[#1] pozycjonowanie
panowie i panie,
temat to pozycjonowanie.
co o nim wiecie? Potrzebuję wszystkiego o pozycjonowaniu na gwałt, bo mnie dziś prezes przyszpilił nieoczekiwanie,
jak se siedziałem spokojnie jak mysz pod miotłą, gapiąc się w minetor i nie wadząc nikomu. No i teraz, jak już się zaplątałem, mówiąc mu, że niby jestem informatykiem i tak se tylko siedzę, a następnie próbując bezpiecznie wybrnąć z deszczu pytań, stanęło na pytaniu o pozycjonowanie strony jego firmy. Zdążyłem wygoglać tyle, że najkorzystniej w rankingach 2020 w stosunku "liczba opinii gugiel"/"średnia ocena opinii gugiel" wypada serwis widoczni kom. No i ogólnie rozumim, że można zlecić audyta, żeby otrzymać wycenę kosztów pozycjonowania takiej konkretnej stronki.
wyczytałem też, że wiele pozycjonujących serwisów stosuje nieczyste praktyki, ale że nie widoczni kom!
ogólnie stronka istnieje, z tego co zdążyłem wyklikać w panelu adminetora, raptem pół roku - czy w tej sytuacji należy się w ogóle spodziewać ewentualnego nagłego skoku w wynikach?
jak przebiega taki proces pozycjonowania, ile trwa, zanim stronka pyknie w górę? I czego potrzebuje taki pozycjoner do pozycjonowania? Na jednej stronce wyczytałem, że jakiegoś tuzina loginów do uj wie czego.
tak pytam, no bo wypadałoby jutro prezesowi trochę rozjaśnić, żeby widział, że w rzeczy samej, jestem doświadczonym inżynierem hakerem i na pozycjonowaniu zjadłem zęby.

P.S. bo na mojej hakerskiej stronce to w ogóle się człowiek nie musiał p*@rdolić, tylko se instaluję plugin Gugiel SEO TurboPozycjonerPack, dwa kliki, czekasz tydzień i w efekcie mój gimblog utrzymuje się na pierwszym miejscu bez kiwnięcia palcem. A tymczasem tutaj jakieś akrobacje trzeba robić i jeszcze bulić srogo.

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2022 17:36:38 przez snajper
[#2] Re: pozycjonowanie

@snajper, post #1

Pozycjonowanie to jedno, ale przy okazji proponuję napomknąć Prezesowi, by nawet nie zastanawiał się nad płatnymi postami na FB, bo takie reklamy docierają kompletnie nie do tych osób co trzeba. Sfrustrowanemu porażką kampanii Prezesowi mogłoby wówczas przyjść do głowy obciążenie podwładnych działaniami podobnymi takich jak to przytoczone poniżej:

Dobry wieczór Panu. Jako dyrektor naczelna i artystyczna OperaLight,chciałabym poznać przyczynę Pana zdenerwowania bądź tez niezadowolenia z zamieszczonego przez nas posta dotyczącego krótkiej relacji z jubileuszu Giełdy Papierów Wartościowych i towarzyszącego im wydarzenia w postaci koncertu. Zależy nam nam na zadowoleniu naszych odbiorców/słuchaczy. Będę wdzięczna za informację zwrotną. Dziękuję i serdecznie pozdrawiam, życząc wszelkiego dobra w Nowym 2022r. Katarzyna Laskowska
2
[#3] Re: pozycjonowanie

@niebuszewo, post #2

ok, ebać to. W sumie gościu jest łosiem w temacie, a ta ich stronka, jak się jej bliżej przyjrzałem przy okazji pierwszego kontaktu z wordpressem, była w dużej części spartaczona. To miniony tydzień upłynął mi głównie na poprawkach, typu link ze strony niemieckiej prowadzący do polskiej, czy na jednej małymi literkami, a na pozostałych dużymi, itp. W efekcie po czterech dniach szamotania zdołałem wyjść z początkowej oceny sitecheckera 39 na 40. Z czego dziś, będąc pełnym optymizmu, po zakasaniu rękawów i ruszeniu z werwą do pracy zrobiło się na koniec 25 To "p!erdolę, nie robię".
ale przynajmniej miałem okazję bonusowo wykazać się przywracając do działania jednego dnia drukarkę, a drugiego skaner, który okazał się mieć w ogóle jakieś IP z kosmosu i nie wiem, jakim sposobem mógł do tej pory cokolwiek skanować, że facet próbował go użyć.
[#4] Re: pozycjonowanie

@snajper, post #1

Nie wiem co się zmieniło, bo ostatni raz z SEO miałem kontakt z 8-10 lat temu. Jak chcesz wypozycjonować stronę to ją po prostu dobrze zrób:

- kod HTML powinien być zorientowany na semantykę. Jak korzystasz z WP i innych gotowców, to jesteś skazany na to jak jest napisany i co generuje. Jak to jest full-custom to zwróć uwagę by używać tagów niosących znaczenie: strong/em żeby podkreślić ważne rzeczy zamiast b/i/span, layout nie na tabelach tylko na divach a najlepiej na sekcjach i innych tagach które przyniósł html5. Tak samo tylko jeden nagłówek h1, reszta ułożona hierarchicznie. Tabele powinny mieć użyte znaczniki od tytułu, wiersz nagłówkowy powinien być zgrupowany w thead, itd. Im bogatsze użycie HTMLa tym lepiej.
- żadnych dziwnych praktyk typu słowa kluczowe na biało na białym tle. Ale tego to już w sumie dawno nigdzie nie widziałem.
- kod strony powinien być schludny na tyle, że jak wyłączysz cały CSS to wyświetlona zawartość wyświetla coś co wygląda jak dokument, który da radę od góry do dołu przeczytać bez większych przeszkód. Jak treść się w takim ustawieniu pojawia w dziwnej kolejności to masz problem.

To wszystko sprowadza się do jednej rady: strona powinna być czytelna dla osób niewidzących. Bo przecież roboty gugla są (?) niewidzące. Chyba że już je wzbogacili o renderowanie strony i strzelanie OCRa. Oczywiście warto też zadbać o to żeby layout był responsywny, czyli się dobrze renderował na każdym popularnym rozmiarze ekranu. Dodatkowo, im więcej odnośników do Twojej strony u innych, tym lepiej, ale trzeba uważać bo roboty gugla dość dobrze wykrywają sztuczne i spamerskie linki.

Kiedyś pracowałem przez bardzo krótki czas w firmie zajmującej się SEO. Powstał tam produkt który automatycznie pozycjonował stronę klienta przez spamowanie istniejących i nowotworzonych katalogów stron www. Efekty było widać bardzo szybko - strona pięła się w górę w ciągu paru dni. Potem Google zmieniło algorytmy i prędkość/skuteczność mocno spadła, po czym strony leciały na samo dno. Wniosek - poczytaj o obecnie stosowanych praktykach SEO, bo to się zmienia, ale nie stosuj niczego co chociaż trochę brzmi podejrzanie - bo za miesiąc-dwa będziesz miał efekt odwrotny do zamierzonego i cofnie Twój progress może nawet o rok do tyłu.

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2022 11:48:07 przez teh_KaiN
1
[#5] Re: pozycjonowanie

@teh_KaiN, post #4

dzięki za rady. OK W kod tam do tej pory nie zaglądałem, ale raczej żadnych tabel tam nie ma ani złożonych struktur - stronka jest prosta, z zawartością sprowadzającą się do menu, oferty i kontaktu. To wszystko przystrojone kilogramowymi obrazkami, które pewnie też nie dość że spowalniają wyświetlanie strony, to zauważalnie zaniżają wynik (łącznie jest ich 18), ale z którymi w zasadzie nie wiadomo co zrobić, bo pełnią rolę ozdobników w formie pełnoekranowego tła
póki co zainstalowałem tam wtyczkę Yoast SEO, bo żadnej z tej kategorii nie było.
[#6] Re: pozycjonowanie

@snajper, post #5

żeby nie zaczynać osobnego wątku - czy jest na sali ktoś biegły w wordpressie? W ostatnich dniach zdołałem podciągnąć ich stronkę z jakichś 39 do 64 na sitechecker.pro. Nadal ładuje się mułowato przez stutonowe obrazki, ale mniejsza.
mam natomiast problem z adresami. Przyjmują one postać, zależnie od języka:
stronka.com/xx/podstrona/
gdzie xx to dwuliterowy kod języka, a podstrona to np strona-glowna, oferta, czy obcojęzyczne odpowiedniki. I w którymś momencie zadziało się coś, co poskutkowało stanem obecnym, gdzie adresy przyjmują postać:
stronka.com/xx/strona-glowna/podstrona/
(gdzie strona-glowna to strona glowna w określonym języku). I o ile na samą treść nie ma wpływu, a i przy próbie wejścia na adres w jego pierwotnej postaci też żaden problem nie występuje, to wygląda taki url już z deka niezrozumiale. No i nie wiem, czy dla pozycji w wyszukiwarkach pozostaje to obojętne. A nie mam pojęcia, jak/gdzie to zmienić, choć przeklikałem już cały panel adminetora wzdłuż i wszerz. Anyone?

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2022 20:13:20 przez snajper
[#7] Re: pozycjonowanie

@snajper, post #6

Przecież jak tworzysz nową podstronę w panelu, możesz edytować URL. A poza tym WordPress jest do blogów, jeżeli strona to zestaw statycznej zawartości, jest doskonale zbędny... Pamiętaj że poważne checkery stron (np. Google Lighthouse) sprawdzają też szybkość ładowania się strony. Jeżeli strona ładuje się wolno, to znacznie bardziej obniża "współczynnik konwersji", niż słabsza pozycja w Google. Pozycja w Google na określone słowa kluczowe to jest przede wszystkim fetysz rozlicznych SEO-szarlatanów. Albo głęboka wiara w to, że postać URL ma duży wpływ na pozycję w wyszukiwarkach. Najprostszym sposobem przyspieszena ładowania się strony postawionej na WordPressie jest wywalenie go w kosmos.
1
[#8] Re: pozycjonowanie

@Krashan, post #7

Przecież jak tworzysz nową podstronę w panelu, możesz edytować URL.

hmm, akurat tego chyba nie próbowałem. Ale wedle wszelkiej logiki powinna być możliwość edycji istniejącej strony. No nic, to popróbuję dzisiaj tą drogą.
[#9] Re: pozycjonowanie

@snajper, post #8

Ale wedle wszelkiej logiki powinna być możliwość edycji istniejącej strony.
Powinna być i jest. W panelu edycji strony pod jej tytułem jest "Bezpośredni odnośnik", link, a za nim przycisk "Edytuj". Przynajmniej w tych wordpressach, w których niestety muszę grzebać.
[#10] Re: pozycjonowanie

@Krashan, post #9

no a u mnie nie ma. Też widziałem w necie różne sposoby - że np. wystarczy rozwinąć górne menu i zaznaczyć "slug", kiedy u mnie żadnego sluga nie ma.
ogólnie wordpress używa m.in. wtyczek Elementor i MegaMenu. Stronka zawiera menu wyboru języka i menu podstron.
Doszedłem w końcu do tego, jak z poziomu konfiguracji tych wtyczek poustawiać właściwe linki... Tyle że one nadal były "właściwe" tylko na stronie głównej, a kiedy weszło się na którąś z pozostałych podstron, linki w menu językowym znów przyjmowały nieodpowiednią formę. Do tego sitechecker po tym wszystkim zaminusował z 30 punktów, bo na każdej ze stron adres w canonicalu był inny niż w hreflang (czyli jeden mial dodatkowy człon /strona-glowna, a drugi nie). To p*#rdolę i cofnąłem te wszystkie zmiany.

miejscami wygląda jakby ktoś spartaczył tą stronkę od podstaw. Do tego nawet nie wysilili się, żeby dać ładny obrazek fejzbokowi i wyszukiwarkom, nie mówiąc o tłumaczeniach copy-paste z google translate. Angielskie zdążyłem już poprawić, a w piątek wezmę się za rosyjskie...
a całość działa na jakimś mocno zamulającym połączeniu.
żeby tam przynajmniej szło się skupić, to pół biedy. Ale ja tam siedzę w takim biurowym pokoiku, z paroma paniami wokół, typu księgowa, które trajkoczą o d*pie Maryni. Do tej pory człowiek myślał, że kobiety to tylko tak na filmach, a one naprawdę - kiedy już myślisz, że skończyły, to któraś rzuci np. "muszę w końcu zapytać Marzeny o to ciasto", chociaż nikt nic nie mówił o żadnym j#*@nym cieście! Jak nie trajkoczą, to któraś dzwoni zamawiać żarcie, a jak nie dzwoni, to któryś robotnik siedzi i szamie to żarcie metr od Ciebie. A później szef wykonuje milion telefonów pod rząd i pi*rdoli coś po rosyjsku albo niemiecku. A jak już przestaną pi*rdolić, to któraś babka zaczyna półgodzinny rytuał darcia kartonów za Twoimi plecami. A na deser jeszcze wysłuchujesz, jak sprzątaczka dodaje coś o macaniu c*py. A Ty sobie siedzisz w środku tego wszystkiego, wysłuchując sto razy dziennie j*#anego dzwonka "po-tfor-nie-no-gi-dziś-BO-LO-MNIE!", i próbujesz przypomnieć sobie, co miałeś zrobić dwa kliknięcia temu, na które jakimś cudem udało się zebrać myśli... %|

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2022 18:17:42 przez snajper
[#11] Re: pozycjonowanie

@snajper, post #10

miejscami wygląda jakby ktoś spartaczył tą stronkę od podstaw
Jak na to wpadłeś, Watsonie? No ale wszystko zależy od tego za co Ci tam płacą i ile. Jeżeli to typowa strona statyczna zrobiona przez firmę pod hasłem "Twoja strona w sieci za 100 zł + VAT", to ja bym zaorał i postawił w HTML + CSS + JS. Hosting pewnie też jakiś po taniości, to odetchnie łącze i przestrzeń dyskowa. No chyba, że płacą tak mało, że nie chcesz się trochę wysilić. To wtedy może lepiej się rozejrzeć za inną robotą, zważywszy powyżej epicko opisane warunki pracy.
[#12] Re: pozycjonowanie

@Krashan, post #11

tą stronę wykonywał podobno brat jednej z księgowych. Ale mniejsza z tym, w końcu kolejny tydzień z głowy. x|

przez ten czas zdołałem zgłębić kolejne niezgłębione zakamarki wordpressa, dorzucić mu w3 Total Cache, w końcu znaleźć rozwiązanie problemu ze /strona-glowna i wskoczyć z pomarańczowego na zieloną kropę w ocenie SEO-wtyczki dla jednej podstrony.
zdołałem też bardziej oswoić się ze współpracownicami, dzięki swym nieprzebranym inżynierskim talentom w zakresie naprawiania internetów (bo jednej średnio parę razy tygodniowo znikał net i wtedy dzwonili po ekipę informatycznego komando, która robiła, że pojawiał się znowu) oraz przywracania obrazu na monitorze, po tym, jak któraś zahaczyła i przełączyła z HDMI na VGA. Ale żeby nie było zbyt milutko, to na koniec musiał przypałętać się wielce szanowny dyrektór handlowy, pytając, jak tam mi idzie i "czemu to jest tu?". A ledwo parę dni temu mu tłumaczyłem, że z g..na bata nie ukręcisz i póki na ich stronie 95% zawartości stanowią rysunki, to ja dżinem nie jestem i top5 w goglach nie wyjmę im z cylindra. To dziś przylazł i stwierdził, że obrazek z ciężarówką, opisany "Transport" + dwa zdania, że świadczą usługi transportu, powinny znajdować się osobno w podmenu Transport, a nie tylko w Usługi obok innego obrazka i dwóch zdań...
gość ma jakieś 20-21 lat.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem