[#1] Powspominajmy PRL i Gierka
Ale w tym miejscu.
[#2] Re: Ceny Amig wczoraj i dziś
W 1988 dostep do orginalnego PC XT mieli tylko ludzie z czerwona legitymacja ..
Oczywiscie takze uzywalem tego cuda tyle ze nie zapominajmy dyski bębnowe, talerzowe i późniejsze dysk twarde MFM przed wyłączeniem komputera trzeba było zaparkować komendą PARK która pozycjonowała głowice w taki sposób żeby nie uszkodziły powierzchni talerzy dysku twardego. co przy pstryku zasilacza Amigi bylo malo wygodne...dyski byly w PC XT okropnie glosne wielgachne zainstalowanie w srodku to byla mordega ( dwie tasmy 34 i chyba 20 pin) jeszcze konfiguracja takiego dyslu z palca ..o masakra
Po sformatowaniu i wgraniu dosa Nortona i kilku gier taki dysk 20 MB ( w systemie wiadomo z blokiem 512b byl widoczny mniejszy)...zaraz sie konczyl...pc speaker ..grafika MDA/ Hercules ...to bylo okropne przy kolorowej Amidze 500 1.2 przemyconej z Republiki Federalnej Niemiec kolegi

8 bit zasluguje na szacunek wprowadzil minikomputer do zaciszy domowoych ..wychowal wielu informatykow

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2021 22:05:21 przez HOŁDYS
1
[#3] Re: Ceny Amig wczoraj i dziś

@HOŁDYS, post #2

Co do cen z 1988 r polski skladak bez obudowy i zasilacza klawy i monitora

“.....cen, które obowiązywały w 1988 roku. Płyta główna XT – SBC 3T (bez układów pamięci i koprocesora) w firmie EMIX kosztowała wówczas 500 000,- zł a za dysk stały o pojemności 20 MB firmy SEAGATE wraz z kontrolerem WD 1002A i okablowaniem trzeba było zapłacić 1 500 000,- złotych. Razem, jeden kompletny zestaw serwisowy zespołów wchodzących w skład mikrokomputera EMIX 86 XT (bez obudowy) kosztował ok. 5590 000,00- złotych”

5 lat pracy w PRL

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2021 22:03:24 przez HOŁDYS
2
[#4] Re: Ceny Amig wczoraj i dziś

@HOŁDYS, post #2

W 1988 dostęp do orginalnego PC XT mieli tylko ludzie z czerwona legitymacja ..


Ale głupoty wypisujesz...mój ojciec nigdy nie był w PZPR, wręcz przeciwnie, niemal codziennie słuchał Radia Wolna Europa i w latach 80-tych psioczył na komuchów. Dopiero potem mu się zmieniło, po tym co odwalał TW Bolek jako prezydent...a na starość już zupełnie politycznie oszalał , i głosował na volksdojczów...

Po prostu dostali do biura tego PC XT i tyle.

Też pamiętam polecenie PARK...
A Norton nazywał się chyba Norton Utilities. Jeszcze coś takiego jak PC Tools było, i SideKick 2.
[#5] Re: Ceny Amig wczoraj i dziś

@Motyl, post #4

Z członkami PZPR bywało różnie, pod koniec lat 80 wielu psioczyło na władzę i słuchało wolnej Europy. W tych czasach mało kto przyznawał się do członkostwa w PZPR... pamiętam jak byłem kiedyś u kumpla i jakąś książkę chciałem wyciągnąć z górnej półki.... razem z książką wypadła utknięta gdzieś tam mała czerwona książeczka. Otwieramy, a tam legitymacja członka PZPR jego ojca, kumpel był szczerze zdumiony, ja zresztą też, bo z autopsji znałem jego ojca jako szczerego krytyka komuszej władzy :)
Nie zmienia to faktu, że zupełnie inny gość, znany mi od dziecka, był jedynym członkiem PZPR który się do tego przyznawał. Był jednym z najporządniejszych ludzi jakiego miałem okazję w swoim życiu poznać, urodzony bezinteresowny społecznik, bardzo skromny i pracowity człowiek. W latach 80 był ponadto jednym z głównych głosów w lokalnym kościelnym chórze :)
Tak więc historie kto był, a kto nie był w PZPR, do tego w zupełnie różnych okresach PRL, o niczym nie świadczą. Losy i motywacje ludzkie były niezwykle pokręcone.
Co do PC, to nie trzeba było być w PZPR aby go kupić :) , cena jednak czyniła taki zakup nieosiągalnym dla większości śmiertelników. Ja pierwsze pecety miałem okazję bliżej poznać w roku 1989 w obserwatorium astronomicznym na górze Suchora w Gorcach, gdzie byłem na kilkudniowym stażu obserwacyjnym (zaczynałem wtedy liceum).... a pecety służyły tam do do obróbki i zbierania danych fotometrycznych gwiazd. Były to XT i AT z dyskami twardymi z bad sectorami, dzięki czemu obserwatorium było stać na ich zakup.
A do wspominek o PRL dodam, że moje doświadczenie z komuną nie było chyba do końca przekrojowe, bo od urodzenia mieszkam w Krakowie, a tutaj komuny się nie lubiło, ze wzajemnością. Kraków bez dotacji powoli się rozpadał, ale przynajmniej nikt nas w szkole nie cisnął aby chodzić na pochody pierwszomajowe. W wielu innych miastach był to przykry obowiązek uczniów. Ja nigdy nie byłem.
2
[#6] Re: Ceny Amig wczoraj i dziś

@Motyl, post #4

A Norton nazywał się chyba Norton Utilities. Jeszcze coś takiego jak PC Tools było, i SideKick 2.


Norton - masz na myśli Norton Commander - menedzer plików
Norton Utilites - pakiet użytków do dysków ( Disk Doctor , UnFormat i inne )
4
[#7] Re: Ceny Amig wczoraj i dziś

@wali7, post #5

Nie zmienia to faktu, że zupełnie inny gość, znany mi od dziecka, był jedynym członkiem PZPR który się do tego przyznawał. Był jednym z najporządniejszych ludzi jakiego miałem okazję w swoim życiu poznać, urodzony bezinteresowny społecznik, bardzo skromny i pracowity człowiek.


Z tym to jest tak... Statystycznie, w każdym społeczeństwie pewna grupa ludzi chce uczestniczyć w życiu politycznym. Pewna grupa (często od dziecka) marzy o pracy w wojsku albo w innych służbach mundurowych, czy choćby w oświacie. Jak się tacy urodzili w PRL-u, to mieli do dyspozycji taką politykę, takie służby i taką oświatę, jakie tu wówczas były. Nie było drugiej, alternatywnej Polski, a nie każdy miał ochotę porzucić marzenia i spędzić życie przy tokarce albo w polu, żeby tylko się nie "umoczyć".
[#8] Re: Ceny Amig wczoraj i dziś

@wali7, post #5

Wali nie do konca ksiazeczka w latach 70-80 byla wyznacznikiem ideologicznym ..czesto bylo z przymusu.
Nie zapomnij ze w 1980 r bylo wydanych 10 mln ksiazeczek czlonkowskich komunistycznej wladzy.
Moj chrzesny po wojsku (pilot z deblina Lim7bis) mial 2 dzieci pracowal w WORD ..kazali mu sie zapisac do parti.odmowil...przelozony wreczyl dwie puste kartki..pisz ...albo podanie o zwolnienie ..albo podanie do czlonkowstwa PZPR. Duzo ludzi mialo ograniczond pole manewru..jednak nigdy nie wspierali idealogicznie ustroj socjalistyczny.

Btw tydzien temu przeczytalem z ciekawosci biografie Edwarda Gierka Przerwana dekada ...super ..nigdy polska wiecej nie miala 9% PKB
1
[#9] Re: Ceny Amig wczoraj i dziś

@HOŁDYS, post #8

Z tym zapisywaniem się do partii wyłącznie w celu dalszego awansu to całkowita zgoda.
Z tym 9% za Gierka to niby tak.... ale potem przez całe lata 80 i część 90 spłacaliśmy kredyty z których te 9% wykręcono. Taki PKB nie jest zresztą idealnym estymatorem wzrostu gospodarczego (chociaż jednym z lepszych), bo tak naprawdę obrazuje on wielkość gospodarki na podstawie pomiaru strumienia pieniędzy, towarów i usług. Przykładowo, gdybyśmy mieszkając obok siebie nic nie robili, to taki modelowy PKB wyniósłby zero. Gdybyś potem w maju sprzedał mi A500 za 1000 zł, a potem ja we wrześniu sprzedałbym Ci tę samą A500 za 1000 zł, to byśmy już wykręcili obrót 2000 zł na podstawie którego można by wyliczyć PKB. A czym rzeczywiście różnią się oba przytoczone przypadki? Hmmmmm
[#10] Re: Ceny Amig wczoraj i dziś

@HOŁDYS, post #8

Ten wysoki PKB to nie jest ani zamożność społeczeństwa ani skuteczność naszej gospodarki, tylko wynika z doliczenia inwestycji zagranicznych które poszły na głupie cele z których figę mieliśmy a ciągle spłacamy odsetki. Co w tym takiego super?
[#11] Re: Ceny Amig wczoraj i dziś

@wali7, post #9

Podatkiem dla państwa.
[#12] Re: Ceny Amig wczoraj i dziś

@wali7, post #9

Nie jest to temat ani miejsce ,..ale skok miedzy 1969 ( gdzie byly braki energi i kupowalismy 17% od CCCP)
A 1979 r jest skok nie do zaprzeczenia ..Edek pozyczyl 26 mld dolarow ..splacil 13 mld usd ...rozruszal nasza gispodarke ze hej..do dzis uzywamy Rafineri Lotos gierkowki ..11 elektrocieplowni ..Centralnej Magistrali Kolejowej dla Pendolino ..licznych zakladow metarulgicznych czy nie istniejacych Zakladow Ursus czy FSM itd..jest mapa inwestycji Za gierka ..zobaczcie sobie..
Gierek mial ciezki zawal i zostal podstepnie usuniety przez Kanie i Jaruzela...byl kryzys tani dolar sie skonczyl (cos jak dzisiejsze CHF) ZSSR przykrecilo kurek z gazem i ropa...PZPR byl zmuszony kupowac te surowce z zachodu za dewizy pozyczone z Ameryki...i to dobilo system.
Gierek poprawil zamoznosc polakow stednio 2,5 razy..mozna bylo wyjechac na zachod bez zaproszenia,wprowadzil do domow polskie agd pralki tv lodowki nie byly juz towarem exclusywnym..zniosl panszczyzne dla rolnikow ..zniosl punkty za pochodzenie na studia ( syn chlopa wczesniej nie mial szans) ,,wprowadzil ubezpieczenie spoleczne renty emerytury ,Powszechna. Sluzbe zdrowia ..pozwolil solidarnosci jako tako dzialac ..zgodzil sie n cofniecie podwyzek miesa na swieta zrobiona przez poprzednika ....podpisal porozumienie sierpniowe...wbrew zaleceniom pozwolil na pielgrzymke JP2 do ojczyzny.....a za co go cenie osobiscie ..nigdy nie strzelal do robotnikow a na rozmowy ze strajkujacymi nie wysylal wojska i milicji ...jezdzil sam.

Do tej pory nasi rodzice dobrze wspominaja epoke gierkowska ...gdzie polska byla na 3 miejscu na swiecie w produkcji statkow

A co najciekawsze Gierek wybudowal 2,7 mln mieszkan...co 3 Polak w tym ja mieszka w mieszkaniu wybudowanym za Gierka.

Gierek nie jest winny dlugu ..Jaruzelski przez 9 lat nie wplacil zadnego dolara i odsetki narosly do 46 mld usd ....on ponosi wine

W latach 90 cala gospodarke wybudowana za bezcen sprzedali niemcom szwedom ...dzis nasza ojczyzna nic nie ma i jest zalezna od innych ..przyjdzie wojna i lezymy...

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2021 19:41:21 przez HOŁDYS
3
[#13] Re: Ceny Amig wczoraj i dziś

@HOŁDYS, post #12

Dobrym murarzem musiał być skoro tyle wybudował, no i nie wiedziałem, że to on pożyczył i z własnej kieszeni spłacał.
Coś jak w Niemczech, gdzie Hitler im zbudował drogi i rozwinął przemysł po pierwszej wojnie :)
[#14] Re: Ceny Amig wczoraj i dziś

@Ralpheeck, post #13

Oczywiscie ze on przeforsowakl program 250 tys rocznie

“W latach 70. budowano nawet więcej, niż zakładają dzisiejsze odważne rządowe plany. Statystyki GUS z najnowszego spisu powszechnego sugerują, że w latach 1971 – 1978 (przez 8 lat) wybudowanych zostało ponad 2,1 mln mieszkań, czyli mniej więcej tyle, co w ciągu ostatnich 15 lat. W latach siedemdziesiątych oddawano do użytkowania przeciętnie po ponad 260 tys. lokali rocznie. Jest to wynik dwukrotnie lepszy niż w całym 2011 roku oraz o 48 proc. wyższy niż w rekordowym 2017 roku, kiedy to oddano do użytkowania 178 tys. nowych mieszkań “

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2021 20:00:51 przez HOŁDYS
1
[#15] Re: Ceny Amig wczoraj i dziś

@HOŁDYS, post #14

Dla porownania ..za PRL jedna (!) uwaga JEDNA ...tylko Stocznia Gdańska zbudowała ponad 900 statków - towarowych, rybackich i specjalnych ..za kapitalizmu caly przemysl stoczniowy wybudowal 332 statki...

Statkami wlasnie sprzedawanymi na zachod Gierek miedzy innymi splacal dlug + odsetki w USD

Wiec Gierek nie chcial zle...
Problemem byl Jaruzelski
“W 1981 roku rząd gen. Jaruzelskiego poinformował Klub Paryski o wstrzymaniu spłat zadłużenia zagranicznego w wysokości 25,5 miliarda USD (w 2012 roku ok. $64,92 miliarda)oraz 3,1 miliarda rubli transferowych (ok. 2,5 miliarda USD)z powodu niewypłacalności PRL.

W latach 1981–1989 średnie oprocentowanie zadłużenia sięgało 10%. Z kwoty około 27 mld dolarów odsetek spłacono nieco ponad 12 mld dolarów, zaś około 15 mld dolarów powiększyło stan zadłużenia”

A teraz szach mat ....Według Ministerstwa Finansów Polska jest dziś zadłużona na mniej więcej 293 mld. dolarów i to nic nie ma wspolnego ze splaconym dlugiem Gierka (dla orzypomniena Walesa zalatwil z Bieleckim umozenie dlugu w USA o polowe do 43 mld)




Ostatnia aktualizacja: 10.11.2021 20:42:30 przez HOŁDYS

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2021 20:43:44 przez HOŁDYS
1
[#16] Re: Ceny Amig wczoraj i dziś

@ZbyniuR, post #10

ciągle spłacamy odsetki

Żeby była jasność...z tego co mi się wydaje to w 2012 roku Polska chyba spłaciła ostatnią transzę odsetek i kredytów Gierkowskich. Także długi Gierka już spłaciliśmy.
2
[#17] Re: Ceny Amig wczoraj i dziś

@jaster, post #16

A czy mamy jeszcze jakieś inne?
[#18] Re: Ceny Amig wczoraj i dziś

@ZbyniuR, post #17

Przeczytaj moj post powyzej...293 mld usd
[#19] Re: Powspominajmy PRL i Gierka

@recedent, post #1

Kiedyś się zastanawiałem skąd biorą się tematy o takich zacnych tytułach w Hyde Park.

Śledząc wątek o "cenie Amig kiedyś i teraz" dowiedziałem się
[#20] Re: Powspominajmy PRL i Gierka

@Hubez, post #19

Bo wiesz to jest tak kazdy pamieta biede lat 80 ...a “cud gospodarczy” lat 70 tylko znan z opowiesci rodzicow.
Warto sie czasem zastanowic 23 mld usd dlugu i tyle wybudowanych inwestycji....teraz 293mld dlugu ..i zero swojego przemyslu wytworczego
[#21] Re: Powspominajmy PRL i Gierka

@HOŁDYS, post #20

Nie zastanowiło Was dlaczego ktoś komunistycznemu przywódcy, udzielił takiego kredytu?

Moim zdaniem jest wiele możliwości - ale najbardziej oczywista to rynki zbytu. Chodziło o to, żeby kraj otworzył się na zachód i kupował ich produkty. Jakby nie patrzeć tak się właśnie stało. Mieliśmy Syrenkę czy Poloneza, teraz nie potrafimy nawet Izery złożyć mimo, że jesteśmy bodajże największym producentem części w Europie. Na Żeraniu FSO niedaleko elektrociepłowni(miłego "wdychania", to teren fabryczny który w założeniach Warszawy nie miał być pod mieszkania) ma powstać kolejne osiedle, gdzie pewnie mieszkania będą kupować ludzie pracujący dla zachodnich korporacji, czy wręcz na zachodzie.

Do tego zysk krótkotrwały - za pieniądze z zachodu powstały bodajże fabryki produkujące na rynki zachodnie. Dzięki mega taniej sile roboczej, przeciętny Francuz czy Anglik mógł kupić nowy samochód "za drobne" - Polonez był w latach 90 sprzedawany we francuskiej sieci hipermarketów i kosztował kilka pensji minimalnych. Jeszcze wcześniej, w UK można było kupić samochody z "demoludów" które było najtańszymi samochodami nowymi na rynku. PRL dla własnych obywateli produkował gorsze wersje niż na eksport, dla "zgniłokapitalistycznego" obywatela.

Dzisiaj, gdyby nie "zieloni" i certyfikaty wspólnotowe(co wynika z faktu, że RFN ma duże zyski ze sprzedaży samochodów w Europie, chociaż teraz najpopularniejszym nowym jest Tesla) moglibyśmy kupować samochody chińskie, które bodajże jeszcze kilka lat temu kosztowały kilka tysięcy złotych(nowe!).
[#22] Re: Powspominajmy PRL i Gierka

@pgru2, post #21

No jest to mega smutne ze nic Polska nie produkuje wlasnego i jestesmy uzaleznieni od zachodu...
[#23] Re: Ceny Amig wczoraj i dziś

@HOŁDYS, post #2

W 1988 dostep do orginalnego PC XT


A te wszystkie ogłoszenia z lat 80 w "Komputerze" czy w "Informatyce" (polecam dostępne skany tego periodyku, jeśli ktoś z miłośników "retro" jeszcze tego nie "odkrył") firm polonijnych sprowadzających bodajże z Tajwanu (by ominąć COCOM) blaszaki XT i AT - to do kogo były adresowane?

Przecież przysłowiowego "badylarza" było wówczas stać na coś takiego i nie musiał wcale mieć legitymacji PZPR.
[#24] Re: Ceny Amig wczoraj i dziś

@wali7, post #5

Z członkami PZPR to możliwe, że zależy od okresu, że im później tym chyba częściej byli ludzie bez kręgosłupa moralnego. To co ja pamiętam to było się w PZPR dla wygody. Będąc w partii było łatwiej coś załatwić. Jak pojawiła się "Solidarność" i stała się masowa tak, że wiadome było że ówczesny ustrój nie przetrwa w postaci w jakiej był, masowo zapisywali się do Solidarności. Moment w którym do Solidarności wstąpił sekretarz PZPR przesądził o tym, że mój ojciec się z niej wypisał.
[#25] Re: Powspominajmy PRL i Gierka

@HOŁDYS, post #22

No bez przesady, fabryk mamy pełno a mało która produkuje "nic". Ja sie bardzo dziwiłem oglądając kolejne części filmików o polskich firmach które podbijają światowe rynki, a ich nazwy brzmią tak zagranicznie że nawet Polacy nie wiedzą że to polskie firmy. Zresztą w innym przypadku kto wie czy by kupowali ich produkty skoro tak bardzo wierzą że u nas to tylko buble robią. A zagramanicą to wszystko mają lepsze.

Łatwiej nam wymienić nazwiska oszustów od afer niż szefów takich firm. Nierozsądnie byłoby nosić na sobie złoto i pokazywać gębę w mediach w kraju w którym najpopularniejsze polskie seriale to te pokazujące patologię zamiast mody na sukces. A przeciętny kowalski nie ma lepszych pomysłów jak się dorobić niż zapierdalać na lince lub zrobić jakiś przekręt, niż zaoferować dość dobry produkt aby ludzie chcieli za niego zapłacić, nawet za granicą. :)
[#26] Re: Powspominajmy PRL i Gierka

@ZbyniuR, post #25

To "pełno" jest dość względne. Wiele fabryk w Polsce nie należy do Polaków, a do firm zagranicznych lub jest bardzo mocno uzależniona od zagranicznej. Weźmy takiego bodajże Della - dlaczego warto o nim wspomnieć? Bo Dell otwierając fabrykę w Polsce miał bezpośrednio połączenie tanimi liniami z Irlandią. Przenosili powoli do Polski produkcję itp. Niby tylko się cieszyć, ale jeśli weźmiemy pod uwagę, że fabryka Della w Irlandii powstała wiele lat wcześniej tylko dlatego, że Irlandia byłą wówczas taką tanią montownią dla Europy, a fabryka, chyba podobnie jak w Polsce powstała w specjalnej strefie ekonomicznej. Czy Dell i inni zostaną u nas, jeśli np. do wspólnoty "bezcłowej" dołączy np. Ukraina?

To nie jest tak, że Polska nie ma pieniędzy na inwestycje w różne rzeczy - pierwszy lepszy mur na granicy(i wątpię żeby go nie sforsowali) ma kosztować 1,5 miliarda złotych. Przecież za takie pieniądze da się raczej kupić choćby licencję i coś produkować jak np. układy scalone.

Do tego dochodzą wymogi wspólnotowe - gdyby nie to, że Białoruś sama się podłożyła pod zakazy importu - w jaki sposób np. zakłady produkujące nawozy w Polsce mogłyby wytrzymać konkurencję cenową z zakładami białoruskimi? U nas jeśli się nie mylę muszą zapłacić za wyemitowanie "CO2", a co gorsza podstawowy surowiec do produkcji nawozów czyli gaz jest znacznie droższy niż na Białorusi. Ja się mogę cieszyć, że w Polsce opłaca się produkować nawozy, ale wyższe ceny nawozów to droższa żywność więc ostatecznie i tak za to zapłaci najbiedniejszy klient, a u nas nie ma jak w Hiszpanii dochodu gwarantowanego.

To samo z cenami prądu - przecież takie opłaty za CO2 to olbrzymie problemy dla zakładów które zużywają sporo energii choćby elektrycznej. Owszem być może z czasem powstaną rozwiązania zmniejszające zużycie, lepsze filtry na kominy czy tokamaki, ale to co chcą wprowadzić "zieloni" w Europie to jest w praktyce zblokowanie produkcji nawet rowerów. Tymczasem np. podczas szczytu klimatycznego z węgla nie wycofały się takie kraje jak Australia czy Indie. Indie od jakiegoś czasu forsują "made in India" bo chcą być fabryką świata.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem