[#1] Zamówienia wysyłkowe z Chin
Planuję zamówić kilka rzeczy prosto z Chin, więc zgłębiłem temat podatku VAT i cła, które potencjalnie będę musiał zapłacić. Dowiedziałem się, że zamawiając towar spoza Unii Europejskiej staję się importerem ;)

1. Wartość paczki do 22 euro
Jeśli paczka ma wartość do 22 euro (lub do 45 euro, jeśli przesyłka to upominek "gift"), to zamawiający jest w całości zwolniony z podatku VAT i cła. Zwolnienie to nie obejmuje towarów takich jak: alkohol, wyroby tytoniowe, perfumy oraz wody toaletowe. Mówi o tym Ustawa z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług. W art. 51 ust. 3 tej ustawy pisze, że paczki o zdeklarowanej wartości poniżej 22 euro są zwolnione z VAT'u, ale nie dotyczy to towarów importowanych w drodze zamówienia wysyłkowego (czyli przez internet).
I tu są wątpliwości, bo podobno zaostrzenie to dotyczy tylko towarów importowanych przez firmy i przedsiębiorców, a nie osoby fizyczne. Ponoć ustęp 3 tej ustawy dotyczy tylko zamówień bezpośrednich i jeśli chiński sprzedawca stosuje przepakowywanie towaru gdzieś na terenie UE, to też nie zapłacimy VAT'u od takiej przesyłki.
W każdym innym przypadku zapłacimy VAT, jeśli nasza przesyłka zostanie "wylosowana", bo kontrola paczek jest wyrywkowa. Od 2022 roku na terenie całej Unii Europejskiej zostanie zniesiona zasada "22 euro". VAT będzie naliczany od każdego towaru, niezależnie od jego wartości i statusu kupującego (osoba fizyczna/firma).

2. Wartość paczki do 150 euro
Wszystkie przesyłki o wartości do 150 euro są zwolnione z opłat celnych. Wynika to z art. 23 Rozporządzenia Rady (WE) Nr 1186/2009 z 16 listopada 2009 r. ustanawiającego wspólnotowy system zwolnień celnych. Podobno dotyczy to jedynie osób fizycznych, a nie firm i zamówień hurtowych.

Przesyłki z importu są kontrolowane przez służby celne oraz Pocztę Polską, która ustanowiła za to cennik opłat dodatkowych. Jeśli więc będziemy musieli za naszą przesyłkę zapłacić VAT/cło, to poczta doliczy do tych kwot swoje opłaty manipulacyjne, m.in. za dostarczenie nam powiadomienia o konieczności uregulowania należności celnych.

Ktoś wie, jak to jest dokładnie z opłatami VAT'u/cła? Jakie są Wasze doświadczenia z importem towarów do Polski?
[#2] Re: Zamówienia wysyłkowe z Chin

@RomanWorkshop, post #1

Chodzi Ci o zakupy na Aliexpress lub podobnym? O nic się nie martw.
[#3] Re: Zamówienia wysyłkowe z Chin

@forge, post #2

Ano o to chodzi. Kilka osób pisało, że musieli zapłacić VAT + opłaty poczty za sprawdzenie (ok. 18zł.), ale celnicy z pocztowcami wszystkich paczek nie sprawdzą. Kontrolują wyrywkowo i pewnie głównie przesyłki o większej wartości.
[#4] Re: Zamówienia wysyłkowe z Chin

@RomanWorkshop, post #3

Ja tylko raz coś kupowałem z Chin ale będąc w Anglii. Kupując z poza UE musisz zapłacić cło i opłatę portową. Wysokość cła jest zależna od wartości, a o.p. zależy od wagi. Przelicznik walut zależy od twojego banku.

Mogłem otworzyć paczkę przy odbiorze i zdecydować czy biorę czy nie chcę. W tym drugim przypadku cło by mi zwrócili ale o.p. już nie, a zwrot za towar zależy od firmy która go wysłała.


Myślę że lepiej kupować od takiej firmy która ma przedstawicielstwo w UE, wtedy najpierw wysyłają sami do siebie, a potem do nas, wg takich zasad zasad jak miejscowa firma, a resztę mają w kosztach i nas to nie interesuje. Poza tym są zobowiązani zwrócić koszty towaru jakby co, (za przesyłkę już niekoniecznie), bo takie są zasady w UE. Choć niektórzy naginają prawo i podają zawyżoną cenę przesyłki o tyle o ile obniżyli cenę towaru, aby w razie zwrotu musieli zwrócić niższą kwotę. A jeśli to chodliwy towar to pewnie mają ileś sztuk na miejscu więc szybciej do nas dotrze niż z innego kontynentu.

Tak szczerze to nawet nie wiem czy Aliexpress właśnie tak działa czy nie.
[#5] Re: Zamówienia wysyłkowe z Chin

@ZbyniuR, post #4

No, ale cło w UE jest tylko dla paczek o wartości powyżej 150 euro. Opłata portowa to chyba tylko w Anglii, jeśli przesyłka przypłynęła? U nas jest tylko VAT, cło no i opłaty poczty, jeśli przesyłka będzie poddana kontroli celno-pocztowej.

Serwisy BangGood i GearBest mają właśnie swoje magazyny w UE i odpada wtedy naliczanie VAT'u i cła, ale ceny są dużo wyższe no i nie ma tego wszystkiego, co na AliExpress. Wyczytałem, że na AliExpress w przypadku niektórych towarów jest opcja wysyłki z magazynów w UE, ale to rzadkość.

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2020 11:07:51 przez RomanWorkshop
[#6] Re: Zamówienia wysyłkowe z Chin

@RomanWorkshop, post #5

Kupowałem na GearBest (kilka razy) i Aliexpress (ponad setka), nigdy nie płaciłem żadnego cła czy VAT, nigdy nie zdarzyło się że paczka nie dotarła i nigdy nie musiałem korzystać ze zwrotu towaru lub pieniędzy. Wartość zakupów od kilku do kilkuset PLN. Naprawdę nie ma się czego obawiać.
[#7] Re: Zamówienia wysyłkowe z Chin

@RomanWorkshop, post #1

Pierwsza paczka już za mną - zamówiona 16.01, dostarczona 20.02. Niestety z drugą jest problem - zamówiona też 16.01, ostatnio sprzedawca napisał że nie wyśle wcześniej, jak za kolejne 5-6 tygodni (pewnie kwarantanna).
[#8] Re: Zamówienia wysyłkowe z Chin

@RomanWorkshop, post #7

Druga przesyłka (zamówiona 16.01) niby wysłana 14.05 i niby dotarła do Polski w czerwcu (jest śledzenie), ale do tej pory jej nie widziałem, kasa zwrócona. Kolejne dwie paczki przyszły w ciągu ok. 3 tygodni - nie ma żadnych problemów.

Wczoraj upolowałem analizator logiczny LA2016 za 293.24 zł. (normalna cena 324.07 zł.), wpisując kod promocyjny "2020FRIDAY" -8$ (-30.83 zł.) na zakupy o wartości minimum 80$. W Polsce taki sprzęt kosztuje 510-600 zł. z przesyłką.

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2020 12:07:46 przez RomanWorkshop
[#9] Re: Zamówienia wysyłkowe z Chin

@RomanWorkshop, post #1

Ja zapłaciłem dwa razy cło/vat jak szło DHL-em raz Chin raz USA. Aby tego nie płacić trzeba więcej rzeczy kupować, np. YotaPhone 2, wyświetlacze do UK1541, scalaki itp. W opisie płatności Aliexpress nie ma za co płacisz więc urząd pocztowy nie ma jak zweryfikować. Najłatwiej przemycać,mnie np. kamery, scalaki, płyty do developki w stanach wyszły dużo taniej, tyle, że karton trzeba wysłać pocztą co mija się trochę z opłacalnością.
[#10] Re: Zamówienia wysyłkowe z Chin

@Kisiel, post #9

Według moich informacji, to firmy kurierskie zawsze zgłaszają swoje paczki do oclenia, więc opłaty są nieuniknione.
[#11] Re: Zamówienia wysyłkowe z Chin

@RomanWorkshop, post #10

To tak nie jest dokładnie. Zamawiałem dwie partie pcb do UK1541 po 100 szt, pierwsza szła DHL i została oclona druga szła FedEx (ztcp bo się w kurwiłem na DHL) i ta nie została oclona. IMO podstawą jest co wpisze best friend na swojej fakturze. Płatność paypalem nie uznają za dowód.
Ostatnie wynalazki szły przez DHL ale przedmiot był wyceniony poniżej 20USD więc przeszło i tutaj. Może czasy się zmieniają ;)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem