[#1] Pierwsza nagrywarka Blu-ray od Panasonica








Ostatnia modyfikacja: 27.04.06 00:49
[#2] Re: Pierwsza nagrywarka Blu-ray od Panasonica

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #1

Wstawiasz kilka zdjęć jakiegoś ustrojstwa, niewiadomo co to ma wspólnego z Amigą. Napisz chociasz co to, i dlaczego? Wogóle cokolwiek napisz...

[#3] Re: Pierwsza nagrywarka Blu-ray od Panasonica

@Prince, post #2

Z działem to Skolman faktycznie trochę nie trafił, choć w sumie to jest ciekawe, kiedy AmigaOS lub MorphOS doczekają się wsparcia tego nowego standardu. Dla niewtajemniczonych Blu-Ray to kolejny po CD i DVD standard, który umożliwia zapis na płytę kompaktową danych nawet do 100 GB. Obecnie widziałem tylko płyty 25 GB i Dual Layer 50 GB. TDK zapowiedziało już 100 GB.
[#4] Re: Pierwsza nagrywarka Blu-ray od Panasonica

@mailman, post #3

.. i dodamy że działa w oparciu o niebieski laser (swego czasu Polacy byli bardzo do przodu z tą technologią) oraz że dzięki temu ustrojstwu ceny odtwarzaczy spadają , i płytek double layer też no i że wogóle to fajnie że coś takiego wyłazi bo będzie można mieć duuuuużą kolekcję paaaa...rowozów na jednym cedeku, a właściwie blurejedeku.
Na marginesie. Ciekawe że żadna firma nie wypuściła nagrywarek z wewnętrznym software (oprogramowaniem bezplatformowym) - a na kompie byłby tylko wyśiwetlany interfejs - coś ala ruterki zarządzalne przez stronkę ;)
[#5] Re: Pierwsza nagrywarka Blu-ray od Panasonica

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #1

Zapomniałes dodać cene tej nagrywary - 850 papirów :)
[#6] Re: Pierwsza nagrywarka Blu-ray od Panasonica

@TJindy, post #4

CD-ROMY jak właziły na rynek też miały być super-trwałe i lepsze od dyskietek. Praktyka wykazuje, że takiego zaufania nie ma. Wolę stracić 650mb niż 4.7gb a co dopiero 100gb. A nie sądzę aby te p[łytki były trwalsze.

[#7] Re: Pierwsza nagrywarka Blu-ray od Panasonica

@Prince, post #2

Prince napisał(a):

> Wstawiasz kilka zdjęć jakiegoś ustrojstwa, niewiadomo co to ma
> wspólnego z Amigą. Napisz chociasz co to, i dlaczego? Wogóle
> cokolwiek napisz...

Jak nie umiesz kliknac na obrazek to masz:

Blu-ray - nowy format zapisu optycznego, opracowany przez Blu-ray Disc Association (BDA). Podobny do pĹ,yt DVD, jednak znacznie bardziej pojemny dziÄŽki zastosowaniu niebieskiego lasera.

Nazwa Blu-ray pochodzi od angielskiej nazwy uĹźywanego lasera (blue - niebieski, ray - promieĹ"). Opuszczenie litery "e" w nazwie (blu zamiast blue) jest celowym zabiegiem, poniewaĹź powszechnie uĹźywane sĹ,owa nie mogÄ. byÄ+ zarejestrowane jako znaki towarowe.

Dane techniczne
Ĺsrednica: 120 mm
GruboĹ>Ä+: 1,2 mm
PojemnoĹ>Ä+: 25 GB (jednowarstwowy), 50 GB (dwuwarstwowy) lub 100 GB (czterowarstwowy)
DĹ,ugoĹ>Ä+ fali Ĺ>wiatĹ,a lasera: 405 nm
OdlegĹ,oĹ>Ä+ miÄŽdzy Ĺ>cieĹźkami: 0,14 Îźm
Minimalna dĹ,ugoĹ>Ä+ pitu: 0,32 Îźm

Opis

Podczas gdy czytniki DVD korzystajÄ. z czerwonego lasera, w napÄŽdach BD (skrĂłt od Blu-ray Disc) laser ma kolor niebieski. PodstawowÄ. róşnicÄ. pomiÄŽdzy tymi laserami jest dĹ,ugoĹ>Ä+ fali - czerwony ma 650 nanometrĂłw, podczas gdy niebieski tylko 405 nm. Pozwala to na zmniejszenie rozmiaru pitĂłw, a co za tym idzie daje to moĹźliwoĹ>Ä+ gÄŽstszego zapisywania danych na noĹ>niku. DĹ,ugoĹ>Ä+ fali zostaĹ,a dobrana ze wzglÄŽdu na przezroczystoĹ>Ä+ polimerĂłw, ktĂłra dramatycznie spada poniĹźej 400 nm. PojemnoĹ>Ä+ 25 GB zostaĹ,a wybrana ze wzglÄŽdu na przeznaczenie tych pĹ,yt do rozpowszechniania filmĂłw w jakoĹ>ci HDTV.

=

Panasonic wĹ,aĹ>nie odsĹ,oniĹ, przed Ĺ>wiatem pierwszÄ.  nagrywarkÄŽ Blu-ray - model LF-MB121JD.
jest kompatybilny z pĹ,ytami single/dual layer BD-RE/ROM. ObsĹ,uguje rĂłwnierz DVDÂąR (8x), DVD+RW (8x), DVDÂąR (4x), DVD-RAM (5x), DVD-RW (6x), CD-RW (16x), orazCD-R (24x). Do urzÄ.dzenia doĹ,Ä.czone bÄŽdzie oprogramownaie "Power2Go 5" oraz "Power Producer 3" pozwalajÄ.ce edytowaÄ+ materiaĹ, video. Premiera zostaĹ,a ustalona na 10 maja, a cena detaliczna wyniesie 850$.

[#8] Re: Pierwsza nagrywarka Blu-ray od Panasonica

@waldiamiga, post #5

waldiamiga napisał(a):

> Zapomniałes dodać cene tej nagrywary - 850 papirów :)

nie zapomnialem bo link jest na obrazku
i czytales. 850$ to nie drogo na start :)

[#9] Re: Pierwsza nagrywarka Blu-ray od Panasonica

@Prince, post #6

Popieram takie myslenie, ale jednak fajnie by bylo nagrac sobie ten 100 giga szczegolnie ze dysk mam 18 gigowy :D

[#10] Re: Pierwsza nagrywarka Blu-ray od Panasonica

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #8

No zwłaszcza ze CPU do A1 tyle kosztuje :)

[#11] Re: Pierwsza nagrywarka Blu-ray od Panasonica

@mailman, post #3

oj Mailman, a tematy jak w linkach ponizej to jak najbardziej pasuja do tego dzialu ;)

Spłakałem się

Powrót AmigaE?

NetBSD dla Amigi Classic-Pomocy!

Moja A1200_PPC i MorphOS1.4.5 4 classic

itd.

[#12] Re: Pierwsza nagrywarka Blu-ray od Panasonica

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #1

"Uwaga! Koncerny chcą nas naciągnąć na olbrzymie wydatki. Najnowsze karty graficzne, procesory, monitory trzeba będzie wyrzucić, aby móc korzystać z następcy DVD"

http://www.chip.pl/arts/n/article_168437.html

http://fuckbluray.com/boycott
[#13] Re: Pierwsza nagrywarka Blu-ray od Panasonica

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #1

Playstation 3 będzie wymiatać. :)

A płytki 8 warstwowe (200G) słyszałem, że mają być dopiero w 2009. (4 warstwowe w 2007).

[#14] Re: Pierwsza...[ciach] Niebieski laser

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #7

Czy dobrze mi się kojarzy, że niebieski laser to polski wynalazek? Jeśli tak, to ciekawe czy ci co go rzeczywiście wynaleźli opatentowali to, zapewnili sobie dożywotnie prawa do tego (jako osoby fizyczne lub np. instytucja czy firma) i będą z tego ciągnąć godziwe zyski, czy może jak to w naszym kraju zwykle bywa, ktoś sprzedał szybko i bez rozglosu całośc praw jakiemuś wielkiemu koncernowi za jednorazowe, psie pieniądze (w skali wynalazku), napchał sobie kasę i przechla ją na dożywotnich wakacjach na Seszelach, nie dbając o promocję, wspieranie i w ogóle dobro polskiej nauki.



Ostatnia modyfikacja: 28.04.06 17:41
[#15] Re: Pierwsza...[ciach] Niebieski laser

@R-Tea, post #14

... niestety - jak to w Polsze bywa - wszystko padło.W tym żecz - technologia uzyskania niebieskiego lasera wywmyślona przez polaków była tania i energooszczędna. Idealna do zastosowań domowych .. jednak to tylko technologia, trzeba to było jescze zamknąć w niewielkiej obudowie.. i z tego co pamiętam instytut który skonstruował lasera (w TV widziałem) prosił państwo o wsparcie finansowe aby mogli rozpoczać projekty patentowe, mogliby zmniejszyć rozmiary i zaczęli produkcję.. no ale jak świat światem - wswzystkie polskie nowinki trafiają na zachód. I tam tez skonczył niebieski laser... Chyba - bo takie doniesienia słyszałem 2 lata temu. A co teraz ? Musiałbym na googlach poszperać.
[#16] Re: Pierwsza nagrywarka Blu-ray od Panasonica

@thorin_1979, post #12

Hehe - to już czytałem gdzieś wcześniej ale nie w odniesieniu do blueray.. bodajże chodziło o zwykłe zabezpieczenie płatnej tv w sieciach kablowych.
Sam fakt że stajemy się światem kontrolowanym przez media hehe ;)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem