[#1] upadł "Pixel Magazine"
Nie ukazał się numer listopadowy miesięcznika. Oficjalnym powodem ma być choroba właściciela wydawnictwa, które okazało się być firmą ... jednoosobową. Należy więc założyć że nikt poza właścicielem nie ma dostępu do firmowych rachunków. Z dnia na dzień sprawa wydaje się coraz bardziej "dziwna" i prawdę mówiąc nie odstaje zbytnio od "średniej" przebiegu upadków innych czasopism komputerowych w ostatnich trzydziestu latach. Na stronach WWW i w social mediach nie ma żadnych wyjaśnień poza lakonicznym postem na grupie FB. Wychodzi na to, że pismo powstało w atmosferze skandalu i kończy się w atmosferze skandalu. Mnie osobiście szkoda projektu, bo gazetę czytało się bardzo dobrze. Od strony merytorycznej i edytorskiej ciężko było pismu cokolwiek zarzucić a na jego łamach ukazało się dużo ciekawych tekstów na temat retro.


Ostatnia aktualizacja: 26.11.2022 13:04:55 przez niebuszewo
2
[#2] Re: upadł "Pixel Magazine"

@niebuszewo, post #1

dość śmiała teza, jeśli jedynymi podstawami są osobiste domysły (plus że nie ukazał się jeden numer). Szczególnie wobec faktu, że w grupie Secret Level, która od początku zrzesza czytelników i autorów, nikt do tej pory tragedii nie zrobił. Największą bolączką ludzi wydaje się być w tym momencie ciągły brak odzewu ze strony organizatora w temacie crowdfundingowej akcji dotyczącej jakichś książeczek o C64, która zakończyła się sukcesem już dość dawno. I jeśli czymś można by tłumaczyć tę rzekomą chorobę, to ja prędzej połączyłbym ją właśnie z tym.
przypomnę, że CD-Action nie tak dawno oficjalnie ogłosiło upadek, po czym jednak podniosło się i do tej pory funkcjonuje.
dodatkowo coś mi chodzi po głowie, że plany przejścia na tryb dwumiesięczny były już wcześniej i spotkały się z całkowitym zrozumieniem oraz akceptacją.

P.S. w zasadzie ten tytuł to perfidny clickbait.

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2022 13:00:48 przez snajper
[#3] Re: upadł "Pixel Magazine"

@snajper, post #2

w zasadzie ten tytuł to perfidny clickbait.


Chciałbym w grudniu móc wejść pod stół i odszczekać (posiadam wszystkie numery pisma) jednak historia branży uczy że warto zachować sceptyczne podejście.
[#4] Re: upadł "Pixel Magazine"

@niebuszewo, post #3

no cóż, ja od dłuższego czasu Pixela nie kupuję. Mam paręnaście/dziesiąt egzemplarzy w szufladzie, w większości nawet nie otwartych, ewentualnie tylko przekartkowanych. Kupowałem z sentymentu dla TS oraz ekipy redakcyjnej, która przekonywała mnie, że to jednak nie jest próba nałowienia jeleni i zniknięcia z workiem banknotów (jak by nie patrzeć, Pixel jednak ukazywał się przez dobre 8 lat, nie licząc początkowych dwóch numerów jeszcze pod banderą Secret Service).
dziś rano jednak na maila przyszło mi powiadomienie o listopadowym Hall of Fame i kolejnych nagrodach dla kilku supporterów na Patronite (też raz wpłaciłem parę groszy, ale - zgodnie z przewidywaniami - nie udało mi się nic wygrać; za to dziwnym trafem niejakiemu @michalmarek77 dopisało szczęście zaraz po tym, jak został przyjęty do redakcji...). Zajrzałem z ciekawości - ani słowa na temat problemów z gazetką, natomiast w komentarzu ktoś żali się znów na bycie olewanym... Szkoda by było, gdyby Pixel, nawet gdyby miał upaść, na koniec puścił bąka w ten sposób. Wyrazy niezadowolenia z kontaktu (a właściwie jego braku) z klientem pojawiają się od dłuższego czasu.

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2022 13:12:10 przez snajper
[#5] Re: upadł "Pixel Magazine"

@snajper, post #4

A jednak. Skończyło się prozaicznie i klasycznie, ciekawe tylko czy będzie "pożegnalny wstępniak"



Ostatnia aktualizacja: 05.12.2022 10:37:05 przez niebuszewo
[#6] Re: upadł "Pixel Magazine"

@niebuszewo, post #5

smuteczek, ale nadal - tak brzmi wersja oficjalna, a jak jest naprawdę? No i co z zaległymi zbiórkami? (w temacie C64 ukazała się ponoć wczoraj aktualizacja na wspieram.to, ale że ja nie wspierałem, to mnie to *bie).
ważne, że Retronics nadal działa. OK Też ostatnio słyszałem od wydawcy o wzroście kosztów druku, a mimo to jadą dalej i jedynym czynnikiem stojącym na przeszkodzie w ukazywaniu się kolejnych publikacji wydaje się być brak zainteresowania (vide zbiórka na "Moje Atari").
[#7] Re: upadł "Pixel Magazine"

@niebuszewo, post #5

Skoro papier i druk taki drogi to nie dałoby sie elektronicznej wydawać?
Czy w polskich warunkach sie nie da bo sprzeda sie kilka sztuk a reszta sie podzieli pirackimi kopiami, a najwięksi fani trzymania czegoś w ręku i tak wolą toaletowy kupić niż pdf-a?
1
[#8] Re: upadł "Pixel Magazine"

@ZbyniuR, post #7

A takie brytyjskie Future Publishing dokłada ciągle nowe magazyny do swojej oferty... Ciekawe... Ja zawsze biorę od nich papier, które w Polsce, nawet w Empiku ze świeczką szukać. Moim zdaniem to kultura a nie kwestie finansowe.
[#9] Re: upadł "Pixel Magazine"

@mailman, post #8

A to że językiem angielskim posługuje sie na świecie ze 20 razy więcej ludzi niż polskim to nie ma wpływu na opłacalność takich wydawnictw?
1
[#10] Re: upadł "Pixel Magazine"

@ZbyniuR, post #9

Mi osobiście bardzo szkoda - kupowałem Pixela od samego początku, mam wszystkie numery, brałem udział w zrzutkach na wspieram.to (w tym tej ostatniej nieszczęsnej dot. C64), a także wspierałem na Patronite.

Piksel był moim ulubionym pismem, ale prawda jest też taka, że niewiele poza nim już zostało. Prenumeruję jeszcze Retro Gamera i PSX Extreme, ale to wszystko. Na polskim rynku został jeszcze CD-Action, który po zmianach na kwartalnik jakoś mniej do mnie trafia i mimo, że kupuje to czytam może 1/5, a może jeszcze mniej. Reszta się zwinęła, fajnie że został Retronics, ale to są jednak reedycje, a nie nowe wydania magazynów.

Problemy z Pixelem widać było już od jakiegoś czasu, przesuwanie terminów wydania numerów czasopisma oraz przede wszystkim duże opóźnienie i praktycznie brak komunikacji w ramach akcji na wspieram to. dotyczącej historii C64 - widać było, że są problemy płynnościowe, choć miałem nadzieję, że wydawnictwo je przezwycięży.

Mam nadzieję, że kiedyś jeszcze Pixel wróci, choć szanse pewnie nie są zbyt duże (pomimo tego, że wydawca zostawia w komunikacie pewną furtkę).
[#11] Re: upadł "Pixel Magazine"

@ZbyniuR, post #7

Czy w polskich warunkach sie nie da bo sprzeda sie kilka sztuk a reszta sie podzieli pirackimi kopiami...


odp. TAK ! ok, racja
[#12] Re: upadł "Pixel Magazine"

@Splavinho, post #10

Naprawdę nie zostało nic więcej, a K&A Plus, Zin80, i Atari Fan?

Zresztą chodzi o kompy które sie nie zmieniły od 30 lat, więc teksty nie muszą być nowe, ja np lubię odkrywać po latach co o nich napisali w Horyzontach Techniki, w Przeglądzie Technicznym albo w Razem - Osobno. A nie są to materiały powszechnie retrofanom znane. :)
[#13] Re: upadł "Pixel Magazine"

@ZbyniuR, post #12

K&A Plus - jasne, ale wychodzi raz na pół roku, Zin80 i Atari Fan jeszcze rzadziej ;) Mamy też jeszcze Amigę Friendship :) Ale czym innym są hobbystyczne pisma wychodzące w nakładzie kilkudziesięciu czy kilkuset egzemplarzy raz na kilka miesięcy od regularnego, w miarę mainstreamowego miesięcznika.

Co do tej drugiej części - jasne, teksty nie muszą być nowe, ale zależy co się posiada. Ja akurat większość co re-wydaje Retronics mam w oryginale, nie miałem jedynie Tajemnic Atari i kilku Bajtków więc to uzupełniam na bieżąco. Natomiast zgadzam się, że starych czasopismach można znaleźć super ciekawe rzeczy, oczywiście jak czasu starcza ;)
1
[#14] Re: upadł "Pixel Magazine"

@ZbyniuR, post #12

Witajcie!
K&A Plus jest bardzo ładne, Zin80 nie znam
Atari Fan mam kilka sztuk
Natomiast zachęcam wszystkim do zakupów u Retronics - najlepiej przez email, bądź na allegro.
Ja bardzo mocno wierzę, że Bajtki, Top Secrety będą się ukazywać i będzie zainteresowanie,
ja od początku kupuję - kto widział na żywo - wie, że jakość jest "trochę" lepsza jak np PSX numer zero itd...
A przecież jeszcze są właśnie Tajemnice Atari, IKS, Commodore Kebab, no i aktualna zbiórka na Moje Atari...
Będzie u Was zainteresowanie na nowe Bajtki, Top Secrety i inne?
Pozdrawiam
2
[#15] Re: upadł "Pixel Magazine"

@niebuszewo, post #1

Nie wszyscy może wiedzą ale należy unikać Roberta Łapusza, odpowiedzialnego za Pixel Heaven i magazyn Pixel. Facet celowo nie wywiązuje się z zaciągniętych zobowiązań. Pixel Heaven 2022 został zorganizowany z pieniędzy zebranych w zbiórce crowfundingowej na https://wspieram.to/c64. Facet od pół roku zwodzi ludzi, którzy wpłacili mu pieniądze. Robi zdjęcia, że niby wysyła co jest bzdurą. Pieniądze wpłaciło mu ponad 3 tys. ludzi. Na grupie FB PSX Extreme banuje tych, którzy zadają pytania. Facet mówi, że nie ma czasu ale ma czas na banowanie ludzi zadających pytania. Forum wspieram.to tej zbiórki pokazuje z czym mamy do czynienia. Uważam, że społeczność retro nie powinna obojętnie przechodzić obok tego. Każdy, kto podejmuje współpracę z Robertem Łapuszem w tych okolicznościach legitymizuje takie praktyki i to kiedyś obróci się przeciw niemu. Nie dziwcie się potem np. że składki crowdfundingowe w retro będą cieszyły się mniejszą popularnością. Można przypuszczać, że wiele osób z tych 3 tys. już nie weźmie udziału w żadnym crowdfundingu.
https://www.facebook.com/groups/commodornia/posts/2767629683371094

Czy tylko ja mam wrażenie, że z tej sytuacji zaczyna się robić taki "Zalepa 2.0" ?
Ciekawe co jeszcze wypłynie i czy ten "pożegnalny" Pixel faktycznie się ukaże?
[#16] Re: upadł "Pixel Magazine"

@niebuszewo, post #15

Akurat zbiórkę C64 wsparłem i się mocno wkurzę jak z tego nic nie wyjdzie. Tak na marginesie, ostatni raz wspieram jakąkolwiek zbiórkę, nie mam zamiaru tracić kasy i nerwów....
[#17] Re: upadł "Pixel Magazine"

@AD99, post #16

raptem wczoraj w niedawnym poście Retronicsa przeczytałem, jak to nienazwana po imieniu "konkurencja" przysłużyła się spadkowi liczby osób chętnych wszelkim zbiórkom. Myślę sobie: eee, pewnie tak się tylko tłumaczą. A tu proszę... :) Heh, j*bać Pixela. buuu!
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem