[#1] "LOADING..." videocast o tematyce Retro
W internetach pojawiła się nasza nowa inicjatywa czyli videocast "Loading..." poruszający tematykę kultury Retro - gry, komputery, konsole, wydarzenia i modding.

Pierwszy odcinek w którym dyskutujemy o grach karate, analizujemy dostępne na rynku czytniki kart dla 8-bitowców i prezentujemy ufundowane na kickstarterze projekty dla C-64 https://www.youtube.com/watch?v=HtMislI0Rhk

Drugi odcinek programu, w którym przypominamy wspaniałe czasy Giełdy, analizujemy dostępne okablowanie audio-video dla retro-sprzętów oraz przybliżamy projekt o kryptonimie "Mega65".
https://www.youtube.com/watch?v=30Zx1FsA4Mg
[#2] Re: "LOADING..." videocast o tematyce Retro

@Kiender, post #1

W nowym odcinku programu min. coś dla Amigowców czyli omówienie czytników kart 16-bit. Ponadto dyskusja o początkach dystrybucji legalnego oprogramowania w Polsce

https://www.youtube.com/channel/UCtN091eVcegkAt4vdXlVp9Q
[#3] Re: "LOADING..." videocast o tematyce Retro

@Kiender, post #2

Z odcinka na odcinek oglądalność spada. Czy ma ktoś pomysł czemu?
[#4] Re: "LOADING..." videocast o tematyce Retro

@ZbyniuR, post #3

Zajawka na "retro" już się powoli kończy(na szczęście - co za dużo to i świnia nie zje).
[#5] Re: "LOADING..." videocast o tematyce Retro

@Diabeł, post #4

A skąd pomysł że popularność retro spada ? Chyba jest na odwrót patrząc na ilość imprez retro, dyskusje na forach i facebooku, ilość aukcji internetowych, nowe wydawnictwa o retro ( głównie z UK ) czy kolejne produkcje na 8/16 bitowe sprzęty
[#6] Re: "LOADING..." videocast o tematyce Retro

@Kiender, post #5

A skąd pomysł że popularność retro spada ?


To nie pomysł to po prostu widać. Znajomi przestali korzystać z 8-bitowych dzwonków. Komodorki z powrotem wróciły do pudeł na strychu. W internecie zaczął powoli zanikać boom na retro. Tak jak każda chwilowa moda tak i retro powoli wraca na dno szafy. Taka jest kolej rzeczy, że wszystko przemija. Fanatycy i zatwardziali fani dalej będą się zajmować i promować retro ale to znikomy promil.
[#7] Re: "LOADING..." videocast o tematyce Retro

@Diabeł, post #6

Wracamy na antenę z drugim sezonem programu „Loading…”. W nowym odcinku ucinamy sobie dłuższa pogadankę o 8-bitowej rodzinie Commodore: pierwsze sukcesy PET i VIC-20, kombinacje Jack’a Tramiel’a, dominacja C64, wojna Atari-Commodore na naszym podwórku, klapa linii C-16/Plus4 i eksperyment C64 Game System. Na zakończenie kilka słów o ponownym wydaniu kultowej polskiej gry - Electro Body.

link
[#8] Re: "LOADING..." videocast o tematyce Retro

@Kiender, post #7

Zrobilibyście coś nowego/świeżego. Np. co się teraz dzieje z synami Tramiela oraz jaka była ich rola w Commodore i jaki mieli oni wkład.
[#9] Re: "LOADING..." videocast o tematyce Retro

@Diabeł, post #8

lub z córkami siedzi, pije i chrupki
[#10] Re: "LOADING..." videocast o tematyce Retro

@Kiender, post #1

Nowy odcinek mocno w amigowych klimatach. Bierzemy się za MOONSTONE - gameplay, dyskusja, mało znane fakty z historii i parę ciekawostek o tej kultowej grze
link

Ponadto nawijamy o symulatorach lotniczych z epoki 8/16 bit
link

Oraz "Kopsnij żetona" czyli wspomnienie salonów arcade
link

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2015 18:05:03 przez Kiender

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2015 18:05:28 przez Kiender

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2015 18:05:39 przez Kiender
[#11] Re: "LOADING..." videocast o tematyce Retro

@Kiender, post #10

Dla mnie videocast to jakaś pomyłka jeśli większość czasu spędzacie tylko na gadaniu + a to co się wyświetla to w zasadzie tło, nic interesującego.

Jest rzesza ludzi, którzy za to z radością by łyknęła to co robicie w formie podcastu, czyli pliki audio + kanał RSS. Byłoby fajnie gdybyście wyszli z taką funkcjonalnością.
[#12] Re: "LOADING..." videocast o tematyce Retro

@Sokok, post #11

Tu jest wersja audio
link

Co do programu to aktualna forma nam odpowiada i jak sądząc po feedbacku na YT ludziom też się podoba. Jeśli jednak ktoś myśli, że to rzadkie g**no - nie mam nic przeciwko. Oczywiście inne opinie nas cieszą i jest nam przykro, że nie zdołaliśmy kogoś zainteresować naszą produkcją, ale nie jesteśmy źli, obrażeni lub pogniewani. To nie koniec świata :)
[#13] Re: "LOADING..." videocast o tematyce Retro

@Kiender, post #12

No bomba! I to jest pomyslunek o innych. Dzięki!

K
[#14] Re: "LOADING..." videocast o tematyce Retro

@Kiender, post #12

Ściągnąłem. Zobaczymy o czym tam gadacie, panowie :)
[#15] Re: "LOADING..." videocast o tematyce Retro

@Kiender, post #10

Panowie, wszystko ok, tylko dlaczego tyle mitów o Moonstone?

Po kolei, z tego co pamietam:

1. Na orki z włóczniami stosuje się unik dół+fire. Po co to latanie jakby ktoś miał ogień w gaciach. Zresztą sporo ataków tak można uniknąć.

2. Czego nie unikniesz tym, zablokujesz dół-tył+fire. Oczywiście poza niektórymi atakami, jak np potwór błotny czy szarżujące potwory. Tam zostaje "mettoda płonących gaci" OK

3. Na końcu jest nie Meduza tylko "pani wiatrów" (o ile dobrze pamiętam) rażąca piorunami

4. Sztylety się rzuca góra-tył+fire

5. Najlepszy miecz można też kupić w sklepie z magicznymi rzeczami, ale jest losowy.

6. Smok jest niezmiernie prostym przeciwnikiem... traktuję go jako "bonus" i zawsze staram się go złapać. Grunt to zachowanie odpowiedniej odległości i skuteczna metoda "płonące gacie 3" ok, racja

Jeszcze coś było, ale już nie pamiętam i szczerze powiedziawszy nie obejrzałem do końca... po prostu zostałem przygnieciony ilością "historii z palca wziętych"

Ogólnie pomysł dobry, ale wypadałoby się przyłożyć bardziej przed recenzją. Inaczej wychodzą brednie i bujdy.

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2015 18:50:29 przez Solo Kazuki
[#16] Re: "LOADING..." videocast o tematyce Retro

@Kiender, post #1

Przez ostatnie tygodnie obrodziło nam w nowe odcinki, niektóre mocno w klimatach amigowych szeroki uśmiech

Prezentacja czarnej Amigi 500 na sterydach link

Omawiamy gry Team 17 czyli czołowego amigowego dewelopera
link

Dyskusja o Defender of the Crown z okazji 30-lecia wydania gry link
[#17] Re: "LOADING..." videocast o tematyce Retro

@Kiender, post #16

Sporo nowym materiałów na naszym kanale:

Zanurzamy się w 8-bitowych RPGów, tylko na stację dysków :) https://www.youtube.com/watch?v=anX4q8QXvRE

Przegląd gier od Psygnosis https://www.youtube.com/watch?v=YWmd9ae3enE

Spy vs Spy po latach https://www.youtube.com/watch?v=2FjEMyGRQ7o

Montezuma's Revenge, historia prawdziwa https://www.youtube.com/watch?v=w7DmXlV_XHM
[#18] Re: "LOADING..." videocast o tematyce Retro

@Kiender, post #17

Material o 8-bitowych erpegach to kopalnia wiedzy i najlepszy odcinek Loading (nie żeby inne były jakoś specjalnie gorsze). Trochę zazdroszczę Markowi i Hubertowi grania w te gry, w tamtych czasach. Wiedzę o nich jakąś tam miałem (głównie o Ultimach, dzięki zagranicznej prasie) ale żeby grać? Nope. Bez języka to jedno ale bez instrukcji te gry były kompletnie niegrywalne. Żal, że polska prasa ich nie promowana - nie pisała o nich. Przeciez Alternate Reality miażdżyla wszystko i wszystkich w 85r. Widać dzieci, które pisały o grach do Bajtka czy Komputera, nie były w stanie ogarnąć tych gier. Trudno się temu dziwić.
[#19] Re: "LOADING..." videocast o tematyce Retro

@ZbyniuR, post #3

Z odcinka na odcinek oglądalność spada. Czy ma ktoś pomysł czemu?


Odpowiedź jest prosta. Cały ten "program" Loading jest amatorski. Siedzi sobie 3 kolesi, niezbyt sympatycznych, gadają jak przy piwie, mało konkretów, dużo lania wody, kiepska jakość dźwięku (jak im doradziłem aby kupili 3 jednakowe mikrofony - żeby głos był jednolity, to oburzyli się, że jak śmiem zwracać im uwagę...), w tle lecą jakieś losowe obrazki, które nie pasują do treści o których jest mowa w dialogach. Kolesie traktują ten program jako wielkie wydarzenie, a poza garstką osób nikt tego nie ogląda i nie będzie oglądać. Wiele osób zraziło się już wadami wyżej wymienionymi i nie wrócą do oglądania. Proste?

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2016 06:28:54 przez Axel90s
[#20] Re: "LOADING..." videocast o tematyce Retro

@Axel90s, post #19

Może po prostu za dużo odcinków jest, za często i za długie. Ludzie nie mają na to czasu a podawane w nich informacje są im znane od lat.
Nie zgodzę się że obrazki nie pasują do rozmowy. :)
[#21] Re: "LOADING..." videocast o tematyce Retro

@ZbyniuR, post #20

Heh, przecież w Loadingu podawane informacje są drugorzędne. To nie jest program omnibusów uzurpujących sobie wszechwiedztwo w temacie. To po prostu luźne rozmowy, których sednem są ich wspomnienia dotyczące danych gier/wydarzeń. IMO jeden z fajniejszych kanałów na polskiej tubie właśnie ze względu na formę, która jest lekka, przyjemna i opiewa w mnóstwo ciekawostek. "Mało sympatyczni". Heh, ciekawe gdyż odnoszę kolosalnie odmienne wrażenie :)
Jakość głosu nigdy dla mnie problemem nie była, choć ostatnio poprawiono w tej kwestii sporo i ten zarzut można już zaznaczyć jako "nieaktualny".
Tak czy inaczej, Loading, jak każda forma rozrywki, kultury ma swoich fanów jak i osoby, którym to nie odpowiada. Cóż, ja jestem fanem i Loading po prostu uwielbiam.
[#22] Re: "LOADING..." videocast o tematyce Retro

@michalmarek77, post #21

Poprzedni post w pośpiechu pisałem i zapomniałem Loading... pochwalić.
Chociaż nie oglądam wszystkich odcinków bo nie zawsze tematyka z tytułu mnie interesuje, ale generalnie uważam że jest to najmniej przynudzający z polskich kanałów retro z gadającymi głowami, a do tego obrazek zwykle jest ciekawym uzupełnieniem tego o czym mówią. A konkurencja pod względem jakości treści jest za nimi dalekoooo w tyle.

Choć dźwięk mają moim zdaniem nie tyle kiepskiej jakości co po prostu zbyt cichy i muszę wszystkie suwaki na maksa ustawiać i/lub słuchać przez słuchawki. Może koledzy nie mają laptopów i nie zdają sobie sprawy z tego jak cicho ich słychać.

Przyznam że póki ktoś tu nie zwrócił na to uwagi to nie patrzyłem jaką mają oglądalność, Hmmm faktycznie niższa niż np w RetroGralnia, która jest jakoś związana z cykliczną imprezą, i może to napędza im widzów mimo że sporo przynudzają.

A konkurencją dla takich kanałów są te co preferują krótką, zmontowaną jak klipy, dokumentalno-historyczno-encyklopedyczną formę. By wymienić z tych polskich moim zdaniem lepszych arhn.eu lub GRYzonie - Stąd w moim poprzednim wpisie podałem takie a nie inne pomysły na przyczyny mniejszej oglądalności tych dłuższych form. Bo wydaje mi się że czas i koncentracja treści jest tu kluczowa.

Alternatywą dla tych dłuższych filmików jest samo audio, jak choćby w AmiWigilia, które można słuchać niejako przy okazji wykonywania czynności dających się robić na "autopilocie" do których uszy nie są nam potrzebne. Choć w tym konkretnym przypadku mnie się najbardziej podobał ten pierwszy odcinek z Jubim, a potem było już tylko coraz nudniej. Tak szczerze to wolę wywiady czytać, byle nie za długie.

PS.: A jeśli twórcy Loading.. zrobią odcinek o CPC w takiej formie jak o ST, w którym co chwilę przypominali że jest słabszy od konkurencji. To się na nich obrażę i przestanę ich oglądać.
[#23] Re: "LOADING..." videocast o tematyce Retro

@Axel90s, post #19

Siedzi sobie 3 kolesi, niezbyt sympatycznych, gadają jak przy piwie, mało konkretów, dużo lania wody, kiepska jakość dźwięku (jak im doradziłem aby kupili 3 jednakowe mikrofony - żeby głos był jednolity, to oburzyli się, że jak śmiem zwracać im uwagę...), w tle lecą jakieś losowe obrazki, które nie pasują do treści o których jest mowa w dialogach. Kolesie traktują ten program jako wielkie wydarzenie, a poza garstką osób nikt tego nie ogląda i nie będzie oglądać. Wiele osób zraziło się już wadami wyżej wymienionymi i nie wrócą do oglądania


Cóż za smutne, płaczliwe, typowo cebulackie pier%^&lenie Świetnie się ogląda i drobne niedogodności techniczne (tak bym to nazwał, bo faktycznie momentami dźwięk pozostawia nieco do życzenia) w ogóle nie mają wpływu na odbiór całości. I nie przeszkadza też wcale to, że odcinki bywają długie, ja odpalam sobie czasem podczas jakichś mniej absorbujących zajęć, słucham i zerkam "kątem oka". Można się pośmiać, można też dowiedzieć wielu rzeczy, o których nie miało się pojęcia. Szczególnie wielkie dzięki Panowie za odcinek o przygodówkach LucasArts !
[#24] Re: "LOADING..." videocast o tematyce Retro

@ZbyniuR, post #3

Za długie,
totalny brak dynamiki i tempa w dyskusji,
brak przerywników np. full screen gry z dźwiękiem, jakiś wycinek nawiązujący do przytoczonej kwestii, brak montażu.
brak planu dyskusji.

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2016 10:56:56 przez Vato
[#25] Re: "LOADING..." videocast o tematyce Retro

@Vato, post #24

Jak widać wszystko to jest względne bo w większości to co wymieniłeś jako wady, z mojego punktu widzenia to zalety. Wolę taką improwizowaną w dużej części dyskusję na luzie, na zasadzie rozmowy z kumplami niż jechanie wg jakiegoś ustalonego schematu.

totalny brak dynamiki i tempa w dyskusji


....


Ostatnia aktualizacja: 08.05.2016 11:28:26 przez uroboric_tom
[#26] Re: "LOADING..." videocast o tematyce Retro

@uroboric_tom, post #25

Mam dużą podzielność uwagi.
Dla mnie pauza na myślenie co opowiadacz dopiero zechce powiedzieć to męczarnia.
Liczy się akcja a nie brak akcji OK

Pytanie padło dlaczego oglądalność spada to odpowiedziałem dlaczego spadła moja i tyle
[#27] Re: "LOADING..." videocast o tematyce Retro

@uroboric_tom, post #25

[#28] Re: "LOADING..." videocast o tematyce Retro

@Axel90s, post #19

Cytuję "Odpowiedź jest prosta. Cały ten "program" Loading jest amatorski. Siedzi sobie 3 kolesi, niezbyt sympatycznych, gadają jak przy piwie, mało konkretów, dużo lania wody, kiepska jakość dźwięku (jak im doradziłem aby kupili 3 jednakowe mikrofony - żeby głos był jednolity, to oburzyli się, że jak śmiem zwracać im uwagę...), w tle lecą jakieś losowe obrazki, które nie pasują do treści o których jest mowa w dialogach. Kolesie traktują ten program jako wielkie wydarzenie, a poza garstką osób nikt tego nie ogląda i nie będzie oglądać. Wiele osób zraziło się już wadami wyżej wymienionymi i nie wrócą do oglądania. Proste?"

Jako jeden z prowadzących (Marcin) pozwolę sobie odpowiedzieć Panie "Axel90". Robimy to co uważamy za słuszne, najlepiej jak potrafimy i wkładamy w to trochę serca i czasu. Większości osobom to się podoba, ale głupio by było myśleć że wszyscy mamy tak samo. Jeśli ktoś uważa że nasz program to pomyje to jego problem, nie musi oglądać. Ja osobiście jestem dumny z Loadingu bo robienie rzeczy z pasji daje cholerną satysfakcję. Nikt nam nic nie każe, sami poświęcamy godziny na przygotowanie odcinków, nagranie i skład całości. Nikogo o nic nie prosimy, nikt nas nie sponsoruje i to nigdy nie była inicjatywa nastawiona na zysk z reklam.
Na Twoje nieszczęście mamy jeszcze zamiar długo nagrywać więc będziesz dalej sapał ze wściekłości.
1
[#29] Re: "LOADING..." videocast o tematyce Retro

@Kiender, post #28

Olać tego Axela skoro jest taki niezbyt sympatyczny, poza garstką osób i tak nikt go nie czyta, bo gada jak po piwie traktując swoją wypowiedź jak wielkie wydarzenie i zraża do siebie ludzi więc niedługo nikt go nie będzie czytał. szeroki uśmiech
[#30] Re: "LOADING..." videocast o tematyce Retro

@ZbyniuR, post #29

Ha to i ja się ujawnię ;)
Dzięki Panowie z uwagi - Zbyniu, Vato. Tylko ignorant nie słucha co sie do niego mówi.
Na swoje usprawiedliwienie dorzucę :
Wiemy, że przez dłuższą formę tracimy (pewnie dla większości potencjalnych oglądających). Sposób w jaki nagrywamy czyli to co zarzucił Vato - bez scenariusza - to też był świadomy wybór. Mamy nakreślony tylko schemat/agende odcinka nic więcej. Chcieliśmy uniknąć encyklopedycznego podawania faktów - ma być kapkę nostalgicznie i w poszukiwaniu po zakątkach podstarzałej pamięci :).

Możecie mi wierzyć lub nie ale te 900 subskrypcji szczerze mnie satysfakcjonuje. To czym się pasjonujemy nadal jest niszą. Wartością dodaną dla mnie będzie i 100 ale wiernych z którymi mogę podyskutować i dzielić się pasją/hobby itd.

@Zbyniu
My z tym Atari to nie tak jak myślisz :)
Amstrada nikt nie skrytykuje bo to kapitalna maszyna :)


Pozwolicie, że jeszcze odniosę sie do kolegi Axla.
Mówi to koleś którego jedynym osiągnięciem w życiu jest uderzenie w twarz osoby publicznej w obecności setek ludzi i kamer. Wielka szkoda również szanowni koledzy, że w/w nie zaprosił Was na swój kanał byście mogli go ocenić :)
Dla ciekawych świata kanał Retroarchiwizacja

pozdrawiam i jeszcze raz dzięki za wszelkie uwagi
Michał (Loading)
1
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem