[#1] emu Meritum? 🤔
czy istnieje coś takiego jak emulator Meritum? Po szybkim googlaniu nie znalazłem, za to dowiedziałem się, że to jest TRS-80 compatible, którego to już emulator istnieje i właśnie sobie wklepuję na nim program w bejziku. A jeśli emulatora Merituma nie ma - rozumiem, że ta kompatybilność oznacza działanie wszystkich taśm i programów zapisanych z TRS-80 na Meritumach?
[#2] Re: emu Meritum? 🤔

@snajper, post #1

meritum to polskie dziadostwo ale moze ktos stworzyl emulator tego badziewia
[#3] Re: emu Meritum? 🤔

@snajper, post #1

TRS-80 to kilka różnych komputerów. Meritum jest klonem tego pierwszego z prockiem Z80 (późniejsze miały Motorolkę 8bit 6809). Tego właściwego poznasz po tym że ma tylko 16 linii tekstu na ekranie, a litera jest w matrycy 8x12 punktów co w 8bit jest dość rzadkie.
1
[#4] Re: emu Meritum? 🤔

@ZorrO, post #3

spoko, tyle to wiem. Chodzi mi głównie o kwestię, czy jak zapiszę sobie z tego emulatora TRS-80 kasetę .cas i nagram na taśmę PlayCAS-em, to Meritum ją odczyta. Może jest na forum ktoś z Meritumem, kto mógłby to sprawdzić?
Zakładam, że bejziki mają identyczne. Mam manual, ale wgłębiać mi się w to nie chce.

P.S. lold, windows z dwoma monitorkami screenshotuje automatycznie obydwa. Ale bajer. ( ͡° ͜ʖ ͡°)



Ostatnia aktualizacja: 15.09.2023 20:25:06 przez snajper
1
[#5] Re: emu Meritum? 🤔

@snajper, post #4

pytanie bonusowe: czemu pliki bejzika po ekstrakcji z obrazu DMK TRSToolsami wyglądają tak:





podczas gdy z tego samego narzędzia Preview na tym samym pliku (z zawartości DMK) wygląda już tak jak powinno:



próbuję znaleźć prosty prawilny sposób na zapisanie tego kodu "jak go Pan Bóg stworzył", tj. bez robienia copy-paste z viewera. Dla spektruma jest listbasic z Fuse-utils, dla C64 jest petcat, a tutaj ni ma nic. buuu!

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2023 22:06:15 przez snajper
[#6] Re: emu Meritum? 🤔

@snajper, post #5

/ ok, z bonusowym już se poradziłem. Trzeba było tylko określić w komendzie odpowiedni format outputowy (w tym przypadku .asc)
[#7] Re: emu Meritum? 🤔

@snajper, post #4

[#8] Re: emu Meritum? 🤔

@ZorrO, post #7

dziena OK

tymczasem kolejny listing zrekonstruowany! jupi! I częściowo naprawiony. "Elektron w studni", str. 12 Bajtka 4/87. W gazetce zjadło mu kilka linijek. x| Dodatkowo spacje były tam od czapy powstawiane. Gdyby nie załączony w Bajtku screenshot, nie wiem, czy podołałbym zadaniu. Swoją drogą, jak widać na załączonym obrazku, autor z*ebał wyliczenie współrzędnych do rysowania paska energii.



w miarę ubytku energii pasek jest skracany - i tu jest pewien mankament w pętli for, z którym nie potrafię sobie poradzić:
FOR n=INT (.075*z) TO 1 STEP -1: PLOT PEEK 23677-1,32: DRAW OVER 1;0,7: NEXT n
zmienna z to według opisu "aktualnie ustawiona energia kwantu" - zmienna przyjmuje wartość 10* eV, które można sobie regulować dowolnie od 0,7 do 12,7.
i generalnie game over następuje wtedy, kiedy wartość PEEK 23677 < 16. Od punktu 16 na osi X zaczyna się pasek energii i tak to sobie autor sprawdza... Tyle tylko, że zanim ten game over zostanie graczowi oznajmiony, pętla wykonuje się do końca, rysując "ubytek energii" wykraczający poza ten czerwony pasek, aż wartość n w pętli odpowiednio zmaleje. Jeśli w pętli for zamieszczę ifa, to program kończy działanie w chwili gdy warunek nie jest spełniony...



Ostatnia aktualizacja: 16.09.2023 19:05:04 przez snajper
[#9] Re: emu Meritum? 🤔

@snajper, post #8

nie mam pojecia co ten program robi ale to PLOT PEEK 23677-1,32 nie ma dla mnie najmniejszego sensu. No chyba, ze ten Basic dziala inaczej niz inne.

Plot x,y to funckja stawiania pixeli a jesli x ma byc zmienna odczytywana z pamieci, to nie moze byc 23577-1 tylko byc moze 23577-n albo +n bo 23677-1 to stale wyrazenie rowne 23676
[#10] Re: emu Meritum? 🤔

@selur, post #9

Zgaduję że odczytuje wartość z komórki 23677, i od tej wartości odejmuje 1.
[#11] Re: emu Meritum? 🤔

@karolb, post #10

wtedy musialy by byc uzyte nawiasy ale nawet jesli taki zapis jest prawidlowy to w petli nie zmienia sie wartosc spod adresu 23677 wiec jaki to ma sens ???
jesli pod tym adresem jest wartosc np. 10 to piksel beda rysowanie tylko i wylacznie w pozycji x=10 .
Zamiast tego mozna uzyc zwyklej zmiennej a PEEK sluzy glownie w petli do oczytywania kolejno wartosci w ciagu..

czyli np.
For A=0 to 10
X=Peek (adres+A)
Plot X,10
next A
[#12] Re: emu Meritum? 🤔

@selur, post #9

wartość pod 23677 zmienia się jednocześnie ze zrobieniem plota: https://worldofspectrum.org/ZXBasicManual/zxmanchap25.html
"23677 - COORDS - x-coordinate of last point plotted".
więc jak najbardziej ma to sens.
[#13] Re: emu Meritum? 🤔

@snajper, post #12

A ok, nie pamietalem, ze to sa jakies adresy zmiennych.
[#14] Re: emu Meritum? 🤔

@snajper, post #12

Ciekawa sprawa z tym gierkowskim Meritum ..sądziłem ze bliżej mu do ZXa niz do standardu TRS80

Co do braków komend w basicu ..ten emulator emuluje ktora wersje Meritum 1 ? 2 ? Czy 3

Najbardziej udany polski komputer to ostatnia wersja Elewro 801

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/10/2_801at_biuletyn30.png

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2023 20:29:37 przez HOŁDYS
1
[#15] Re: emu Meritum? 🤔

@snajper, post #8

Tyle tylko, że zanim ten game over zostanie graczowi oznajmiony, pętla wykonuje się do końca, rysując "ubytek energii" wykraczający poza ten czerwony pasek


no ale gdzie to ma miejsce , bo ja na filmie tego nie widze. Jesli cos wykracza poza jakas wspolrzedna to musisz dac warunek w trakcie rysowania np.
IF X<maxX then Plot...
[#16] Re: emu Meritum? 🤔

@HOŁDYS, post #14

dowolną, od I, przez II, III, 4, 12, 16, 6000, CoCo, MX-70... Ja akurat działam na I.

@selur
bo na filmie niechcący wygrałem, a drugi raz nie chciało mi się grać. Tu masz wariant z game overem:

[#17] Re: emu Meritum? 🤔

@snajper, post #16

warunek bedzie prosty

FOR n=INT (.075*z) TO 1 STEP -1:
x=PEEK 23677-1
if x>lewa krawedz pasku Energia (jakies 16-20 pikseli)
PLOT x,32:
DRAW OVER 1;0,7:
end if
NEXT n

nie pamietam jak to bylo z konczenien instrukcji if w ZX
[#18] Re: emu Meritum? 🤔

@selur, post #17

pomogło o tyle, że teraz nie wyjeżdża poza pasek energii. Jednak nadal w sytuacji, gdy warunek nie jest spełniony, program kończy działanie.



cała linijka (100) wygląda tak:



ztcw, te bejzikowe ify nie mają "końców"... Co jest imho głupie, bo nie wiadomo, czy taki if wykonuje tylko instrukcję bezpośrednio po nim, czy też wszystkie kolejne aż do zakończenia pętli FOR nextem. Bo i chyba nie da się w żaden sposób grupować tych instrukcji...
natomiast po przerzuceniu końcowego GO TO 310 do osobnego wiersza działanie w ogóle staje się nieprzewidywalne.
[#19] Re: emu Meritum? 🤔

@snajper, post #18

co to znaczy, gdy warunek nie jest spelniony program konczy dzialanie ?
jaki warunek, gdzie ?

Trzeba to sprawdzic albo If dziala tak, ze wykonuje cala linie w basicu albo pierwsza instrukcje po If.
Jesli tylko jedna instrukcje po If to trzeba napisac dodatkowy podprogram
If x>16 Gosub .... i tam rysowac punkty
[#20] Re: emu Meritum? 🤔

@snajper, post #18

jesli faktycznie sie sypie po przenesieniu GOTO tzn. ze po If wykonuja sie wszystkie warunki do konca obecnej linii. A to z kolei powoduje zle dzialanie programu bo petla i skok beda nastepowac tylko po spelnieniu warunku czyli sama isntrukcja IF musi byc w zupelnie osobnej linii. Next i goto musi byc w osobnych poza if'em.


p.s.
tak, w przewodniku po zx jest napisane, ze po THEN sa wykonywane wszystkie instrukcje az do konca linii jesli warunek zostal spelniony

czyli IF musi byc w osobnym wierszu a w kolejnej dopiero next N i Goto

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2023 23:22:13 przez selur
[#21] Re: emu Meritum? 🤔

@selur, post #20

dobra, inaczej to obszedłem. Po prostu z powrotem wydłużyłem pasek energii, za to rozszerzając ramkę po obu stronach. Dzięki temu zniknął problem kolorków paska na obu końcach. Co prawda w efekcie energia kończy się, zanim czerwony pasek dojedzie do zera, no ale i tak wygląda to lepiej niż na początku...



teraz z okazji niedzieli muszę sobie odświeżyć całki - do kolejnego listingu. :/ Ostatniego już na szczęście... Za to wczoraj doszedł Top Secret 15. x|

a jeszcze jedna rzecz: jak w spektrumie uzyskać taki znaczek? O ile w ogóle się da. Obecnie zamiast niego wstawiam wykrzyknik.

[#22] Re: emu Meritum? 🤔

@snajper, post #21

Ta pionowa krecha jest na klawiszu S w trybie Extend ze Symbol Shiftem, czyli w emulatorze z Controlem, albo jako CHR$(124).
1
[#23] Re: emu Meritum? 🤔

@ZorrO, post #22

ano fakt. Kurde, sprawdzałem wszystkie klawisze w każdym trybie i jakoś mi to umknęło.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem