Komentowana treść: Styczniowe spotkanie GGUA - raport
[#1] Re: Styczniowe spotkanie GGUA - raport


1. Przez te 28sekund - AmiGG rzezbilo po dysku doczytujac emotikonki, NIE BYL to czas WYSWIETLANIA emotikonkow. Jeszcze raz to sprawdzilem w domu obserwujac swiecaca sie diode odpowiedzialna za prace dysku. Odczuwalny brak FastATA. (do wgladu)



2. Poprzednia wersja AmiGG chodzila mi bez problemu wiec to nie wina interpretowanego emulatora 68k. Najnowsz jednak dziala z JITem bez problemu co cieszy a ma problemy z interpretowanym. (do wgladu)



3. Reczywiscie wezme poprawke na specyficzne poczucie humoru Rafala.



3. Po usunieciu wsztstkich gradientow, tapet etc - system wyraznie przyspieszyl. Coz roznica pomiedzy A4000PPC/OS4/CVPPC a A1200PPC/OS4/BVPPC jest znaczaca. (pamiec, budowa karty gfx etc)



4. Porownujac A1200PPC/BVPPC/OS3.9/SoftCineam/Frogger a A1200PPC/BVPPC/OS4.0/MooVid/Amp2. Na pierwszym nigdy nie uzyskalem nawet w polowie takiego efektu jak na drugiej konfiguracji. Na spotkaniu odpalalem divx 320x200x16bit na wlasnym ekranie z dzwiekiem (bez karty muzycznej). (tu sie wyraznie nie zgodze)



5. Reaction ze wzgledu na bugi dziala w trybie "oszczednym" o czym juz poinformowalismy podczas poprzedniego spotkania GGUA. Prosze porownac sobie do dzialania MUI_PPC.



Serdzecznie dziekuje wszystkim za przybycie i zapraazam za miesiac.



[#2] Re: Styczniowe spotkanie GGUA - raport

@Amig_OS, post #1

W odpowiedzi na komentarz #1


ad 1) - pliki emotionek są krótkie, i wczytywane w całości do pamięci...

ad 2) - nie mam wpływu na to, jaki kod generuje GCC 2.95.3 (optymalizacja O2), z amigami z prawdziwymi procesorami m68k nie było problemów nigdy,

ad 3) - Owszem, przyśpieszył, ale wizualnie wtedy przypominał OS3.1 bez żadnych preferencji,

ad 5) - MUI które było prezentowane na spotkaniu było natywne również, i również nie powalało prędkością. Nie chodzi tu tylko i wyłącznie o Reaction Arek, ale ogólnie o działanie systemu, okien, ich rysowania, odświeżania, etc.
[#3] Re: Styczniowe spotkanie GGUA - raport
Jeszcze jedna kwestia - w trakcie wczytywania emotionek do pamięci samo wczytanie ich to 1/4 całego procesu - od razu są one remapowane, generowana jest maska, tworzony jest obiekt który wstawia się w okno. Dużo ma tu do powiedzenia procesor, niestety.
[#4] Re: Styczniowe spotkanie GGUA - raport

@MinisterQ, post #2

W odpowiedzi na komentarz #2




Wlasnie to zaznaczylem - przez 28 sekund 269 plikow doczytywalo sie z dysku w PIO 0. Wiesz, ze szybciej doczytac 1 duzy plik niz 269 malych plikow pod FFS'em. Chcialem zaznaczyc, ze nie jest

to czas wyswietlania 1 emotikonka a brak sterownikow do FastATA.

Podkreslam iz dysk caly czas docztywal dane.



Wersja AmiGG 0.43.0 dziala mi bez problemu na interpretowanym emulatorze 68k. Najnowsza beta juz nie tylko pod Petunia.

http://www.exec.pl/relacje/ggua-skrinszoty/amigg.jpg
[#5] Re: Styczniowe spotkanie GGUA - raport
2. Poprzednia wersja AmiGG chodzila mi bez problemu wiec to nie wina interpretowanego emulatora 68k. Najnowsz jednak dziala z JITem bez problemu co cieszy a ma problemy z interpretowanym. (do wgladu)



Potwierdzam. Nie uzywam co prawda AmiGG, dlatego nie robie update do nowszych wersji. Jednak kiedys dla celow testowych zainstalowalem sobie wersje 0.41 i musze przyznac ze dziala ona bardzo dobrze, na w koncu mniej kompatybilnej od classica A1.



3. Po usunieciu wsztstkich gradientow, tapet etc - system wyraznie przyspieszyl. Coz roznica pomiedzy A4000PPC/OS4/CVPPC a A1200PPC/OS4/BVPPC jest znaczaca. (pamiec, budowa karty gfx etc)



To oczywiste. Jak dla mnie to wyniki emulacji na A4000 sa rewelacyjne. Myslalem ze na A1200 uda sie chociaz uzyskac predkosc 060/50Mhz. Jesli rzeczywiscie jest to tylko 040, to chyba juz znam powod dla ktorego Hyperion tak dlugo rozwazal czy wydac OS4.0 tylko na CyberstormyPPC, czy tez na wszystkie powerki.

Coz moja rada brzmi - kupujcie nowe Amigi.

[#6] Re: Styczniowe spotkanie GGUA - raport

@Amig_OS, post #1

W odpowiedzi na komentarz #1




ad 3 odnośnie mojego humoru - może być ciężko z tą poprawką ;)



ad 3 odnośnie sprzętu - nieważne czy to a1200 na blizku czy a4000 na cyberku - to chodziło wolno, niestety. Tak jak mówiłem, miałem wrażenie, że to była emulacja m68k na ppc.



ad 4 - jeśli porównujesz to chociaż z tym samym programem. Z drugiej strony jeśli są programy działające szybko na słabym ppc to czemu os4 z tej szybkości nie korzysta ?



ad 5 - Nie byłem na poprzednich spotkaniach i pomimo Twoich starań nie pojąłem w czym rzecz z tym rysowaniem. Tryb oszczędny - oszczędza moc perocesora ? A i MUI nie wypadło najlepiej (też natywne).



Plusy systemu to jak pisał Marcin kilka rzeczy, których nie ma w os3.x. Ja dodałbym jeszcze rozbudowane możliwości konfiguracji gui z poziomu intuition.library co przełożyło się na niemałe już systemowe prefsy.



Z niecierpliwością czekam na pokaz OS4 na A1 :)

[#7] Re: Styczniowe spotkanie GGUA - raport

@gordo, post #6

W odpowiedzi na komentarz #6


Zobaczymy jak bezie dzialala NIE BETA. Moze Cie zadowoli :)

Poprawka na humor zostala juz zintegrowana.
[#8] Re: Styczniowe spotkanie GGUA - raport

@gordo, post #6

W odpowiedzi na komentarz #6


ad 3 odnośnie sprzętu - nieważne czy to a1200 na blizku czy a4000 na cyberku - to chodziło wolno, niestety. Tak jak mówiłem, miałem wrażenie, że to była emulacja m68k na ppc.



Wg. mnie jest roznica w predkosci pomiedzy A4000/PP604e/200 a A1200/PPC603e/175.

Tak samo w predkosci dzialania CVPPC a BVPPC. Odpal sobie np. Quake na A4000 a na A1200. Lub zobacz testy porownawcze osigow tych procesorow.

[#9] Re: Styczniowe spotkanie GGUA - raport

@Amig_OS, post #8

W odpowiedzi na komentarz #8


Arek, ale żeby rysować kreski, wypełniać teksturami czy ogólnie obsługiwać system nie trzeba cudów... I 175MHz powinno sobie z tym dawać radę z nawiązką...
[#10] Re: Styczniowe spotkanie GGUA - raport

@Amig_OS, post #8

W odpowiedzi na komentarz #8




Wg. mnie jest roznica w predkosci pomiedzy A4000/PP604e/200 a A1200/PPC603e/175.

Tak samo w predkosci dzialania CVPPC a BVPPC. Odpal sobie np. Quake na A4000 a na A1200. Lub zobacz testy porownawcze osigow tych procesorow.




Chodzilo mi o to, że nawet na blizku 175 powinno to chodzić duuuuużo szybciej, tak jak to pokazują programy nie korzystające bardzo z systemu (dekodowanie divx).

A co do porównania prędkości działania MUI - rysowanie okna prefsów MUI bez tekstur itp. było takie samo jak na mojej 040/40 z teksturami. Jak dla mnie na tamtej amidze działanie gui było porównywalne z 030. Ileśtam MHz.
[#11] Re: Styczniowe spotkanie GGUA - raport

@Amig_OS, post #4

W odpowiedzi na komentarz #4




odchodząc na chwilkę od tematu rozmowy, i nawiązując do dyskusji o integracji. Na tym screenshocie widać integrację, aż miło :), proszę popatrzeć na ikonkę ramdysku, mnie się podoba. I tak ma być! :)
[#12] Re: Styczniowe spotkanie GGUA - raport

@baderman, post #11

W odpowiedzi na komentarz #11


Swego czasu ikonka Ramdysku (Marvell z Aprilkam) zrobila furore :)- oczywiscie ikonke mozna znalezc na Aminecie.
[#13] Re: Styczniowe spotkanie GGUA - raport

@Amig_OS, post #12

W odpowiedzi na komentarz #12


Relacja z GGUA oczami Szamana:

http://www.exec.pl/ggua/historia/21.html
[#14] Re: Styczniowe spotkanie GGUA - raport

@Mufa, post #5

Trudno oczekiwać, że dzisiejszy (przynajmniej w założeniu) system będzie działał powalająco szybko na niedzisiejszym sprzęcie. Najwyższa pora odnieść te wszystkie kanapki do lamusa i kupić coś nowszego, Pegaza lub A1 - do wyboru.
[#15] Re: Styczniowe spotkanie GGUA - raport

@stony, post #14

W odpowiedzi na komentarz #14


w Polsce wyboru nie ma, nikt nie bedzie wywalał 2 lub 3, 4-krotnych miesięcznych dochodów (już nie mówię ile moich stypendiów potrzeba ;) ) na amigeone. Rozważając dalej: w obecnej systuacji gdyby amigaos4 upadł (czego mu nie życze) i mos nie wstał lepiej miec teraz mosa (wiecej progsów chodzi pup,wup itd). Nawet jeśli mos się bedzie rozwijał oficjalnie/nieoficjalnie "leniwie" a OS40 dynamicznie to dalej istnieje bariera pieniężna dla Polaków (mAOne odpada dla mnie z różnych powodów). No chyba że obecnie wszyscy są bogaci a ja tego nie zauważyłem to zmieniam zdanie wchodzę w debet i kupuję Aone.
[#16] Re: Styczniowe spotkanie GGUA - raport
A ja mysle ze nikt nie zauwazyl naistotniejszej kwesti. Arek, ile taktowany masz procek 040? Jezeli 25MHz to trzeba wpomniec ze po podkreceniu do 40MHz uzyskasz okolo 2x szybsza pamiec ram. Predkosc pamieci na pewno ma kolosalny wplyw na predkosc calego komputera. Wiem, bo wczesniej uzywalem 25MHz i bylem zalamany. Ogolnie rzecz biorac 603/210, po podkreceniu 040-tki do 40 MHz przyspieszyl o okolo 60 MIPS (zaobserwowane takze w grach 3D itp.).
[#17] Re: Styczniowe spotkanie GGUA - raport

@Andrzej Drozd, post #16

W odpowiedzi na komentarz #16


Niestety tylko: PPC603e/175Mhz/MC040/25Mhz :(
[#18] Re: Styczniowe spotkanie GGUA - raport

@Andrzej Drozd, post #16

W odpowiedzi na komentarz #16


A co ma do rzeczy procesor m68k, w sytuacji gsy pod OS4/MOSem jest on nieaktywny?
[#19] Re: Styczniowe spotkanie GGUA - raport

@Amig_OS, post #17

W odpowiedzi na komentarz #17




Aha. A co do AmiGG i "zwisu" systemu bez Petuni, to mysle ze gdybyscie zaczekali pare minut to wszystko zaczelo by dzialac. Nawet u mnie na 040/40MHz mam okolo 5 sekundowe lub dluzsze "zamrozenia" (dziala tylko kursor myszki), np. podczas wczytywania emotikonek. Porostu AmiGG jest bardzo procesorozerny i nic dziwnego ze "nie dziala" bez JITa. Co nieznaczy ze sie czepiam. MiniQ robi dobra robote i naprawde niech nie patrzy na predkosc, tylko na mozliwosci programu.

[#20] Re: Styczniowe spotkanie GGUA - raport

@MinisterQ, post #18

W odpowiedzi na komentarz #18




68k nie ma nic. Ale jezeli jest podkrecony tym samym uzyskujemy szybsza pamiec i nie tylko, dzieki czemu PPC moze sie bardziej wykazac. Nie ma sie co oszukiwac - PPC na Blizzardach sie marnuje i dziala na okolo 3/4 swojej mocy. Podkrecenie calej karty znacznie poszerza waskie gardlo...
[#21] Re: Styczniowe spotkanie GGUA - raport

@Andrzej Drozd, post #19

W odpowiedzi na komentarz #19


Zwisu systemu nie było, pojawiało się okno Grima, system działał dalej. Nie ma to nic wspólnego z żadnymi "przestojami" systemu. Po prostu interpretowana emulacja w OS4 wysypuje się na jakimś fragmencie kodu AmiGG, bez dokładnych testów jednak nie jestem w stanie stwierdzić gdzie dokładnie.
[#22] Re: Styczniowe spotkanie GGUA - raport

@MinisterQ, post #21

W odpowiedzi na komentarz #21


Starsza wersja AmiGG 0.43.0 dziala mi na interpretownym emulatorze 68k bez problemu:

http://www.exec.pl/relacje/ggua-skrinszoty/amigg.jpg

Natomiast najnowsza 0.43.50 juz nie. Wiec to raczej nie wina emulatora.
[#23] Re: Styczniowe spotkanie GGUA - raport

@Amig_OS, post #22

W odpowiedzi na komentarz #22


Może też po prostu nie doprowadzać do sytuacji, która powoduje ujawnienie się błędu w emulatorze.

[#24] Re: Styczniowe spotkanie GGUA - raport

@Kamul, post #23

W odpowiedzi na komentarz #23


Za duzo tych MOZE :) Mysle,ze z pomoca Marcina i ZAPa uda sie odpluskwic jedno badz drugie badz oba razem :)
[#25] Re: Styczniowe spotkanie GGUA - raport

@Amig_OS, post #24

W odpowiedzi na komentarz #24


Jak to za dużo? Z tego co widzę, jako jedyny użyłem w tej kwestii słowa "może"... ;)
[#26] Re: Styczniowe spotkanie GGUA - raport

@Andrzej Drozd, post #20

W odpowiedzi na komentarz #20




Kiedys widzialem mosa na ppc z 40/25....nie zauwazylem by wolno

chodzil. (wersja 1.0 okolo)
[#27] Re: Styczniowe spotkanie GGUA - raport

@Amig_OS, post #22

W odpowiedzi na komentarz #22


Powiem tak: na winuae - działa. Na fizycznych m68k - działa. Na emulacji m68k pod mosem - działa. Na petunii pod OS4 - działa. Jaki z tego prosty wniosek?
[#28] Re: Styczniowe spotkanie GGUA - raport

@stefkos, post #26

W odpowiedzi na komentarz #26




Co nie zmienia faktu ze na podkreconym 68k byloby jeszcze szybciej. Moze duzego przyrostu nie byloby w rc5 i pakowaniu mp3, ale operacje graficzne dostalyby kopa. Chocby np. Frogger, ktory przerzuca duze ilosci danych do ramu itp.
[#29] Re: Styczniowe spotkanie GGUA - raport

@stefkos, post #26

W odpowiedzi na komentarz #26


Pewnie MOS dziala szybciej na A1200, no ale co z tego, jak nawet nikt oficjalnie nie wspomina o mozliwosci wydania go (nawet za oplata!) na ten komputer. Porownywanie szybkosci dzialania AmigaOS 4 z MOSem na A1200 jest wiec w tamim wypadku troche bez sensu. Ja tez mam w domu slonia w tramkach, a nawet i gwiazdke z nieba. :D
[#30] Re: Styczniowe spotkanie GGUA - raport

@SZAMAN, post #29

W odpowiedzi na komentarz #29


Z tego co panietam podczas pokazu MorphOSa 1.x na classicu na GGUA jakos nie bylo za szybko. Zdaje sie ze Napalm jakos sie slimaczyl podczas przesowaniu ekranu. Potwierdza to Bited Zap Jasiek etc.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem