Na tej fotce w paski z tego linka jest napisane że aparat zniekształca kolory, i że to zdjęcie nie oddaje tego co naprawdę widać na TV. Jeśli ktoś to traktuje jako wiarygodne źródło informacji to gratuluję.
Od siebie dodam że najwyraźniej półcienie są tam tak wyjaskrawione że sąsiednie paski które różnią się składową o 50% są nie do odróżnienia. Więc gdybyś do tego odbiornika podłączył Amigę z ekranem testowym ze wszystkimi kolorami, których odcienie różnią się od siebie o ok 6%. To też byś nie odróżnił więcej niż kilka kolorów, bo reszta zlałaby się w jednolitą jaskrawą masę.
A to obraz testowy jaki przedstawia mój programik:
A co do informacji że PreAsic z modeli LC z lat 88-89, ma taką samą paletę jak Asic z Plusa z lat 90-92. To przyznaję się ze wstydem że sam głosiłem kiedyś taki pogląd na forach, po tym jak błędnie zrozumiałem angielski tekst na ten temat. W rzeczywistości PreAsic ma 27 kolorów, tak samo jak starsze modele ze scalakami CRTC + GA. Ale jedną rzecz PreAsic ma podobną do Asica w Plusie.
Otóż zmieniono w nim opornik na pinie zielonym który sprawił że wszystkie kolory od 9 do 17. W starszych modelach mają jasność zielonej składowej na ok 60%, a w PreAsic i Asic mają po 50%.
Najwyraźniej widać to na kolorze 12 który w starych kompach jest zgniło-zielony, a w nowszych jest ciemno-żółty. Pozostałe składowe też nieco zmodyfikowano ale nie aż od 10%. A ja to zrozumiałem wprost że PreAsic ma takie kolory jak Asic. Mea Culpa.
Asic po odebraniu w jednym z rejestrów sekwencji właściwych kodów odblokowuje paletę poszerzoną do 4096, a PreAsic takich cudów nie potrafi. Amen.
A co do Wikipedii. Cytowane informacje są akurat prawdziwe. Ale próbowałem kiedyś zmodyfikować polskie hasła "Amstrad CPC" i "Amstrad PCW", aby dodać tam informacje o ich nowszych modelach.
Zarejestrowałem się na wiki i na ich grupie na FB i zapytałem o procedurę jak to zrobić. I skracając historię, nie udało się, bo wszelkie źródła wiedzy na ten temat jakie podałem włącznie z licznymi publikacjami w zagranicznych czasopismach dedykowanych właśnie tym komputerom, oraz w książce samego szefa firmy Amstrad, edytorzy wikipedii uznali za gów... tzn niewiarygodne.
Ale podobno wikipedyści od paru lat za darmo to niczego nie zmienią.
https://www.youtube.com/watch?v=4Q4mTXwrpfI
Ostatnia aktualizacja: 08.12.2018 06:13:54 przez ZbyniuR