[#1] Proste i szybkie przeniesienie danych z Amigi na PC
Na wstępie powiem, że zatrzymałem się na czasach jak ze swojej Amigi mniejsze pliki przerzucałem na dyskietkach sformatowanych pod PC i nie śledziłem co tam nowego w sprzęcie / sofcie dokonało się przez lata :) ale gdybym chciał na ten moment:

- przenieść dane z płyt CD. Płyty dawno temu nagrane typowo pod Amigę (długie nazwy, ukośniki) powodujące, że na PC ich nie widać do tej pory :),
- dane ze swojego dysku HDD,

Jak to zrobić w sposób najłatwiejszy, najtańszy? Nie chciałbym wydawać nie wiadomo jakich pieniędzy czy tez doktoryzować się ze stawiania zaawansowanych emulacji itp. itd. Ktoś coś ciekawego podpowie?

Pierwsze co mi przyszło do głowy na ten moment to:
- podłączyć do Amigi nagrywarkę CD i nagrać je z normalnymi nazwami. Nagrywarkę mam, wydaje mi się, że dawno temu coś tam na Amidze nagrywałem więc pewnie i soft wynajde,
- odnośnie tych CD. A gdybym do Maca podłączył zewnętrzny napęd CD. On odczyta takie struktury katalogów, plików czy też polegnie?
- zamówiłem sobie teraz przelotkę z IDE na CF (bardziej by zrobić kopię HDD) ale może taką kartę formatuje się w jakiś zjadliwy dla PC format i tam sobie te dane wrzucić?

A może są jakieś lepsze pomysły na które nie wpadłem? Podpowiecie?
[#2] Re: Proste i szybkie przeniesienie danych z Amigi na PC

@Cpt_Red, post #1

Podlacz nagrywarke DVD Double Layer i mozesz szaleć. Ja tak robie sobie właśnie kopie zawartosci twardziela amigowego.
1
[#3] Re: Proste i szybkie przeniesienie danych z Amigi na PC

@Cpt_Red, post #1

Ja używałem twardziela sformatowanego na FAT16 max 2GB.
Są do tego sterowniki na Amę, plus łatka na długie nazwy.
Tylko PC głupieje jak powącha katalog z plikami w których są niektóre znaki w nazwach plików jak np pytajnik, który w Amidze wolno stosować.
1
[#4] Re: Proste i szybkie przeniesienie danych z Amigi na PC

@Cpt_Red, post #1

- dysk w formacie FAT (16, 32) z pewnymi ograniczeniami exfat, NTFS (tylko do odczytu)
- ZIP na IDE (po stronie pc ZIP na USB)
- karta SD przez adapter PCMCIA
- karta SD przez adapter sd2ide
2
[#5] Re: Proste i szybkie przeniesienie danych z Amigi na PC

@Norbert, post #4

Dzięki wszystkim za pierwsze propozycje i czekam na kolejne :)

Najłatwiej chyba wyjdzie z nagraniem na płytę. Nie powiem, że podpowiedz z SD/PCMCIA brzmi dobrze tylko z tego co pamiętam chyba w towerze E/Boxa port jest zablokowany obudową. Pewnie trzeba by coś kombinować z kątowymi przelotkami (jak są).
[#6] Re: Proste i szybkie przeniesienie danych z Amigi na PC

@Cpt_Red, post #1

Ja bym zrobił obrazy tych dysków i CD narzędziem na PC (z dyskiem może być problem, bo PC nie miewają już IDE, ale można ogarnąć przelotkę na USB) i zamontował pod emulatorem Amigi. W emulatorze możesz też mieć podmontowany katalog systemu hosta i kopiujesz na PC jak chcesz.

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2024 20:08:04 przez Krashan
4
[#7] Re: Proste i szybkie przeniesienie danych z Amigi na PC

@Cpt_Red, post #5

Nie napisałeś że masz E/boxa.
W twoim przypadku, to dysk w FAT i/lub adapter sd2ide i karta SD
1
[#8] Re: Proste i szybkie przeniesienie danych z Amigi na PC

@Krashan, post #6

Ciekawe. Tak się też zastanawiałem czy właśnie pod emulatorem by to jakoś nie poszło. Trochę mnie jednak zniechęca, że chyba to trochę więcej roboty (robić iso płyt, instalować emulator, system amigowy pewnie później). No chyba, że się mylę. Ale dzięki za trop, w razie W dobrze wiedzieć.
[#9] Re: Proste i szybkie przeniesienie danych z Amigi na PC

@Cpt_Red, post #8

Obrazy płyt zrobisz na pc, mac.
Odczyt ich już najlepiej pod emulatorem.
A jeśli chodzi o pliki z dysku, to możesz zrobić obraz dysku i nagrać do na podłączony dysk/kartę w FAT.
Ten obraz możesz spokojnie użyć pod emulatorem.
Będziesz miał bazę dla emulatora i "poczujesz się" jak na Amidze
[#10] Re: Proste i szybkie przeniesienie danych z Amigi na PC

@Cpt_Red, post #1

Kupienie komputera klasy PC lapka albo jakiegoś biurowca za "stówke".
WinUAE OS 3.2 o Hyperion-u albo Chomika:)

I trzymanie danych na pliko partycjach .hdf

Nauczenie się WinUAE, na win10.
Będzie najprościej.

Jak kupisz PC z ATA/PATA to pomijasz koszt przelotek które mogą przerosnąć koszt PC.

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2024 23:48:56 przez TxRx2000
1
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem