[#1] Początki z pixel artem na PC.
Cześć artyści!

Mam ostatnio ochotę na naukę pixel artu. Zakupiłem Pyxel Edit i Aseprite, bo nie mogłem się zdecydować i po przejrzeniu filmów, przeczytaniu artykułów na temat pixel artu chciałbym zacząć, ale jest jedno "ale".
Różne miejsca w Sieci różnie mówią na temat wielkości, w jakiej tworzyć postaci (od tego chciałbym zacząć).

Spotkałem się ze stwierdzeniem, że najlepiej wybrać 100-200px, gdzie indziej 128px, 100px max i szczerze jestem w lesie. Jeżeli punktem odniesienia będzie dla mnie rysunek stworzony na kartce A4, to przyglądając się screenom, postać ma na nich około 2,5 cm.

Czy mogę zatem przyjąć, że jeżeli 16x16px to ok. 5mm to przy 2,5 cm powinienem wybrać 80x80px?

W sumie jakaś skala, punkt odniesienia postać do budynku, drzewa, zwierzaka, itd. byłby pomocny, żeby to pokracznie nie wyglądało. Jak to robicie?

Cały projekt na A4 to chyba dobry pomysł (żeby sobie proporcję, skalę złapać)?
[wyróżniony] [#2] Re: Początki z pixel artem na PC.

@KM_Ender, post #1

I każdy z nich ma rację. To zależy czy pod CGA, SVGA czy 4K rysujesz.
[#3] Re: Początki z pixel artem na PC.

@ZorrO, post #2

Zawsze chciałem 640x480/800x600. Z tego co spojrzałem to 128x128 polecają dla 1920x1080. A jaka byłaby najlepsza gdybym chciał całość zmieścić na A4 (chodzi o proporcje obiektów)? Chciałbym sobie najpierw narysować na A4 i później przenieść to na ekran. Postać 2-2,5cm, wydaje mi się, że 64x64 lub 80x80 byłoby ok., ale to raczej zgadywanie.

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2024 18:52:53 przez KM_Ender
[wyróżniony] [#4] Re: Początki z pixel artem na PC.

@KM_Ender, post #3

A4 ma złotą proporcję czyli w pikselach to w okolicach 640x400 albo 800x500.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem