Komentowana treść: Przyspieszanie AmigaOS 4.0
[#1] Re: Przyspieszanie AmigaOS 4.0
Z czystej ciekawości; ile czasu średnio startuje AOS4?
[#2] Re: Przyspieszanie AmigaOS 4.0

@koodlaty, post #1

Z tego co kiedyś czytałem na AW to jest to jakieś 6-8 sekund, lecz po Update 4 system wczytywał się coś w okolicach 20. Polecam ten wątek.
[#3] Re: Przyspieszanie AmigaOS 4.0

@koodlaty, post #1

U mnie na Amidze 1200 68k 040/30MHz PPC 240MHz przykładowo AmigaOS 3.9 (z FastATA) i MorphOS 1.4.5 (bez FastATA) wczytują się po 10 sekund, to pewnie start AmigaOS4 na klasyku jest identyczy. Poniżej masz film przedstawiający zimny start jeszcze beta AOS4 z 2004 roku.



http://media.putfile.com/AOS4_BETA_BOOT



PS. U mnie start gołego AmigaOS 3.9 bez VisualPrefs, MagicMenu, ReqAttack, tapet etc. to zaledwie 3 sekundy.
[#4] Re: Przyspieszanie AmigaOS 4.0
Na Execu http://www.exec.pl/comments.jsp?nid=2656 pisał o tym Mufa. Zdaje się, że przez pomyłkę brakowało jakiejś komenty w s-s (która była wcześniej) i to znacznie wydłużało start.
[#5] Re: Przyspieszanie AmigaOS 4.0

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #3

@ ] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [

U mnie na Amidze 1200 68k 040/30MHz PPC 240MHz przykładowo AmigaOS 3.9 (z FastATA) i MorphOS 1.4.5 (bez FastATA) wczytują się po 10 sekund,[...]



hmmm.. a ja myślałem, że moj Peg G3 z MOSem to rakieta. MOS startuje jakies 18-19 sekund. Pamietam że moja A1200 060/50 z full wypasem i srednio wybajerowanym OS3.9 startowala znacznie dluzej. Nie powiem ile to bylo w sekundach, ale na samo wyczucie, w porównaniu z tymi 19 sekundami teraz na Pegu, to tamto trwalo ze 3 razy dluzej.

Jakim cudem osiagnales te 10 s. ? Przeciez tam po drodze musi byc co najmniej 1 reset do zremapowania kickstartu w fascie i pewnie jescze fast ata potrzebuje czasu na zczajenie napedow. pamietam ze na mojej A1200 byl w czasie rebootu jeden dosc znaczacy delay. Wtedy to chyba fast ata cos tam macala na kablach.



[#6] Re: Przyspieszanie AmigaOS 4.0

@R-Tea, post #5

MOS startuje jakies 18-19 sekund.



Ale Ty liczysz całość startu od momentu odpalenia komputera, czy od momentu w którym OF zaczyna wczytywać quarka?
[#7] Re: Przyspieszanie AmigaOS 4.0

@R-Tea, post #5

> hmmm.. a ja myślałem, że moj Peg G3 z MOSem to rakieta. MOS startuje jakies 18-19 sekund



To chyba liczysz czas od wciśnięcia power w zasilaczu, tzw. zimny start.



> Jakim cudem osiagnales te 10 s. ?



To proste, bo w startup-sequence mam tylko to co jest potrzebne do działania systemu np. user-startup nie mam. Prawie wszystkie przypisy mam w MCPAssign. Workbench/Ambient mam w 24-bitach. Aha na AGA start mam 15-18 sekund, bo zamiast jednego sterownika dla gfx BVisionPPC wczytuje kilka - DblNTSC Euro72 Super72 Multiscan VGAonly i jeszcze łatki CGX2AGA + FBlit, Workbench w 256 kolorach z FPPrefs.



> Przeciez tam po drodze musi byc co najmniej 1 reset do zremapowania kickstartu w fascie



Nie liczę od zimnego startu. Tak to można jeszcze liczyć start AmigaOS 3.1 z ROM 3.0, który wczytuje się i tak kilka sekund od wciśnięcia power w zasilaczu. ROM 3.1 jak nie wiesz ma w sobie opóźnienie by się dyski rozkręciły.



> pewnie jescze fast ata potrzebuje czasu na zczajenie napedow. pamietam ze na mojej A1200 byl w czasie rebootu jeden dosc znaczacy delay. Wtedy to chyba fast ata cos tam macala na kablach.



FastATA już dawno nie ma tego długiego "delay" opóźnienia, a mam prawie zawsze 4 urządzenia podpięte.



Aha partycje AmigaOS mam na PFS 3, który daje kopa na małych plikach, co widać zwłaszcza z VisualPrefs. W przypadku MorphOS-a rekompensuje to natywny SFS w ROM bo śmiga aż miło, ba nawet zapominam czasem, że nie mam aktywnego kontrolera FastATA.



PS. Musisz lepiej poznać budowę systemu plików AmigaOS i tyle, bo to nie LinuX MacOS czy Windows.
[#8] Re: Przyspieszanie AmigaOS 4.0

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #7

Skolman, dziękujemy za opis poświęcony skróconemu czasu ładowania AmigaOS 3.9 :)



Szkoda, że wywaliłem eMCePa.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem