[#1] Nowa Amiga. Co gdyby powstała?
Mamy rok 2024 na rynek wchodzi procesor Snapdragon X Elite.
Przypuśćmy że jakiś ekscentryczny milioner postanawia wskrzesić markę Amiga.
Powstaje komputer na tym konkretnie procesorze mający wszystkie najnowsze technologie w stylu Maca mini.
Do tego Linux z interfejsem graficznym podobnym do Amigi.
Czy uznałbyś taki komputer jako Amigę czy nie?
Powiem tylko że Snapdragon X Elite to pierwszy procesor ARM mogący powalczyć z PC i Apple.
Dodatkowo Qualcomm czyli producent procesora nie ma obecnie na niego rynku zbytu i chętnie by go "sprzedał".pomysłpomysłpomysł
[#2] Re: Nowa Amiga. Co gdyby powstała?

@kelner, post #1

nie. cafe
No chyba że tym milionerem będzie wielebny Gunnar i Kasane Teto stanie się oficjalnym logiem wampira. pomysł Bo do linuxa stylizowanego na Amigę to ja nie potrzebuję ekscentrycznych milionerów.

[#3] Re: Nowa Amiga. Co gdyby powstała?

@kelner, post #1

Czy uznałbyś taki komputer jako Amigę czy nie?


Ciekawe czy fani Appla 68k mięli takie dylematy, jak Apple przeszło z 68k na powerpc a później na intele i porzucenie tradycyjnego systemu z 68k. Według mnie to bez znaczenia co kto sobie tam w głowie uzna.
Chyba licencja jest tutaj istotna.
1
[#4] Re: Nowa Amiga. Co gdyby powstała?

@kelner, post #1

Do tego Linux z interfejsem graficznym podobnym do Amigi.


Czyli komputer z logiem Amiga i Linuxem?

Bierzemy jakąkolwiek platformę sprzętową z górnej półki, instalujemy Linuxa i na obudowie przyklejamy naklejkę "AMIGA".

I niby kogo by to miało poderwać do zachwytu i zakupu?

Amigowcy którzy się zatrzymali z "rozwojem sprzętu", mają np. UAE albo A500 mini, albo po prostu klasyki.
Amigowcy którzy apgrejdują sprzęt, używają albo AmigaOS4, albo MorphOSa, albo AROSa.

Jedni i drudzy nie spojrzą na kompa z Linuxem, naklejką Amiga, i GUI podobnym do amigowego.
2
[#5] Re: Nowa Amiga. Co gdyby powstała?

@karolb, post #4

I niby kogo by to miało poderwać do zachwytu i zakupu?


Sam procesor spełnia tę funkcje. Nazwa Amiga byłaby dodatkiem zwiększającą rozpoznawalność produktu.

Do tej pory Amiga miała procesory robione pod drukarki lub brane od złomowanych Maców w przypadku klasyków a teraz byłby to poziom top.

Nie wiem skąd te uprzedzenia do Linuxa. System jak system ważne jest oprogramowanie.

Na nową Dacie też można przykleić naklejkę Mercedesa ale to nie zmieni samochodu.

Nie widzę innego wyjścia w przypadku tej platformy Snapdragon X Elite jak zrobienie własnego ekosystemu więc czemu nie miałoby to być bycie Amigą. Linuxa zwykłego na to nie będzie z powodu braku sterowników a emulacja Windowsa X86 to ślepa uliczka tak samo jak Windows ARM.
[#6] Re: Nowa Amiga. Co gdyby powstała?

@kelner, post #1

Czy uznałbyś taki komputer jako Amigę czy nie?


To trochę jakbyś na jakiejś nowej np. Hondzie dal emblematy Poloneza i zrobił sobie własny model - Legacy. 😁
Nie. I nie kupiłbym, tak samo jak THE C64, ZX Spectrum Next, A500 Mini, etc. Generalnie nie mogę zrozumieć tego fenomenu. To są tematy zamknięte, a ich miejsce jest w przeszłości. Zamiast w kółko próbować / udowadniać, że Amiga też może, uważam że znacznie lepiej zaakceptować fakty i doceniać to co mamy.
1
[#7] Re: Nowa Amiga. Co gdyby powstała?

@kelner, post #5

Nie wiem skąd te uprzedzenia do Linuxa.
Jakie uprzedzenia? Linux to fajny system, u mnie podstawowy. Ale po co mam go używać na jakimś dziwadle z naklejką "Amiga" skoro mogę go sobie odpalić na tanim i szybkim pece?
3
[#8] Re: Nowa Amiga. Co gdyby powstała?

@kelner, post #1

Sam interface wyglądem przypominający AmigaOS to za mało żeby mnie przekonać. Ja nie używam tych rozwiązań ze względu na wygląd (który w MorphOS czy AmigaOS4 można sobie zmienić tak żeby AmigaOS nie przypominał). Ja oczekuję prostoty i logiki mechanizmów systemowych jakie teraz są w AmigaOS 3, 4, MorphOS, AROS.

Nie widzę sensu w mydleniu oczu jakimś starym interfejsem graficznym. Skórkę na GUI Linuxa to sobie można dzisiaj bez łaski.

Ale ciekawe, że już nie pierwszy nie drugi raz słyszę ten argument z GUI. To może być cokolwiek było miało GUI znany z AmigaOS. A prawdę mówiąc ten typowo amigowy GUI w wielu elementach jest ułomny i wymaga odświeżenia więc dla mnie to jest marny argument.

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2023 13:27:20 przez MDW
1
[#9] Re: Nowa Amiga. Co gdyby powstała?

@MDW, post #8

ci guiowcy to zawsze mogą sobie kupić dopusa pod windę, który zresztą do dziś jest rozwijany. Amigowy feeling gwarantowany, przynajmniej w takim stopniu jaki tylko ma w nowożytności sens. ;)
[#10] Re: Nowa Amiga. Co gdyby powstała?

@MDW, post #8

Czemu? W motoryzacji najlepiej sprzedające sie neo-retro auta to współczesne auta, ze współczesnych podzespołów i o współczesnych osiągach, które nie rozwiązaniami a jedynie stylistyką ale unowocześnioną nawiązują do klasyka jak New Beetle, Fiat 500 czy Mini Cooper.
Wierzę że w komputerach byłoby podobnie. A tymczasem retro rynek oferuje albo rozszerzenia do klasyka, albo emulatory z ograniczonymi osiągami, które umożliwiają jedynie granie w starocie, albo prawie współczesne kompy nie dające filingu a jedynie karzące sobie grubo płacić za naklejkę.
A wystarczyłoby wziąć współczesnego kompa, z faceliftingiem GUI i obudowy oraz dodanym emulatorem przy którym nie trzeba dużo grzebać by działał i już. :)
Tak aby jeśli kogoś najdzie ochota zagrać w starocie to można, ale równie dobrze można grać w nowości, a wygląd łączący stare skojarzenia z nowymi liniami, dawałby poczucie że gramy na nowej wersji kompa sprzed lat, mimo że nie trzeba do niego specjalnych wersji ani części ani softu. Tak samo jak do tych wspomnianych aut paliwo i drogi te same a nawet części często podobne jak z innych współczesnych znanych modeli.

Ale moim zdaniem kłopot w tym że robią je programiści i elektronicy o niszowych pomysłach i potrzebach a potem sie dziwią ze szerokie rzesze fanów nie chcą tego kupować.



Ostatnia aktualizacja: 09.11.2023 19:33:27 przez ZorrO
1
[#11] Re: Nowa Amiga. Co gdyby powstała?

@teh_KaiN, post #9

Używałem demo DOpusa pod Windows i jest on ewidentnie pisany pod WinAPI aniżeli stanowić kopię Amiga OS.

Zresztą Jonathan Potter kiedy przenosił program pod Windows widać przystosował GUI do natywnego GUI Windowsa.

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2023 22:13:44 przez Hexmage960
[#12] Re: Nowa Amiga. Co gdyby powstała?

@ZorrO, post #10

Nie wiem dlaczego temat został zawężony do GUI AmigaOS.

W tym wątku bardziej chodziło o nowy hardware i to nie byle jaki bo prawie że 50% szybszy procesor od standardowego M2 od Appla a system wzorowany na Amidze byłby tylko dodatkiem.

Polecam poczytać parametry tego procesora najlepszy element to enkoder AV1 z jednoczesnym dekodowaniem sprzętowym.
[#13] Re: Nowa Amiga. Co gdyby powstała?

@kelner, post #12

Tak szczerze to dopiero parę dni temu sie dowiedziałem że nowe Maki działają na ARMach serii M, bo poprzednio jak sie tym interesowałem parę lat temu to czytałem newsy że Apple planuje że nowe Maki będą na ARMach i że jakieś opóźnienia z tym mają bo podobno ich wydajność jest słabsza niż w x86.

A teraz czytam że M3 ma 32 rdzenie i że sami go produkują. Aż mi szybki w piksach zaparowały, bo ostatnio jak o techno newsach czytałem to że mają robić 8rdzeniowe Intele. :)

Ale ja nie o tym, tylko czy ten rzekomo planowany prototyp neoAmigi będzie wyglądał jak neoAmiga (czyli każdy kto wie jak stare Amigi wyglądają od razu pozna że to nowa Amiga) i czy będzie działał jak normalny komputer, czy nie (tzn soft dla mainstreamu na nim ruszy a nie tylko taki który ktoś specjalnie dla tego wynalazku napisze), i ile nerek albo dzieci trzeba sprzedać żeby sobie takie cudo kupić, i czy to w tej dekadzie będzie czy raczej dopiero za lat 20?

Bo co mnie jakieś enkodery obchodzą? Dotąd w Amigowym światku jak ktoś stworzył bebechy które a to DSP miały, a to dopałkę 3D, a to kilka rdzeni itp, to sie 5 lat albo 10 czekało na pierwszy przykład softu który zrobi z tego jakiś użytek. Za cenę klasycznego kabrioleta. A gdyby na mainstreamowej platformie wydać równowartość roweru za paroletni sprzęt to nie ma kiedy spać i do pracy chodzić tyle czasu ci zajmuje przeglądanie masy softu która na tym działa. A klasyczne kabriolety mniej tracą na wartości co dekadę niż taki sprzęt na którym chodzi tylko UAE i benchmarki.
[#14] Re: Nowa Amiga. Co gdyby powstała?

@kelner, post #12

a system wzorowany na Amidze byłby tylko dodatkiem


Który to dodatek mało kogo ze świata amigowego zachęcił by do kupna, a spoza świata amigowego - taki dodatek nie miałby znaczenia, bo liczy się nie tylko moc ale też ilość oprogramowania.
2
[#15] Re: Nowa Amiga. Co gdyby powstała?

@kelner, post #1

Z technologicznego punktu widzenia to Amiga chodzi na każdym sprzęcie (oprócz Atari i innych maszyn na wungiel) i ma się całkiem dobrze.
[#16] Re: Nowa Amiga. Co gdyby powstała?

@kelner, post #1

nowa Amiga jest nikomu niepotrzebna, nie licząc garski ortodoksyjnych fanów którzy by do niej fapali ignorując fakt ze jest takim samym komputerem jak inne tylko z duzo uboższym oprogramowaniem (delikatnie mówiąc) i uboższym systemem operacyjnym

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2023 02:13:33 przez Azakiel
1
[#17] Re: Nowa Amiga. Co gdyby powstała?

@kelner, post #1

Tu troszkę w temacie:

https://www.ppa.pl/forum/hyde-park/13786/co-tam-panie-w-fimire-amiga#m169679
[#18] Re: Nowa Amiga. Co gdyby powstała?

@kelner, post #1

Problem polega na tym ze obecnie ludzie ktorzy faktycznie przy Amidze zostali nie chca nowej Amigi.
Chcieli, ale kiedys. Ale wtedy byli mlodzi i wierzyli ze nowy sprzet da nowe zycie Amidze.
Dlugie oczekawanie sprawilo ze fascynacja nowym sprzetem minela a im samym przybylo po 30 lat.
Teraz zyja w swiecie przeszlosci zyjac wspomnieniami. Doszlo nawet do czegos takiego co nazwalbym
"ortodoksia", czyli kult stokowej A500.

Spojrz jak wyglada rynek OS4 i sprzetu pod niego. Fakt, ludzie od MOSa cos robia aby bylo szybciej
i na w miare na "nowym sprzecie".
Rozwoj AROSa i jego zainteresowanie wskazuje dobitnie ze jakie ludzie maja wyobrazenia o "Nowej Amidze".

Sprzet to jedno a oprogramowanie to drugie. Co ci po Amidze z XXI wieku jak i tak garstka zapalencow bedzie
grala na tym w Super Froga i opowiadala wnukom przy kominku jak to kiedys bylo.


Ostatnia aktualizacja: 16.11.2023 21:51:45 przez Phibrizzo
6
[#19] Re: Nowa Amiga. Co gdyby powstała?

@Azakiel, post #16

Moim zdaniem wszystkie te wynalazki poczynając od PPC i inne NG powstały tylko po to żeby garstka gogusiów co nie miała co robić z forsą mogła zadzierać nosa że stać ich na kupowanie drogiego sprzętu nawet jak nie ma do niego softu który by ten zakup uzasadniał. A że obracają sie tylko w środowisku Amigowców to unikają spotkań z tymi co leją ze śmiechu widząc jak mało te ich maszyny potrafią, w porównaniu do PC w podobnej cenie.

Co innego Malinki, które służą do bujania klasycznego rozrywkowego softu dla tych co uciekli z Amigi najpóźniej po Adze z Fastem i brzydzą sie Amigą z twardzielem i okienkami, bo wolą jak sie wita listą gier i dem ze złotych lat, i to bez zgrzytania stacji, bez kulkowych myszek, bez wymiany kondensatorów i bez graberów do HDMI.

I mam pytanie w której z tych dwóch kategorii miałaby sie pojawić ta niby nowa Amiga? I co by miała zmienić w tej kategorii w której startuje?

Tak na marginesie ta trzecia kategoria Amigowych fanów która woli naprawiać i kolekcjonować zabytki, to grosza by nie dali za coś co udaje że jest nową Amigą. Już prędzej za jakąś nową kanapkę, albo za kolejną starą gazetkę w nowym wydaniu. Nieważne że głupoty wypisują, grunt że o starych dobrych czasach. ;)
3
[#20] Re: Nowa Amiga. Co gdyby powstała?

@ZorrO, post #19

Moim zdaniem wszystkie te wynalazki poczynając od PPC i inne NG powstały tylko po to żeby garstka gogusiów co nie miała co robić z forsą mogła zadzierać nosa że stać ich na kupowanie drogiego sprzętu nawet jak nie ma do niego softu który by ten zakup uzasadniał. A że obracają sie tylko w środowisku Amigowców to unikają spotkań z tymi co leją ze śmiechu widząc jak mało te ich maszyny potrafią, w porównaniu do PC w podobnej cenie.


AROS jest darmowy i działa na sporej ilości tanich jak barszcz x86. Nigdy bym nie wywalił bajońskich sum na przestarzałą elektronikę ;)
1
[#21] Re: Nowa Amiga. Co gdyby powstała?

@retrofaza, post #20

No i? Za darmo było to wziąłem. :D

Instalowanie gorszego systemu, na którym jest tyle sensownego softu co kot napłakał. Żeby potem tracić czas na przenoszenie softu z wiodącego systemu do tego niszowego, choć prościej jest korzystać od razu ze wszystkiego na tym wiodącym.
Tak samo MOS na Maku. Odkręcę sobie jedno kółko od roweru żeby zobaczyć co sie da na tym zrobić. Nie wiem czy dają gdzieś za to medale. I w sumie nic mi do tego co ktoś robi ze swoim czasem, kasą i kompem. Ale rozwalają mnie żale tych co namawiają innych by też tak zrobili by zwiększyć szanse że może jak więcej będzie próbować to komuś sie w końcu uda na jednym kółku jeździć. I czemu ci inni nie chcą uznać że to my oryginalni jesteśmy elitą środowiska? ;)

Większy szacun mam do Malinkowców, bo przynajmniej nie próbują innym wciskać że to co robią ma większy sens niż ma. :)
[#22] Re: Nowa Amiga. Co gdyby powstała?

@ZorrO, post #21

nawet jesli by nowa amiga powstała (hipotetycznie) to na pewno bazowałaby na istniejących już podzespołach (zadnej firmy potencjalnie zainteresowanej amigą nie byłoby stać zeby wyłozyć gruuubą kasę na opracowanie dedykowanych customowych układów) wiec w srodku na pewno byloby coś co już jest na rynku.

Podejrzewam ze powtórzyłaby sie sytuacja podobna do tej z Amigą 5000 czyli komputer za ogromne pieniądze

https://www.amiga-shop.net/en/Amiga-Hardware/New-Amiga-Computers/AmigaONE-X5000-complete-system::790.html

w ktorym siedzi stara słaba karta za 200 zł

https://allegro.pl/oferta/used-xfx-radeon-r7-240a-2gb-video-cards-gpu-for-14274038640

reszta podzespołów tez dupy nie urywała

Do tego system o bardzo małych mozliwosciach pełny bugów wieku młodzieńczego z praktycznie zerowym wsparciem ze strony świata

I to wszystko po to zeby zadowolić garstkę nerdów ktorzy muszą mieć komputer z napisem Amiga na biurku , bo jak to bedzie PC lub MAC to foch i *uj



to nie ma zadnego sensu ani od strony biznesowej ani zadnej innej

a ortodoksyjni fani niech pójdą po rozum do głowy i przestaną bujać w obłokach i zrozumieją ze nie sprzęt jest wazny ale oprogramowanie

ja w domu mam peceta z 32gb ramu i gpu z 8gb ramu do tego 2 dyski twarde 5TB i 2 ssd 1 TB , procesor intel i7 12 rdzeniowy który jest dosyc szybki ale dzieki temu ze wiele programów obsługuje teraz obliczenia na GPU to czesto wykorzystuje kartę Nvidii i jej GPU do obliczęń w roznych programach (co daje przyrost od 3-5 krotne względem procesora)
do tego mase programów darmowych i płatnych i mase gier i kompletnie nie widze sensu zebym nawet rozważał kupno jakiegos komputera ktory bedzie 2-3 razy droższy , do tego słabszy i bezuzyteczny z racji braku softu.

A Amiga powinna zostać tam gdzie jej należne miejsce, jako fajny (dla wielu osób kultowy) sprzet retro







Ostatnia aktualizacja: 17.11.2023 16:34:41 przez Azakiel
1
[#23] Re: Nowa Amiga. Co gdyby powstała?

@ZorrO, post #19

Moim zdaniem wszystkie te wynalazki poczynając od PPC i inne NG powstały tylko po to żeby garstka gogusiów co nie miała co robić z forsą mogła zadzierać nosa że stać ich na kupowanie drogiego sprzętu nawet jak nie ma do niego softu który by ten zakup uzasadniał.


Słowo klucz - hobby :)

Jedni kochają retro, czyli Amigę klasyczną, inni poszli z duchem czasu, i jako że kochają system amigowy, to zainwestowali w sprzęt, który pozwoli im się bawić na najmocniejszych dostępnych konfiguracjach.

"AmigaNG - z założenia ma być lepsza od klasyka, nie od peceta." - tym zdaniem może zakończmy próby (po raz kolejny) dzielenia Amigowców, i udowadniania która droga Amigowania jest lepsza ;)
1
[#24] Re: Nowa Amiga. Co gdyby powstała?

@karolb, post #23

Przecież najszybszą Amigą jest PC. Teraz i zawsze i na wieków amen. :D



Ostatnia aktualizacja: 18.11.2023 15:53:17 przez ZorrO
1
[#25] Re: Nowa Amiga. Co gdyby powstała?

@ZorrO, post #24

Klasyczną tak, ale NG już nie
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem