Komentowana treść: MicroA1-C już w sprzedaży
[#1] Re: MicroA1-C już w sprzedaży
Przeglądając opis produktu na stronie StellarDreams zauważyłem, że nie podano, czy procesor jest 750 FX (z nowszej serii, niektórzy twierdzą nawet że szybszy od G4, w co śmiem wątpić), czy zwykły CX. Przeoczenie, czy ukrycie pewnych faktów? Pomijam już fakt, że za cenę 3112 zł (dzisiejszy kurs funta w NBP) dostajemy maszynę z G3/800, jednym slotem PCI i zintegrowanym Radeonem 7000, podczas gdy za 2139 zł (kurs dolara jak wyżej) można mieć maszynę z G4/1000, trzema PCI i AGP, że o innych dodatkach nie wspomnę... No ale to jak sądzę dla zwolenników MicroA1 żaden argument .
[#2] Re: MicroA1-C już w sprzedaży

@Grzegorz Kraszewski, post #1

W odpowiedzi na komentarz #1


tylko dlaczego cena w efunzine "trochę" się rózni
[#3] Re: MicroA1-C już w sprzedaży

@rzookol, post #2

W odpowiedzi na komentarz #2


W eFunzine nie ma MicroA1 tylko A1.
[#4] Re: MicroA1-C już w sprzedaży

@mailman, post #3

W odpowiedzi na komentarz #3




Mnie zabiła cena która raz nie pokrywa sić z informacjami ze strony EyeTechu, dwa jest wyższa niż w Vesali.
[#5] Re: MicroA1-C już w sprzedaży


Juz sie doliczylem na stronie Eytechu nie ma Vatu,prowizji oraz ceny OS4.
[#6] Re: MicroA1-C już w sprzedaży

@Sventevith, post #5

W odpowiedzi na komentarz #5


Warto jeszcze wspomnieć, że cena 499,99 funtów obowiązuje tylko do jutra. Od listopada będzie wyższa o 10-20 funtów.
[#7] Re: MicroA1-C już w sprzedaży

@mailman, post #6

W odpowiedzi na komentarz #6




Strasznie drogo w Vesali cena wyszla mi mniejsza.

[#8] Re: MicroA1-C już w sprzedaży

@Grzegorz Kraszewski, post #1

W odpowiedzi na komentarz #1




Gdyby OS4 wyszedł, na Pegaza myśle, że był by to argument i to bardzo mocny. Ale realia są inne.
[#9] Re: MicroA1-C już w sprzedaży

@Grzegorz Kraszewski, post #1

W odpowiedzi na komentarz #1


Patrząc na newsa na eXecu widać, że niby jest procek FX... ciekawe jak jest faktycznie.
[#10] Re: MicroA1-C już w sprzedaży

@Grzegorz Kraszewski, post #1

W odpowiedzi na komentarz #1




Przeoczenie, czy ukrycie pewnych faktów?




Spiskowa teoria dziejów? Na stronie Eyetechu jest "FX" no ale ja wolę się przekonać a nie "spiskować".



niektórzy twierdzą nawet że szybszy od G4, w co śmiem wątpić




tu jest porównanie z CXe. Z tą szybkością to chodziło o MicroA1-I, która ma proc. 750GX o jeszcze większym cache(1MB). Oznaczenia G3, G4 są mylne, stworzone przez Apple na swoje potrzeby. Wystarczy spojrzeć na powyższą tabele i od razu widać, że proc. 7xx to nie słabeusze.

Proc. "G4" są tu



Jak widać seria "G4" ma też "słabiutkich" przedstawicieli. Proponuję pisać o konkretnym modelu z tej linii. Miałem gdzieś porównania "real life" ze świata Maca. Proc 750GX o tej samej częstotliwości jest szybszy w wielu zastosowaniach(gdy nie trzeba korzystać z Altivec). Poszukam.

[#11] Re: MicroA1-C już w sprzedaży

@pini, post #10

W odpowiedzi na komentarz #10


Ja tak patrzyłem na powyższą tabelę i w kolumnach z wynikami testów SpecInt i SpecFP widziałem dla 750Cxe same znaki zapytania, a 750FX to w ogóle tam nie widzę (wina IBrowse?).



Proponuję pisać o konkretnym modelu z tej linii.



Oczywiście. Porównujemy z Pegasosem II, a więc 7447. Też ma 512 kB cache. A czy samo dodanie drugiego pół mega cache L2 aż tak bardzo przyspiesza? Pewnie zależy od testu .



Proc 750GX o tej samej częstotliwości jest szybszy w wielu zastosowaniach(gdy nie trzeba korzystać z Altivec)



Tylko że w Pegasos II kontra MicroA1-C (a chyba też i MicroA1-C) mamy 1000 MHz kontra 800 MHz, więc jednak Pegasos, nawet bez używania AV będzie szybszy (o pamięciach DDR nie wspomnę, a to przecież też rzutuje). W dodatku to "gdy nie trzeba korzystać z AltiVec" brzmi mniej więcej tak jak "polonez jest szybszy od volksvagena golfa - gdy w tym ostatnim nie będziemy wrzucać piątego biegu". Ja pisząc elementy MOS-a przekonałem się jakie przyspieszenie daje AltiVec nawet w tak prostych czynnościach jak np. zamiana dźwięku w formacie 8 bit na sample zmiennoprzecinkowe - przyspieszenie 4,1 raza.

[#12] Re: MicroA1-C już w sprzedaży

@Sventevith, post #8

W odpowiedzi na komentarz #8


Gdyby OS4 wyszedł, na Pegaza myśle, że był by to argument i to bardzo mocny. Ale realia są inne.



Tak, my już od dawna wiemy że twoje realia są inne.



Ja bym powiedział nawet że skralnie nielogiczne... Bo jak inaczej nazwać stwierdzenie typu: "mos mnie nie zainteresuje nawet wtedy, gdy będzie 10x lepszy od os4"
[#13] Re: MicroA1-C już w sprzedaży

@Grzegorz Kraszewski, post #11

W odpowiedzi na komentarz #11




Sprostowałem tylko Twoje słowa, że ten rzekomo szybszy procesor to 750GX, nie 750FX. A reszta wywodów miała na celu pokazanie, że nazewnictwo G3/G4 nie zawsze odzwierciedla wydajność procesora.



Ja tak patrzyłem na powyższą tabelę i w kolumnach z wynikami testów SpecInt i SpecFP widziałem dla 750Cxe same znaki zapytania, a 750FX to w ogóle tam nie widzę (wina IBrowse?).



A tekst, że FX jest 25% szybszy od CXe doczytałeś?



...W dodatku to "gdy nie trzeba korzystać z AltiVec" brzmi mniej więcej tak jak "polonez jest szybszy od volksvagena golfa - gdy w tym ostatnim nie będziemy wrzucać piątego biegu".




Zacytuję tylko wytwórcę kart turbo do Maca (PowerLogix):

[quote]Remember, the only difference between a G3 and a G4 is Altivec. Altivec is a specialized vector processor and only a small number of specific software tasks in some applications actually utilize it. The majority of mainstream applications do not take advantage of Altivec. Even the Darwin kernel, at the heart of Mac OS X, is not optimized to use Altivec.



No, widocznie w MOSie jest lepiej



Kwestia stosunku ceny do parametrów jest oczywiście dla mnie bezdyskusyjna (na niekorzyść A1).

[#14] Re: MicroA1-C już w sprzedaży

@MinisterQ, post #12

W odpowiedzi na komentarz #12




Tak, my już od dawna wiemy że twoje realia są inne.



Wy to znaczy kto ??



Ja bym powiedział nawet że skralnie nielogiczne... Bo jak inaczej nazwać stwierdzenie typu: "mos mnie nie zainteresuje nawet wtedy, gdy bćdzie 10x lepszy od os4"



Są logiczne. Ponieważ od MOSA dużo lepszy jest Win XP pod wieloma wzglćdami. A Pecet tańszy od Pegaza. Chodzi o sentyment i hobby wiele razy o tym wspominałem. Skoro nie możesz tego pojąć to Twój problem.
[#15] Re: MicroA1-C już w sprzedaży

@Sventevith, post #7

W odpowiedzi na komentarz #7




Faktycznie, w Vesalii wychodzi taniej, ale czy nie lepiej zaczekać na microA1-I? W microA1-C dyski są podpięte przez ten sam układ VIA, który w A1 sprawia problemy w DMA. W microA1-I zmienili kontroler dysków na SiI0680.



Chyba szkoda byłoby jedyny slot PCI w microA1-C przeznaczyć na kartę kontrolera dysków?
[#16] Re: MicroA1-C już w sprzedaży

@Sventevith, post #19

W odpowiedzi na komentarz #17




> VIA 686B to ATA100 a SIL0680 to ATA 133. Wićc pewnie to było powodem zmiany kontrolera.



Praktyczna różnica między prawidłowo działającym kontrolerem ATA-100 i ATA-133 jest prawie żadna. Dyski (poza cache'ami) są ciągle zbyt wolne.



Gdyby VIA686B w A1 i w microA1-C faktycznie działała jak powinna, to pewnie nikt nie wpadłby na pomysł dokładania drugiego kontrolera na płycie kolejnego modelu (microA1-I). Na płycie microA1-I VIA686B jest też zamontowana, tyle, że zawarty w niej kontroler dysków nie jest nigdzie podłączony.
[#17] Re: MicroA1-C już w sprzedaży

@Sventevith, post #19

W odpowiedzi na komentarz #18




> VIA 686B to ATA100 a SIL0680 to ATA 133. Wićc pewnie to było powodem zmiany kontrolera.



Praktyczna różnica między prawidłowo działającym kontrolerem ATA-100 i ATA-133 jest prawie żadna. Dyski (poza cache'ami) są ciągle zbyt wolne.



Gdyby VIA686B w A1 i w microA1-C faktycznie działała jak powinna, to pewnie nikt nie wpadłby na pomysł dokładania drugiego kontrolera na płycie kolejnego modelu (microA1-I). Na płycie microA1-I VIA686B jest też zamontowana, tyle, że zawarty w niej kontroler dysków nie jest nigdzie podłączony.
[#18] Re: MicroA1-C już w sprzedaży

@Marcin, post #15

W odpowiedzi na komentarz #15




Dokładnie. Gdybym miał kupywać teraz u-A1 poczekał bym na solidne testy tego jednak duża dawka niepewności jest.
[#19] Re: MicroA1-C już w sprzedaży

@Marcin, post #15

W odpowiedzi na komentarz #15




VIA 686B to ATA100 a SIL0680 to ATA 133. Wićc pewnie to było powodem zmiany kontrolera. Wersja u-AI jest zdecydowanie za droga i jeszcze bardziej ogranicza możliwości rozbudowy.
[#20] Re: MicroA1-C już w sprzedaży

@Grzegorz Kraszewski, post #1

W odpowiedzi na komentarz #1




Czyli aby miec trzy PCI trzeba bedzie w przyszlosci kanapkowac...

[#21] Re: MicroA1-C już w sprzedaży

@Sventevith, post #14

W odpowiedzi na komentarz #14


Wy to znaczy kto ??



No jak to kto? Oni.



Są logiczne



Jak jasna cholera.



Ponieważ od MOSA dużo lepszy jest Win XP pod wieloma wzglćdami.



Tylko przez czysty przypadek zapewne winxp nie jest amigopodobnym systemem. Logika pane, i do przodu.



Chodzi o sentyment i hobby wiele razy o tym wspominałem. Skoro nie możesz tego pojąć to Twój problem.



Bez komentarza. :D:D:D:D
[#22] Re: MicroA1-C już w sprzedaży

@Marcin, post #15

W odpowiedzi na komentarz #15




Nie ma problemu z układem VIA jako takim, tylko jego "polutowaniem" na płycie AOneXE (duża Amiga). Na płytach MicroA1-C ten problem nie występuje. Poprawiono layout.



To jest w skrócie oficjalne stanowisko. A ze swej strony dodam, że podobno testują "patcha" dla płyt XE. Jak napisał jeden z testujących polega on na przecięciu kilku ścieżek i polutowaniu kilku innych, żadnych dodatkowych układów. Do tej pory poprawka działa w 100% ale po takiej wpadce wolą to sprawdzić na 1000 sposobów zanim puszczą do ludzi.

Za parę dni nowi użytkownicy dostaną płyty (MicroA1) i część spraw się wyjaśni. Warto poczekać.
[#23] Re: MicroA1-C już w sprzedaży

@MinisterQ, post #21

W odpowiedzi na komentarz #21




No jak to kto? Oni.



Pewnie masz rozdwojnie jaźni



Tylko przez czysty przypadek zapewne winxp nie jest amigopodobnym systemem. Logika pane, i do przodu.

Bez komentarza.



Naprawde przerasta Cie chyba zrozuminie takich rzeczy. Dlaczego ludzie kozystaja z dystrybucji linuksa mniej rozwinićtych ? Dlaczego intersują sić naprzykład takimi systemami jak SkyOS ?

Podobienstwo nie ma tu nic do rzeczy, mimo że podałem Ci przykłady systemów różniących sie tylko dystrybucjami.

SkyOS natomiast jest systemem PC-towym i jest duzo gorszy od Windowsa. A Jednak ludzie sie nim interseują.



To samo pewnie powiesz o ludziach, kupujących CONE, piszących własne OS-y, zbierjących znaczki czy

grających w golfa.
[#24] Re: MicroA1-C już w sprzedaży

@Sventevith, post #23

W odpowiedzi na komentarz #23




Gdbyś nie mógł pojąć ostatniej hiperboli, bo widze, że kojarzenie sprawia Ci trudność, gusta nie podlegają dyskusji



No chyba i w tym przypadku uznasz to stare powiedzenie za brak logiki oraz moje realia.
[#25] Re: MicroA1-C już w sprzedaży

@Sventevith, post #24

W odpowiedzi na komentarz #24


Widzisz Panie Sventevith. W swoim jakże radosnym pędzie ku temu, by "wygrać ze mną na słówka" zapomina Pan o jakże ważnej, i zasadniczej kwestii. Mianowicie o tym, że zarówno MOS jak i OS4 należą do tej samej grupy systemów, pracują na podobnym sprzęcie, są do siebie bardzo podobne; wreszcie są nimi zainteresowani ci sami potencjalni użytkownicy/klienci. Dlatego wyjeżdżanie z jakimś golfem, tudzież innym windowsem XP, i próba mydlenia oczu stwierdzeniami o "sentymencie" czy innym hobby nie zmienia faktu braku logiki w twoim rozumowaniu... Ja kierując się tym samym "poczuciem sentymentu", o którym tak ochoczo piszesz stałem się posiadaczem pegaza z mosem, programuję pod AmigaOS i interesuję się os4. Teraz proste?



P.S I kto tu tak naprawdę nie potrafi kojarzyć? ;) Przypomnij sobie swoich kilka występów na PPA. Jak widać coponiektórzy nie potrafią się na błędach uczyć ni w ząb. ;)
[#26] Re: MicroA1-C już w sprzedaży

@MinisterQ, post #25

W odpowiedzi na komentarz #25




Po pierwsze to wszytkie porównania moje miały sens ale ty nie możesz ich zrozumieć. Zarzuciłeś mi że wybieram świadomie system gorszy, a MOS mnie nie zainteresuje nawet jak bćdzie 10x lepszy.

To dla Ciebie jest nielogiczne. Jeśli mam patrzeć pod wzglćdem co jest lepsze wybieram WindowsaXP oraz PC(stąd porówanie z WinXP i PC, z jedenj strony zarzucasz mi że porównuje coś z PC a z drguej sam daj argumnt, że coś jest lespze), zresztą już wybrałem i z tego nie rezygnuje. Natomiast na OS4 czy MOSA patrzre pod wzglćdem hobby, zabwy systemem alternatywnym. Nie musze sie martić, że OS4 mi nie zaoferuje czegoś co zaoferuje mi MOS, zawsze mogć zrobić to pod Win. A wybieram OS4 bo jest wprost kontunuacją systemu Amigi i taki mam gust. Dlatego twój argument na moje nielogiczne myślenie, że wybieram system gorszy jest bez sensu. Tak jak byś powiedzał, że człowiek zbierający pudełka od zapałek myśli nielogicznie bo może wybrać numizmatyke, tam sić zbiera bardziej wartościowe rzeczy. Teraz proste ??



Co do porównań typu golfa, CONE miały na myśli uzmysłowienie Ci że przy hobby nie kieruje sić człowiek racjonalymi fakatmi tylko tym co sić komu podoba. I zawsze bćdzie to dla Ciebie nielogiczne dopóty dopóki nie pojmiesz czym jest czyjś gust.



PS. Przypomnij sobie swój wystćp na PPA gdzie wytykałeś mi brak wiedzy o sprzćcie, natomiast swój autorytet popierałes pracą w serwise po czym stwerdziłes, że przejście na architekturć 64-bit było wymuszone rynkim gier. Wićc nie wytykaj mi takich rzeczy najpierw popatrz na siebie. Ja potrfie sić przyznać do błćdu i nikomu nie wytykam pomyłek używjąc tego w nastenych dyskusjach jako argumentu, Ty natomiast uważasz sić za nieomlynego wszytko wiedzącego jaki jesteś nie omylny pokazałeś już. Gdy nie potrafisz podważyc albo zakceptować faktów operujesz hasełami typu "mydlić", "brak logiki", "już raz pokazałes jak sie znasz na PPA".
[#27] Re: MicroA1-C już w sprzedaży

@Sventevith, post #26

W odpowiedzi na komentarz #26


Akurat technicznie to MOS jest bardziej kontynuacją systemu Amigi niż AmigaOS4. Ale po co ja Ci to próbuję uzmysłowić, przecież i tak wiesz swoje, nie?
[#28] Re: MicroA1-C już w sprzedaży

@jrzeuski, post #27

W odpowiedzi na komentarz #27




Wrćcz przecinie z checią sić dowiem, czmu tak twierdzisz. Dlamnie kontynuacja bo jest opary w jakimś tam stopniu na żródlach starego OS oraz prawnie.

A technicznie (pod wzglćdem filozofii, rozwiązań ??) z checią sie dowiem ? Jak nie chcesz tu pisz na @ :)
[#29] Re: MicroA1-C już w sprzedaży

@Grzegorz Kraszewski, post #1

W odpowiedzi na komentarz #1




Jak można przeczytać na AW.net pierwsza partia MicroA1 ma na płycie procesor 750GX, czyli jeszcze lepiej (w przyszłości będzie FX). Wprawdzie jest to wyjątkowa sytuacja ale wystarczy żeby sobie uzmysłowić ile warte są takie spiskowe teorie o CXe zamiast FX.

[#30] Re: MicroA1-C już w sprzedaży

@Sventevith, post #26

W odpowiedzi na komentarz #26
Widzę że jednak beton. No cóż, bywa i tak. Ciągle nie rozumie że XP i golfy nie mają się nijak do porównywania OS4 i MOSa w kategorii "lepszy/gorszy", nie mam ani czasu ani ochoty tego dalej tłumaczyć. OS4 jest przede wszystkim z nazwy kontynuacją AOS4, w założeniach MOSa od samego początku kładziono większy nacisk na kompatybilność z 3.x - i dzięki temu można tam odpalić programy m68k, PUP, WOS, warp3d, czy cgx. Pod OS4 już na obecnym etapie jego rozwoju widać że conajmniej z części oprogramowania trzeba będzie zrezygnować. (oczywiście, ja wiem że są tłumaczenia typu "i tak nie ma się czym przejmować, hyperion przeportuje gierki z warposa na aos4" etc). Ty spychając do niszy MorphOSa pokazujesz jedynie kompletną ignorancję, i nieznajomość tematu, a nie "sentyment".



A co do mojej rzekomej wypowiedzi o grach i x86/64bit, to po raz kolejny udowadniasz że nie tylko nie potrafisz pisać, ale i czytać ze zrozumieniem. Napisałem że rynek procesorów i ogólnie pecetów napędzany jest przez gry. Ale twoja główka musiała to zinterpretować, no i wyszło, co wyszło.



A co do błędów... Do błedu nie tylko trzeba się umieć przyznać, wypadało by z niego też wyciągnąć jakąś naukę.. A teraz goł gadżet! Wyprodukuj sobie jakiś radosny zlepek słów. Ale bynajmniej nie licz na odpowiedź, tudzież nawet uwagę z mojej strony. EOT



Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem