[#1] Terminale PKP z 90ych
Czy pamięta ktoś takie terminale z zielonymi monitorami i kilkoma klawiszami z rozkładem jazdy które pojawiły się na dworcach PKP w latach 90ych ??

Jakby ktoś miał jakieś fotki najlepiej z widocznym ekranem, to byłbym wdzięczny, bo to by rozstrzygnęło pewien zakład. ;)
[#2] Re: Terminale PKP z 90ych

@ZbyniuR, post #1

Zapuściłem sondę przez mój najlepszy kontakt, czyli mojego brata-fascynata koleją, i proszę bardzo - jest! Sam jestem mocno zaskoczony, bo nigdy tego na oczy nie widziałem, a podróżowałem PKP sporo.
Informacja komputerowa na Dworcu Głównym. Fot. T. Szwed.
Informacja komputerowa na Dworcu Głównym wzbudzała żywe zainteresowanie. Fot. M. Czułczyński.
[#3] Re: Terminale PKP z 90ych

@Umpal, post #2

Hmmm - zupełnie inaczej wyglądają niż te które ja widziałem w Toruniu, Bydgoszczy, Łodzi i chyba też w Gdańsku. Miały po 2 lub 4 ekrany i były tak obudowane w blachy, że nie było widać kształtu monitora w środku, bo miały być wandalo-odporne.

Chodzi o to że mam z dwóch różnych źródeł różne informacje na temat tego jakie komputery do tego były użyte, jedni mówią że Amstrady CPC, a inni że Commodore 128. Choć może obie opinie są fanbojowsko-megalomańskie. Tu za to widać PC. A tak myślę że po kształcie czcionki dałoby się rozpoznać co to były za komputery.

Może ktoś ma jakieś info od kogoś kto w tym siedział?
[#4] Re: Terminale PKP z 90ych

@ZbyniuR, post #3

Ja na oczy tego nie widziałem i nawet o tym nie słyszałem, także jest to dla mnie stara nowość. Jednak na podstawie zdjęć można wysnuć ciekawe hipotezy. Po pierwsze, jak sam słusznie zauważyłeś widać tam jakąś jednostkę PC. Ale ewidentnie jest ona podłączona chwilowo i ten pan informatyk w okularach (który rzeczywiście wygląda jak informatyk z tamtych lat ) coś tam konfiguruje (widać kabel biegnący z PC i wchodzący od spodu do terminala). Ale z drugiej strony mocno zastanawia mnie obecność Neptunów. Żaden pecet w życiu nie miał możliwości podpięcia do takiego monitora i wyświetlenia na nim obrazu. Może jest coś starsze od mojej wiedzy i nigdy o tym nie słyszałem, ale ja bym prędzej postawił na jakieś Elwropodobne ustrojstwo niż na inny PC, a już na pewno nie na CPC (prędzej C64 lub C128). Elwro było wyposażone w różnego rodzaju porty niespotykane w innych 8-bitowcach, przez które mogli się komunikować, dlatego nie byłoby dla mnie żadnym zdziwieniem, gdyby tak właśnie było.
[#5] Re: Terminale PKP z 90ych

@Umpal, post #4

Każdy 8bitowiec miał jakieś porty przez które mógł się komunikować. Te wyświetlacze miały 80 znaków w 25 wierszach normalnej czcionki z wąziutkich pikseli więc Elwro czy C64 odpada.

Te foty wyglądają jak jakaś wersja prototypowa, stąd ten informatyk i monitory na wierzchu.

Jak się tak nad tym zastanawiam i teraz myślę że to było zanim sobie kupiłem 1go kompa czyli druga połowa lat 80ych, a nie 90ych. Pamiętam że gapiłem się na to jak urzeczony. A chociaż korzystanie było za darmo to większość ludzi bała się do tego podejść. Gazety pisały że mają zmniejszyć kolejki przy informacji. Pojawiły się na kilka lat po czym zniknęły. Czy naprawdę nikt tego nie pamięta?
[#6] Re: Terminale PKP z 90ych

@ZbyniuR, post #5

Nie to, że nie pamiętam, ja tego po prostu nigdy nie widziałem, a na pewno bym się przyssał jak niemowlak do wiadomo czego. Ale dziwne, że nikt poza tobą nic nie pisze (gdyby nie te zdjęcia, które na dodatek sam podesłałem, to zacząłbym chyba wierzyć, że masz jakieś majaki ).

Odnośnie Elwro i 80 znaków w wierszu. Według informacji na wikipedii Elwro 800 ma taki tryb. Miałem nawet kiedyś ten model, ale nigdy tego nie próbowałem, więc nie potwierdzę.
[#7] Re: Terminale PKP z 90ych

@Umpal, post #6

Elwro 600 - to była wielka szafa, a tak właściwie to wielki gruby stół, za duże by weszło w taką obudowę jak te terminale.
Elwro 800 - to był tylko prototyp który nie wszedł do produkcji, jak zresztą piszą na górze stronki którą podesłałeś.
Elwro 801AT - to już normalny PC ze zbyt mocnym i drogim prockiem jak na tak proste zadanie, do maszyn które przypuszczam że stały na każdym dworcu głównym w miastach wojewódzkich.

Wszystkie powyższe mają w sobie Intele i tryb o jakim jest tu mowa.
Elwro 800 Junior - (nie mylić z 800) - to klon Spectrum z trybem 64 znaków w 24 wierszach, ale z koślawymi literkami 4x8 piksele. Timexy i Unipolbrity mają podobny tryb, i rozdziałke którą można by pomylić na pierwszy rzut oka z 640x200, ale ich czcionka to patykowate literki z kresek o szerokości 1go piksela. Zdecydowanie nie to widziałem.

Zajrzałem do archiwum miejscowej (Toruń) gazety, w nadziei na jakąś wzmiankę o tym, ale w necie mają tylko teksty z ostatniej dekady.

Może na elektrodzie by ktoś kojarzył, tam jest chyba więcej dziadków, ale nie chce mi się specjalnie po to zakładać tam konta. Ale może ktoś...
[#8] Re: Terminale PKP z 90ych

@ZbyniuR, post #7

No to mnie masz- oczywiście miałem Elwro 800 Junior, a to zmienia nieco postać rzeczy i moją wysnutą teorię. Mam dwóch dobrych znajomych kolejarzy, z których jeden wciąż pracuje a drugi, nieco starszy, od niedawna jest na emeryturze. Oni powinni coś wiedzieć. Sprawa mnie zaintrygowała, dlatego spróbuję się czegoś dowiedzieć.
[#9] Re: Terminale PKP z 90ych

@Umpal, post #2

Z których lat są te zdjęcia ?
[#10] Re: Terminale PKP z 90ych

@Hubez, post #9

Nie wiem, linki dostałem od brata, a ten od swoich ziomków z eu07.pl
A lata, to będą albo koniec 80. albo początek 90 - ja stawiam konkretnie na 1989/1990, ale to taki "chancz", który czasem mnie zawodzi szeroki uśmiech

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2016 16:20:48 przez Umpal
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem