[#1] XP POMOCY!!
To sie mi narobilo :(
W pewnym momencie kolega co przy kompie siedzial mnie woał ze cos sie wlaczylo zdazylem zobaczyc ze to byl tylko niebeiski ekran gdzie sie wlasnei skonczyly wypiywac jakies opercja kltore sie wykonaly, komp sie zrestartowal i nie mam jednej partycji.
Wyglada to tak ze jedna partycje i to nie ta systemowa wiec windows ii wszytkie programy dzialaj dobrze tylko ta druga gdzie wszytkie dane sa widze ja i tyle :( przez wszytkie moliwe programy nie jest rozpoznawana i chec mi ja foramtowac albo nie mzoe z niz nic zrobic, z cmd jak probuje na nia przejsc to pisze o jakims bledzie i niemozliwosci przejscia na zadana partycje , w trynie awaryjnym jest to samo.
JAk to naprawic co tym z zrobic
dodam ze ten wirus czy co to bylo w 99% przez emule sie dostal :S

Wiec wystartowalem kompa z live cd Knoppixa bo ta mam pod reka :) ok wszytko sie wlaczylo partycje idzi wszytko na niej jest moge to obejrzec ale nic nie moge przegac pod tym linuxem na wszytkich partycjach dyskach co podpiolem mimo ze mu ustawaim ze dana partycja moze miec odczyt zapisitd i to jest na pewno wina tego linuxa :(.

Jak sobie z tym poradzic, czym to przegrac lub najporsciej czym zlokalizowac to cos i usunac bo mzoe byc ze jak przegram dane i zformatuje to pote bedzie to samo bo robak sie gdziec w systemie zagniezdzil( skany Nortona, adware nie znalazły nic na dysku ) . Jutro jak tylko wroce popoludniu to sprubuje jeszce dysk do innego kompa podpiac ale nienwiem czy to pomoze, bo z moich obserwacji wynika ze XP poprostu w jakis sposob ma zablokawana ta partycja i jedyna co z nia moze zrobic to foramat bo nie rozpoznaje filesystemu, a partycja jest w NTFS.

PS. jest troche pozna jest i wogole :) ale mam nadziej ze opisałem to tak iż jest w miare zrozumiałe

[#2] Re: XP POMOCY!!

@Pawel Kobylarz, post #1

Własnie że nie opisałeś tego zbyt zrozumiale..Może napisz to jeszcze raz na spokojnie.
Pozdrawiam
[#3] Re: XP POMOCY!!

@Pawel Kobylarz, post #1

Nie mam peceta, ale słyszałem, że dobrym programem
do tego celu na windzie jest "active partition recovery".

[#4] Re: XP POMOCY!!

@Pawel Kobylarz, post #1

Ja mam peceta, jednak jest tylko niewolnikiem udostępniającym internet :) Zapewne jest wiele sposobów na odzyskanie danych. Zobacz też partiton magica. Niech się lepiej wypowiedzą osoby używające Windows na codzień :)

[#5] Re: XP POMOCY!!

@Pawel Kobylarz, post #1

Dobra, jesli dobrze zrozumialem to jedna partycja przestala byc dostena. Sa dwa sposoby: odzyskac (dostepnosc partycji) albo odzyskac dane. Dla mnie bezpieczniejszy jest ten drugi sposob bo nie ryzykuje ze strace jeszcze inne partycje. Pomocnym moze byc tu Program Easy Recovery. Odzyskan nim wszystkie dane i pod windowsem zaloz od nowa partycje w tym miejscu gdzie kiedys byla.
[#6] Re: XP POMOCY!!

@Pawel Kobylarz, post #1

ale nic nie moge przegac pod tym linuxem

No to moze podepnij HD pod linuxa PPC. Jezeli to wirus i nadodatek "mądry" wirus, to wszystko jedno mu jaki to system i dziala na x86? Zreszta zle mysle...lepiej podepnij dysk pod cos innego co widzi NTFS i nie jest winem ani linuxem oraz nie uzywa x86...



Ostatnia modyfikacja: 24.03.06 08:26
[#7] Re: XP POMOCY!!

@Pawel Kobylarz, post #1

Juz problem rozwiązałem, partycja nie byla wogole dostepna pod windowsem przez zaden program, wszytkie widzialy ja jako niesformatowana ale dzieki programom odzyskujacym dane wszytko przegralem a partycje od nowa sformatowalem i teraz dziala dobrze.
Mam nadzieje ze w najblizszym czasie nie trafi sie mi ponowanie taki cos, bo niestety nie wiem czy mozna sie jakos ochronic przezd takim robactwem ktore sie poprzez p2p sciaga??

[#8] Re: XP POMOCY!!

@Pawel Kobylarz, post #7

Profilaktyka. Jedyna metoda aby się ustrzec przed dziadostwem z sieci.
Albo używanie kilku programów skanujących jednocześnie.
Generalnie - dobrze jeżeli dany plik po ściągnięciu jest skanowany przez antywiruska jakiegoś - automatycznie. Ja tak mam i jeśli napotka na jakiś podejrzany plik to się nawet nie pyta tylko go kasuje (tak sobie ustawiłem).
I dzięki bogu mam na razie wszystko ok. Ostatnio usuwałem u znajomych mydoom-a. Wredne ścierwo ale dziękie programowi xpantispy nie aktywował się.Próbował się łączyć poprzez usługi które zostały wyłączone z systemu i tylko wisiał biedak w tasku i próbował się łączyć ze jakimś IPkiem (firewall też go blokował).. Także profilaktyka.
[#9] Re: XP POMOCY!!

@TJindy, post #8

Profilaktyke stosuje mam programy any wszytko co sie da 3 rózne do roznych reczy nonstop dzialace firwalla rowniez jednak gdy z mojego komputera korzysta na stale 8 osob a i przypadkowych sie zdaza sporo jak to w akademiku to ciezko przed wszytkim sie uchronic, a sam sie dziwie ze XP działą juz 1,5 roku bez problemow i bez zadnych reinstalek przy tak intensywnym uzywaniu, pomojajac drobne awarie jak ta ostatnia.

Ale moze da sie jakos udprawic moj komp ja uzywam takich programow jak Norton Antywirus i firewall, ad-ware, ad-watch, te działąja non stop pozatym jeszcze czasami "sprzatam" system progamem Advanced System Optimizer oraz Ashampoo WinOptimizer Platinum Suite czy moze sa jakies lepsze?

[#10] Re: XP POMOCY!!

@Pawel Kobylarz, post #7

Czyli moj sposob okazal sie skuteczny :)
[#11] Re: XP POMOCY!!

@Pawel Kobylarz, post #7

Przez p2p nie można zarazić się robactwem, chyba że na własne życzenie czyt. ściągłeś ale_bardzo_fajny_program.exe :)

[#12] Re: XP POMOCY!!

@Pawel Kobylarz, post #9

Pawel Kobylarz napisał(a):


>
> Ale moze da sie jakos udprawic moj komp ja uzywam takich
> programow jak Norton Antywirus i firewall, ad-ware, ad-watch,
> te działąja non stop pozatym jeszcze czasami "sprzatam" system
> progamem Advanced System Optimizer oraz Ashampoo WinOptimizer
> Platinum Suite czy moze sa jakies lepsze?
>
>
powiem ci tak "semantekowemu Nortonowi na nielegalu lepiej nie ufac" juz pare razy sie na nim przejechalem jak sie okazalo ze mimo ciaglych aktualizacji syfu i tak nie wykrywal nawet starego "win.civ". Ashampo to samo. Jak chcesz to sprobuj Avasta! lub personal antyvir. Co dalej... wywaliles to co trzeba xp antispy'em, jezeli chcesz czyszczenia rejestru polecam regcleaner,
a do optymalizacji pamieci free ram xp pro (tez za free).
tak czy siak jak masz cos na "nielegalu" to blokowac firewall'em "jak probuje sie dogadac ze swoja firma" i wsio. :)

Zreszta mnie tez tak samo partycja d: wyleciala w powietrze wiec chyba niema na to jakiegos zlotego srodka moze jakis bug w samym winxp?

[#13] Re: XP POMOCY!!

@jimiche, post #12

Symanetaca mam legalnego jest to wersja n a6 miesiecy i tylko oc 6 misiecy go sobie instaluje od nowa :) tak samo ashamop wiec tu mi raczej nie zrobi zadnego kawalu bo niesj "nielegalny" co do avasta to nie wiem ale mi sie zdazylo juz kilak kompow "czyścić bo cośmuliły" :) na ktoprych byl ten program zainstalowany :d, co do blokowaniea zeczy na "nielagalu" to jest to oczywiste ale ja staram sie ograniczyc takie na swoim kompie i naprawde mam ich moze ok 1-2% tylko.

A co do samego problemu znikania partycji to teraz zauważyłem ze czasami partycja strasznie "pracuje" dysk cos kreci i kreci i w tym momencie wszytko baaardzo zwalani wyglada to tak jakby wogole DMA nie bylo, jest to zadkie 3 na dzien mi sie zdazylo jednak jak sie trafilo to nawet otwarcie opery i odtwarzanie mp3 nie bylo mozliwe naraz :S

[#14] Re: XP POMOCY!!

@Sylwester, post #11

Uwiez mi że mozna:), i nie tylko w taki sposob, juz raz mi sie trafilo takie cos ze wirus to byl nazwa_filmu.avi po wlaczeniu okazalo sie ze to nie ma 700mb a tylko 50 i ze sie łądnie po dysku rozmnozyło. Oczywiscie samo sie to nie uruchomi jednak jesli ktos sciaga avi lub rar lub inne i to wlacza a sie okazuje ze to jest jakis program kory wlasnie sie wpkowal na dysk.

[#15] Re: XP POMOCY!!

@Pawel Kobylarz, post #14

Wujek Dobrarada mówi: wyłącz kompletnie ActiveX, znikną głupawe reklamy a życie stanie się prostsze.
[#16] Re: XP POMOCY!!

@Pawel Kobylarz, post #13

takie spowalniania mialem tylko jak naped cd byl podpiety do jednej tasmy z hdd... ale w takim wypadku to co starym sposobem reinstalacja. bo znowu jak ja odzyskalem dane z swojej partycji d: , to po jej formacie mialem nonstop scandisk (chkdsk czy jak to sie zwie w winxp)... i dopiero po ktorejs tam reinstalce wszystko wrocilo do normy.
Mozna to co prawda tlumaczyc w moim wypadku dziadowskim dyskie WdC40gb, ktory poprostu tak ma.

[#17] Re: XP POMOCY!!

@jimiche, post #16

Ja ogolnie jestem przeciwnikiem reinstalacji systemu, denewrwuja mnie ludzi ktorzy mi mowia za on sobie juz z miesiac nie robili reinstalki dlatego im wszytsko"muli" i musza sobie wgrac nowy system i tak co miesiac to jest hore. Czasami moze sie zdazyc sytuacja kiedy to bedzie potrzebne ale wydaje mi sie ze jest to bardzo żadko. A co do mielenia dysku to zazywczaj pojawailo sie to gdzy emule dzialal wiec oczyscilem windowsa ze wszelkich reczy pochodzachyh od emule i wgralem nowsza wersje, naarzie jest dobrze :)

[#18] Re: XP POMOCY!!

@Pawel Kobylarz, post #17

ejjj nie nie ja nie mowie ci ze co miesiac. spoko Xp to taka franca ze jak sie dobrze nie przekombinuje to naprawde trudno go rozwalic. ja mam na jednym pc xp juz prawie rok i chyba raz musialem z konsoli wydac polecenie chkdsk (biorac pod uwage takie wynalazki jak Win98SE i WinME to xp czy 2000 sa przy tym ultra stabilne jak skala).

Czasami jest tylko tak ze dla swietego spokoju walnie sie ta instalke jeszcze raz... czasami wrecz w ramach diagnozy co jest nie tak z pc, czy jakis sofcik nie przymula am od siebie etc. No a potem tak jak sam wiesz profilaktyka i wszystko.
Jeszcze z reinstalka jest tak ze czasami naprawde latwiej przegrac do siebie cala zawartosc c: walnac na nowo winxp. i napiechote wszystko podogrywac jak trzeba.. bo akurat kolo ma tam jakies swoje projekty w seko czy innej zuzi ktora na dobra sprawe nigdy dobrze niegra... ehhh pc to jest samo zlo

[#19] Re: XP POMOCY!!

@jimiche, post #18

Trudno się z Tobą nie zgodzić jimiche.

Co do programów - tak jak mówiłem - są ludzie którzy używają wielu programów naraz i są którzy inaczej kombinują. Ja się zabezpieczam w ten sposób - z produktów MS to tylko system + xpantispy oraz wyłączam dodatkowo zbędne usługi w systemie (jeśli masz kompy w sieci - sprawdź czy tak naprawdę pozostałe protokoły są ci niezbędne do działania - ja w robocie postawiłem sieć tylko na TCP/IP a resztę w diabły wywaliłem - domena na rutrze itp.-mimo że mamy różne systemy w sieci).
Programy to OpenOffice (dwójeczka jest naprawdę cool) oraz firefox i thunderbird (poczta). W firefoxie oczywiście powyłączane JAVy, thunderbird włączony filtr antyspamowy (tzw. niechciana poczta) - od razu wrzuca do kosza (coby przejrzeć czy nei zdarzyła się pożądana wiadomość).
Antywirus to darmowy AntyVir Guard - który moim skromnym zdaniem jest jednym z najlepszych na rynku - tylko trzeba go sobie dobrze ustawić- co zajmujke naprawdę chwilkę. Jeśli łączysz się z sieciami P2P - emule (dokładnie TK mod) posiada wtyczkę dla AntyVira - przez co jest domyślnym klientem.
Firewall - ja używam Sygate Personal Firewall- również free version - i jak na moje potrzeby jest wystarczający.
Trzeba jednak pamiętać, żeby często aktualizować bazę wirusów. Ja to robię ok. 3 razy na tydzień - w robocie codziennie (automat) - rano i tak każdy kafkę spija i się przyzwyczaili - tym bardziej że trwa to krótko i nie muli kompów.
Z innych programów - Hijackthis - bez tego ani rusz. Po prostu TRZEBA to mieć. Sporadycznie AdAware - ale tylko wykrywa ostatnio cookies ;)
PROFILAKTYKA - naumieć ludziska żeby z nudów nie otwierali spamów. 90% nie jest groźnych. A na reszcie w robocie się przejechałem nie raz ;).
No i nie używać IE oraz OutlookEX. chyba że lubisz częste reinstalki.
(tzn. można używać jak ja kiedy sprawdzam czy IE poprawnie mi wyświetli CSSa, albo wtedy gdy wchodzisz na stronę która toleruje TYLKO IE (vide www.rylko.pl - spróbujcie się wbić pod firefoksem))
Nu. Nauczenie się co jest bezpieczne a co jest podpuchą na necie to kwestia czasu. Nawet obserwacja strony (tam gdzie jest info o tym skąd pobiera dane) może sporo powiedzieć o stronce i jej zasobach. Niestety, przeciętny śmiertelnik chce mieć po prostu BEZPIECZNY komputer.
Moim zdaniem - niemożliwe. Prędzej czy później i tak coś złapie.
No chyba ze używa go tylko do stawiania kafki w CD-ROMie.
--------------------
Co do stabilności systemów MS. Nie znalazłem takiego. Wszystkie się równo mulą i wieszają. Fakt. Nie rób niczego co wiesz że może zagrozić stabilności systemu. Ale nie po to mam kompa żeby mnie ograniczał.
XP - cóż, jeśli ktoś kto codziennie instaluje i wywala programy (celem przetestowania) musi się liczyć z tym że start mu się cholernie wydłuży - tak samo jak zamykanie systemu. I konia z rzędem temu kto będzie się chciał babrać z rejestrem i z logami uruchomieniowymi.
Programy do czyszczenia systemu? Hehe.. wywalą to co i tak nie wpływa na szybkość sprzętu. No może w sporadycznych przypadkach, gdy faktycznie rejestr jest obłędnie przeładowany zbędnymi wpisami.
Najczęściej jednak - usuwam je ręcznie.
No to tyle z mojej strony.
Pozsdrawiam
[#20] Re: XP POMOCY!!

@Sylwester, post #15

ActiveX - niektóre programy mogą odmówić posłuszeństwa.

Co do tego rozmnożenia. Podejrzałeś może co było zapisane (w HEXie) na HDDku? Jakiś czas temu szef mi mówił że nic nie robił i stracił tak pierwsze 300 MB z HHDka. Resztę jakoś odratowałem ( z wyjątkami bo dysk miał parę badsektorków).. a na tych 300MB był jedne powtarzający się wpis - NECNECNECNEC.. itd...
[#21] Re: XP POMOCY!!

@TJindy, post #20

ActiveX - niektóre programy mogą odmówić posłuszeństwa.

Tzn. które? Wiem że na niektóre strony nie wejdę bo mam wyłączone activex i flesza (jak wieśniak robi stronę z wodotryskami a nie przekazuje to co istotne to olewam gada) ale programy?

Oso chozi z tym rozmnażaniem bo nie kumam.

[#22] Re: XP POMOCY!!

@Sylwester, post #21

Chociażby tlen lub GG - moga niektóre funkcje odmówić posłuszeństwa
[#23] Re: XP POMOCY!!

@TJindy, post #22

Dlatego używam Konnekta, za free i bez głupawych reklam jak w przypadku oficjalnego GG.
[#24] Re: XP POMOCY!!

@Sylwester, post #23

No tak. Ale nie mów że można sobie ot tak ActiveX wyj.. z systemu. Pozatym znalazło by się jeszcze parę programów.. no i co na to powiedza kobity jak zobaczą brak GG ? :D
[#25] Re: XP POMOCY!!

@TJindy, post #24

Ot tak można sobie ActiveX wyj.. z systemu. :)
A dzieciaki którym udostępniam net też mają Konnekta i jakoś nie płaczą za GG.
[#26] Re: XP POMOCY!!

@Pawel Kobylarz, post #14

Nie mozna. Skoro mial koncowe exe, a gdzies tam bylo sobie avi to mozesz miec pretensje tylko do siebie.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem