@(V)(I)mothe(P),
post #1
Do czego potrzebujesz tego oprogramowania?
Najsensowniejszym wyborem, który nie został tu wymieniony, wydaje się być Wordpress, dostępny na licencji GPLv2. Prosty (w obsłudze), szybki, efektywny, z masą wtyczek. Jasny i przejrzysty kod, sam głównie z niego korzystam. No i do tego częste aktualizacje - cholernie bezpieczny i stabilny. Do tego masa gotowych styli. Trochę gorzej z wydajnością, jeżeli nie dysponujesz dynamicznym serwerem, przy kilkunastu tysiącach odwiedzających on-line potrafi zmulić. Ale wystarczy dorzucić wtyczkę Super Cache, która w sytuacjach zagrożenia stabilności, dla użytkowników nie korzystających z dynamicznej treści, zamienia ją w statyczną, bez straty funkcjonalności. Genialne rozwiązanie.
Chociaż w założeniach miał być systemem stricte pod blogi, obecnie rozwinął się do tego stopnia, iż blog to rzecz drugorzędna, dostępna od razu po kilkuminutowej instalacji - nadaje się on na każdy rodzaj witryn, nawet społecznościówki z portalem informacyjnym i forum (jest oficjalna wtyczka wydana przez Automattic, która w 5 minut zmieni podstawową instalację w w/w portal). Proponuję, abyś wrzucił go sobie na jakiś serwer i trochę się nim pobawił, bądź skorzystał z wordpress.com (ale tam funkcjonalność jest ograniczona - chyba, że wykupisz pakiet).
Z Wordpressa korzysta naprawdę wiele firm, więc można też mówić o prestiżu - nie jak w przypadku innych, darmowych softów - weżmy np. The New York Times, Research in Motion (Black Berry), Nokię, MIT, McAfee czy np. takiego Forbesa. Stron marek rozpoznawalnych na całym świecie Wordpress prezentuje na swojej globalnej stronie kilkaset. Do tego dochodzi np. Flickr, który udostępnia użytkownikom założenie bloga, który technicznie bazuje właśnie na WP.
Z góry możesz olać Drupala i e107. Pierwszy jest znany ze swojej elastyczności i również wykorzystywany w większych projektach, ale wymaga poświęcenia mu większej ilości czasu, o ile nie interesuje Cię publikowanie prostych notatek. Jest to system, który w testach na czystej instalacji zdobywa najmniej punktów za intuicyjność obsługi od strony administratora, niewiele lepiej jest z użytkownikiem.
e107 to kloc. W porównaniu do WP intuicyjność obsługi panelu administracyjnego też kuleje. Generalnie system to poprzednia epoka, coś w stylu EF IV.
http://pl.wordpress.org/
Ostatnia aktualizacja: 18.02.2012 14:44:12 przez Geekboy68k
Ostatnia aktualizacja: 18.02.2012 14:50:00 przez Geekboy68k
Ostatnia aktualizacja: 18.02.2012 14:50:52 przez Geekboy68k