[#1] Czyszczenie CD Romu w wieży
Kiedy kupiłem wieżę stereo (było to ponad 3 latka temu), to CD Rom odczytywał płytki o kilka/kilkanaście sekund szybciej niż obecnie. Nie wydawał też żadnych świstów w momencie przewijania tracku czy też dostępu z pierwszego do ostatniego utworu. Domyślam się, że trzeba będzie napęd przeczyścić i wszystko będzie jak nowe (może nie do końca, ale na pewno będzie lepiej :)), tylko ja jestem w tego typu sprawach mało doświadczony, więc prosiłbym o jakiś pomocny odnośnik lub kilka porad, etc..
Short info: LG FFH-286, 3CD Changer, czyta płytki CDR/RW Audio wypalane z dowolną prędkością.

[#2] Re: Czyszczenie CD Romu w wieży

@El Amigos, post #1

Rozkrec obudowe (sprawdz na poczatku czy jest jeszcze gwarancja) i dobierz sie do lasera. Tam nie ma duzo "trybikow" wiec mechnicznie nic nie popsujesz i latwo to pozniej skrecisz. Jak juz sie dobierzesz do lasera, to delikatnie przeczysc go czystm spirytusem 95% za pomoca cienkiego patyczka i waty. Czysc bardzo ostroznie.

Jezeli masz jakies opory, to sprobuj kupic plyte czyszczaca. Jednak nigdy takiej nie uzywalem i nie wiem jaki bedzie efekt koncowy.
[#3] Re: Czyszczenie CD Romu w wieży

@El Amigos, post #1

Poszukaj na http://www.cdrinfo.pl. Tam jest forum i znajdziesz to, czego szukasz.
[#4] Re: Czyszczenie CD Romu w wieży

@Andrzej Drozd, post #2

Raczej odradzał bym spirytus - może zmyć warstwę ochronną z soczewki lasera. Zalecany do tego jest 'IZOPROPANOL'. Przeczyszczenie samej soczewki nie musi dać efektu poprawy. Pod soczewką jest mini-zwieciadło półprzepuszczalne które - gdy osiądzie na nim brud (m.in. dym z papierosów) - skutecznie u niemożliwia poprawną pracę lasera.
Ideałem jest wydłubanie całego lasera z cewkami i umycie całości w izopropanolu. Tylko, że jeśli nie czujesz się na siłąch, raczej odradzam wymontowywania. Najpierw spróbuj (jak pisał Andrzej) przemyć samą soczewkę.
Przyda się też przemycie prowadnic lasera (te pręt po których przesuwa się laser w poziomie) i nasmarowanie ich kropelką oleju silikonowego do maszyn precyzyjnych. Zabrudzone prowadnice, powodują niemożność złapania ścieżki, przerywanie odtwarzania, gubienie ścieżki lub całkowitą niemozność "znalezienia płyty".
[#5] Re: Czyszczenie CD Romu w wieży

@AlaN, post #4

Dzięki wszystkim za rady. W ten week zabiorę się za czyszczenie.

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem