Komentowana treść: Wyciszanie komputera
[#1] Re: Wyciszanie komputera
Przekombinowane.....
[#2] Re: Wyciszanie komputera
Niezly artek i caîkiem zboűna przeróbka :). Ja w takim razie poproszë o przepis na wyciszenie mojej Infinitivki, która ostatnio haîasuje jak dwudziestoletnia pralka Gorenie ;) (po godzinie mozna wpaôc w trans ).



Pozdrawiam!



[#3] Re: Wyciszanie komputera

@MarX, post #2

No cóż... przykład masz. Efekty (jak mam nadzieję) obejrzymy na AEM ;))
[#4] Re: Wyciszanie komputera

@MaaG^dA, post #3

Ja bym się chętnie dowiedział kiedy AEM będzie...
[#5] Re: Wyciszanie komputera

@Grzegorz Kraszewski, post #4

Ciwerpliwosci, jak MarX wszystko ustawi to na pewno da info na PPA odpowiednio wczesniej. Teoretycznie mozna sie spoodziewac gdzies pod koniec lipca/na poczatku sierpnia, no ale zobaczymy jak bedzie w tym roku.
[#6] Re: Wyciszanie komputera

@Grzegorz Kraszewski, post #4

hmm termin zostanie podany jakieś 2-3 tyg przed AEM
[#7] Re: Wyciszanie komputera

@Grzegorz Kraszewski, post #4

jak Marek się dowie kiedy bedzie ciepła woda w j. Białym :)
[#8] Re: Wyciszanie komputera

@rzookol, post #7

Tak, tak.. ciepła woda i słoneczko jest bardzo wskazane.. są osoby bardzo lubiące opalać się w cieniu komputerów...;)
[#9] Re: Wyciszanie komputera

@rzookol, post #7

Czyli gdzie?
[#10] Re: Wyciszanie komputera
kurcze, coś mi sie wczesniej pochszaniło z kodowaniem polskich znakow . Co do AEM to jak wszystko ustawie i bede na 100% pewny terminu (prawdopodobnie koniec lipca) to dam cynk na PPA. Rzookol, podaj optymalną temperature jaka ma być w jeziorku, bo nie wiem jak mocno mamy podgrzewac wode :P



Pozdrawiam!

[#11] Re: Wyciszanie komputera

@MarX, post #10

pochszaniło - dalej coś z kodowaniem nie tak



ps. najlepsza woda to jakieś 22 stopnie lub więcej inaczej się będę musiał czymś rozgrzać, w tamtym roku pływałem w Dunajcu przy 6 stopniach więc jak bedzię mniej niż 20 stopni też jakoś przeżyje
[#12] Re: Wyciszanie komputera
... ja rowniez czekam na AEM :) Wiec zostaje tylko czekac na inf.
[#13] Re: Wyciszanie komputera
Pytanie które nurtuje mnie już od jakiegoś czasu. jaki konkretnie typ procesora jest montowany w Pegasosie G4 ?

[#14] Re: Wyciszanie komputera

@Mufa, post #13

7447
[#15] Re: Wyciszanie komputera

@marcik, post #14

Być może to jest jakieś wyjaśnienie. Cóż tylko pogratulować Wam temperatur, przy G4 7447, moje G4 7455 przypomina grzejnik.

[#16] Re: Wyciszanie komputera

@Mufa, post #15

w MOSie 1.4 Altivec nie jest wykorzystywany - podobno Altivec potrafi skutecznie podgrzać 7447. W OS4 w obecnej wersji uaktywniony jest Altivec?
[#17] Re: Wyciszanie komputera

@wali7, post #16

Tak.
[#18] Re: Wyciszanie komputera

@wali7, post #16

Altivec jest, tyle tylko że pod OS4 ja nigdy temperatury nie sprawdzałem. Sprawdzałem tylko dawno temu na linuksie z kernelem 2.4.19. Na nowszych kernelach już temperatury sprawdzić nie mogłem.

Ale przeprowadziłem małe śledztwo i znam już przyczynę. Z nowszych kerneli wyrypano tę możliwość, gdyż były podawane liczby z kosmosu. U mnie konkretnie podawał 68-70 stopni. Tak więc jestem już trochę spokojniejszy, choć jaką naprawdę mam temperaturę to nie wiem.

[#19] Re: Wyciszanie komputera

@Mufa, post #18

Ja muszę kiedyś zmierzyć temp. mojego 7447 (na razie brak czasu niestety), ale sam radiator nie jest zbyt gorący.
[#20] Re: Wyciszanie komputera

@wali7, post #19

A ile to czasu trzeba? otwierasz obudowe, przykładasz termometr, robisz fotke, i ku ogólnej radości wszystkich wystawiasz gdzieś na sieci
[#21] Re: Wyciszanie komputera

@MinisterQ, post #20

no w sumie tak, ale jedyny z tych które mam i by tam wszedł to lekarski. Ale czy G4 na pewno ma poniżej 42 stopnie Celsjusza? :)
[#22] Re: Wyciszanie komputera
Cóż....nieźle się uśmiałem :) Nie miejcie mi tego za złe, bo ja zęby zjadłem na maltretowaniu swojego kompa, mam troszkę więcej doświadczenia i pewne rzeczy zrobiłbym inaczej. Dlatego też powymądrzam się trochę.





- zdjąłem z komputera boczną ściankę i po kolei zatrzymywałem wszystkie wentylatory (np. palcem) szukając sprawcy największego hałasu,







- kręcąc potencjometrem przy włączonym zasilaczu, ustawiłem go w takie położenie, że szum wiatraka stał się niesłyszalny.





Szkoda twojej ciężkiej pracy. Zamiast grzebać w szufladzie powinieneś od razu udać się do sklepu komputerowego (albo jeszcze lepiej zajrzeć na Allegro) i kupić sobie zwykły 80mm wentylator Arctic TC (ok. 7 złotych). Posiada on bowiem wbudowany regulator obrotów i automatycznie zwiększa obroty gdy robi się za ciepło. Do tego idealnie pasuje do zasilaczy, nic nie tniesz, nic nie kleisz. No i jest praktycznie niesłyszalny.



Czytmy dalej:



największym wyzwaniem był montaż dużego wiatraka do trochę mniejszego radiatora, poradziłem sobie za pomocą wspornika wykonanego z blaszki od zatrzasku magnetycznego do zamykania drzwiczek szafek kuchennych





Genialne. Chylę czoła :) Akurat tutaj można by uzyć metody "na gluta". Magnes jest mało pewnym rozwiązaniem. Kedyś odpadnie i nie dosyć że procej się przegrzeje (i w najgorszym przypadku spali) to jeszcze metalowe części mogą zrobić jakieś zwarcie wpłycie głównej. Dość ryzykowne rozwiązanie.





radiator a wentylator dałem małe gumowe oringi, które miały wytłumiać ewentualne wibracje, - przykręciłem wentyl i umieściłem całą konstrukcję na karcie procesora wykorzystując oryginalne kołeczki mocujące





A gdzie choćby jedna kropelka srebrnej (albo w najgorszym przypadku silikonowej) pasty termoprzewodzącej? Powietrze nie jest najlepszym przewodnikiem ciepła.





Zerknąłem zdziwiony i ujrzałem bardzo bardzo fajne śmigło firmy Arctic Cooling o symbolu "Arctic Fan 3TC". Po krótkim targu zostawiłem w sklepie 25 PLN





Uff....drogo. Taki sam na Allegro kosztuje 9 zł. Za 28 można kupić w komplecie z solidnym aluminiowym radiatorem, więc odpadł by montaż "na magnes". No ale zawsze można to wytłumaczyć Ami-ekonomią, a wszyscy wiedzą co to oznacza :lol



A co do mierzenia temperatury, to zwykły termometr można co najwyżej włożyć sobie w....no tam gdzie się mierzy temperaturę :) Zainteresowanym polecam takie rozwiązanie Płytka z układem (nie polecam lutowania na pająka) mieści się w zwykłej wtyczce od COMa. Sam czujnik DS18B20 kosztuje ok 10 zł (dociekliwi niech poczytają komentarze to się dowiedzą jak dostać, za darmo, dwie sztuki od producenta). W sieci jest sporo źródeł. W razie czego ja też dysponuję działającym programem (mojego autorstwa), co prawda w wersji dla win, ale najważniejsze źródła są w miarę uniwersalne i powinny się, bez większych problemów skompilować, pod GCC. W razie czego służę pomocą. (GG:2122558 tylko od razu mówcie o co chodzi bo inaczej będę blokował)
[#23] Re: Wyciszanie komputera

@dzejkob, post #22

Cóż....nieźle się uśmiałem



Ja też się nieźle uśmiałem w paru miejscach.



Magnes jest mało pewnym rozwiązaniem.



Jakby Ci się chciało obejrzeć zdjęcia, to byś zauważył, że kolega tylko wykorzystał blaszkę od zamka magnetycznego i przykręcił ją śrubkami. Żadnego magnesu tam nie ma i nic nie odpadnie.



A gdzie choćby jedna kropelka srebrnej (albo w najgorszym przypadku silikonowej) pasty termoprzewodzącej? Powietrze nie jest najlepszym przewodnikiem ciepła.



Wszystko prawda, tylko że silikon daje się między procesor a radiator a nie miedzy radiator a wentylator. W tym drugim miejscu silikon nie ma zupełnie sensu, wszak obudowa wentylatora jest plastikowa, a plastik jest niewiele lepszym przewodnikiem ciepła niż powietrze (ba jest nawet gorszy, bo powietrze dość dobrze przewodzi ciepło przez konwekcję).



Oczywiście się czepiam, ale bawi mnie gdy tego rodzaju farmazony wypisuje mentorskim tonem, ktoś kto "zęby zjadł na maltretowaniu swojego kompa". No ale być może słowo "maltretowanie" zostało użyte w dosłownym znaczeniu...
[#24] Re: Wyciszanie komputera

@dzejkob, post #22

Genialne. Chylę czoła Akurat tutaj można by uzyć metody "na gluta". Magnes jest mało pewnym rozwiązaniem. Kedyś odpadnie i nie dosyć że procej się przegrzeje (i w najgorszym przypadku spali) to jeszcze metalowe części mogą zrobić jakieś zwarcie wpłycie głównej.



Obawiam się, że mocowanie wentylatora ma tylko tyle wspólnego z magnesem, że użyto do tego blaszki, która wcześniej służyła jako zamknięcie magnetyczne szafki. Autor wykorzystał ją jako kawałek płaskownika z dwoma otworami (pewnie akurat to znalazło się pod ręką). Zresztą nie wyobrażam sobie magnesu przyciągającego miedziany radiator. :)



[#25] Re: Wyciszanie komputera

@dzejkob, post #22

Cieszę się, że się uśmiałeś z tego artka, albowiem w zamierzeniu moim miał być on dowcipny. Twoje słowa to potwierdzają :).

Nie wiem tylko czy rzeczywiście zacytowałeś najbardziej śmieszne fragmenty. Pozwolę sobie odpowiedzieć.



Szkoda twojej ciężkiej pracy. Zamiast grzebać w szufladzie powinieneś od razu udać się do sklepu komputerowego (albo jeszcze lepiej zajrzeć na Allegro) i kupić sobie zwykły 80mm wentylator Arctic TC (ok. 7 złotych). Posiada on bowiem wbudowany regulator obrotów i automatycznie zwiększa obroty gdy robi się za ciepło. Do tego idealnie pasuje do zasilaczy, nic nie tniesz, nic nie kleisz. No i jest praktycznie niesłyszalny.



Otóż w moim zasilaczu był taki właśnie zwykły wentylator tyle, że o średnicy 6 cm (mam mały zasilacz). I co robił ten "zwykły wentylator z Allegro z wbudowanym regulatorem" - cholernie szumiał. Do tego stopnia, że mnie irytował.

Dołożenie drugiego wolnoobrotowego wentyla z tyłu zasilacza jest bardzo popularnym rozwiązaniem stosowanym przy wyciszaniu. Wystarczy pogrzebać na sieci. Trochę się dziwię, że ktoś kto na tym "zęby zjadł" jest zaskoczony.



Genialne. Chylę czoła Akurat tutaj można by uzyć metody "na gluta". Magnes jest mało pewnym rozwiązaniem. Kedyś odpadnie i nie dosyć że procej się przegrzeje (i w najgorszym przypadku spali) to jeszcze metalowe części mogą zrobić jakieś zwarcie wpłycie głównej. Dość ryzykowne rozwiązanie.



Nie wiem czy niedokładnie przeczytałeś tekst, czy używasz przeglądarki Lynx, ale w artku są zdjęcia. Widać tam dokładnie o jaką blaszkę chodzi (nie magnes!). Zaręczam, że nic nie odpadnie i akurat tutaj metoda na gluta była najmniej pewna.



A gdzie choćby jedna kropelka srebrnej (albo w najgorszym przypadku silikonowej) pasty termoprzewodzącej? Powietrze nie jest najlepszym przewodnikiem ciepła.



O rzeczach oczywistych nie pisałem, pasty oczywiście użyłem.



Uff....drogo. Taki sam na Allegro kosztuje 9 zł. Za 28 można kupić w komplecie z solidnym aluminiowym radiatorem, więc odpadł by montaż "na magnes". No ale zawsze można to wytłumaczyć Ami-ekonomią, a wszyscy wiedzą co to oznacza :lol



Na szczęście było mnie stać :). Jeśli ktoś lubi może biegać od marketu do marketu i oszczędzać złotówki. Solidny aluminiowy radiator po pierwsze nie był potrzebny, a po drugie nie zmieściłby się. Zrobienie tego tuningu spowodowane było impulsem, zrobiłem to wszystko w przeciągu 3 godzin łącznie z wizytą w sklepie. Nie lubię czekać, aż mi towar z Allegro przyjdzie.

To tyle.

Komputera nie słychać, procek ma 37 stopni, ktoś się pośmiał przy czytaniu artykułu - jednym słowem pełny sukces :).

Pozdrawiam.

















[#26] Re: Wyciszanie komputera

@stony, post #25

A mi się artykuł podobał. Tylko mam jedno pytanie. Na moim G4 mam radiator i warczący wentyl jakbym chciał kupić cichy zestaw od grzyba to od jakiego procka z grzyba mam kupić abym nie musiał kleić wiercić i lutować?

Pozdrawiam
[#27] Re: Wyciszanie komputera

@Arbuz, post #26

Najlepszy byłby wentyl do karty graficznej np. ten: http://sklep.komputronik.pl/pelny.php?id=9221

Trzeba zwrócić uwagę na mocowanie.
[#28] Re: Wyciszanie komputera

@stony, post #25



Dołożenie drugiego wolnoobrotowego wentyla z tyłu zasilacza jest bardzo popularnym rozwiązaniem stosowanym przy wyciszaniu. Wystarczy pogrzebać na sieci. Trochę się dziwię, że ktoś kto na tym "zęby zjadł" jest zaskoczony





Teraz to ty nieuważnie czytasz. Byłem zaskoczony montowaniem potencjometru. Trzeba było go chociaż nazwać "regulatorem napięcia" :) A ze mala zasilka to fakt. Zadko sie takie spotyka. Zazwyczaj są z wentylkami 80mm albo 120mm.





Nie wiem czy niedokładnie przeczytałeś tekst





Biję się w pierś. Głównie to mnie rozbawiło :) I troche przeraziło.





Komputera nie słychać, procek ma 37 stopni, ktoś się pośmiał przy czytaniu artykułu - jednym słowem pełny sukces





Nie wiem jak mierzyłeś temperature ale pod żadnym pozorem nie ufaj zwykłym termometrom. Z tego co pamietam Peg to raczej cichy komputer, bez wiatraczka na chipsecie a i starszą karte z pasywnym chłodzeniem łatwiej kupić. Ja niestety mam problem z dyskami twardymi, bo kompa nie slychac ale dobranie teraz duzego, szybkiego i jednoczesnie cichego dysku graniczy z cudem. Teraz mam Hitachi na Sata II ale niestety do najcichszych nie należy...chyba mu przygotuję jakiś sarkofag :)



[#29] Re: Wyciszanie komputera
A w moim blaszaku tragedia: procek, mostek północny, karta gfx, zasilacz i jeszcze obudowa - wszędzie wiatraczki (w zasilaczu nawet 2) - niby wszystkie "ciche i cichuteńkie", ale razem dają "wspaniały" koncert hehe.
[#30] Re: Wyciszanie komputera

@Baron Althaar, post #29

Przerost szumu nad treścią ;)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem