[#1] Pamięć DDR4 3200
Mam pytane odnośnie takich pamięci DDR4 3200 w PC. Czy jak ustawiłem w BIOS'ie na sztywno taktowanie pamięci 3200 to ta pamięć będzie taktowana cały czas z taką częstotliwością? Czy też może pracować na mniejszej częstotliwości i wchodzić na taką 3200 przy większym obciążeniu/wykorzystaniu? Pytam się o to, gdyż gdzieś na swoim kompie widziałem taktowanie pamięci na 2333 czy też nawet na 1600, już po ustawieniu na sztywno 3200. Chyba w CPU-Z to widziałem.
[#2] Re: Pamięć DDR4 3200

@Tomski, post #1

Najlepiej skorzystać z profilu XMP i według takiego pamięci powinny pracować z niezmienny, taktowanie. Zależy też sporo od płyty, bo konfigi na Intelu często i gęsto wspierają jedynie pamięci 2666 lub max 2933 na chipsecie B460, a we współczesnych AMD natywna jest obsługa pamięci 3200 i tak powinny pracować nawet jeśli procesor ma ruchomy mnożnik.
[#3] Re: Pamięć DDR4 3200

@ingenic, post #2

Dzięki za odpowiedź. Procek to Ryzen7 3700X. Wyczytałem na necie, że te pamięci 3200 w rzeczywistości chodzą na 1600Mhz to raczej będzie ok to co mi pokazuje. Przez święta spróbuję usiąść nad tym i zobaczę czy mogę w BIOS'ie płyty ustawić XMP. Wydaje mi się, że nie widziałem takiej opcji. Płyta to MSI Tomahawk MAX na B450. Czeka mnie też aktualizacja BIOS'u płyty do najnowszej - może będzie coś dodane.
[#4] Re: Pamięć DDR4 3200

@Tomski, post #3

XMP może różnie się nazywać w biosie. Poszukaj na filmikach YT jak ustawić taki profil. To zazwyczaj 1 klik.
[#5] Re: Pamięć DDR4 3200

@Tomski, post #3

Zegar szyny I/O rzeczywiście wynosi 1600Mhz, ale transmisja danych czyli ta właściwa wartość to 3200Mhz.
Pobierz sobie testową wersję AIDA64:

link

Po odpaleniu masz po lewej kolumnę z testami:


Kliknij na przykład na cokolwiek z testów i u góry przycisk rozpocznij. Po wykonaniu testu masz wytłuszczony wynik z widoczną częstotliwością z jaką pracują pamięci.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem