[#1] Prośba o pomoc
Piszę pracę magisterską - jestem już na końcowym etapie i niestety - potrzebuję współpracy z kilkoma chętnymi osobami. Otóż mam kilka plików wave, które należałoby odsłuchać i ocenić w dwojaki sposób:
sekcja 1 - należy każdy plik odsłuchać i wystawić ocenę z zakresu od 1 do 5. Podana jest również stosowna tabelka - jakość dźwięku jaka jest - każdy może usłyszeć. Dlatego ocen powyżej 3 nie przewiduję - bo w sumie do jakości telefonu komórkowego tym plikom daleko :)
sekcja 2 - podane są pary plików (nazywane umownie A i B). Należy ocenić jakość pliku A względem pliku B. Czasem A jest lepszy, czasem A jest gorszy. Tutaj skala jakości jest od -3 do 3 (podana tabelka).
Ważne by plików słuchać na słuchawkach.
Jeśli ktoś ma ochotę (i dobrze mu odtwarza peg/classic wave'y i generalnie pliki dźwiękowe - częstotliwość 8kHz przy 16bitach!) to prosiłbym o pomoc :)

[#2] Re: Prośba o pomoc

@koodlaty, post #1

oczywiście zapomniałem linka do strony :D
http://student.agh.edu.pl/~lsr/mos/mos.htm
Jeśli ktoś byłby chętny to może okazać się wygodne ściągnięcie całej strony.

[#3] Re: Prośba o pomoc

@koodlaty, post #2

Ogólnie wyszło na to że lepiej słyszę wyższe częstotliwości (kobiecy głos) :).
[#4] Re: Prośba o pomoc

@koodlaty, post #1

poszlo ;] tak mnie zastanawia tylko, jak Ty bedziesz interpretowal oceny z testu "A vs B". o co chodzi... w jednej z par (nie pisze w ktorej, aby nie sugerowac niczego ) probka A jest prawie taka sama jak probka B. "prawie", gdyz rozni sie jedynie tym, ze pomiedzy wymawianymi slowami (w minimalnych/bardzo krotkich momentach ciszy) w probce A slychac dzialanie (a dokladniej wynik dzialania) jakiegos algorytmu/filtra odszumiajacego,ktory defacto bardziej "niszczy" ten dzwiek i sprawia, ze finalnie ta "odszumiona" probka brzmi (imo) gorzej, anizeli probka B - z szumem,ktory slychac ciagle ;] to taka mala uwaga tylko, bo np. dla kogos innego, moze to brzmiec zupelnie odwrotnie. pozdro!
[#5] Re: Prośba o pomoc

@cactoos, post #4

Tez wyslalem. Mam nadzieje ze dzieci nie beda sluchac opowiesci o smoku w takiej jakosci A mozna wiedziec jaki jest temat tej pracy? I czemu meski lektor za kazdym razem jest tak trudny do zrozumienia?

[#6] Re: Prośba o pomoc

@Lorak, post #5

Jakosc jest dlatego tak kiepska, poniewaz tzw. sygnal resztkowy nie byl kompresowany. W zastosowanym algorytmie kompresji mowy zastosowany jest schemat lpc10, tzn.:
- obliczam wspolczynniki filtra, ktore odpowiadaja krtani, ustom, tchawicy itp.
- wzbudzenie, ktore jest powietrzem przechodzacym przez ww uklad, odpowiada wzbudzeniu filtra
Kiepska jakosc bierze sie stad, ze wzbudzenie filtra jest znacznym uproszczeniem, tzn. rozrozniam tylko dwa stany - dzwieczny (ciag impulsow o amplitudzie rownej 1) i bezdzwieczny (szum gaussowski).
Celem pracy jest stworzenie kodera o mozliwie najnizszej sredniej bitowej przy zrozumialosci przekazu (za zrozumialosc przekazu w glownej mierze odpowiada filtr traktu glosowego).
Ktos sie pytal jak zamierzam zinterpretowac wyniki skoro nie slychac roznicy. Dlatego wlasnie potrzebuje wynikow od jak najwiekszej ilosci osob - jedna osoba moze np. nie slyszec roznicy miedzy plikami podczas gdy druga bedzie miala subiektywne wrazenie,ze sie roznia. Wyniki zostana pozniej usrednione :)

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem