiście, byli i źli, niszczący innych ludzie - szczególnie aktywni agenci, czy ubecy. I temu myślę może służyć lektura swoich, zgromadzonych w IPN, teczek. Jeśli taki pokrzywdzony uważa, że szczególnie ktoś mu zaszkodził, niech wystąpi z pozwem cywilnym. Niech konkretne ofiary decydują o tym czy karać konkretnego prześladowcę, i dochodzić ew. roszczeń (np. solidnych odszkodowań). Nie jest to rola państwa i urzędników, mielących równo wszystkich odnotowanych w ubeckich archiwach. Chce ktoś przebaczyć - przebaczy, chce kary - ukarze. Ale nie jest to rola państwa.



Ostatnia modyfikacja: 21.10.05 11:50
[#4] Re: Poezja

@wali7, post #3

Czytałeś zwrotkami? Przeczytaj raz jeszcze, tym razem całymi wersami, nie patrząc na zwrotki. :)

[#5] Re: Poezja

@SirLEO, post #4

O kurcze, przeczytałem tylko 2 zwrotkę...
Ups :D
Mój błąd.... Nie wiem jak było z Miłoszem... czy miał w życiu epizod romansu z młodą "władzą ludową". Wielu poetów miało, choćby Szymborska... potem otwarły im się oczy, gdy zobaczyli zakłamanie, zbrodnie i kłamstwa komunizmu. Niektórzy nie zdążyli - np. wielki poeta przedwojenny J. Tuwim, zmarł w 1953, po wojnie napisał kilka peanów na cześć nowego ustroju. Jednak w miarę upływu czasu właściwie wszyscy wybitniejśi intelektualiści polscy byli już przeciw komunizmowi, mimmo początkowego entuzjazmu.
Niektórzy jednak wypominają im to do dziś, a szkoda. Wielkoduszność jest bowiem cechą ludzi wielkich, małostkowość charakteryzuje ludzi nikczemnych.
W każdym razie dzięki za wiersz. Całkiem fajny, chociaż Miłosz jest dla mnie zbyt emocjonalny (chociaż z kolei lubię emocje w wydaniu Tuwima :) ), lubię za to chłód intelektualny Herberta.... (szkoda że nie dostał Nobla)



Ostatnia modyfikacja: 21.10.05 12:44
[#6] Re: Poezja

@wali7, post #1

Bo o tym czy ktoś jest porządnym człowiekiem czy draniem, nie decyduje orientacja polityczna, czy hasła pod którymi się podpisujemy. Decydują o tym używane metody [...]

IMHO ludzi należy oceniać raczej po czynach niż po metodach...

a te używane przez tzw. "polską prawicę" obecnie, niczym nie różnią się od tych stosowanych niegdyś przez komunistów.

Taaa... też słyszałem że wyrywanie paznokci i sadzanie na nodze od krzesła jest na porządku dziennym np. w PISie...

Jeśli taki pokrzywdzony uważa, że szczególnie ktoś mu zaszkodził, niech wystąpi z pozwem cywilnym.

A jak nie może, podobnie jak dziesiątki innych, bo np. nie żyje ?
Poza tym jak to sobie wyobrażasz praktycznie ? Ciekawym...

Niech konkretne ofiary decydują o tym czy karać konkretnego prześladowcę, i dochodzić ew. roszczeń (np. solidnych odszkodowań). Nie jest to rola państwa i urzędników[...] Chce ktoś przebaczyć - przebaczy, chce kary - ukarze. Ale nie jest to rola państwa.

Słyszałeś może że np. są zbrodnie które nie ulegają przedawnieniu i są ścigane z urzędu ?



Ostatnia modyfikacja: 21.10.05 20:25
[#7] Re: Poezja

@Dopuser, post #6

Ciekawym jak sobie wyobrażasz obsługę milionów spraw sądowych, z czego zapewne 90% okaże się niepotrzebna, bo albo zainteresowani nie żyją, albo pokrzywdzeni przebaczyli sprawcom (imaginujesz sobie waść?! , przebaczyli....), albo z powodu wątłości dowodów sprawę należy oddalić. Sprawa jest tym bardziej interesująca, iż wymiar sprawiedliwości ma jeszcze dużo bardziej (od wyrównywania rachunków krzywd sprzed kilkudziesięciu lat) prozaiczne zadania w rodzaju karania sprawców pospolitych, codziennych przestępstw.
A co do podobieństwa metod między dzisiejszymi nacjonalistycznymi populistami w Polsce, a komunistami, mam na myśli głównie fałszywy uśmiech, gęba pełne frazesów i kłamstwa na dowolny użytek (w rodzaju agitki którą byłeś nam łaskaw udostępnić w byłym wątku). A wyrywanie paznokci i sadzanie na nodze od krzesła... mam nadzieję że do tego nie dojdzie, chociaż historia dowodzi iż metody stosowane przez skrajną prawicę (nazizm, faszyzm włoski, reżim Pinocheta, dyktatura gen. Franco) nie różnią się od tych stosowanych przez komunistów. Po prostu ludzi ocenia się po czynach i metodach, nie po hasłach. Ekstrema wszelkiej barwy i odcieni jest bardziej do siebie podobna niż się wydaje. A cierpi zawsze zwyczajny człowiek.
A z innej beczki - uważasz że prokuratura lepiej wie od pokrzywdzonego czy chce karać sprawców? Z urzędu to się powinno ścigać morderców, gwałcicieli, pedofili. Jeśli któraś z tych zbrodni komunistycznych zbrodni podlegała tej kategorii, to czemu nie, niech zajmuje się tym prokurator. W innych sprawach niech decyduje poszkodowany.



Ostatnia modyfikacja: 21.10.05 20:55
[#8] Re: Poezja

@wali7, post #7

No i jak tu nie reagować, wątek o poezji, a takie tematy. Dajcie sobie siana, albo wymieńcie emailami.

[#9] Re: Poezja

@wali7, post #7

Ciekawym jak sobie wyobrażasz obsługę milionów spraw sądowych, z czego zapewne 90% okaże się niepotrzebna, bo albo zainteresowani nie żyją

O jakich milionach piszesz ? Rozumiem że śmierć ofiar zwalnia mordercę od odpowiedzialnośći wg Ciebie...

A co do podobieństwa metod między dzisiejszymi nacjonalistycznymi populistami w Polsce, a komunistami, mam na myśli głównie fałszywy uśmiech, gęba pełne frazesów i kłamstwa na dowolny użytek .

IMHO musisz częściej interpretować swoje wypowiedzi bo inaczej wprowadzasz ludzi w błąd przez swoje porównania, delikatnie mówiąc...

A z innej beczki - uważasz że prokuratura lepiej wie od pokrzywdzonego czy chce karać sprawców? Z urzędu to się powinno ścigać morderców, gwałcicieli, pedofili. Jeśli któraś z tych zbrodni komunistycznych zbrodni podlegała tej kategorii, to czemu nie, niech zajmuje się tym prokurator

Nie będę polemizował z Twoją interpretacją prawa... poczytaj sobie np. o zbrodniach przeciwko narodowi polskiemu...

[#10] Re: Poezja

@Dopuser, post #9

Poczytaj sobie o zbrodniach przeciwko zwykłemu człowiekowi. Zejdź na ziemię, przestań opowiadać o Narodzie, Sprawiedliwości... zacznij o Zwykłym Człowieku, Przyzwoitości.
[#11] Re: Poezja

@wali7, post #1

A ja tam wolę Tetmajera i jego listy do Hanusi..
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem