[#1] Procesory
Tak sobie spekuluję...
W większości komputerów procesory są wymienne. Czy możliwe byłoby skonstruowanie np. modułu procesorowego zawierającego główny procer zupełnie inny, niż ten na który jest on przeznaczony? Np: Pentium IV 3Ghz obsadzony w slocie dla procesora PPC G3. Doskonale wiem, że to zupełnie inne procki i taki moduł byłby w zasadzie osobnym komputerem, ale może taki pseudoprocesor byłby szybszy lub tańszy?

[#2] Re: Procesory

@Prince, post #1

Jak dodasz moduł emulujący to pewnie tak... Pomyślałeś, że to całkiem
inne procesory? Nawet przy AMD/Intel jest problem, choć tu konstrukcje
są bardziej kompatybilne....

[#3] Re: Procesory

@Prince, post #1

ani tanszy ani szybszy...

[#4] Re: Procesory

@_arti, post #3

Hmmmm...procesor to nie wszystko, jak dobrze wiecie dawne procesory zawieraly w sobie bezposrednia obsluge I/O, teraz ta czesc jest w pewnym sensie wydzielona...czyt. kontroler pamieci i DMA sa w ukladzie chipsta plyty, a dokladniej najczesciej 2: northbridge i southbridge, przy czym do funkcjonowania samego komputera wystarczylby northbridge. Czasem oba uklady sa zintegrowane w 1...czasem zawieraja dodatkowe elementy...a czasem sa zintegrowane razem z : dzwiekowka, prockiem i grafika...taki kombajn jest stosowany do bardzo zwartych konstrukcji bez mozliwosci rozbudowy...jedyna firma ktora takie cos z x86 pokazala byla VIA :]
Co do zastosowania innego procka w innym gniezdzie-no coz, ciezko by bylo, po pierwsze nie wiadomo czy bylyby zgodne sygnalowo, po drugie trzeba by bylo zrobic taki dziwny uklad "translacyjny", a po trzecie bardzo mozliwe ze nawet wtedy cos mogloby nie dzialac.
No i to rozwiazanie raczej najtansze by tez nie bylo.
BTW jak sobie wyobrazacie np. pegaza II wyposazonego w wielki i glosny wentylator na karcie procesora P4 :]
[#5] Re: Procesory

@Prince, post #1

Rownie dobrze moglbys spytac czy w zlacze PCI da sie wlozyc grafike na AGP.
[#6] Re: Procesory

@Poke, post #5

rację masz ;) tylko przykład fatalny - AGP ma identyczne sygnały (plus kilka dodatkowych) co PCI, potrafi pracować w trybie pełnej zgodności z PCI - stąd dostępność przejściówek AGP->PCI
właściwie można wykluczyć możliwość współpracy procesora z nieodpowiednim dla niego northern bridge, powodem są odmienne sygnały, odmienne taktowanie, inny sposób formowania sygnałów, odmienne napięcia magistral. jedyną możliwością byłoby skonstruowanie karty procesorowej zawierającej mostek północny, RAM, ROM i wpięcie tego w magistralę PCI - vide Shark (karta w trybie busmaster może przejąć kontrolę nad magistralą PCI), oczywiście wydajność nie będzie oszałamiająca, ale jakby się kto uparł.... tylko po co ;) (w przypadku Pegaza, bo dla Amig klasycznych i Mediatora - kto wie?)
[#7] Re: Procesory

@wali7, post #6

Były próby zrobienia czegoś takiego, ale w innym kierunku - do klasycznych płyt x86 ze slotem-1 ktoś próbował zrobić kartę z procesorem PPC, kompatybilną sygnałowo. Tu jest link: http://www.czuba-tech.com/RIORED-J/english/overview.htm Na stronie dostępne są schematy owej "przelotki".

[#8] Re: Procesory

@MinisterQ, post #7

ciekawe... nawet emulator x86 to miało mieć, ciekawe jak z wydajnością.... G3 zamiast PII, hmmm.
z innej beczki, Spartan to nazwa kontrolera SCSI do A500/1000 którego schemat leży na Aminecie :)
[#9] Re: Procesory

@wali7, post #6

wali7 napisał(a):

> właściwie można wykluczyć możliwość współpracy procesora z
> nieodpowiednim dla niego northern bridge, powodem są odmienne
> sygnały, odmienne taktowanie, inny sposób formowania sygnałów,
> odmienne napięcia magistral.

Znam jeden mostek polnocny ktory przynajmniej w teorii potrafi pracowac z procesorami z rodziny x86 i PowerPC. Niestety jest on pelen bledow i niedociagniec. Nie wyobrazam sobie, aby ktos go na powaznie stosowal na dluzsza mete.

Znacie ten mostek -- to ArticiaS :)

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem