Komentowana treść: AmigaOS4 PreRelease pierwsze wrażenia
[#31] Re: AmigaOS4 PreRelease pierwsze wrażenia
Czy na AmigaOS4 pre-release działa GuardAmy? Np. na MorphOS 1.4 chociażby nie działa, wiesza system, jedyne co da się zrobić to reset.
[#32] Re: AmigaOS4 PreRelease pierwsze wrażenia
Przyznam szczerze ze spodziewałem sie trochę więcej po tej wersji. Dużo rzeczy sprawia jakieś dziwne problemy a jak już coś chodzi to jest wielka radocha że "działa szybciej niż na najszybszych classikach" I co z tego ?! Poza tym wiele programów nie zostało jeszcze sprawdzonych. Śmieszne jest podniecanie się że SuperWormII, WBSteroids powalają prędkością...

Poza tym stwierdzenia w stylu "mogę z pełnym przekonaniem powiedzieć że mam absolutnie najszybszy model Amigi" są dla mnie osobiście żenujące. Ale to już było wiele razy przerabiane i nic od tego czasu się nie zmieniło:( Dlatego cieszę się że mam możliwość wyboru co do nowej amigi - bo tak chyba "na siłe" musiałbym się cieszyć tym co jest. Na dzień dzisiejszy wybieram rozwiązeanie Genesi. Nie bez znaczenia jest też oczywiście cena obu konkurencyjnych (na szczęście) rozwiązań.

Pozdrawiam wszystkich!

[#33] Re: AmigaOS4 PreRelease pierwsze wrażenia
W odpowiedzi na komentarz #32


Przyznam szczerze ze spodziewałem sie trochę więcej po tej wersji.

No powiedz, czego sie spodziewales po wersji pre-relase?



Poza tym stwierdzenia w stylu "mogę z pełnym przekonaniem powiedzieć że mam absolutnie najszybszy model Amigi" są dla mnie osobiście żenujące.

Zenujace?!? W jakim sensie zenujace? Chyba nieodpowiedniego slowa uzyles.



[#34] Re: AmigaOS4 PreRelease pierwsze wrażenia
W odpowiedzi na komentarz #33


Ponieważ określenie "najszybsza amiga" jest nieodpowiednie, i aż prosi się o to, by użyć tu innego? O to Ci chodzi? ;)
[#35] Re: AmigaOS4 PreRelease pierwsze wrażenia
Nigdzie nie napisalem najszybsza amiga. Napisalem najszybszy model amigi. A o pegasosie mozna powiedziec ze jest klonem amigi, komputerem opartym na filozofi amigi. Mozna go tez prywatnie nazywac amiga. Ale przeciez z formalnie modelem komputera amiga nie jest. Wiec czemu w publicznej recenzji, mialem napisac inaczej. Czy gdybym dajmy na to recenzowal volkswagena golfa, to tez byloby to dla Was zenujace ze nie napisalbym "Najlepszym modelem Volkswagena Golfa jest Seat Ibiza" ?
[#36] Re: AmigaOS4 PreRelease pierwsze wrażenia
W odpowiedzi na komentarz #33


Ja np. niczego się nie spodziewałem, ale czytałem wypowiedzi betarycerzy, którzy obiecywali, że OS4 zmiecie konkurencję. Ale to tylko puste słowa, bo lista wymienionych w recenzji programów pokrywa się praktycznie w 100% z listą tego, czego używałem na Amidze... 3 lat temu. Pomijam jakieś drobnostki w stylu preferencji i kolorowe ikonki (których i tak nie używam). Gdybym wciąż miał AmigęPPC, może bym chciał OS4, bo nowszy i pewnie lepszy, ale kupowanie dla niego nowego sprzętu (stary się posypał ze starości) za niesamowite pieniądze to propozycja tylko dla bardzo bogatych lub bardzo zdesperowanych. Jeśli przeglądarka do PDFów (którą miałem na Amidze 68k i PPC, oczywiście we wcześniejszej wersji) jest uznawana za jeden z "gwoździ" systemu, to szkoda słów. To tylko przykład, cała recenzja opiera się na wyliczaniu starych programów, które działają (o dziwo!) i to szybciej (kolejne dziwo, na procesorze jakieś 5 razy szybszym niż moje stare PPC, no coś takiego...) Co więcej, odnoszę wrażenie, że więcej starych amigowych programów działa na heretyckim klonie o nazwie Pegasos lepiej niż na "nowej Amidze", jak OS4-fanatycy nazywają tą kiepską płytę Teron. I to jest właśnie żenujące, dać się sterować przez ludzi, którzy na uczuciu przywiązania robią interes.



Czekam na pierwszą recenzję A1+OS4 zrobioną przez kogoś, kto nie jest zdesperowany i przyparty do muru wieloletnim czekaniem, a w te wszystkie nie wierzę. Nie, nie zarzucam nikomu kłamstwa. Tylko że każda pliszka swój ogonek chwali i jeśli ktoś do tej pory miał do wyboru jedynie Linuksa lub nic, to wcale się nie dziwię zachwytów. Rozumiem że są ludzie, którzy nie potrafią opanować Windowsa lub Linuksa na tyle, żeby działał jak należy (albo mają byle jaki sprzęt, na którym wszystko się wiesza), lub też po prostu są uprzedzeni. A1 to sprzęt dla niszowych fanatyków i tak zostanie.
[#37] Re: AmigaOS4 PreRelease pierwsze wrażenia
W odpowiedzi na komentarz #33




Czego się spodziewałem po wersji pre-relase? Wiedziałem że o to zapytasz. Jak się ktoś do czegoś przyczepi to zawsze można powiedzieć że to dopiero pre-relase, że w wersji finalnej za 2 tyg. to już wogóle będzie bosko (skoro teraz jest cudnie). Spodziewałem się wiecej bo przecież ludzie od aos4 cały czas uparcie twierdzili że jak coś nie jest gotowe to nie ma sensu tego wypuszczać w lud i tak już długo czekający. Spodziewałemsię wiecej bo od powstania aos4.0 pre-relase do dotarcia cd z systemem do użytkowników pojawiło sie tyle niusów że gdybym sam czekał na te wersje to pewnie poczuł bym się co najmniej dziwnie, tym bardziej że jestem bardzo wyrozumiały jeśli chodzi o nasz bardzo niszowy ryneczek. I wreszcie spodziewałem się więcej patrząc z perspektywy osoby mogącej poużywać troche mosa. I nic mnie nie obchodzi to, że mos jest w wersji 1.5 a aos to dopiero pre-relase. I na dzień dzisiejszy nikt mi nie powie kiedy będzie pełna wersja a przynajmniej tego bym oczekiwał. Ja mogę poczekać ale chciałbym znać konkretny termin, kiedy moja ewentualna cierpliwość zostałaby wynagrodzona.

pozdrawiam

[#38] Re: AmigaOS4 PreRelease pierwsze wrażenia
W odpowiedzi na komentarz #36


5 razy szybszym niż moje stare PPC



5 razy szybszy zegar nie oznacza 5 razy szybszego komputera. teron/pegasos to komputery znacznie szybsze niz amiga klasyczna z ppc.

Z resztą komentarza zgadzam się niemal w 100%.
[#39] Re: AmigaOS4 PreRelease pierwsze wrażenia
W odpowiedzi na komentarz #35


"Nigdzie nie napisalem najszybsza amiga. Napisalem najszybszy model amigi" - no przecież wiemy o co chodzi...

"Ale przeciez z formalnie modelem komputera amiga nie jest" - ahh te przywiązanie do formalnej nazwy:)

Jestem amigowcem i cieszę się z jednego. Mogę wybrać sobie sprzęt na którym bedę kontynuował swoje hobby a dzięki Genesi aż tak bardzo się przy tym finansowo nie zruinuje. Nie wyobrażam sobie dalszego bycia amigowcem za co najmniej 4 tys. pln. Bo plytki glowne mnie nie interesuja...
[#40] Re: AmigaOS4 PreRelease pierwsze wrażenia
Kłótnie o to czy A1+PrerelaseOS4 jest ciut szybsza czy wolniejsza od wiadomego konkurenta jest poprostu śmieszna. IMHO obecna wersja OS4 przedstawia się dobrze, nic tylko czekać (ufff...) na wersję finalną, do której zapewne będzie kilka poprawek :) .
[#41] Re: AmigaOS4 PreRelease pierwsze wrażenia
W odpowiedzi na komentarz #31


Mi się notorycznie wieszał nawet na Classicu, a szkoda bo to przydatny program.
[#42] Re: AmigaOS4 PreRelease pierwsze wrażenia


"GUI - Zmienić możemy praktycznie wszystko [...] zmienić kształt elementów menu, gadżetów, belek itp."



Wszystko mozna ladnie zmieniac, tylko na kazdym screenshocie wyglada tak samo - ujednolicony aos4gust?

[#43] Re: AmigaOS4 PreRelease pierwsze wrażenia
W odpowiedzi na komentarz #42




Mi akurat te domyślne ustawienia sie podobają. Zminiłem tylko kolory ramek na żółty, gdyż te niebieskie za bardzo zlewały mi się z niebieskim podkładem wewnątrz okien.

Niemniej rzeczywiście pisząc o możliwościach preferencji GUI, powinienem to zilustrować kilkoma przykładami. W najbliższym czasie postaram sie przysiąść trochę do tego GUI i podesłać kilka zrzutów.

[#44] Re: AmigaOS4 PreRelease pierwsze wrażenia
Bardzo się cieszę, że wyszedł w końcu OS4. Dlaczego? Bo może konkurencja pójdzie w końcu po rozum do głowy i udostępni MOSa 1.5 :)
[#45] Re: AmigaOS4 PreRelease pierwsze wrażenia
W odpowiedzi na komentarz #43




Niemniej rzeczywiście pisząc o możliwościach preferencji GUI, powinienem to zilustrować kilkoma przykładami. W najbliższym czasie postaram sie przysiąść trochę do tego GUI i podesłać kilka zrzutów.



A tymczasem, przykłady jak można zmienić GUI możesz zobaczyć tu:



1 2 3
[#46] Re: AmigaOS4 PreRelease pierwsze wrażenia
W odpowiedzi na komentarz #45


Pierwszy ladny. No i kontekstowe menu jest przezroczyste - tego nie ma MOS! :)
[#47] Re: AmigaOS4 PreRelease pierwsze wrażenia
W odpowiedzi na komentarz #46


Wielu rzeczy nie ma w MorphOS-ie jeśli chodzi o GUI, w ustawieniach skórek (czyli w surewej formie skryptu, brrr) niewiele można zmienić (w porównaniu z tym co widać w AmigaOS4). Co jeszcze bardziej dobijające - nie ma i nie będzie na MorphOS programu do preferencji GUI
[#48] Re: AmigaOS4 PreRelease pierwsze wrażenia
W odpowiedzi na komentarz #44


Podejrzewam że dlatego MOS team nie reaguje na zaczepki. 1.5 ma wyjść tuż po OS4, żeby przyciągnąć klientów. Marketing, po prostu.
[#49] Re: AmigaOS4 PreRelease pierwsze wrażenia
W odpowiedzi na komentarz #48


OS4 czy OS4Pre?
[#50] Re: AmigaOS4 PreRelease pierwsze wrażenia
W odpowiedzi na komentarz #48


To jest "marketing" który ich zabije. Zamiast wypuścić MOSa1.5 i 1.4 dla klasyków, "przyzwyczaić" do niego ludzi, zebrać jak największą liczbę użytkowników, to pozwalają swoim teraźniejszym postępowaniem na to, że w chwili wypuszczenia OS4 wszyscy pobiegną za mitem nazwy, o MOSie nawet nie myśląc...
[#51] Re: AmigaOS4 PreRelease pierwsze wrażenia
W odpowiedzi na komentarz #50

Zamiast wypuścić MOSa1.5 i 1.4 dla klasyków, "przyzwyczaić" do niego ludzi, zebrać jak największą liczbę użytkowników (...)


I to jest coś, czego nie rozumiem (ale jak widać nie tylko ja). Byłem na pokazie PegasosaII i widziałem "odrobinę" MOS-a w działaniu. Ale teraz chciałbym zobaczyć go na mojej klasycznej Amidze i przekonać się osobiście (kupno płyty+MOS to zdecydowanie za drogi eksperyment, na który w życiu sobie nie pozwolę (to samo zresztą z A1+OS4, ale ten ma być na klasyka)).



(...) w chwili wypuszczenia OS4 wszyscy pobiegną (...)


I ja, obrażony jak dziecko w piaskownicy, pobiegnę z nimi. MOSteam chyba nie zauważa ludzi, którzy są na rozdrożu. (Nawiasem mówiąc mogliby ich przecież sobie "kupić" poprzez przyzwyczajenie do swojego systemu...)
[#52] Re: AmigaOS4 PreRelease pierwsze wrażenia
W odpowiedzi na komentarz #45




Nic specjalnego.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem