[#1] Najlepszy kernel dla Amisystemów
Witam
Tak mnie naszło (nachodziło od jakiegoś czasu) w kwestii dostosowywania systemów amigowych (AOS 4.x, MorphOS, AROS) do wymagań użytkowników i nowego hardware, jaki powinien być waszym zdaniem, i dlaczego nowy kernel takiego systemu (wszystko jedno którego z tych trzech). Nie ma się co oszukiwać, że przy tych siłach i środkach, którymi dysponuje rozczłonkowane środowisko, nie ma szans na tworzenie rzeczy zupełnie oryginalnych i niszowych, bo czas ich ukazania jest zbyt długi. Nawet jak coś się ukazuje, to najczęściej na sprzęt, który albo jest na wylocie, albo za chwilę będzie. Pytam całkiem serio, co powinniśmy jako użytkownicy wybrać i tym samym zasugerować tym, którzy potrafią wykorzystać to i zrobić system z amigowym klimatem. Taka migracja czeka nas i nie ma na to siły, inaczej w którymś momencie rozwój systemów NG zastopuje w ogóle. Proszę o rzeczowe wypowiadanie się w temacie, a nie wygłupianie się.

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2014 23:03:00 przez Ender
[#2] Re: Najlepszy kernel dla Amisystemów

@Ender, post #1

Ja bym się nie bawił w kernel linuksa, bo wtedy wszystko traci sens i automatycznie stajemy się pingwiniarzami. Obecnie jeszcze nimi nie jesteśmy, bo oprócz GIMPa i spółki, na nowych systemach odpalamy nasze własne aplikacje pisane pod Intuition ;)

Mi się wydaję, że najbardziej przyszłościowy z całego towarzystwa jest AROS. Tak mało się o nim mówi, właściwie się go traktuje jako ciekawostkę i mało kto go używa... a właściwie nie wiem czemu.

Z całym szacunkiem do projektu MorphOS (który wydaje mi się w tym momencie najbardziej stabilny i używalny) oraz AOS4 - siedzenie na PPC to jak dla mnie ślepa uliczka. G5 to już platforma przestarzała, ktoś coś mówi o wypuszczaniu jakichś nowych procków, ale jak dla mnie takie zapowiedzi przy dominacji x86 można włożyć między bajki.

A AROS? On nie jest aż tak bardzo zależny od platformy i jest przede wszystkim otwarty - jak bym miał kaprys i trochę czasu to bym go mógł odpalić na jakiejkolwiek konfiguracji. Sama jego idea wydaje się być Świętym Graalem Amigi - mamy reimplementację systemu 3, którą można swobodnie rozbudowywać w dowolnym kierunku, teraz jeszcze do tego dochodzi alternatywny kickstart, tak naprawdę gdyby było trochę więcej chętnych do dystrybucji Vision, to myślę że byśmy mieli z tego systemu niezły i wygodny kombajn na nasz stary sprzęt, bo dalszy rozwój to też możliwość redukcji wymagań sprzętowych.

Jeżeli myślimy o rozwoju platformy klasycznej (m68k) to stawiałbym właśnie na AROSa. Jeśli jeszcze w tym stuleciu doczekamy się natAmi, to nie wyobrażam sobie instalować na tym WB3, tylko też AROSa. Jeśli myślimy o nowym, obecnie rozwijanym sprzęcie (x86, ARM) to nie bawiłbym się w żadne linuksy ze skórką workbenczową, tylko też bym wybrał AROSa. Wydaje mi się, że przesiadka Morfa lub AOS4 na coś innego niż PPC, to marzenie ściętej głowy.

Swoją drogą, gdyby AROS pozwalał na butowanie z USB, to już bym pewnie dawno na nim siedział i go aktywnie testował, być może nawet rozwijał. Zwłaszcza, że jest nadzieja na dobre sterowniki graficzne, patrząc na ostatnie zawirowania wokół SteamOS i zapowiedzi nVidii wypuszczenia otwartych sterowników dla linuksa.

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2014 08:58:23 przez teh_KaiN
[#3] Re: Najlepszy kernel dla Amisystemów

@teh_KaiN, post #2

Ja osobiście wolałbym x86 niż ARM, najlepiej takie APU od AMD, bo do naszych potrzeb wystarczy. Pytanie, czy jakikolwiek system z wymienionych jest w stanie obsłużyć tę platformę w stopniu podobnym do tego co oferuje np. Linux, BSD, inne? Zintegrowanie UAE z systemem, możliwość kupienia w miarę taniego x86, które w porównaniu z ARM, czy PowerPC jest jakoś oprogramowane, są sterowniki, które można próbować zaadoptować to rozwiązanie, które powinno nas zainteresować. W sumie to szkoda, że taki A-EON nie zaproponował nowej Amigi na AMD APU, każdy się boi, że środowisko się wypnie, ale gdyby tak patrzeć, to PPC też jest be.
Ja bym tak całkiem tego Linuksa nie skreślał, podobnie jak innego rozwiązania, bo przy przejściu na inną platformę z czegoś trzeba będzie skorzystać i warto bardziej niż na procku skupić się na jądrze, sposobie jego organizacji i rozwiązaniach jakie proponuje, czy nam to się podoba i dlaczego tak lub nie.

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2014 09:23:46 przez Ender
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem