[#1] x86 versus ARM po raz kolejny...
...i luźne dywagacje z tym związane. W temacie, gdzie się pojawiły nijak nie pasowały, za to tu pasują jak ulał.
[#2] Re: Amiga X1000/X5000
X86 mimo że jest najtańszy i najwydajniejszy jest dzisiaj mniej sensownym bo lepiej iść w stronę ARM. Środowisko Amigowe z jekiegoś powodu nienawidzi X86 a ARM jest już całkiem neutralny. Poza tym ARM może pracować w trybie BigEndian co robi dość dużą różnicę dla systemów neo-amigowych a dokładniej implementacji transparentnej emulacji 68K i PPC które są także BigEndian. W X86 nie da się tego zrealizować w ten sposób.

ARM się rozwija. Bodajże w tym roku lub przyszłym ma wyjść platforma AMD w której będzie płyta a do niej do wyboru dwa cepy, jeden AMD64 a drugi ARM64 i właśnie ten drugi byłby dla rozwoju systemów Amigowych idealny. Jako że byłby to normalny mainstreamowy produkt to cena powinna być normalna.

W sumie na AOS4 nie liczę ale MOS w sumie czemu nie. Są przebąkiwania porcie na jedną płytę z APU AMD64 ale jakoś mi się to nie widzi bo były by marudzenia że to X86 i żadne nazywanie go "AMD64" by tego nie zmieniło. Zresztą był czas gdy wyszły AMD64, już wtedy można było kolonizować tą plarformę. Jaki sens miałoby czekanie ponad 10 lat aby teraz to robić?. ARMa za to wszyscy przyjęliby z otwartymi ramionami. Jeżeli są jakieś prace nad portem na AMD64 to przydadzą się do portu na ARM64.

W każdym bądź razie moja opinia jest taka że portu na AMD64 nie chcę, a już tym bardziej jeśli miałby to być port na konkretną jedną płytę z APU AMD64 czyli trzeba by kupować nowy komputer. I myślę że nikt takiego portu nie chce. ARM64 to już zupełnie inna bajka i innej przyszłości dla Amigi niż ARM nie widzę.
[#3] Re: Amiga X1000/X5000

@XoR, post #2

Nie przypominam sobie żeby było pisane gdziekolwiek konkretnie o AMD APU. Jedynie o architekturze AMD64 co wcale nie znaczy, że musi to być produkt AMD.
[#4] Re: Amiga X1000/X5000

@XoR, post #2

Nie przyjąłbym z otwartymi ramionami arma bo to nadal sa dość kiepawe procki i nie dają nic prędkosciowo ponad to co już mamy.
[#5] Re: Amiga X1000/X5000

@XoR, post #2

Tak, można na ARM, już całkiem było by tanio.
LittleEndian nie stanowi tu jakiegoś problemu, a moc obliczeniowa potężna.
Wyobraź sobie procek 4 rdzeniowy po 3GHz, do tego system amigi który jest idealny do wykorzystania możliwości kart graficznych jako jednostek obliczeniowych.
Taki system pokazał by jakie są realne możliwości blaszaka, obecnego blaszaka.
[#6] Re: Amiga X1000/X5000

@michal_zukowski, post #4

wg. różnorakich testów nie jest źle np. http://www.7-cpu.com/
ani wydajność na cykl zegarowy nie jest zła ani sam zegar
PowerPC jakie faktycznie są i będą dostępne dla MOSa do wykorzystania są co-najwyżej porównywalne z obecnymi ARMami. Kultura pracy takiego Cortex-A57 a PowerPC G5 2.5GHz to przepaść

oczywiście jako baza dla systemu amigowego najlepszy byłby jakiś Pentium G3258 podkręcony do tych 4.5+GHz i obsługa iGPU aby się już z Radeonami nie utryniać ale w tym przypadku jest jedno ALE tzn. "czemu nie dokonano przejścia na x86 te 10 lat temu?"

poza tym gdyby MOS był na X86 to byłby na równi porównywany z AROSem, a jak wiadomo dzisiaj jedyny powód że MOS się liczy w środowisku a AROS nie to właśnie fakt że MOS jest na cepie non-x86. MOS a AROS to podobny poziom systemu. MOS ma ciekawą emulację 68K i jako że działa na PowerPC obsługuje programy napisane dla kart turbo z tym cepem. Przejście na X86 wszystko to by zabrało a ewentualna obsługa musiałaby być dodana tak jak jest to zrealizowane w AROSie. WinUAE ma obsługę PPC więc AROS pewnie też za jakiś czas się jej doczeka więc wszystko to będzie tam dostępne, na pewno wcześniej niż w ewentualnym porcie MOSa a X86. Ewentualna konfrontacja na platfrormie X86 byłaby ogormną porażką MOSa więc to odpada.

emulacja jako taka nie ma kompletnie sensu przynajmniej użytkowego (dla programisty to zupełnie inna bajka) bo gdyby ludzie mieli używać emulatorów to by używali 68K na Amithlonie tudzież innym podobnym wynalazku tudzież poprostu WinUAE

także są tylko i wyłącznie dla MOSa dwie opcje:
1. zostać na PowerPC i kolonizować ewentualne nowe płyty główne z PowerPC jeśli będą dalej powstawać
2. kolonizować ARMy z obsługą BigEndian, najlepiej te od AMD jeśli takową będą posiadały
[#7] Re: Amiga X1000/X5000

@XoR, post #6

Ja myślę że najlepszą robotą dla MosTeamu będzie nie robienie nic w kierunku x86. Nie byłbym skłonny zakupić takiej licencji. Cała zaleta to inność, a PPC ją ciągle zapewnia. Intel powoli się kończy, Microsoft podobnie. Wielcy są jak rośliny podpędzone nawozem, upadają od własnego ciężaru....
[#8] Re: Amiga X1000/X5000

@Voyox, post #7

Nie bardzo to rozumiem.
Mogę zrozumieć wstręt do Microsoftu.
Mógł bym jeszcze zrozumieć wstręt do platformy PC.
Ale to mi zakrawa na małą hipokryzję.
Ponieważ złącza PCI, PCI-E, AGP z platformy PC wykorzystujecie.
Myszy, klawiatury z platformy PC wykorzystujecie.
Karty graficzne, dźwiękowe z platformy PC wykorzystujecie.
Złącze USB, na którym Microsoft łapę trzyma wykorzystujecie.
Toż to już jest PC i żaden procesor tego nie zmieni.
Więc zamiast wykorzystać płyty główne wykonane fachowo i bezawaryjne praktycznie.
Z mocnym procesorem i tanie.
To z uporem maniaka kupujecie, żałosne pod względem wydajności, niedopracowane i awaryjne.
Nie zgodne z tradycyjną amigą i bardzo drogie, amatorskie wypociny kryjące gdzieś w swej nazwie hasło amiga.
Stwierdzenie, że intel powoli się kończy nie jest niczym poparte.
Zwłaszcza w porównaniu z PPC który już się dawno skończył.
Ale jeśli chcecie kupujcie te swoje PC-AMI na PPC w BGA.
Widział ktoś prawdziwy, wydajny procesor montowany na BGA? :D
[#9] Re: Amiga X1000/X5000

@Kamikadze, post #8

To kwestia systemu operacyjnego i na czym można go uruchomić. Stare motorolki 68k nie dają wielkiego pola manewru a przejście z 68k na PPC było o wiele prostsze niż na inne architektury. Łatwiejsze od przepisania systemu i zerwania kompatybilności jest dostosowanie systemu do nowszych komputerów z procesorem PPC.
Swego czasu Apple, jak i jego fani, też często podkreślali odrębność platformy właśnie procesorem PowerPC, po przejściu na x86 przez krótki czas były akcje niezadowolenia aż wszyscy ten ruch ostatecznie zaakceptowali (inna sprawa, że tam mieli kasę na licencję na Rosetę do transparentnej wirtualizacji od IBM co ułatwiło przejście bez utraty pełnej kompatybilności).
Moim zdaniem system powinien być maksymalnie niezależny od architektury tak by można było łatwiej go przenieść. Dzisiaj ciężko znaleźć jest jakiegoś fana Apple co dalej jest maniakiem tej odrębności z marketingowego materiału o PPC z dawnych lat.

Na stare motorolki nie ma sensu rozwijać żadnego systemu amigowego bo to nie ten target - AmigaOS 3.x to jak widzę fani łatek na system, lubiący te stare rozwiązania typu toporny Workbench i hakowanie systemu, od startup-sequence, przez biblioteki, zamienniki systemowych funkcji po modyfikowane moduły do flashromu czym się da i sprawdzanie co się z czym przypadkiem nie gryzie lub czy trzeba przeczyścić jakiś styk na karcie turbo lub docisnąć FastAta. Taki klimat. Moim zdaniem to ciągnie w dół, a rozwój jest gdzieś indziej i jest tylko i wyłącznie w systemie operacyjnym - niezależny od tych chipsetów (świetnych kiedyś, dzisiaj fajnych w kontekście sentymentu i muzeum) i amigowych standardów, które też były kiedyś i są fajne w kontekście historycznym, też dla majsterkowiczów, ale to jest przeszłość, sentyment jak trabant, polonez, maluch, garbus czy syrenka :)
[#10] Re: Amiga X1000/X5000

@grxmrx, post #9

I tu się zgadzam w 100%
Mówiąc o rozwoju, rzeczywiście masz na myśli jakieś zaistnienie na rynku.
Gdy by jakiś system pojawił się na jakąś poważną platformę, ARM czy PC.
Chętnie bym zainwestował gdy by był naprawdę sensowny.

W kontekście historycznym i jako platforma do zabaw i majsterkowania to nie widzę lepszej jak 68k. Czy x86 nie mylić z IA32, IA64.
Problem, natomiast z majsterkowaniem przy x86 jest taki, że tam nic nie trzeba majsterkować bo wszystko jest gotowe.
Amiga z tego co widzę jest zupełnie inną platformą niż PC czy ten wynalazek na PPC.
Siła amigi nie leży w procesorze lecz w procesorach specjalizowanych.
Dla tego miała lepsze możliwości swego czasu niż PC czy cokolwiek wtedy było.
Ale zarazem była droga, a rozbudowa przewyższała koszt komputera.
Teraz się to zmieniło, mamy tanie FPGA i możemy rozbudowywać tę platformę z zachowaniem zgodności wstecznej.
To nigdy nie będzie coś co może konkurować z inną platformą, ale może dać satysfakcję nam samym.

Ale jeśli chodzi z zerwaniem z przeszłością i rozwój systemu to niema w tej chwili żadnej platformy prócz PC. Bo pakowanie się w PPC czy w używane by nie powiedzieć zużyte jabłka, to nie jest rozwój. Teraz PC bardziej przypomina Amigę niż ten nowy wynalazek.
Mamy procesor główny, procesor graficzny wykorzystywany zamiennie do obliczeń zmiennopozycyjnych, ktoś nie chce to ma zwykły kodek dźwiękowy, ja mam akurat procesor sygnałowy i wszystko ma od groma własnej pamięci.

Dużo by o tym pisać, ale w takiej formie jak obecnie, rozwój systemu to kręcenie się w kółko.
Skoro na platformie położyliście krzyżyk, to trzeba iść dalej.
[#11] Re: Amiga X1000/X5000

@Kamikadze, post #8

Widział ktoś prawdziwy, wydajny procesor montowany na BGA?

Mógłbyś rozwinąć temat „rodzaj obudowy procesora, a jego wydajność”?
[#12] Re: Amiga X1000/X5000

@Krashan, post #11

A cóż tu rozwijać?
[#13] Re: Amiga X1000/X5000

@Kamikadze, post #10

Ja to skwituję inaczej. Rozwój systemu operacyjnego obecnie to brodzenie w bagienku.
Patrząc np. na Androida, to jest odkrywanie tego co już odkryte tylko w mniejszej skali.
Chodzi głównie o napływ pieniędzy. Sam rozwój Windows to potwierdza. Historia rozwoju tego systemu to jedno wielkie oszustwo, to sprzedawanie ciągle tego samego trabanta tylko ciągle ktoś go picuje. A co mają zrobić zwykli ludzie ? Klienci ? Kupują to co im na siłę wmusza rynek. Jest parę perełek które próbują coś podkraść z rynku (Rasspberry Pi).
Mam tego Maca G5 i do moich potrzeb jego wydajność jest wystarczająca.
W 95 % przypadków ludzie kupują komputery wydajne, z 3-4 GHz prockami, 4-8 gb ramu i inne ficzery, a używają tego sprzętu do surfowania po sieci oraz oglądania filmów.
Nie mówię tu o grupce entuzjastów, graczy ale o zwykłych klientach którzy z jakiś tam względów kupili komputer i używają go identycznie jak ludzie którzy robili to na Windows 95 ok, racja

Siła Amigi leży w tym że można na niej się nieźle pobawić mimo upływu tylu lat.
[#14] Re: Amiga X1000/X5000

@Voyox, post #13

Masz tu wiele racji.
Jednak, że są inne aspekty, których nie bierzesz pod uwagę.
Zakładam, że piszesz to jako zaawansowany użytkownik.
Znający technologię i potrafiący dobrze administrować komputer.
Znam jednak wiele użytkowników, którzy nie rozumieją technologii.
Nie potrafią naprawić systemu, czy systemu plików.
Ale świetnie sobie radzą z przeglądarką czy pakietem office.
Z ich punktu widzenia systemy się rozwijają, są bardziej przyjazne.
Dla mnie Windows idzie w kierunku nie do zaakceptowania.
Android nigdy do niczego się nie nadawał to tylko takie coś do telefonu.
Na najbliższą przyszłość jestem zdany na linuxa, ewentualnie stare windowsy.
Win95 to może nie bardzo, ale win98 był naprawdę świetny.

Amiga, C64 czy Atari jeszcze długo będą bawić, aż nasze pokolenie nie wymrze bo młodsze to nie bardzo będzie wiedzieć o co chodzi?
[#15] Re: Amiga X1000/X5000

@Voyox, post #13

W 95 % przypadków ludzie kupują komputery wydajne, z 3-4 GHz prockami, 4-8 gb ramu i inne ficzery, a używają tego sprzętu do surfowania po sieci oraz oglądania filmów.


tylko dzisiaj surfowanie po sieci i oglądanie filmów w porządnej jakości wymaga sporo mocy oraz pamięci. Windows 95, a także 98 też jako systemy nie nadają się dzisiaj do użytku, nawet NT 4.0 - najlepszy Windows lat 90.
[#16] Re: Amiga X1000/X5000

@belfegor, post #15

Ciekaw jestem też skąd te 95% wzięte. Ocena z otoczenia znajomych, czy własne życzenie żeby tak bylo, więc można napluć na 'zły' rozwój i ślepote ludzi. Opinia to nadal opinia, podawanie jej jako faktu nie wyniesie jej do tego stanu.

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2015 11:13:56 przez Xortas
[#17] Re: Amiga X1000/X5000

@Xortas, post #16

Ciekaw jestem też skąd te 95% wzięte.


Zapewne z najlepszego źródła, które popierają takie stwierdzenia, z dupy.
[#18] Re: Amiga X1000/X5000

@Voyox, post #13

większość Twoich postów to wylew żali na Wintela i inne narzekanie. Klienci mają gdzieś Twoje opinie na temat tego co Tobie się wydaje fajne i na czym wg. Ciebie można się pobawić a na czym nie, i dla niech czy to by był Intel z Windowsem czy AmigaOS na Amidze z M68K nie robiłoby absolutnie żadnej różnicy. To że Ty nie potrafisz się cieszyć z PC to jest tylko i wyłącznie Twój problem i niczyj inny.

Rozumiem przywiązanie i sentyment do marki ale to co próbujesz w każdym praktycznie poście uprawiać to zwykłe obrzydliwe fanboystwo. W przypadku produktu retro który umarł ponad 20 lat temu to naprawdę nie jest nawet zabawne. Systemy takie jak AmigaOS4 i MorphOS są technologicznie w latach 80/90tych i reprezentują całkowity systematyczny i persystentny brak rozwoju. To do nich porównujesz Windows? No bo skoro piszesz że Windows się nie rozwija to rozumiem że masz na myśli jako punkt odniesienia jakiś system który się rozwija... jaki to system? Któryż to system jest taki dużo bardziej rozwinięty od Windowsa?

Zwyczajnie pitolisz głupoty. Pewnie szukasz poklasku bo to forum amigowe. Zapewniam Cię jednak że takie posty jak te które napisałeś w tym temacie wywołują tylko niesmak na twarzach ludzi je czytających, nawet jeśli robią to przez OWB.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem