[#1] Nagrywarka SATA - co to jest?
Mam nagrywarkę Pioneer 215 na interfejsie SATA, wpiętą w "Secondary Master". Dysk Samsung 320GB F1, wpięty na "Primary Master", Sata 2 - mode ustawione na "Enchanced" i tak wykryte są oba urządzenia.
Problem dotyczy jednak sytuacji, gdy:

otwieram okno Mój Komputer (widok ustawiony celowo na Lista/Szczegóły) i to okno w scrollowaniu, strasznie szarpie, działa skokowo. Po wypięciu nagrywarki (z zasilania), zarówno i okno Mój Komputer, jak i sam Windows XP działa wyraźnie responsywniej. Na dysku DMA jest, na nagrywarce wyświetla Ultra-DMA 4, ale gdy tylko ją podepnę (właśnie te moje testowe okno Mój Komputer, zaczyna działać ślamazarnie). Tak jakby coś w tle ten napęd robił/zakłócał. Autoruny walczyłem, jedyne co działa to całkowite odłączenie napędu. Zasilacz mam Corsaira 450W.
Wspomnę, że na 2 starszym sprzęcie pod SocketA, mam DVD LG 4167B na ATA i takie same objawy.

?

PS. Wszystko zaczyna śmigać wówczas, gdy włożę jakąś płytkę i ją załączy, wtedy m.in okno ładnie i szybko się skaluje. Później znowu natępuje dziwne "stępienie" wszystkiego, gdy napęd jest pusty i bezczynny.



Ostatnia modyfikacja: 16.11.2008 15:24:10
[#2] Re: Nagrywarka SATA - co to jest?

@Dave, post #1

Napisz jakie ustawienia dotyczące SATA masz do wyboru w biosie. Ja mam Pioneera 212 (troszku starszy model).
Zacznij od wgrania nagrywarce nowego firmware (mi to pomogło na problemy z powolnym nagrywaniem na niektórych programach).
W Biosie spróbuj przestawiać tryby SATA (możesz mieć m.in. RAID, IDE itp.. niektóre biosy mają nawet ustawienie, że SATA zachowuje się jak SCSI i chodzi na takim sterowniku). U mnie wszystko działa dobrze na IDE (pod WinXP), a jak miałem Viste to szybcej i zgrabniej chodziło pod RAID (pod XP trzeba mieć sterowniki na dyskietce, ale takiemu leniowi jak mi nie chce się tego nagrywać ;) ).
Pozdrawiam i życzę powodzenia w bojach.
PS:W razie problemów napisz PM albo coś.
[#3] Re: Nagrywarka SATA - co to jest?

@offca, post #2

opcje: IDE, RAID, AHCI.

Bios nagrywarki - 1.19

Używam trybu IDE. XPek instaluje się bez wołania o SATA-drivery... te dopiero wrzucam z mobo-driverów (Foxconn P35A), czyli jak chipset instaluję.
Jak odłączam DVD-Ram (bo tak widzi), to od razu XP chodzi raźniej. W robocie zauważyłem, że starsze kompy wiela lepiej śmigają niż tutaj mój "gwintel".

Coś nie tak do płyty wpinam, uważam. Twardy niby jest SATA-II, nagrywarka SATA-1... hmm. Nic powalczę i nie męczę, bo problem wymaga mojej "drapaniny" i jest raczej na kilka dni ;)
[#4] Re: Nagrywarka SATA - co to jest?

@offca, post #2

Chyba rozwiązane!

Otóż dopiero po postawieniu XP, na ustawieniu napędów w BIOSie - AHCI + drivery w czasie instalacji z dyskietki dla ICH9, pokazały, że teraz szybciutko wszystko biega.
Wspomniałeś o tej dyskietce, to mówię pójdę tym tropem.
[#5] Re: Nagrywarka SATA - co to jest?

@Dave, post #4

Czasem obejście lenistwa dużo w życiu pomaga :) Może i ja sobie w końcu takową dykietę przygotuję i troszke mi system przyśpieszy...
[#6] Re: Nagrywarka SATA - co to jest?

@offca, post #5

System bardzo przyspieszył. Teraz wiem, czemu pod Vistą mi WinUAE znacznie szybciej biegało. Swoją drogą dusił się ten sprzęt na wcześniejszym ustawieniu.
Co do zaś scrollowania okna Mój Komputer w ustawieniu Lista/Szczegóły, tutaj coś mnie dalej irytuje i wychodzi, że to coś z sterownikami/kartą graficzną - dokonfigurowaniem. Niby wciąż to nie tak super płynnie się skaluje. Tylko włącze "Kafelki" i jest zasuw, wracam na Lista/Szczegóły i szarpie. Z kolei przejście na ustawieniu Lista/Szczegóły np. do jakiejkolwiek partycji i problem znika. Grafika to Asus HD3650.

Dodam, że "zasuw" zaczyna się z momentem włożenia płyty do napędu.



Ostatnia modyfikacja: 18.11.2008 00:14:58
[#7] Re: Nagrywarka SATA - co to jest?

@Dave, post #6

Dziwnym też jest dla mnie to, że tacka napędu, jeśli wysunięta, po resecie nie wsuwa się z powrotem automatycznie. Zawsze jakoś było to charakterystyczne dla napędów różnych.
[#8] Re: Nagrywarka SATA - co to jest?

@Dave, post #7

Jednego problemu też nie umiem sobie nazwać/wytłumaczyć. Dlaczego na jednych komputerach po włożeniu płyty i włączeniu "Mój Komputer" zawsze jest dostęp do wszystkiego, a na innych maszynach łącznie z moimi następuje dziwny "freeze" do czasu rozpędzenia napędu.
?
[#9] Re: Nagrywarka SATA - co to jest?

@Dave, post #7

To jest normalne przy urządzeniach SATA. Nie mają one sygnału resetu tak jak urządzenia IDE/ATA (słynny wśród Amigowców ostatni pin na taśmie ;) ). Nie widziałem jeszcze nagrywarki/napędu SATA, który podczas resetu/włączania/wyłączania PC sam się zamykał.
Co do freeza. U mnie teraz jest podobnie. Gdy wkładam płytę (szczególnie czystą) to komp na chwilkę się freezuje, ale trwa to na tyle krótko, że mi nie przeszkadza (około 3 sekund). Może jak będę miał więcej chęci to jakoś to ustrojstwo zmobilizuję do normalnej pracy, ale teraz mam wielki brak czasu i ochoty ;)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem