[#1] Commodore 900: The Unix-like workstation/server - maszyna przyćmiona przez Amigę
Właśnie skończyłem oglądać film dokumentalny "The Computer Chronicles - UNIX (1985)". Na końcu prowadzący wspomina że Commodore wprowadziło na rynek maszynę unixową. cafe Myślę - a to ciekawostka, w 1985 roku miała swą premierę A1000 i C128, Commodore coś jeszcze wypuścił?! Szybko odpaliłem Google.

Oto najciekawsze znaleziska:


...jak tą historię mogłem przegapić?
[#2] Re: Commodore 900: The Unix-like workstation/server - maszyna przyćmiona przez Amigę

@radekcz, post #1

Pierwsze słyszę żeby do C900 był Unix. One miały 16bitowego Ziloga, i jakiś CPM z multitaskiem.

To już prędzej mieli na myśli Amigę, bo podobno Ami-DOS był wzorowany na Unixie. I sie trochę przejęzyczyli.
[#3] Re: Commodore 900: The Unix-like workstation/server - maszyna przyćmiona przez Amigę

@ZorrO, post #2

Nie przejęzyczył się.

https://vintagecomputer.ca/files/Commodore/C900/

W specyfikacji masz:

Software:
COHERENT (UNIX V7 Compatable) Operating System
CUSH - Commodore User Shell for novice users
Commodore Graphics Display Manager
Optional COHERENT Development Package


Tam był system COHERENT. Dostępny jest nawet kod źródłowy i można odpalić na VM - https://www.autometer.de/unix4fun/coherent/#inst_coh.

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2023 19:43:45 przez radekcz
[#4] Re: Commodore 900: The Unix-like workstation/server - maszyna przyćmiona przez Amigę

@radekcz, post #1

Nie wprowadzili tego na rynek. Zrobili trochę egzemplarzy i poszli po rozum do głowy i ubili projekt.

VDC z CBM900 wylądował w C128 "bo już był zaprojektowany". Po czym dostawał poprawki za poprawkami by się do czegoś nadawał.

Coherent nie był też UNIXem. Był doń podobny.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem