Komentowana treść: Amy'05 - konkurs
[#31] Re: Amy'05 - konkurs

@amigafan, post #29

"w tej chwili są to komputery produkcji apple ale gdy MasOS X będzie dostępny na x86 to każdy taki komputer może być nazwany Macintoshem"



No chyba sam przyznasz, ze to bez sensu jest...?



Z prawnego punktu widzenia Amiga to komputer, ktorego producent ma licencje na uzycie tej nazwy i nic poza tym... nawet jesli bylby to PC z preinstalowanym Windowsem.
[#32] Re: Amy'05 - konkurs

@amigafan, post #29

Hehehehe, komentarz roku. Wytłumaczysz czym jest zatem mój komputer, na którym działa Linux? Już nie jest pecetem? A jak odpalę na nim natywnego AROS-a? Ha, to jest pytanie! :D Ten "wspólny mianownik" jest niesamowity. :D

Zastanów się co piszesz, bowiem pisząc takie bzdety szybko poprosisz o usunięcie swojego konta na PPA, pod pretekstem; "że jesteś kolejną osobą, z której wredni 'pegazowcy' się nabijają".
[#33] Re: Amy'05 - konkurs

@amigafan, post #29

a raczej zgodność z pewnymi wytycznymi umożliwiająca odpalenie windy




Architektura x86 powstała troche wcześniej niż windows i to jego twórcy musieli kierowc pewnymi wytycznymi umożliwiającymi uruchonienie tego systemu na pecetach.Nie odwrotnie jak sugerujesz.





w tej chwili są to komputery produkcji apple ale gdy MasOS X będzie dostępny na x86 to każdy taki komputer może być nazwany Macintoshem




Nie każdy tylko ten który będzie posiadał na to licencje
[#34] Re: Amy'05 - konkurs

@amigafan, post #29

A jeżeli uda się złamać zabezpieczenia i uruchomić MacOS X w wersji x86 na seryjnym pececie, to czy wtedy każdy seryjny pecet będzie mógł być nazwany macem?
[#35] Re: Amy'05 - konkurs

@SirLEO, post #32

A znasz jakąś nazwę komputera z linuxem?

Ojej chyba nie czyli masz komputer bez nazwy

A tak na poważnie nie masz stricte "maszyny linuxowej" bo każdy komputer na który jest linux może nią być.

Twój prześmiewczy komentarz stanowiący nieudolną próbę zdyskredytowania tego poglądu nie zmieni faktu, że to właśnie działający na nim OS decyduje o tym jaki to jest komputer.

[#36] Re: Amy'05 - konkurs

@amigafan, post #35

A tak na poważnie nie masz stricte "maszyny linuxowej" bo każdy komputer na który jest linux może nią być.



Bez problemu można kupić komputer (zarówno x86 jak i PPC) na którym jedynym preinstalowanym systemem jest Linux. I ile wtedy jest wart Twój prześmiewczy komentarz? Bo dochodzi do tego, że możesz zaklasyfikować komputer używając jako kryterium systemu operacyjnego, pod którym ten komputer nigdy nie pracował.
[#37] Re: Amy'05 - konkurs

@Grzegorz Kraszewski, post #36

No i wtedy masz maszynę linuxową więc o co chodzi? Przecież to że akurat kupiłeś peceta z biedronki bez zainstalowanej windy (a nawet z linuxem) nie zmienia to faktu, że jest to pecet, który w tym przypadku pełni rolę maszyny linuxowej - zauważ że "maszyna linuxowa" jest to pewna nazwa opisowa a nie nazwa sensu stricto tak jak Amiga/pecet/Mac (i w pełni się to zgadza z moimi komentarzami).
[#38] Re: Amy'05 - konkurs

@amigafan, post #37

A jak kupię Pegasosa z Linuksem to co mam, Pegasosa, czy "maszynę linuksową"?
[#39] Re: Amy'05 - konkurs

@amigafan, post #37

Pięknie, cacy, tylko brakuje jednej rzeczy, żeby te komentarze zgadzały się z logicznym myśleniem. Jak to już wspomniano, wg Ciebie producenci tych komputerów długie lata przed epoką Windowsa wymyślili sprzęt na którym ów Windows będzie działać, prorocy jacyś?

Jak sobie na Trabancie na masce nakleję "celownik" i na bagażniku nalepię napis SLK, to będę miał Mercedesa? W końcu oba to auta i różnią się tylko "oprawą".

Tak samo jest obecnie z AMY05. Rozumiesz już?
[#40] Re: Amy'05 - konkurs

@SirLEO, post #39

Ja mówię tutaj o nazwie TYPÓW komputerów - Amiga,pecet,Mac,maszyna linuxowa są to typy komputerów i jest to uzależnione od używanego w danej chwili przez użytkownika systemu operacyjnego (podobnie jak mercedes i trabant należą do "samochodów osobowych").

Pegasos, Amy, mA1 są to nazwy płyt głównych nadanych im przez producentów i uważam, że jedne nazwy nie kolidują z drugimi.



Nigdzie nie napisałem, że pecet został zaprojektowany specjalnie dla Windy i wiem, że jest to potoczna nazwa od "komputer zgodny z IBM PC" ale już dawno mineły czasy gdy pecety robił tylko IBM, Amigi tylko firma Amiga a niedługo zapewne Apple przestanie być jedynym producentem komputerów Macintosh bo firma Dell stara się o licencję na produkcję x86 zgodnych z MacOS (i pewnie ją dostanie) - i jaki to wtedy będzie komputer?

Macintosh czy pecet czy może Dell? Bo moim zdaniem będzie to zależne tylko od zainstalowanego systemu - jak ktoś postawi na tym tylko Winde będzie miał pełnowartościowego peceta (tyle że pewnie w ładnej obudowie) a jak ktoś da tylko MacOS to będzie to dla niego Macintosh - ktoś też może używać tego samego komputera tylko pod linuxem i wtedy będzie to dla niego maszyna linuxowa - także chyba należy się zgodzić, że w tym przypadku jeden i ten sam komputer będzie należał do różnych typów a nazwę własną (czyli odpowiednik nazwy Pegasos/mA1/Amy) pewnie będzie miał jeszcze inną np po prostu Dell XXX (tak jak teraz są Dell GX1/GX110 itd).
[#41] Re: Amy'05 - konkurs

@amigafan, post #40

bardziej się dawno nie ubawiłem :))) - powiedz, że tylko żartujesz...
albo nie, będzie więcej zabawy, choć wtedy...



Wg Ciebie C=64 też jest zgodny z IBM PC? bo na nim też widniał wielki
napis PC. PC - to po prostu komputery dla końcowego użytkownika w
odrużnieniu od super komputerów, te są przeznaczonena serwery...
[#42] Re: Amy'05 - konkurs

@Kaczus, post #41

Ten komentarz nie ma nic do rzeczy bo nie rozpatrujemy tu etymologii słowa PC.

Za to ubawić to się można twoim komentarzem - czy komputer z biedronki nie nadaje się na serwer a czy superkomputera nie może używać "końcowy użytkownik"? Więc powiedz że tylko żartujesz z takim pojmowaniem tego akronimu :D
[#43] Re: Amy'05 - konkurs

@amigafan, post #40

Ja mówię tutaj o nazwie TYPÓW komputerów - Amiga,pecet,Mac,maszyna linuxowa są to typy komputerów i jest to uzależnione od używanego w danej chwili przez użytkownika systemu operacyjnego


Czyli jeżeli zmienię sobie natywny system to mój komputer zmieni nazwę? Np. Używam Amigi Classic z AmigaOS 3.x. Mam więc Amigę. A jeżeli zrezygnuję na niej z AmigaOS 3.x kosztem MorphOS-a dla classiców to co mam? A kosztem linuksa, to co będę miał? (maszynę linuksową?) Inny przykład - posiadacze Pegasosów korzystają z MorphOS-a. Jeżeli jakimś cudem AmigaOS 4.0 wyjdzie w wersji dla Pegasosa, to czy ich komputery zmienią nazwę na Amiga? Czy pierwszy w historii klon Amigi o nazwie Draco był Amigą (działał pod kontrolą AmigaOS)?
[#44] Re: Amy'05 - konkurs

@amigafan, post #42

1) zalezy od rodzaju serwera, napisałem, że chodzi o super computer,
kiedyś oznaczało to co innego, dziś również oznacza to co innego,
przykładem w miarę dzisiejszego superkomputera może być serwer
pracujący w Polsacie, korzystający z kilkunastu czy kilkudziesięciu
procesorów zatrudniany do tworzenia np wirtualnego studia (nie mylić
zz blue boxem, bo to jedynie namiastka). Czy zwykły szary człowiek
może miec coś takiego? - Pewnie, że tak, tylko musi mieć odpowiednio
pieniędzy, bo to nie są rzeczy produkowane seryjnie, a pozatym musi
się zastanowić czy mu to jest naprawdę potrzebne....
[#45] Re: Amy'05 - konkurs

@amigafan, post #40

Dajesz rade chłopie :D
[#46] Re: Amy'05 - konkurs

@MinisterQ, post #45

nie gmatwa się w swojej teorii ale czy ta teoria jest słuszna to można mieć zastrzeżenia



zawsze byłem zdania, że nazwa komputera (serii) odpowiada jakiejś zgodności sprzętowej między tymi kompami (system operacyjny kompletnie nie grał roli) i jeżeli istniała zgodność sprzetowa a komputery się nazywały róznie (spectrum-timex-pentagon, rodzina msx) mogliśmi mówić wtedy o klonach. jedynym wyjątkiem może być mac ale tu nowe modele różniły sie bardzo nieznacznie od poprzednich (choć metodą małych kroczków otrzymano kompa zupełnie innego niż pierwszy mac). z amigą jest inaczej: do nowego "modelu" można podłączyc co najwyżej dysk i cedek z oryginalnej amigi - jest on bardziej podobny do obecnego maca/pc niż któregokolwiek modelu z serii. oczywiscie firma posiadajaca prawa do nazwy może ten model nazywać jak chce ale czy firma posiadająca prawa do nazwy Commodore jeśli nazwie swojego peceta "commodore ng" i dołączy do niego emulatorek to ten komputer stanie się poczciwą komodą - nie i w tym wypadku jest podobnie. Na szczególny uśmiech zasługuje próba nazwana Amy klonem amigi. Jakim klonem, można się zapytać? Jest to projekt nie posiadający żadnych punktów wspólnych z nową/starą amigą. Już więcej łączy amigi one z pegiem1. Dla mnie nazywanie Amy klonem amigi jest obrażaniem mojej a1200.



ufff ;)

[#47] Re: Amy'05 - konkurs

@amigafan, post #42

1. "czy komputer z biedronki nadaje się na serwer" - to zależy co rozumiemy pod tym pojęciem (serwera). Jeśli chodzi o router w sieci domowej, czy udostępnianie plików do tejże - to tak. Ale jeśli ma to być serwer bazodanowy w dużej firmie, albo superkomputer wykonujący złożone obliczenia w jakiejś uczelni to zdecydowanie nie.

2. chyba nie ma wątpliwości, że z punktu prawnego, "Amiga" to produkt firmy mającej prawo do tego właśnie znaku. Jeśli firma ta produkuje tak nazywający się produkt z procesorem 68k i nazywa go "Amiga" - świetnie, jest to Amiga. Z PPC? Oczywiście, czemu nie. Z x68 albo 6502C ;) , oczywiście, mogą nazwać tak cokolwiek, to ich, jako właściciela nazwy prawo. Jeśli wypuszczą skarpetki, piwo, czy prezerwatywy o nazwie Amiga, to mamy nową Amigę ;) Tak jak Adidas może sygnować swoim znakiem perfumy...

3. Amiga ma już całkiem długą historię i w związku z tym sporą grupę użytkowników (obecnych, lub byłych), jak również powstałą sporą ilość rozwiązań bazujących na bazie AmigaOS, umożliwiających uruchomienie programów AmigaOS na rozmaitym sprzęcie, czy wykorzystanie tylko API AmigaOS (podejrzewam że i GUI, ale AROSa na oczy jeszcze nie widziałem, więc na 100% nie wiem). Przez szacunek do obecnych Amigowców chyba jednak należy rozszerzyć definicję terminu "Amiga", zwłaszcza że przemawiają za tym względy natury historycznej i konstrukcyjnej. A oto kilka powodów takiego postawienia sprawy:

- wszystkie Amiga i Amiga-like systemy korzystają z tego samego API

- programiści piszący pod te systemy programy są często tymi samymi osobami

- często programy z jednego systemu bezproblemowo działają na drugim

- dwaj najpoważniejsi sukcesorzy starego AmigaOS (czyli MOS i OS4) są na tyle podobni do siebie, że mimo starań twórców ;) nie zerwano częściowej kompatybilności między nimi. Zarówno z jednej strony, jak i drugiej, da się różnice obejść prostym wrapperem (OS4Emu to nie emulator - wberew nazwie :) )

- AmigaOne i PegasosI to prawie identyczne maszyny

- naprawdę niewiele brakło, aby dzisiejszy MOS był OS4, a obecny OS4 nigdy nie powstał

- zarówno MOS, jak i OS4 dla zachowania zgodności w dół wykorzystują emulację 68k

- obydwa systemy można odpalić na klasyku (podobno OS4 też ktoś widział na klasyku :) )

- i chyba najważniejsze - istnieje spore środowisko użytkowników i programistów, korzystające czasem tylko z jednego, czasem kilku rozwiązań. Wszyscy mają te same korzenie.

Każdy rozsądzi sam, ale czy nie warto kurczącej się nieubłaganie społeczności Amigowej zacząć cementować od środka (bynajmniej nie poprzez promowanie jedynie słusznego rozwiązania), zamiast rozsadzać ją niekończącymi się podziałami, bzdurnym kategoryzowaniem na lepszych "nas" i gorszych "onych"?
[#48] Re: Amy'05 - konkurs

@wali7, post #47

Ba!

Na GGUA kilka razy padło hasło "czas skończyć z tytuowaniem 'my' 'wy' - w kontekście 'osczwórkowcy' 'mosowcy'."

Wypadałoby wreszcie...
[#49] Re: Amy'05 - konkurs

@MinisterQ, post #48

Ale pamietajmy - "oni" moga zostac, coby miec jakiegos wroga :P
[#50] Re: Amy'05 - konkurs

@marcik, post #49

Dokładnie :D
[#51] Re: Amy'05 - konkurs

@marcik, post #49

ale niech ci "oni" bedą gdzieś dalej, skoro już muszą być... niech to będą użytkownicy powiedzmy Elwro 800 Junior ;)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem