Komentowana treść: Wejście smoka
[#31] Re: Wejście smoka

@rzookol, post #26

W odpowiedzi na komentarz #26




Ty mówisz to poważnie? Naprawdę wierzysz, że Elbox ZARABIA na amigowej działalności? Jak Pegazy były tańsze niż by wynikało to ze zdrowej kalkulacji, to wszyscy piali jak to super, że mamy takiego "mecenasa sztuki" w naszym światku.



Jak dla mnie to Elboxowi zwracają się koszty i może jakieś symboliczne zyski z tego mają (a może nawet nie?). Ale na pewno nie takie żeby ludzie pracujący w tej firmie mogli się z tego utrzymać. Dlatego teraz trzeba docenić, że mamy takiego dobrodzieja na rodzimym rynku. Czego złego by o tej firmie nie powiedzieć, produkuje osprzęt do Amigi chyba najdłużej na świecie już teraz. A dodatkowo w kraju (jak niektórzy tu zauważają) ogarniętym widmem wiecznego marazmu i narzekania mają fantazję i pieniądze, aby takie projekty finansować. To nie bogata "Francja-elegancja", tylko nasza poczciwa, "ciągle w transformacji" Rzeczpospolita :)



Ten news nie tylko ucieszył mnie z tego powodu, że do klasyków można wsadzić TAKIE coś (czy są jakieś granice? :) -- teraz dopiero nieuświadomionych kloniarzy trzeba będzie zbierać z podłogi :), ale także dlatego, że to polska firma. Pokazuje, że nie wszystko trzeba robić tylko i wyłącznie z chęci zysku. Nawet "u nas" są pasjonaci :)



Brawo Elbox!
[#32] Re: Wejście smoka

@Softfailur, post #31

W odpowiedzi na komentarz #31


do mojego komodorka też mogę wsadzić SuperCpu z pamięcią, zainstalować Wings i oglądać aviki a ludzie się będą dziwić. Problem jest taki, że na amidze trochę ale zawsze chciałbym popracować (linux itp) dlatego wole mieć mojego blizzarda z ppc niż to coś chociaż też osobiście podziwiam elbox
[#33] Re: Wejście smoka

@Softfailur, post #31

W odpowiedzi na komentarz #31




IMHO Elbox moglby ubiegac sie o godlo "Teraz Polska". Mowie powaznie. Innowacyjnosc, pomyslowosc, a przede wszystkim ich produkty kupuja ludzie z calego swiata. I to nie byle jakie produkty typu "ogorki kiszone", ale sprzet komputerowy wlasnej konstrukcji.



Taki Optimus godlo dostal za skladanie klonow IBM-a i podpisywanie ich swoim logo. Elbox zrobil wiecej niz oni i bardziej zasluguja na takie wyroznienie, ale czy ktos to zauwazy, doceni
[#34] Re: Wejście smoka
Jak by nie patrzył, Elbox zrobił sporo ciekawych rzeczy do Amigi, jako jedyna polska firma wydowbył się ponad poziom rozszerzenia pamięci/rozmaitego typu przelotki (słynną konsolę multimedialną też podciągam pod przelotki). Niewątpliwie Mediator jest w Amigowskim świecie sporym osiągnięciem, po upadku phase5 to chyba jedyna czynna amigowska firma "kreacyjna" (szkoda konkurencji w postaci Matay'a - to nie przypadkiem Mediator dla A4000 jest tańszy od tego dla A1200), mam na myśli firmy inwestujące w Amigi klasyczne. Za to nie posądzałbym Elboxu o altruizm - nie jest to jakaś szczególnie wielka firma (nawet jak na polskie warunki), ot zajmują parę pomieszczeń po dawnym krakowskim Telpodzie. Dochody z działalności na poletku Amigowym raczej stanowią większość (jeśli nie całość) dochodów firmy. W tej dziedzinie nie ma wielkiej konkurencji, oni mają bazę, raczej nie grozi im wyparcie z rynku, co najwyżej tegoż rynku wymarcie. Biorąc jednak pod uwagę sprzedaż na całym praktycznie świecie, raczej jeszcze przez kilka lat ich byt raczej nie jest zagrożony. Firma nie osiągająca zysków jest skazana na porażkę, a wieloletnia działalność dowodzi sprawności ekonomicznej. Zresztą spójrzcie na ceny - czy sześć MACHów, kilka rezystorów i płytka drukowana kosztują kilkaset euro? Oczywiście, to efekt małej skali produkcji, ale również praktycznie monopolistycznej pozycji (wyżej wspomniałem o Matay'u). Dzialność Elboxu w materii prawnej i współpracy z innymi firmami nie przysparza im sympatyków, ale to zapewne efekt walki o zyski. W sumie to rozumiem. Szkoda że nie mają specjalnej oferty dla klientów z Polski - przecież chyba wiedzą ile się tu zarabia?

Co do samego urządzenia, to mi się ono podoba. Szumnie wprowadzony przez phase5 PPC nie spełnił pokładanych w nim nadziei, cóż z tego że masz PPC 240 MHz, skoro system dusi się na 68040 25 MHz. Systemy pod PPC dla Amigi klasycznej - gdzie można kupić? Pegasos czy Amiga One to sprzęt niszowy - nigdy się to nie zmieni, ja w Amidzę cenię również możliwość odpalenia starych gier (UAE mam na PC, nie potrzebuję do tego czterokrotnie droższego komputera z PPC), jeśli to cudo będzie kompatybilne ze starym oprogramowaniem, a przy swoim 266 MHz zapewni przyzwoitą wydajność systemowi - to pomyślę o zakupie. Nie będę musiał czekać, aż powstanie mój ulubiony program na PPC, czy ktoś napisze łatkę, aby stary działał. Więc kluczem będzie kompatybilność. I w moim wypadku dalsze losy MOSa. Na razie czekam...
[#35] Re: Wejście smoka
> Szkoda że nie mają specjalnej oferty dla

> klientów z Polski - przecież chyba wiedzą ile się tu zarabia?



Wiedzą też, że w przpadku niższej ceny w Polsce będzie mnóstwo cwaniaczków, którzy będą te tańsze opylać dalej.

Jeśli Elbox ustawi cenę tak że handel się nie będzie opłacał to różnica będzie tak mała, że ludzie i tak będą stękać ze drogo. Mnie ta polityka nie dziwi, światek amigowy zanam raczej słabiej niż oni a nawet ja wiem że w amiświatku - a już polskim szczególnie - każda cena jest za wysoka. Mam wielką nadzieję że ten projekt wypali bo z tego co ostatnio widzę to jest jedyna dostepna kontynuacja Amigi bez uciekania w klony typu teron/pegaz. W pełni zgadzam się z Softfailurem: brawo Elbox!



[#36] Re: Wejście smoka

@Valwit, post #35

Witam wszystkich . Szkoda ze firma podala wiadomosc w j.angielskim jak zawsze.Brak jakiejs fotki i wstepnych parametrow.Ale jestem za pomimo moich uwag co do prodoktow Elboxu.Jednak uwazam ze firma powinna sie dogadac z tworcami CGX ,czy stosu USB tak aby kazdy produkt zyskal na wartosci i zgodnosci z sys. .Pozostaje czekac na dalsze informacje od Elboxu.

[#37] Re: Wejście smoka

@Valwit, post #35

W odpowiedzi na komentarz #35


Niewątpliwie masz rację, ale czy skala tego zjawiska byłaby aż taka wielka? Może np kluczem byłoby przypisanie konkretnego egzemplarza pod konkretną wersję językową? Wiadomo, że Elbox co pewien czas robi aktualizacje oprogramowania, i tak mając np. wersję sprzedaną dla np. szwedzkiego dystrybutora aktualizacje byłyby lokalizowane dla tego języka... albo wręcz urządzenie miałoby (a może już ma?) w firmware zapisany numer, a oprogramowanie sprawdzałoby ten numer. Wtedy klient niemiecki, który kupił od cwaniaczka z polski musiałby przejść przyspieszony kurs polskiego. Oczywiście nie każdemu by to przeszkadzało...

Niewątpliwie personalizacja przy małej skali produkcji mogłaby być wykonalna. Zresztą mogłaby ona dotyczyć tylko wersji na tańsze rynki, przy wersji pełnopłatnej byłoby to przecież niepotrzebne.

Rozumiem, że prościej zostawić tak jak jest. Ale może więcej Polaków, czy np Węgrów by to kupiło?

Wiem, że to i tak głos wołającego na pustyni...
[#38] Re: Wejście smoka

@wali7, post #37

W odpowiedzi na komentarz #37


> Może np kluczem byłoby przypisanie konkretnego egzemplarza pod

> konkretną wersję językową?



W AmigaOS? I musiałbym używać koszmarnych polskich locali? Dziękuję, wole droższą wersję.



> Wiadomo, że Elbox co pewien czas robi aktualizacje

> oprogramowania, i tak mając np. wersję sprzedaną dla np.

> szwedzkiego dystrybutora aktualizacje byłyby lokalizowane dla

> tego języka... albo wręcz urządzenie miałoby (a może już ma?) w

> firmware zapisany numer, a oprogramowanie sprawdzałoby ten

> numer.



Jasne. Nawet zakładając że po 3 dniach nie byłoby cracka/patcha to w Polsce i na Węgrzech kupiłoby o tyle więcej ludzi że zwróciłyby się koszty każdorazowego babranie się z wersjami językowymi serialami itp? Bardzo w to wątpię.





> Wtedy klient niemiecki, który kupił od cwaniaczka z polski

> musiałby przejść przyspieszony kurs polskiego.



Klient niemiecki zastanawiałby się w czym jest gorszy od Polaka że musi więcej płacić. Klientów niemieckich, francuskich, brytyjskich, amerykańskich.... jest jakby trochę więcej niż polskich i węgierskich.



> Niewątpliwie personalizacja przy małej skali produkcji mogłaby

> być wykonalna. Zresztą mogłaby ona dotyczyć tylko wersji na

> tańsze rynki, przy wersji pełnopłatnej byłoby to przecież

> niepotrzebne.



Aha. Czyli skoro nie byłaby potrzebna w pełnej wersji to dałoby się obejść. Czyli byłaby zbędna.



> Rozumiem, że prościej zostawić tak jak jest. Ale może więcej

> Polaków, czy np Węgrów by to kupiło?



Ilu więcej? 10? 15? Reszta i tak kupi, psy i tak będą wieszać jak to robią od lat, więc po co wysiłek i straty? Bo tych kilku więcej nie zrekompensuje nakładów i strat.



> Wiem, że to i tak głos wołającego na pustyni...



Wołaj sobie, ale zanim zaczniesz przemyśl czy to wołanie ma sens. Każdy by chciał Dragona za 100 eur. Albo 50. Albo żeby dopłacali

jak weźmiesz. Rynek znasz, polskie realia też - więc wyciągnij z tego wnioski. Biedny i wiecznie marudzący klient nikogo nie interesuje jeśli ma wystarczającą ilość bogatych.
[#39] Re: Wejście smoka

@Valwit, post #38

W odpowiedzi na komentarz #38


Cóż Valwit - zapewne masz rację. Ale gdyby Dragon kosztował o 100 euro mniej byłoby miło. To czy to się opłaca zależy oczywiście od kosztów poniesionych przez Elbox i znalezienia tego optimum na krzywej ilość klientów/cena - to zapewne znają marketingowcy Elboxu (o ile Elbox takie badania i kalkulacje prowadzi). Widzisz, skoro wiele programów dla klientów z Europy Wschodniej miało atrakcyjne obniżki, to sprzęt (który raczej jest nie do spiracenia) też mógłby. Oczywiście, wiem jak się te obniżki zazwyczaj kończyły (dzięki diałalności cwaniaczków). Ale kombinacja zabezpieczeń opierających się o unikalność sprzętu powinna zdać egzamin. Zresztą regionalizacja sprzedaży (a choćby wersje MS Windows, płyty DVD, czy choćby samochody) to nie mój pomysł i w wielu przypadkach zdaje egzamin.
[#40] Re: Wejście smoka

@rjack, post #33

W odpowiedzi na komentarz #33


I tu moje 5 groszy,popieram całym sercem.

Choć mam blachę(kasa misiu,kasa :(( )to Amiga będzie ze mną do końca !!! choćby emulowana :( (na PPC nie było mnie nigdy stać)

Ale myślę że Elbox zasługuje na Teraz Polska !!!
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem